Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#55
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 20:11, said:

Lucram la o multinationala destul de mare si tot nu avem siguranta locului de munca, situatia nu e asa doar in multinationala asta ci in majoritatea si cunosc destul de multe cazuri.

Sistemul de sanatate din Germania este cu totul altfel decat este prezentat de catre majoritatea: foarte multe medici incompetenti, dezinteresati, care preiau pacienti pe banda rulanta doar sa-si faca norma, in ciuda faptului ca ai programare niciodata nu se respecta ora, astepti in medie cam o ora(am fost in destul de multe locuri), echipamentele sunt invechite majoritatea si dau rateuri (nu vorbim de spitalele mari). Intr-adevar, cu asigurarea de stat nu platesti mare parte dintre consultatii, insa serviciile lasa foarte mult de dorit. Nu cunosc cum este cu asigurarea privata, probabil ca sunt tratati cu totul altfel.

Stomacul gol nu il avem nici aici, dar nici in Romania nu l-am avea. Cel mai probabil, nivelul de trai din punct de vedere financiar ar fi cam acelasi.

Ne-am intoarce pentru familie, prieteni si pentru calitatea relatiilor interumane. Avem casa ( mai exact 4  - 2 case si 2 apartamente in Bucuresti si Arad), nu se pune problema gasirii unui loc de munca si nici de a sta in chirie.

Eu lucrez in domeniul IT si sotia in Sales tot in domeniul IT.

Decizia pe care o vom lua nu are legatura sau nu se rezuma numai la partea financiara, de aceea incercam sa punem in balanta toate aspectele.
felicitari pt ce ati facut.
tu ar trebui sa ajungi cand vei fi senior (sa zicem in 3 ani) pe la 100k brut, daca deja esti la nivelul acesta atunci felicitari si te muti sau tragi la politics pt cariera. in sales nu stiu dar comisioanele conteaza. cu banii astia te descurci decent. in curand veti putea lua credit si va cumparati un loc sa-l faceti salash.
venitul rezidual ce il ai trebuie sa-ti asigure calatorii si stapanire de obiecte.
dar de acord ca asta nu e totul.

poti sa faci o chestie. prietenii de obicei ii vezi peste uikend. ramai in D si le platesti 200 euro / luna avionul sa vina la tine.
sambata va faceti muci si duminica se intorc.

se cauta in zurich mai ales cu limba germana. si elvetia este o tara civilizata.

daca te intorci in RO incearca sa nu faci comparatii tot timpul. problemele principale sunt cu stilul latino-balcanic.

PS
cu cele 4 case din RO voi aveti 1000 euro/luna garantat. astia prin bine si in RO si in D.
eu zic ca aveti un criteriu principal: totul pt copil/copii.

#56
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postflp014, on 30 ianuarie 2020 - 22:10, said:

fara discutie veniti inapoi. La cele expuse de tine nu se pune problema locului de munca sau al venitului. Atunci clar cea mai buna optiune este acasa.

E curios cum unii nici in ceasul al 12-lea nu vad ca Titanicul e cu sula in sus si sta sa se scufunde.

#57
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Doar in ultimele zile am vazut ceva de genul:
- proprietar nu reuseste sa il faca pe chirias sa plateasca cheltuielile : https://forum.softpe...as/page__st__18
- altcineva are probleme din cauza unei treceri de pietono care practic nu se vede in unele situatii: https://forum.softpe...recere-pietoni/
- acum vreo saptamana era cineva care se trezise ca avea 17 abonamente Orange fara sa stie
- altcineva primeste citatie ca e dat in judecata aflandu-se in postura de actionar al unei firme de care el nu stie nimic fiind amenintat cu plata a 400.000RON https://forum.softpe...itatie-primita/

Niciuna dintre situatii nu are legatura cu salariile primite de persoanele in cauza, sunt legate strict de coruptie si de proasta organizare din anumite domenii.
Deci, fii atent la treburile astea mai mult decat la salariul ce il primesti daca te intorci in RO.

Edited by giuliani, 10 February 2020 - 11:17.


#58
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View PostKean, on 08 februarie 2020 - 13:03, said:

E curios cum unii nici in ceasul al 12-lea nu vad ca Titanicul e cu sula in sus si sta sa se scufunde.

Nu e vorba de văzut sau nu, e vorba de presiuni ce duc la alegeri făcute emoțional, nu rațional. Nu știu care îți este vârsta, dar sunt sigur că ai auzit de expresia "ochelarii de cal" ce se așează, metaforic vorbind, peste judecățile individului.

Așa cum bine spune mai sus colegul nostru Giuliani, doar in ultima vreme și nu mai departe de știrile de suprafață, putem gasi particularitățile vieții în România. De la politic și economic local, la politic și militar regional (Europa).
Alegerea este in mana fiecăruia, dar așa cum am tot bătut apa'n piua in ultimii doi ani, decizia trebuie luata în familie și bazata pe realitățile pe termen mediu-lung.

Eu unul, că să nu spună nimeni că sunt anti-RO, iau în considerare o întoarcere în România, dar doar in anumite situații și doar după o anumită vârstă. Până atunci, dacă zona X nu ne mai satisface (și nu ne deranjează stresul mutării) exista mereu zona Y de incercat..sau Z sau tot așa.

Edited by diabboliq, 11 February 2020 - 02:31.


#59
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
având în vedere că singurii pe care-i văd regulat sunt colegii de servici (și vecinii de lângă gard) ȘI NU frații, părinții sau alți afini de alte grade rudenie - nu înțeleg noțiunea de nostalgie dezvoltată de cei aflați la 2 ore zbor de casa părintească
băiatul meu se află la 3000 de km
putea să fie la 600 de km
știți care-i irealul? 3000 de km îi fac în același timp precum aș face cei 600 km!!!

apoi, fiți sinceri! de câte ori sunați (chiar și cu video) familia/afinii pe săptămână? o dată? o „juma de dată”? chiar pe toți? adicătelea dați 20 de telefoane de peste 1(un) minut în fiece săptămână?

continuare: aici io mă zbat zi de zi, și reușesc să mă descurc pt că am la bază mentalitatea neaoșă/balcanică
dincolo, fi-miu zburdă! fără încorsetări, mintea fiindu-i ocupată nu cu supraviețuirea, ci cu traiul!!!

iar noi, mama și tatăl suntem extrem de liniștiți deoarece știm că el o duce spre foarte bine acolo!

#60
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Foarte frumos spus.

#61
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postdiabboliq, on 11 februarie 2020 - 02:28, said:

,. Nu știu care îți este vârsta,,

Cam de 2 ori si ceva cat a matale sigur.Cu ani buni lucrati in comunism si mai multi lucrati in capitalism.

#62
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 16:35, said:

Buna tuturor,


Muncesc impreuna cu sotia intr-o multinationala in Munchen si avem un bebe pe drum.

Problema e ca nu ne simtim prea bine in Germania si am vrea sa avem si noi casa noastra sau cel putin un apartament, ceea ce e cam imposibil intr-o zona aproape de un oras mare.


Avem doua optiuni sa ne mutam in Romania unde ne simtim bine cu famile si prieteni, lucrand tot intr-o multinationala(avand aproape aceasi bani dar numai platim 1000e chirie) si avem posbilitatea de a cumpara o locuinta sau sa ramanem in Germania si sa incercam sa ne integram(cam greu).


Principalele cauze ce inca ne tin pe ganduri sunt:



- Sistemul de sanatate (nu e chiar stralucit nici in Germania dar in Romania e mai rau).

- Sistemul de invatamant (ma gandesc ca e mult mai bun in Germania).

- Calitatea vietii / Oamenii


Va multumesc frumos pentri orice sfat ! Posted Image


Să vă întoarceți acasă, din moment ce ați avea o carieră foarte bună în România și o viață socială mult mai bună, nu văd de ce ați rămâne în Munchen care oricum e un oraș nașpa.

View PostMagicwisewolf, on 30 ianuarie 2020 - 16:49, said:


Dar, din pc de vedere civilizatie, servicii, calitatea vietii, suntem rau de tot in urma si pentru mine ar fi un motiv destul de serios sa nu vin inapoi.

Ce înseamnă civilizație și calitate a vieții? Pentru că ambele sunt subiective. A fi civilizat înseamnă ceva pentru unu și pentru altul atlceva, de exemplu mie răceala nemților mi se pare o lipsă de civilizație. Oamenii trebuie să știe să socializeze nu să fie roboți.  Și calitatea vieții e iarăși subiectivă, e obiectivă doar până la un punct, bani mai mulți nu înseamnă neapărat calitate a vieții mai ridicată.

View PostNaijax, on 30 ianuarie 2020 - 16:55, said:


-Calitatea vietii / Oamenii - depinde de oras si prieteni.

Tocmai ce am zis, calitatea vieții e foarte subiectivă! Depinde de tine în primul rând și nu de țara unde stai.

View PostMixMaster, on 30 ianuarie 2020 - 17:53, said:


Calitatea vietii e data printre altele si de prieteni si familie. Insa pe stomacul gol nu iti mai arde de prietenii.


Din ce a scris omul, pare genul de om ce are probleme cu banii? Vă dați unii cu părerea dar nici nu citiți ce scrie omul.

View Postmarius.bunu, on 30 ianuarie 2020 - 18:08, said:

Daca esti masochist si inconstient, vino inapoi acasa.

Și tu ești ridicol.

#63
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostVelaxa, on 08 martie 2020 - 17:49, said:


Ce înseamnă civilizație și calitate a vieții? Pentru că ambele sunt subiective. A fi civilizat înseamnă ceva pentru unu și pentru altul atlceva, de exemplu mie răceala nemților mi se pare o lipsă de civilizație. Oamenii trebuie să știe să socializeze nu să fie roboți.  Și calitatea vieții e iarăși subiectivă, e obiectivă doar până la un punct, bani mai mulți nu înseamnă neapărat calitate a vieții mai ridicată.


Mie mi se pare lipsa de bun simt atunci cand romanii se baga in viata ta si te intreaba chestii personale chiar daca persoanele in cauza nu iti sunt prieteni.

#64
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View PostVelaxa, on 08 martie 2020 - 17:49, said:

Din ce a scris omul, pare genul de om ce are probleme cu banii? Vă dați unii cu părerea dar nici nu citiți ce scrie omul.

Bravo! Ai venit tu si ai pus punctul pe i! Daca faceai exact ce ai scris, adica daca citeai bine, vedeai ca am scris asta dupa postul initial, in care initiatorul nu daduse detalii. De-asta am scris la modul general, nu neaparat dedicat lui. II dadeam exemplu. La fel de bine putea el sa lucreze in productie iar sotia lui sa faca curatenie in multinationala vietii. Sau daca lucrezi la multinationala deja nu mai ai cum sa ai probleme cu banii si esti doar vreun mare director? Dar important e ca ai venit tu sa ii pui la punct pe toti!

#65
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 16:35, said:

Buna tuturor,


Muncesc impreuna cu sotia intr-o multinationala in Munchen si avem un bebe pe drum.

Problema e ca nu ne simtim prea bine in Germania si am vrea sa avem si noi casa noastra sau cel putin un apartament, ceea ce e cam imposibil intr-o zona aproape de un oras mare.


Avem doua optiuni sa ne mutam in Romania unde ne simtim bine cu famile si prieteni, lucrand tot intr-o multinationala(avand aproape aceasi bani dar numai platim 1000e chirie) si avem posbilitatea de a cumpara o locuinta sau sa ramanem in Germania si sa incercam sa ne integram(cam greu).


Principalele cauze ce inca ne tin pe ganduri sunt:



- Sistemul de sanatate (nu e chiar stralucit nici in Germania dar in Romania e mai rau).

- Sistemul de invatamant (ma gandesc ca e mult mai bun in Germania).

- Calitatea vietii / Oamenii


Va multumesc frumos pentri orice sfat ! Posted Image

Daca nu va simtiti bine acolo, iar situatia financiara ar fi la fel de buna, ar trebui sa dati o sansa intoarcerii. Ce ai de gand sa faci, sa traiesti pana la adanci batraneti in Germania cu sentimentul ca esti dezradacinat? Cunosc sentimentul prea bine. Nu ne-am simtit bine in alta parte si ne-am intors in Romania si suntem foarte fericiti aici, de 5 ani.
Nu mai asculta pe toti frustratii astia cu fatalismele si frustrarile lor. Persoanele care ponegresc Romania pe aici fie 1. Sunt niste emigrati frustrati care nici ei nu se simt bine unde sunt, dar spumega pe formuri de emigrare 24/7 incercand sa se convinga ca le e mai bine, de bine ce se simt si de fericiti ce sunt stau non stop pe forumuri romanesti de emigrare si invenineaza lumea aiurea fie 2 . sunt niste romani de doi bani plini de defecte si de lenevie care nu au reusit sa faca nimic in viata si dau vina pe orice numai pe propria persoana nu.
Romania e o tara ca oricare alta, cu problemele ei. Nu e Afghanistan. Si alte tari au problemele lor. Da, si Germania, si Anglia, si toate. Vestul e pe duca, societatile sunt lichefiate, incoerente.

Toti astia care spumega pe aici cum se scufunda Ro ca Titanicul , cum aia, cum ailalta, sunt niste plictisiti de viata care in loc sa isi traiasca viata, sa avanseze ca persoana, sa isi dezvolte relatiile, sa devina niste oameni mai buni, sa vada partea buna a lucrurilor, sa fie recunoscatori pentru tot ce au totusi,  nu au alta preocupare decat sa se uite non stop la TV la circuri politice si sa se inraiasca, sa se invenineze,  sa vada numai ce e rau, sa dea vina pe absolut orice pentru esecurile lor numai pe propria persoana nu.

#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostVelaxa, on 08 martie 2020 - 17:49, said:

nu văd de ce ați rămâne în Munchen care oricum e un oraș nașpa.
  Și calitatea vieții e iarăși subiectivă,
Hai sa (ne) radem Posted Image
Vezi clasamentele cu calitatea vieti in Germania vs Romania sau Munchen vs Bucuresti.

View PostVelaxa, on 08 martie 2020 - 17:49, said:

Tocmai ce am zis, calitatea vieții e foarte subiectivă! Depinde de tine în primul rând și nu de țara unde stai.
Siiiigur ca da Posted Image
Mai acu' vreo doua zile scria cineva pe forum ca nu gaseste in farmacii un kkt de Thyroxin. Cred ca nu mai are rost sa vorbim de  Mavenclad, Soliris, Ninlaro, Mylotarg, Xalkori si alte asemenea medicamente. Cred ca daca-i spui numele astea unui farmacist din Romania, se apuca sa stropeasca in jur cu benzina si isi da foc la farmacie!
Plus ce a mai scris @giuliani la postul #60

View PostVelaxa, on 08 martie 2020 - 17:49, said:

Din ce a scris omul, pare genul de om ce are probleme cu banii?
A scris clar ca nu-si permite achizitionarea unui apartament sau a unei case acolo. Deci?

#67
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postjezebelle, on 11 martie 2020 - 22:17, said:

Nu mai asculta pe toti frustratii astia cu fatalismele si frustrarile lor.

"... asculta de mine că eu nu sunt că ei"

Idea e simpla, alegerile se bat subiective. Omul a deschis o discuție într-un grup, fiecare este liber să vina cu un punct de vedere. Va fi subiectiv, pentru că e "punctul lui de vedere".
Nu a zis nimeni că România e Afganistan (curios care e motivul pentru care te-ai oprit la Afganistan și nu la Papa Noua Guinee) dar e frustrant când vezi potențial irosit de incompetenta unor oameni. Și aici nu mă refer doar la mediul politic, as vrea sa ii includ și pe cei de zi cu zi ce stau in trafic (sau caută metode sa "bend the rulest"), cumpăra de la supermarket (fara o logică), merg cu tramvaiul (se înghesuie, dar uita de apa și săpun), votează (cu sau fara un stimul) ...exemplele pot continua. Nu judec pe nimeni, dar de sus privind, lucrurile arată urat și în depărtare analizând, lucrurile arată sumbru.

Așa cum am inceput, fiecare pictează tabloul după experiența lui/ei de viață. Restul, "critici de artă", vor fi mereu deranjați de mici imperfecțiuni.

#68
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 16:35, said:

Buna tuturor,


Muncesc impreuna cu sotia intr-o multinationala in Munchen si avem un bebe pe drum.

Problema e ca nu ne simtim prea bine in Germania si am vrea sa avem si noi ...

Va multumesc frumos pentri orice sfat ! Posted Image

deci, vii?

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Normal ca merita. Ne vin acasă toate valorile acum... :) va integrați perfect. :)

#70
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
De ce nu ? Cred ca mai au astia locuri pentru inca 2 in carantina / izolare. Posted Image

#71
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostKarhu, on 12 martie 2020 - 13:03, said:

Hai sa (ne) radem Posted Image
Vezi clasamentele cu calitatea vieti in Germania vs Romania sau Munchen vs Bucuresti.


Siiiigur ca da Posted Image
Mai acu' vreo doua zile scria cineva pe forum ca nu gaseste in farmacii un kkt de Thyroxin. Cred ca nu mai are rost sa vorbim de  Mavenclad, Soliris, Ninlaro, Mylotarg, Xalkori si alte asemenea medicamente. Cred ca daca-i spui numele astea unui farmacist din Romania, se apuca sa stropeasca in jur cu benzina si isi da foc la farmacie!
Plus ce a mai scris @giuliani la postul #60


A scris clar ca nu-si permite achizitionarea unui apartament sau a unei case acolo. Deci?


1. Clasamente bazate pe ce? Bazate pe ce zic 5-10 tipi din punctele lor de vedere subiective, pentru mine Munchen e un oraș nașpa, în Germania aș sta mai degrabă în Berlin.

2. Habar n-am despre ce vorbești cu farmaciile, probabil că în România este mai greu să găsești chestiile alea, nu știu nu mă pricep. Dar așa îți arăt și eu 100 de lucruri mai mișto în România față de Finlanda, asta schimbă cu ceva subiectivismul?

3. Păi probabil că nu are bani strânși, dacă nu ai bani să-ți cumperi casă aia nu înseamnă că ești sărac.

Edited by Velaxa, 18 March 2020 - 13:56.


#72
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostVelaxa, on 18 martie 2020 - 13:56, said:

1. Clasamente bazate pe ce?
2. Habar n-am despre ce vorbești...
3. Păi probabil că nu are bani strânși...

1. Asa e, gusturile nu se discuta.

2. Eu n-am zis ca nu sunt lucruri mai mishto, am zis doar ca din lipsa unor medicamente dai ortu' popii (cu exceptia cazului ca esti full de bani si ti le procuri din strainatate).

3. Casele nu se cumpara cu banul jos, odata ca-s foarte scumpe, in al doilea rand ca dobanzile sunt foarte mici si la ratele pe locuinte ai deduceri de la impozit, deci oricum chiar daca ai avea toti banii cash e mai rentabil sa iei tot in rate iar restul de bani sa ii investesti in locuinte pt inchiriat/ fonduri/ actiuni/ etc
Ca sa-ti iei o locuinta iti trebuie doar avansul (10-20%, in functie de tara) si venituri lunare suficiente (dupa  standardele bancii) pt a plati rata si a trai

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate