Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sa mergem impreuna!

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#109
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postnico123, on 08 februarie 2020 - 12:52, said:

Tot acest ''tabou'' din cer trebuie interpretat ca ce va fi nu cum fac unii de se gandesc la ce a fost.
Am inteles, mergi cu logic1, pe principiul ca toate elementele sunt neindeplinite. Toate, de la versetul 1. Nu e problema, e interpretarea ta. Dar ar trebui sa stii ca majoritatea profetiilor sunt mixte, am mai explicat. Pana si in Daniel si ceilalti profeti ai la fel.



#110
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Apocalipsa 4
1 După aceste lucruri, m-am uitat şi iată că o uşă era deschisă în cer. Glasul cel dintâi, pe care-l auzisem ca sunetul unei trâmbiţe şi care vorbea cu mine, mi-a zis: „Suie-te aici, şi-ţi voi arăta ce are să se întâmple după aceste lucruri!

Nu există profeții despre trecut.

#111
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Se intampla sa fiu la unison Cu logic1 dar eu nu stiu asa bine biblia citita acum aproape 30 de ani. Interpretez mai mult dupa bunul simt si credinta.

#112
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postnico123, on 08 februarie 2020 - 13:29, said:

Se intampla sa fiu la unison Cu logic1 dar eu nu stiu asa bine biblia citita acum aproape 30 de ani. Interpretez mai mult dupa bunul simt si credinta.

Păi și ce te oprește să "pui mâna" pe Biblie?!

Edited by heart_of_ice, 08 February 2020 - 13:35.


#113
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da, stiu, dar nu se sustine. Iata ce spune Daniel inainte sa interpreteze primul vis.

28. Dar este in ceruri un Dumnezeu care descopera tainele si care face cunoscut imparatului Nebucadnetar ce se va intampla in vremurile de pe urma. Iata visul tau si vedeniile pe care le-ai avut in patul tau:
29. In patul tau, imparate, ti-au venit in minte ganduri cu privire la cele ce vor fi dupa aceste vremuri; si Cel ce descopera tainele ti-a facut cunoscut ce se va intampla.
Ce urmeaza ?

37. Tu, imparate, esti imparatul imparatilor, caci Dumnezeul cerurilor ti-a dat imparatie, putere, bogatie si slava.
38. El ti-a dat in maini, oriunde locuiesc ei, pe copiii oamenilor, fiarele campului si pasarile cerului si te-a facut stapan peste toate acestea: tu esti capul de aur!

La fel si in Daniel 7 cand sunt descrise cele 4 fiare ca simboluri ale celor 4 imparatii, prima era deja prezenta, putand fi considerata in curs de desfasurare sau chiar implinita. Vorbim de acel moment, nu azi, cand sunt implinite multe altele, unele urmand sa fie.


#114
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Postheart_of_ice, on 08 februarie 2020 - 13:34, said:

Păi și ce te oprește să "pui mâna" pe Biblie?!
Nu am timp , ma prergatesc pentru evenimentele care vor venii.

#115
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 06 februarie 2020 - 14:34, said:

Inca nu realizezi ca in 30 de ani Europa va fi musulmana in proportie de 50% iar restul atei si crestini?
Ai idee cati musulmani traiesc acum in Europa?
Cunosti ritmul lor de inmultire?

Si iepurii se inmultesc intr-un ritm rapid, dar pana acum n-am auzit de invazie de iepuri...

#116
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postnico123, on 08 februarie 2020 - 13:53, said:

Nu am timp , ma prergatesc pentru evenimentele care vor venii.
Ce evenimente si cum te pregatesti ?
Intreb pentru un prieten . . . .Posted Image

#117
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 13:25, said:

Apocalipsa 4
1 După aceste lucruri, m-am uitat şi iată că o uşă era deschisă Ă®n cer. Glasul cel dintâi, pe care-l auzisem ca sunetul unei trâmbiţe şi care vorbea cu mine, mi-a zis: ‾Suie-te aici, şi-ţi voi arăta ce are să se Ă®ntâmple după aceste lucruri!”

Nu există profeții despre trecut.

Am uitat sa dau quote, am răspuns mai sus. Cu o adaugire la raspuns.
Nu exista profetii despre trecut, exact, vrei un premiu pentru acest panseu nemuritor ? Ai exact aceeasi exprimare in Daniel, "ceea ce se va intampla in vremurile din urma". Desi profetiile/viziunile contin un numar foarte mare de elemente ce s-au implinit pe parcurs, unele urmand sa fie. Frazarea din expozeu este aceeasi. Acum, daca vrei sa revolutionezi interpretarea, reinterpreteaza si Daniel, presupunand idem ca totul este in viitor. Pe acelasi principiu.

Edited by Xlander, 08 February 2020 - 14:01.


#118
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 06 februarie 2020 - 23:55, said:

Eu am interpretat soarele ca fiind YHWH, tu ca fiind legea, eu am interpretat luna ca fiind neamurile de sub picioarele evreilor (din punct de vedere al normelor morale), tu ca fiind proorocii... păi hai să vedem care au sens!
În cazul soarelui, să zicem că ambele ar avea sens, soarele putând să-l reprezinte atât pe YHWH cât și legea Sa! Cumva legea având legătură cu activitatea omului de zi cu zi (că doar nu ține omul legea noaptea când doarme), iar luna reprezentând proorocii care de fapt proorocesc voința divină, iar Dumnezeu acționează "noaptea", în ascuns, în secret, la aducerea la îndeplinire a cuvintelor Sale, nu la lumina zilei ca să vadă toată lumea! Însă eu spun că luna reprezintă neamurile, care sunt sub picioarele Israelului, proorocii n-au fost niciodată sub picioarele evreilor, iar dacă au fost vreodată, în ce sens au fost ei sub picioarele evreilor?! Posted Image

Aceasta-i problema, la amandoi, ca interpretati! Nu trebuie interpretat, ci dedus logic! De interpretat poate doar cel care este proroc si zice direct talcuirea lui Dumnezeu. Dar daca nu esti proroc, trebuie sa intelegi prin logica si numai prin logica. Stiinta logicii, cea cu premise, concluzii si reguli clare si matematice, nu logica dupa ureche.

View PostXlander, on 08 februarie 2020 - 12:19, said:

Nu ar putea desigur. Nu inteleg de fapt ce spui, sunt toate 4 simboluri pentru tine sau nu ? Rationament circular, ce e aia ? Cand femeia e invaluita in soare si pe soare il cheama Israel si tot ce s-a spus in sute de randuri pana acum, care e rationamentul circular ?
1. Femeia
2. Soarele
3. Luna
4. 12 stele

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 12:29, said:

N-am nimic împotriva luminătorilor din visul lui Iosif, pentru că femeia este învăluită EXACT în ei. Dar modul cum se interpretează luminătorii și femeia din Apocalipsa nu se poate scoate din visul lui Iosif. Legătura este în Isaia, dar numai DUPĂ ce am identificat femeia.

”Soarele” este tatal femeii, ”luna” este mama femeii, iar ”stelele” sunt fiii femeii. Visul lui Iosif este doar ca indrumar, nu inseamna ca este acelasi soare, aceeasi luna si aceleasi stele.

#119
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Cum ce evenimente? alea pe care le-a spus Papa ca sunt de pe urma.
Imi pregatesc familia intr-u credinta asa cum pot eu,  fara popi, biserica doar cu biblia.
De vre-o 3-4 ani tot incerc sa-mi asigur cele necesare traiului decent, merge foarte greu si cred ca va fi imposibil pentru mine . Asta inseamna o casa la tara, teren pe linga ea, ceva teren in camp pe care-l cultiv singur. E foarte greu de unul singur asa ca am vorbit cu alti vecini si vom completa cele necesare de la unul la altul.
M-am gandit la un loc unde sa ma retrag cu familia si de unde sa ne castigam existenta in caz de ceva care sa schimbe lucurrile de acum.

View Postpacopaco1967, on 08 februarie 2020 - 13:58, said:

Ce evenimente si cum te pregatesti ?
Intreb pentru un prieten . . . .Posted Image


#120
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 08 februarie 2020 - 14:09, said:

Aceasta-i problema, la amandoi, ca interpretati! Nu trebuie interpretat, ci dedus logic! De interpretat poate doar cel care este proroc si zice direct talcuirea lui Dumnezeu.
”Soarele” este tatal femeii, ”luna” este mama femeii, iar ”stelele” sunt fiii femeii. Visul lui Iosif este doar ca indrumar, nu inseamna ca este acelasi soare, aceeasi luna si aceleasi stele.
Nu merci Dorele, cand voi avea nevoie de sfaturi de la tine, le voi cere. :P
Tu care zici ca balaurul din 13 s-a transformat in șarpe si sunt diferiti si blabla, nu merci !

13. Cand s-a vazut balaurul aruncat pe pamant, a inceput sa urmareasca pe femeia care nascuse copilul de parte barbateasca.
15. Atunci sarpele a aruncat din gura apa, ca un rau, dupa femeie, ca s-o ia raul

Exact, cu visul lui Iosif ai spus perfect !
Repet, simbolurile si materializarea lor in limbaj literal adica femeia=Israel nu le mai intalnesti in Biblie decat aici.

#121
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Aceste fapte sunt descrise ca fiind aici pe pamant, ai o idee logica cam ce ar insemna? Poate te ajuta asta ca sa vezi ce este suvoiul de apa.

http://epochtimes-ro...de-apa---218432

Edited by nico123, 08 February 2020 - 14:30.


#122
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

View PostXlander, on 08 februarie 2020 - 13:38, said:

Da, stiu, dar nu se sustine. Iata ce spune Daniel inainte sa interpreteze primul vis.

28. Dar este in ceruri un Dumnezeu care descopera tainele si care face cunoscut imparatului Nebucadnetar ce se va intampla in vremurile de pe urma. Iata visul tau si vedeniile pe care le-ai avut in patul tau:
29. In patul tau, imparate, ti-au venit in minte ganduri cu privire la cele ce vor fi dupa aceste vremuri; si Cel ce descopera tainele ti-a facut cunoscut ce se va intampla.
Ce urmeaza ?

37. Tu, imparate, esti imparatul imparatilor, caci Dumnezeul cerurilor ti-a dat imparatie, putere, bogatie si slava.
38. El ti-a dat in maini, oriunde locuiesc ei, pe copiii oamenilor, fiarele campului si pasarile cerului si te-a facut stapan peste toate acestea: tu esti capul de aur!

La fel si in Daniel 7 cand sunt descrise cele 4 fiare ca simboluri ale celor 4 imparatii, prima era deja prezenta, putand fi considerata in curs de desfasurare sau chiar implinita. Vorbim de acel moment, nu azi, cand sunt implinite multe altele, unele urmand sa fie.

Da, în Daniel profețiile din cap. 2 și 7 încep cu Babilonul lui Nebucadnetar, care tocmai era la putere.

În Apocalipsa prezentul scriitorului este descris în cap. 1-3. De la 4 se specifică expres că totul este în viitor. Mai exact începând de la cele 3 1/2 vremuri ale necazului mare.

Pentru că nu se respectă această indicație, în comentariile mainstream de exemplu Satan este aruncat pe pământ, ba în Eden, ba în timpul lui Isus, ba în viitor.

#123
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postnico123, on 08 februarie 2020 - 14:22, said:

Aceste fapte sunt descrise ca fiind aici pe pamant, ai o idee logica cam ce ar insemna? Poate te ajuta asta ca sa vezi ce este suvoiul de apa.

http://epochtimes-ro...de-apa---218432
Daca pe mine ma intrebi, nu, nu stiu. Acel element este plasat in cele 1260 de zile din "necazul cel mare", deci in viitor.

#124
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Sigur este vorba de viitor . Situl pe care ti l-am dat este ca sa vezi de unde se poate seca Eufratul sau cum poate venii un suvoi de apa ca sa urmareasca femeia.Turcia are baraje pe Eufrat, le poate inchide sau poate da drumul la suvoaie de apa. Apropo, Turcia este cornul cel mic din biblie.

#125
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Va fi vorba de oameni in acel verset, nu de Israel ca tara reprezentat fizic pe harta. Simbolistica apei nu o pot cunoaste de vreme ce va fi in viitor, dar femeia acolo este reprezentata de oameni, poporul israelit.

Copilul de parte barbateasca din versetul 5 se naste tot din oameni, ai genealogia in Matei.

#126
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Da? si asa crezi tu ca poporul lui Israel sta numai acolo unde este tara lor pe harta? Apa ramane apa, cerul ramane cer, pamantul ramane pamant.

Edited by nico123, 08 February 2020 - 15:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate