Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa mergem impreuna!

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#73
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View Postpenticostalul, on 06 februarie 2020 - 11:28, said:

...
Dupa cum arata clar Apocalipsa.
...

pare-se că aiastă apo-ciclistă e cel puțin cincinală...
cum iese unu' din rând, cum e zicală de hipo-eclipsă...

View PostDude_2nd, on 06 februarie 2020 - 12:07, said:

..
Papalitatea are de-a face cu Dumnezeu, doar in masura in care da din gura. De sub haina de oae, se vede coada lupului...
...

fii consecvent... toți proorocii (de toate culorile sfințitului) țin numai cu sine!

View Postdan1980_25, on 06 februarie 2020 - 14:07, said:

...
Daca tata a fost criminal, trebuie sa port toata viata povara asta?
Este corect ca oamenii sa-mi aminteasca tot la 5 minute ca: "taci din gura ca tac'to e un criminal"?

păi... DA! să înțelegi ce va păți fi-tu. dacă te aventurezi de partea întunecată a forței... :(

#74
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 07 februarie 2020 - 08:33, said:

Puteți afla ce reprezintă soarele și luna după ce stiți pe cine reprezintă femeia, nu invers.

Păi asta o stabilisem deja, Femeia e Israelul natural/fizic! :)

View PostDude_2nd, on 07 februarie 2020 - 08:13, said:

'Cetatea n-are trebuinta nici de soare, nici de luna, ca s-o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu, si faclia ei este Mielul. (Apoc.21:23)'

Dupe cum vezi, Soarele nu poate fi YHWH, deoarece in viitor 'cetatea. nu mai are nevoie de iluminarea lui. :) nici luna neamurile, pt ca in continuare  neamurile vor exista acolo, venind in cetate pentru 'vindecare'
Cat priveste la interpretarea mea, daca ai luat soarele si luna cu inteles duhovnicesc ca find Legea si Prorocii, si ziua si noaptea trebe luate tot asa,  nu firesc. :)
Asadar, ziua, fiind atunci cand Israel era fara probleme in tara lui, putandu-si exercita cerintele Legii care era 'indrumatoru' (iluminatoru)  pana la Hristos care. Va deveni 'faclia' lui.
Noaptea, fiind cand Israel era stramtorat, dus in robie, in Babilon de exemplu, cand nu-si mai puteau exercita credinta Legii in oranduirile ei, si cand numa profetia era cea care le 'lumina' drumu, dandu-le iluminare si speranta.  
Sper ca ma facui inteles. :)

Păi parcă ziceai că soarele și luna sunt Israel/Iacov și Rahela! :)

#75
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 07 februarie 2020 - 11:13, said:

Păi asta o stabilisem deja, Femeia e Israelul natural/fizic! :)

Ați stabilit-o circular, plecând de la luminătorii cu care este îmbrăcată.

#76
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 07 februarie 2020 - 12:12, said:



Ați stabilit-o circular, plecând de la luminătorii cu care este îmbrăcată.
Lasa tu enciclica, ca asta cu luminatorii e un indiciu cam incoada listei.:)

View Postheart_of_ice, on 07 februarie 2020 - 11:13, said:


Păi parcă ziceai că soarele și luna sunt Israel/Iacov și Rahela! :)
Pai parca ma confunzi cu Xlander...:)

Ce zici, Heartule? Iese socoteala cu Indrumatorii lu Israel, Legea si Prorocii despre care Isusa zis ca n-a venit sa le desfinteze, dar ca-sivor perde stralucirea? :)

#77
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDude_2nd, on 06 februarie 2020 - 09:52, said:

Sa mergem impreuna!
Mergem, Dude!
Dar mai intai sa-nchinam un paharel! Posted Image

#78
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 07 februarie 2020 - 12:12, said:

Ați stabilit-o circular, plecând de la luminătorii cu care este îmbrăcată.

Nu, am stabilit-o plecând de la faptul că națiunea Israelului este simbolizată/înfățișată pe parcursul întregului VT, ca o femeie, adică soția lui YHWH! :)

View PostDude_2nd, on 07 februarie 2020 - 12:45, said:

Pai parca ma confunzi cu Xlander...:)

Ce zici, Heartule? Iese socoteala cu Indrumatorii lu Israel, Legea si Prorocii despre care Isusa zis ca n-a venit sa le desfinteze, dar ca-sivor perde stralucirea? :)

Aaa... da, se mai întâmplă! :)

Iese, iese... :D

#79
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 08 februarie 2020 - 00:43, said:

Nu, am stabilit-o plecând de la faptul că națiunea Israelului este simbolizată/înfățișată pe parcursul întregului VT, ca o femeie, adică soția lui YHWH! :)

VT vorbește despre două femei.

#80
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 07 februarie 2020 - 22:49, said:


Mergem, Dude!
Dar mai intai sa-nchinam un paharel! Posted Image
Voi mergeti cu Papa, Sfintia voastra. Ala e tatucu vostru, ala v-a dat si Duminica in locu zilei a saptea. :)

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 08:08, said:



VT vorbește despre două femei.
Dar numa Israelu e Sotia lu YHWH.

#81
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Atât cea stearpă, părăsită, cât și cea cu bărbat (Israelul după carne). Alegoric Sara și Agar, două legăminte. În final copiii sterpei vor fi mai mulți, pentru că vor fi singurii care vor rămâne în casă ca sămânță.

#82
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 10:31, said:

Atât cea stearpă, părăsită, cât și cea cu bărbat (Israelul după carne). Alegoric Sara și Agar, două legăminte. În final copiii sterpei vor fi mai mulți, pentru că vor fi singurii care vor rămâne în casă ca sămânță.
Cea stearpa e Ierusalimu de sus, nou Ierusalim care a infiat toti credinciosii, dupa cum scria

'ne-a randuit mai dinainte sa fim infiati prin Isus Hristos, dupa buna placere a voii Sale, (Efes.1:5)'

Dar asta s-a intamplat dupa ce IERUSALIMU DE JOS, Sotia lu YHWH a fost parasita, devenind necredincioasa (isa.1:21)

#83
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Ierusalimul de sus nu este Noul Ierusalim, care nu este încă format, terminat de "zidit".

Infierea este un alt simbol, și este asociat strict cu Dumnezeu.

#84
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 10:57, said:

Ierusalimul de sus nu este Noul Ierusalim, care nu este Ăźncă format, terminat de "zidit".
E una si acelasi lucru:  '...v-ati apropiat de cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea in sarbatoare a ingerilor, (Evr.12:22)'...'el. Voi scrie pe el Numele Dumnezeului Meu si numele cetatii Dumnezeului Meu, Noul Ierusalim, care are sa se coboare din cer de la Dumnezeul Meu, si Numele Meu cel nou." (Apoc.3:12)'

:)

Sigur ca nu-i gata construit inca. Pana cand, ultima piatra va fi 'apropiata', 'infiata', ...'rapita' la Cetatea de scaun a lu Dumnezeu. :)

Edited by Dude_2nd, 08 February 2020 - 11:02.


#85
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Nu scrie in Apocalipsa 12 că femeia a devenit necredincioasă, din contra, șarpele o urmărește pentru că naște sămânța care îi zdrobeste capul, dar Dumnezeu o protejează pe perioada necazului, până ce întreaga sămânță  este născută.

Verbele sunt la viitor în 3:12, deci Noul Ierusalim este de perspectivă.

#86
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 11:05, said:

Nu scrie in Apocalipsa 12 că femeia a devenit necredincioasă, din contra, șarpele o urmărește pentru că naște sămânța care îi zdrobeste capul, dar Dumnezeu o protejează pe perioada necazului, până ce întreaga sămânță  este născută.

Verbele sunt la viitor în 3:12, deci Noul Ierusalim este de perspectivă.
Scrie in Isa 1:21 ca 'Cetatea credincioasa...a devenit o curva...'  :)

Femeia noastra credincioasa zboara in pustie cu aripile de vultur reprimite intre timp, iar prorocu vede cu mirare:

'Si m-a dus, in Duhul, intr-un pustiu. Si am vazut o femeie sezand pe o fiara de culoare stacojie...'

E o taina greu de dibuit, si si maigreu de digerat pentru intreaga masa de crestini obisnuiti prin doctrina sa se inchine icoanei = femeie+ fiara. :)

#87
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postlogic1, on 07 februarie 2020 - 12:12, said:

Ați stabilit-o circular, plecând de la luminătorii cu care este îmbrăcată.
Pardooon, iar vorbesti prostii ? Pai daca Iacov cu gura lui se identifica cu Soarele, femeia lui cu luna si cei 12 fii cu stelele, ce mai vrei soro ? Ai toate simbolurile intr-un verset, explicate si grupate toate impreuna ca la gradinita. Arata un alt context unde sa le ai aceasta precizie maxima, date ca pentru orbi, ce mai e de adaugat ?
Geneza
37:9-10
Iosif a mai visat un alt vis si l-a istorisit fratilor sai. El a zis: "Am mai visat un vis! Soarele, luna si unsprezece stele se aruncau cu fata la pamant inaintea mea."
L-a istorisit tatalui sau si fratilor sai. Tatal sau l-a mustrat si i-a zis: "Ce inseamna visul acesta pe care l-ai visat? Nu cumva vom veni eu, mama ta si fratii tai sa ne aruncam cu fata la pamant inaintea ta?

#88
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 08 februarie 2020 - 11:11, said:


Pardooon, iar vorbesti prostii ? Pai daca Iacov cu gura lui se identifica cu Soarele, femeia lui cu luna si cei 12 fii cu stelele, ce mai vrei soro ? Ai toate simbolurile intr-un verset, explicate si grupate toate impreuna ca la gradinita. Arata un alt context unde sa le ai aceasta precizie maxima, date ca pentru orbi, ce mai e de adaugat ?
Geneza
37:9-10
Iosif a mai visat un alt vis si l-a istorisit fratilor sai. El a zis: "Am mai visat un vis! Soarele, luna si unsprezece stele se aruncau cu fata la pamant inaintea mea."
L-a istorisit tatalui sau si fratilor sai. Tatal sau l-a mustrat si i-a zis: "Ce inseamna visul acesta pe care l-ai visat? Nu cumva vom veni eu, mama ta si fratii tai sa ne aruncam cu fata la pamant inaintea ta?

Soarele si Luna sunt tutorii, parintii spirituali a lu Israel. Luminatorii caii sale, atat 'ziua' cand I mergea bine si putea exercita cerintele Legii, dar si 'noaptea' robiei in Babilon. Luminatori care isi vor pierde lumina, dupa cu profetizase Isus:

'Indata dupa acele zile de necaz "soarele se va intuneca, luna nu-si va mai da lumina ei, stelele vor cadea din cer, si puterile cerurilor vor fi clatinate." (Mat.24:29)'

Cat priveste Nou Ierusalim,

'Cetatea n-are trebuinta nici de soare, nici de luna, ca s-o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu, si faclia ei este Mielul.'

NU va mai avea nevoie de acei Luminatori spirituali, Dumnezeu si Mielul fiind 'in toti', lumina lor. :)

Edited by Dude_2nd, 08 February 2020 - 11:39.


#89
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 11:10, said:

Scrie in Isa 1:21 ca 'Cetatea credincioasa...a devenit o curva...'  Posted Image

Femeia noastra credincioasa zboara in pustie cu aripile de vultur reprimite intre timp, iar prorocu vede cu mirare:

'Si m-a dus, in Duhul, intr-un pustiu. Si am vazut o femeie sezand pe o fiara de culoare stacojie...'

E o taina greu de dibuit, si si maigreu de digerat pentru intreaga masa de crestini obisnuiti prin doctrina sa se inchine icoanei = femeie+ fiara. Posted Image

Noi nu discutăm Isaia 1:21, ci Apocalipsa 12.

E o rocadă sofisticată, asta cu aripile, care poate fi o concluzie, dar nu o premisă în interpretare.

Vezi ce faci cu taina:

Exodul 19:4

„Aţi văzut ce am făcut Egiptului şi cum v-am purtat pe aripi de vultur şi v-am adus aici la Mine.



#90
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 11:33, said:



Noi nu discutăm Isaia 1:21, ci Apocalipsa 12.

E o rocadă sofisticată, asta cu aripile, care poate fi o concluzie, dar nu o premisă Ăźn interpretare.

Vezi ce faci cu taina:

Exodul 19:4

Ăą€ŸAți văzut ce am făcut Egiptului și cum v-am purtat pe aripi de vultur și v-am adus aici la Mine.

NU poti scoate Apocalipsa din contextu intregii Profetii.
Scotand din context, ajungi sa negi ca Samanta nascuta din Sotia lu YHWH/Israelu, este Isus, Hristosu lu Dumnezeu...:nonobad:

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 11:35, said:


Scotand din context, ajungi sa negi ca Samanta nascuta din Sotia lu YHWH/Israelu, este Isus, Hristosu lu Dumnezeu...:nonobad:
Aripile vulturului agreez ca sunt 'lucrarea divina'. Dar sa nu uitam ca Leului(capu babilonului) i-au fost date si luate ...si re-date acele aripi de vultur PRIN interventie/lucrare divina...:nonobad:

Edited by Dude_2nd, 08 February 2020 - 11:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate