Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Renovare ap interbelic Centru, Mantuleasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut,
Dupa ceva ani de savings si cautari am cumparat acum cateva saptamani un ap central pe Matuleasa la intersectia cu Carol 1. Cautam doar ceva interbelic sau mau vechi, spatios,cu potential pe partea de design (restaurat oldies) si cel mai iportant o pozitie centrala, Ca fapt interesant ap a apartinut familiei actorului Amza Pelea, sotia si fiica apar conesecutiv in acte ca si propietari. 5 camere 3 bai 3 balcoane 145 mp. Am gasit acest  ap cu bune si rele.

Bune
  • Pozitie centrala
  • Ahitectura interesanta,
  • Loc de inbunatatit, potential neexploatat
  • Pret bun date conditiile
Rele
  • Nelocuit de o lunga perioada
  • Uzat, neintretinut
  • Bloc aparent solid dar cu bulina Risc 1
  • Nu se poate asigura, vanzare doar cash, banciile nu accepta astfle de cladiri
Plan.
O renovare/restaurare minimala pana cand statutul de risc se va clarifica, prin expertiza sau prin consolidarea propriu zisa. Oferit pentru inchiriere comercial, blocul fiind stradal plin de firme.
Pe lunga durata dupa efectuarea lucrarilor de consolidare si restaurare fatada cladire, renovare/restaurare ampla cu desgner, chirie, comercial sau residential de top.
Pana acum
- anagajat firma interior design pentru efectuarea renovarii minim necesare. Planuri de design si schite tehnice, managementul lucrarilor de renovare
- Angajat echipa reparatii zidarie, vopsit, etc

- Urmeaza restaurat/reparat ferestre si tocaria aferenta
- Reparat/restaurat usile si tocaria aferenta
- Reparat/restaurat parchet original, destul de uzat, probabil asta este ultima reparatie, viata estimata inca 10 ani
- Sanitare baie si bucatarie

Provocari
- gresia si mozaic, ceva diferit, design si tehnici de imbinari deosbite dar cu uzara avansata. Imposibil de inlocuit elemente defecte, reparatii posibile limitate. De dorit este salvarea lor
- reparatiile tocariilor din lemn, feronerie si alte accesorii necesare, storuri exterioare si copertine. Momentan greu de identificat firme/meseriasi.

Buget de renovare estimat 10.000 - 15.000 €, durata probabil 2-3 luni

Attached Files



#2
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Per total cel mai dificil mi se pare cu ferestrele și ușile de la balcon. Am cerut estimări pentru înlocuirea ferestrelor cu tâmplărie PVC, brand bun, profil colorat 10.000€, brand ieftin și alb 8500€. Nu era chiar mult și era necesar dar având in vedere ca la reabilitare vor fi înlocuite nu este eficient economic.
Echipa a început deja decopertarea pereților cu probleme, pun plase de mătase și membrane de cauciuc unde e cazul.
Cum se vede și in poze a fost o inundație de proporții, la apartamentul gol de deasupra s-a spart o țeava, ap nu era locuit și abia când cei de sub noi a semnalizat s-au luat măsuri. Se spărsese o țeava/coloana de calorifer. Cu ocazia asta au fost înlocuite de curând toată instalația de termoficare.
Mai revin cu poze când lucrările se finalizează.
PS Blocul are potențial, are doua terase pe doua nivele cu acces public pe bloc. Sper ca o dată cu consolidare sa apăra și locatari cu buzunare mai adânci care o sa contribuie cu plăcere la restaurarea zonelor comune.

Attached Files



#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Si nelamurirea unde e? E bun/e fain.  Ok. Da ce te framanta? La banii aia si locatia respectiva nu stai in buget la ce vrei. Zic ca unu care face purici in moldovime.

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
in ap ala cu 150.000 euro il faci super misto . nu inteleg de ce asiguratorii nu se baga la asa ceva...

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
De curios, ce înălțime  au camerele ?

#6
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Apartamentul e senzational, dar sa iei intr-un bloc cu bulina e foarte riscant. Daca vrei sa il faci ca lumea, nu iti ajung 15000 EUR. Instalatiile trebuie inlocuite. Chiar si asa, exista riscul permanent sa se sparga o teava la vecini.
Ar trebui facuta intai consolidarea si dupa aceea refacute finisajele.

#7
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postzile_san, on 05 februarie 2020 - 19:56, said:

in ap ala cu 150.000 euro il faci super misto . nu inteleg de ce asiguratorii nu se baga la asa ceva...
Nu se asigura nici o clădire cu risc seismic 1.
Pt închiriat comercial va fi livrat fără mobila. Pana se rezolva partea cu consolidarea sper sa rămânem in 20.000€ cu renovarea.

View Postcristobob, on 05 februarie 2020 - 21:31, said:

De curios, ce Ă®nălțime  au camerele ?
Sincer nu am idee, ca toate casele vechi e înalt, cred ca 2,8 metri.

View Postcumparator, on 05 februarie 2020 - 21:57, said:

Apartamentul e senzational, dar sa iei intr-un bloc cu bulina e foarte riscant. Daca vrei sa il faci ca lumea, nu iti ajung 15000 EUR. Instalatiile trebuie inlocuite. Chiar si asa, exista riscul permanent sa se sparga o teava la vecini.
Ar trebui facuta intai consolidarea si dupa aceea refacute finisajele.
Realist cred ca vor fi 20.000 la renovare. Consolidarea nu știm când se va efectua, pana atunci nu îl ținem gol.
Pana acum avem 3000€ firma de design
4500€ plus materiale deviz estimativ reparații de zidărie și “zugrăvit/vopsit.
Pentru instalații avem deviz 7500 RON, nu e bătut in cuie cred ca o sa fie mai mult dacă mai schimbam ceva sanitare.
Reparat parchet 80 RON plus TVA plus consumabile
Încă aștept deviz, pentru reparat/vopsit toată tocăria.
La fel încă necnoscut mobilier bai, Bucătărie. Aici nu o sa băgăm prea mulți bani.
Bugetul a fost estimat, nu ne blocam in 20k.

Design mergem pe ART deco influente ‘30 alb, argintiu, gri și poate alte culori mai puternice. Nu ne e frică sa mergem un pic mai îndrăzneț.

Am mai făcut o renovare asemănătoare in ap in care locuim acum, o clădire victoriană in Dublin.
Aici ne-am bătut capul singuri, ulterior am aflat ca in general lumea se duce la designer/arhitect și de acolo pleacă totul.
Cu ap din Mântuleasa am zis sa începem proiectul cu dreptul angajând firma de design interior.
In Dublin renovarea a mers mai ușor curentul victorian e aici la putere încă.
Am atașat câteva poze cu ap din Dublin, sper ca in buc sa îl depășim 😁.

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 05 February 2020 - 23:48.


#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
De mult n-a mai aparut un topic atat de interesant!!
Felicitari pentru apartamentul asta, care starneste invidie! Parol!

Cred ca te-ai orientat bine cu ce vrei sa faci acolo dar poate ti-ar fi si mai clar asa:
1. elemente care sa protejeze apartamentul de intemperii
2. elemente care sa protejeze apartamentul de ... vecini
3. elemente care sa-l faca locuibil.

Parerea mea este ca tocaria actuala nu poate fi reconditionata, la fata locului; si nici nu stiu cat de bine ar iesi. Pe de alta parte, daca mergi cu PVC o faci exact in ideea ca, la o eventuala reabilitare, va fi inlocuita. Sper eu, cu altceva decat PVC. Deci, ca solutie temporara, mergi pe cea mai ieftina. Ce inseamna ieftina? Inseamna ca nu-ti intra vantul si apa in casa Posted Image dar ca vor fi pierderi / aporturi mai mari de caldura. E ok. Mai ales daca te gandesti sa-l inchiriezi; chiriasul ar putea plati cheltuielile astea.
Daca o parte din tocarie merita restaurata, o scoti, o duci la un atelier de restaurare. Un designer de interior ar trebui, in mod normal, sa aiba o groaza de colaboratori pe care sa ti-i recomande). Dupa aceea astepti sa vezi ce e cu reabilitarea, unde poti s-o instalezi sau s-o "reorganizezi".

Nu stiu ce e cu membrana de cauciuc dar m-a trecut un fior pe spate. Mai multe detalii, te rog.

E bine ca te ocupi si de tevarie dar poate reusesti ca, in zonele critice (cum ar fi cele pe unde a mai venit apa, de la vecini), sa inchizi totul cu rigips. Astfel incat, pana se rezolva cu instalatiile centrale sau, macar cu cele ale vecinilor, sa poti interveni cu usurinta.

Nu in ultimul rand, m-a atras ideea recuperarii - macar partiale - a finisajelor existente. Un designer bun, impreuna cu un mester bun, iti pot face un modern patchwork. Exemplele pe care le-am gasit, la repezeala, pe internet, nu sunt cele mai relevante dar iti dau o idee generala. Dupa cum vezi, unii se chinuie sa faca patchwork dintr-asta, din materiale noi ...

https://www.123rf.co...tage-style.html

P.S. Nu ma pot abtine: au fost sau n-au fost proprietari, cei pomeniti de tine? "Ca si proprietari" inseamna ca proprietarii erau altii, iar ei erau cumva ca si aceia ... dar ... altceva. "Ca proprietari" inseamna ca, da!, au fost.
Daca te uiti la semnatura mea intelegi de ce m-am legat de chestia asta.

Attached Files


Edited by DIY, 06 February 2020 - 00:14.


#9
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Da, faptul ca are bulina l-a făcut accesibil la cumpărare dar dificil de renovat, nu știm cât de intruzivă va fi consolidarea.
Referitor la fam Pelea, apar in acte dar nu știu dacă au locuit acolo.
Blocul a fost consolidat in 86, după cutremurul din anul acela au apărut ceva crăpături. Consolidarea s-a făcut pana la etajul doi cu niște stâlpi exteriori, se pare ca tot atunci sau după s-au folosit la tavan niște membrane de cauciuc din ce am înțeles de la zidari se practica la clădirile mai vechi ce nu aveau ciment in tencuieli. Fără ciment tencuiala este mai firava, casantă, membrana ar tine gletul sa nu se mai crape ușor.

Am atașat și poze cu gresia și Mozaic. Ambele sunt folosite și in holul blocului. In baie și Bucătărie gresia se extinde pe perete cu un rând interesant pe post de plinta, se îmbina interesant cu faința.
Multe lucruri interesante dar nu știu dacă reușim sa le restaurăm. Oricum pana la consolidare vom încerca sa păstram cât mai mult din original cu reparații cât mai mici. După, varianta 2.0 o sa fie mai amplă, atunci hotărâm ce aruncam și ce păstram.
Ca fapt interesant, pe lângă doua terase pe bloc cu acces public are și doua nivele de subsol. Un nivel este tehnic, avea și un frigider General Electric de mare capacitate cu conducte ce ajungeau la fiecare ap, fiecare ap avea o camera frigorifică.
Blocul mai are și o curte interioară pavata cu Mozaic cu un garaj pt 3 mașini peste care era amenajată terasa drăguță. Toate zonele publice altele decât scara blocului principală sunt din păcate neîngrijite.

Attached Files



#10
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Inițiator - tu știi ce este o CONSOLIDARE la o clădire ca a ta și ce se face ?

Nici dracu nu cumpără un apartament într-o clădire ce urmează să fie consolidată și nu din cauză că ar putea cade la un cutremur și din cauza consolidării.

Eu am fost pe lângă unii care au consolidat clădiri ale statului și stau și ultracentral dar nu în clădire cu bulină roșie.

Până NU se face consolidarea la clădirea aia mai mult de o lavabilă pe pereți, dat parchetul cu Palux și vopsit tocurile la uși și geamuri, vopsit caloriferele nu trebuie să faci nimic.

Nu are nici o treabă consolidarea care s-a făcut în 1986 cu tipul de consolidare care o să se facă acum.

Vezi că nici dracu nu închiriază acolo să își facă birourile.

Mai vezi că a fost la vânzare și un etaj întreg lângă blocul ăla și erau 12 camere, peste 240 mp și la preț de rahat și abia s-a dat și e mult mai bine poziționat ca al tău.

E aproape acolo dar la bulevard.

Edited by marin1973, 06 February 2020 - 06:56.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Aici marin a zis-o bine. Vedeți întîi cum e cu consolidarea. Pentru că se va lăsa cu turnat betoane / cămășuiri / băgat armături, turnat grinzi și/sau planșee. Practic e foarte posibil ca după consolidare să rămîneți cu un apartament gata să fi finisat. Din nou. Și va avea și alte dimensiuni decît are acum - betoanele mănîncă din suprafața disonibilă.
În locul vostru aș face un proiect de amenajare de principiu, fără să intru în detalii prea multe sau calculat cantități. Astea se vor schimba garantat după consolidare.

Și întrebarea de bază - va fi o consolidare? Vecinii ce zic? Au bani și chef de șantier?

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postceocri, on 05 februarie 2020 - 23:51, said:

...
Am mai făcut o renovare asemănătoare in ap in care locuim acum, o clădire victoriană in Dublin.
...
Am atașat câteva poze cu ap din Dublin, sper ca in buc sa îl depășim ��.
Daca Dublin e ceea ce cred eu, si nu vreo strada/straduta/alee din Romanica, iti doresc succes(uri) .

#13
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut,
Multumesc pentru parerile sincere :).
Intradevar consolidarea e singura problema adevarata aici si ne incurca mult.
Bine inteles ca vecinii nu sunt de acord dar acum cu noua lege nu ne mai trebuie acordul tuturor locatarilor, cine nu e de acord va fi expropriat.

Azi am primit un deviz pentru restarurare tot ce inseamna lemn fara sa includa parchet, 18-19.000 euro, pretul nu e rau firma face restaurari serioase, dar clar nu isi are rostul acum.

Marin referitor la ce spui tu (Până NU se face consolidarea la clădirea aia mai mult de o lavabilă pe pereți, dat parchetul cu Palux și vopsit tocurile la uși și geamuri, vopsit caloriferele nu trebuie să faci nimic.) este inca pe masa si are sanse mari sa fie pana la urma ce o sa facem pana se termina cu consolidarea. A trebuit sa facem peretii afectati de inundatie si trecrea timpului.

Da, locuim in Irlanda, de asta am si angajat firma de arhitectura, sa ne ajute si la partea de administrare a lucrarilor, verificarea lucrarilor, etc.

#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postceocri, on 05 februarie 2020 - 23:51, said:

[...]Am atașat câteva poze cu ap din Dublin, sper ca in buc sa îl depășim ��.

Cool! Cel mai tare-mi place patul, ala, agatat de tavan Posted Image Posted Image
Acum, serios: chiar toate pozele sunt din apartamentul pe care l-ai renovat tu? Toate?

#15
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017
Nicio sansa sa fie pozele toate de acolo. Zero.

#16
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View PostDIY, on 06 februarie 2020 - 21:40, said:



Cool! Cel mai tare-mi place patul, ala, agatat de tavan Posted Image Posted Image
Acum, serios: chiar toate pozele sunt din apartamentul pe care l-ai renovat tu? Toate?

:) primele 3 sunt de pe net era vb de stilul ce ni-l dorim. Ultimele 5 sunt din ap nostru. Din păcate eu făcusem doua posturi dar au fost unite.
Am un user nou, ce scriu apare cu întârzieri. Pozele le-am încărcat de pe tel, pe el arătau normal pe site văd ca sunt răsucite :)

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postceocri, on 06 februarie 2020 - 17:04, said:

Bine inteles ca vecinii nu sunt de acord dar acum cu noua lege nu ne mai trebuie acordul tuturor locatarilor, cine nu e de acord va fi expropriat.
Ești cumva primăria Bucureștiului? Sau poate guvernul? Un particular nu expropriază nimic. Și nici primăria nu se înfige prea repede la exproprieri fără un motiv serios...
Altfel - arhitectul ți-a zis că blocul e într-o zonă protejată? Ai grijă cum umbli pe fațadă, asta apropo de tîmplărie și altele asemenea.

#18
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Legea a fost schimbata tocmai pentru a putea consolidarea clădirilor
https://www.hotnews....-apartament.htm

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate