Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Ce inseamna "literatura clasica"?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
inVeritas

inVeritas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 31.01.2020
Probabil,majoritatea dintre noi suntem familiarizati cu acest termen. Dar ce inseamna literatura clasica? Ce criterii trebuie sa indeplineasca o carte pentru a fi recunoscuta,unanim, o opera clasica?

Toate cartile care mi s-au zis ca-s clasice, si pe care le-am citit au fost scrise intr-un trecut,relativ departat si majoritatea se folosesc de fapte reale (nu am auzit vreun titlu de carte clasica care sa apartina SF-ului,de ex.).

Am cautat pe mai multe site-uri sa ma lamuresc cu aceasta intrebare dar si acolo am gasit raspunsuri destul de vagi, asa ca va intreb pe voi: ce inseamna pentru tine o carte clasica? Ce anume trebuie sa regasesti in ea? In cazul in care gasiti raspunsuri pe aceasta tema din alte surse nu evitati sa le postati.

#2
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.400
  • Înscris: 01.01.2007
https://ro.wikipedia...mùnă_clasică

https://ro.wikipedia...rii#Clasicismul

#3
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 432
  • Înscris: 16.02.2019
Literatura clasică este cea care întrunește norme de perfecțiune și care poate fi considerată model.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Se pare ca nu prea ai citit. Pentru ca, in afara de faptul ca exista clasici si in domeniul SF, exemple Asimov, (Eu robotul, Soarele gol) Bradbury (Fahrenheit 451) Alan Poe (Corbul) si alte cateva zeci/sute, se pare ca nici macar nu ai intalnit notiunea de "clasici in viata". Asa ca, pune mana si citeste. Pentru ca daca esti interesat de carti si nu doar de notiunea de "clasic", ar fi pacat sa n-o faci.
Si nu, nu e vorba de "perfectiune", sau "model". Asta e definitie de lucrare de bacalaureat la romana.

Editat de myshyk, 02 februarie 2020 - 10:31.


#5
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.328
  • Înscris: 09.09.2006
Cred mai degrabă că e vorba de o oarece confuzie între noțiunea de "clasic" definită de dex și cea "împământenită" în vorbirea curentă.
Aș zice că termenul pe care (cred că) îl caută atât OP și la care face referire @myshyk mai sus e "lucrare de referință în domeniu".
Dacă despre asta e vorba, atunci nu ai cum să găsești lucrări SF clasice (în accepțiunea dată termenului de către dicționar). Piese de referință sunt destule însă, din multe categorii ale literaturii. Pentru SF ai (în plus față de cele menționate de @myshyk mai sus) Dune sau 2001 - A Space Odyssey.
Deși pare surprinzător, și pentru genul policier (considerat de foarte mulți critici/snobi drept "literatură de consum") ai cel puțin două lucrări de referință: Somnul de Veci (Chandler) și Șoimul Maltez (Hammet).

#6
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.227
  • Înscris: 29.06.2011
Clasice-s alea care trec testu' timpului.

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.905
  • Înscris: 28.11.2006
In comentariile de bac, se numesc "autori canonici" (Eminescu, Caragiale, Rebreanu, Camil Petrescu si altii care nu-mi vin acum in minte. Cred ca intra si Oreda, dar nu sunt sigur). Binenteles ca e o definitie foarte reductiva a literaturii clasice, dar ce carti moderne pot fi incluse in aceasta categorie? Cartarescu e un clasic in viata? E de discutat si, cum spunea cineva mai sus, doar timpul ne va spune cine rezista si cine nu.

#8
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.330
  • Înscris: 29.09.2011

 Alecsandru010, on 02 februarie 2020 - 12:03, said:

Clasice-s alea care trec testu' timpului.
de aceeasi parere sunt si eu. incadrez aici o lucrare/o carte care este citita si la 50-100-150 de ani dupa ce a fost publicata.

#9
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 432
  • Înscris: 16.02.2019
Nu cred că timpul reține adevăratele valori.
Omenirea este vădit influențată de recomandări.
Fără ca cineva să laude o creație greu se hotărăște valoarea.
În artă nu există obiectivitate, ci modă.
Așa că ceea ce se învață la școală este programat de unii considerați cu drepturi în acest sens.
E comod să se meargă pe ce consideră altul.
Dar acel „altul” este subiectiv și s-a format în același mod.
Prea mult se scrie și prea puțini au curajul să recunoască ce nu le place cu adevărat.
Criticii literari așteaptă să apară o „somitate” care să laude un scriitor, pentru ca în sfârșit să spună și ei de bine despre cel lăudat.
Criticii literari sunt niște persoane cu studii în domeniu, dar care se bagă în seamă, fără a avea talent.
Câțiva sunt valoroși.
G. Călinescu a fost multă vreme ocultat, ca mai târziu să se vadă că tinerii critici literari i-au folosit din plin metodele de analiză.
Gândiți-vă puțin la ce v-am scris aici.

Editat de BbVv, 03 februarie 2020 - 10:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate