Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Renovare ap interbelic Centru, Mantuleasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.06.2023

View Postceocri, on 05 februarie 2020 - 15:09, said:

Salut,
Dupa ceva ani de savings si cautari am cumparat acum cateva saptamani un ap central pe Matuleasa la intersectia cu Carol 1. Cautam doar ceva interbelic sau mau vechi, spatios,cu potential pe partea de design (restaurat oldies) si cel mai iportant o pozitie centrala, Ca fapt interesant ap a apartinut familiei actorului Amza Pelea, sotia si fiica apar conesecutiv in acte ca si propietari. 5 camere 3 bai 3 balcoane 145 mp. Am gasit acest  ap cu bune si rele.

Bune
  • Pozitie centrala
  • Ahitectura interesanta,
  • Loc de inbunatatit, potential neexploatat
  • Pret bun date conditiile
Rele
  • Nelocuit de o lunga perioada
  • Uzat, neintretinut
  • Bloc aparent solid dar cu bulina Risc 1
  • Nu se poate asigura, vanzare doar cash, banciile nu accepta astfle de cladiri
Plan.
O renovare/restaurare minimala pana cand statutul de risc se va clarifica, prin expertiza sau prin consolidarea propriu zisa. Oferit pentru inchiriere comercial, blocul fiind stradal plin de firme.
Pe lunga durata dupa efectuarea lucrarilor de consolidare si restaurare fatada cladire, renovare/restaurare ampla cu desgner, chirie, comercial sau residential de top.
Pana acum
- anagajat firma interior design pentru efectuarea renovarii minim necesare. Planuri de design si schite tehnice, managementul lucrarilor de renovare
- Angajat echipa reparatii zidarie, vopsit, etc

- Urmeaza restaurat/reparat ferestre si tocaria aferenta
- Reparat/restaurat usile si tocaria aferenta
- Reparat/restaurat parchet original, destul de uzat, probabil asta este ultima reparatie, viata estimata inca 10 ani
- Sanitare baie si bucatarie

Provocari
- gresia si mozaic, ceva diferit, design si tehnici de imbinari deosbite dar cu uzara avansata. Imposibil de inlocuit elemente defecte, reparatii posibile limitate. De dorit este salvarea lor
- reparatiile tocariilor din lemn, feronerie si alte accesorii necesare, storuri exterioare si copertine. Momentan greu de identificat firme/meseriasi.

Buget de renovare estimat 10.000 - 15.000 €, durata probabil 2-3 luni


Am vazut niste infiltratii in bucatarie, sus pe perete, pe asta ai reusit s-o rezolvi cumva?

#92
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut,
Alea au fost accidente, cred ca mai mult de jumătate sau debransat de la sitemul de încălzire, iar unul din vecinii de sus a sigilat prost instalația veche ce a curs pe interior fii d vizibila prea târziu.

#93
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,602
  • Înscris: 11.03.2006
Ce bine arata parchetul!

#94
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Un apartament superb! Ce lumina are!!

#95
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că are uşi curbate în partea superioară. Uitasem că unele apartamente din perioada aia îl au aşa. Frumoase, dar nu tocmai practice dacă vrei să bagi prin ele unele chestii mai voluminoase. Mă întreb cum cărau mobila aia masivă în asemenea apartamente. Blocul îl ştiu, că trec de ani foarte mulţi pe acolo. "Opel"-ul Rekord vechi stă în dreptul lui din cel puţin 1982.
Blocul ăsta are centrală proprie sau e conectat la încălzirea centralizată... că tocmai pe acolo se termină magistrala de sub Calea Moşilor "nouă".
Are lift de serviciu?
Pisica aţi păstrat-o?   Posted Image
Moziacul mişto. Rulouri de lemn.   Posted Image   Cum adică cameră frigorifică?   :huh:  Bun parchetul din lemn. Mie mi-ar plăcea adus a la anii '30.

Edited by djl, 12 June 2023 - 12:27.


#96
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu un bloc cu risc seismic mai mic (2) cu apartamente mişto. Poate îl tentează pe iniţiator, deşi e la bulevard...
Mă bucur că ai lăsat caloriferele originale.
3 băi = de fapt o baie + 2 bude?

#97
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Blocul are centrala proprie, dar nu a fost adusă la zi, ineficientă, plus ca îți trebuie și fochist.
Da, are lift de serviciu dar usa la noi a fost zidită.
Pisica e a celor care locuiesc acolo, membru al familiei.
Blocul era dotat cu un sistem frigorific centralizat, agentul frigorific ajungând la fiecare apartament.
Da 3 bai, una completa și doua bai de serviciu. In realitate una din bai a fost transformată in magazie.
Da, am lăsat totul original, asta e și ideea când cumpăr. La proiectul din Arghezi am foat mai flexibil doar din cauza, școlii, grădiniței și parcului. Altfel nu prea merita, multe elemente originale au fost înlocuite cu unele noi și proaste. Elementele vechi trebuiau doar reparate.
Chiriași, și arhitecți fiind, au avut mâna liberă la amenajare încă din faza de renovări. Ap a fost livrat fără mobilier și electrocasnice, tot a fost făcut la cererea lor alb. L-au preluat și customizate după propriile preferințe, și arată foarte bine.

#98
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Uau! Deci uau! Într-un articol din "Monitorul GazElectra" (devenit "Revista GazElectra") se menţiona că unele case-blocu au răcire centralizată în loc de răcitoare electrice (adică frigidere). Nr. 1, 1936?, pg. 26 (vezi ultimul alineat din coloana stânga) "Aplicaţiunile răcitorului electric în România", de Foca Spiridon, funcţionar la "Totelectric" ("Toteletric" era un magazin pe Cal. Victoriei, lângă Hotel "Contintenal", unde se vindeau aparate electrice). Deci ceocri, eşti tare, că am găsit unul dintre blocurile care avea aşa ceva. Instalaţiunea nu cred că mai e, dar am aflat care era. Când ai zis mai sus de cameră frigorifică m-am gândit că e vorba de aşa ceva, dar am vrut să fi sigur! Să-ţi dea Dumnezeu sănătate, că ne ajuţi cu multe informaţii, greu de aflat altfel.

Posted Image

Frigiderele erau scumpe la vremea aia... - vezi ultima imagine de jos: https://forum.softpe...ost__p__8832379

Liftul, dacă nu cer prea mult, te poţi duce la un alt etaj să vezi cum arată? Mai sunt ceva lifturi vechi şi origfinale în Bucureşti, unele funcţionale, altele nu, dar măcar să fie pozate înainte să-l apuce pe un dement vreo idee, că am văzut lifturi nefuncţionale vandalizate sau unele scoase cu totul.   :disgust:  Liftul de serviciu dădea într-o scară sau într-o terasă?
Deci blocul mai are centrala proprie de încălzire, dar cu greu face faţă şi ar trebui modernizată. Poate îi faci o poză.
Cum se duce gunoiul la bloc? Are tubulatură sau duce la parter?
Deci nu ai luat şi mâţa. Dar mâţele sunt bune pentru reclamă.   :kitty2:

#99
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postceocri, on 02 septembrie 2020 - 09:05, said:

[...]plus baia mică alb negru acum pare ca nuca in perete Posted Image

De acord Posted Image

#100
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ceva mobilă din interbelic.  :yes:

Attached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-armeneasca-194305527.jpg   39.83K   37 downloadsAttached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-armeneasca-194305528.jpg   41.23K   36 downloadsAttached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-armeneasca-194305530.jpg   40.99K   34 downloadsAttached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-armeneasca-194305532.jpg   52.5K   31 downloadsAttached File  apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-armeneasca-194305535.jpg   45.49K   33 downloads

#101
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La "faţă" nu seamănă, dar dat fiind faptul că au cam acieaşi culoare, mă întreb dacă au avut acelaşi arhitect sau acelaşi constructor: https://www.google.r...i8192?entry=ttu

#102
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mă întreb ce mai face ceocri de nu răspunde. Eh, când va intra, poate o să mai studieze un apartament vechi: https://casevechi.ro...hE297j2S80blX2c

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate