Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#73
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostKarhu, on 19 martie 2020 - 09:03, said:

...ca dobanzile sunt foarte mici ...

1,5...3%

#74
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgushpi, on 19 martie 2020 - 12:49, said:

1,5...3%
Eu am 1.09% (da, unu punct zero noua) pt casa si in jur de 2% (nu mai retin exact) pentru niste garsoniere luate ca investitie si date la inchiriat.

#75
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
DariusN stai acolo.
Eu ma străduiesc de 6 ani sa ma mut in nemtia si nu imi iese. Ghinion, cum a zis un mare ilustru...

#76
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

View Postlord hades, on 16 mai 2020 - 12:56, said:

DariusN stai acolo.
Eu ma străduiesc de 6 ani sa ma mut in nemtia si nu imi iese. Ghinion, cum a zis un mare ilustru...

Ce logică.
Să nu îți mai tai unghiile 2 saptămâni, că eu vreau de nu știu când să-mi manichiură french.

#77
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 27.01.2020
tre sa te uiti la stirile din Romania sa ti se ia pofta de intors.

#78
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

View PostShcherbina, on 16 mai 2020 - 19:19, said:

tre sa te uiti la stirile din Romania sa ti se ia pofta de intors.

De ce trebuie să te uiți la știri? Eu, de exemplu, imi trăiesc fericita viața fără să mă uit la televizor absolut deloc. Mă deprima să îi vad pe ai mei încrâncenați din cauza a nu știu ce știri despre Dragnea au mai văzut la televizor.

Chiar nu înțeleg ce rost are să îți strici viața cu toate știrile de căcat care de fapt chiar nu te privesc în mod direct.

#79
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 27.01.2020

View Postjezebelle, on 16 mai 2020 - 20:28, said:


De ce trebuie să te uiți la știri? Eu, de exemplu, imi trăiesc fericita viața fără să mă uit la televizor absolut deloc. Mă deprima să îi vad pe ai mei încrâncenați din cauza a nu știu ce știri despre Dragnea au mai văzut la televizor.

Chiar nu înțeleg ce rost are să îți strici viața cu toate știrile de căcat care de fapt chiar nu te privesc în mod direct.
nu te ai prins... deloc...

#80
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View PostShcherbina, on 16 mai 2020 - 20:32, said:

nu te ai prins... deloc...
Nu e nimic de "prins" pentru că lucrurile trebuie privite din perspectiva personală, pentru unii poate fi mai bine, pentru alții mai rău. Exemplu: cunosc un meseriaș care a venit în urmă cu cca 3-4 ani de zile din Franța și este mai mulțumit. Cunosc taximetrist care a venit din Elveția acum 6-7 ani de zile, a luat garsonieră, apoi garsonieră mai mare, apoi apartament cu 2 camere, deci a schimbat 3 locuințe aici, lucru imposibil acolo.
Si pe IT deja salariile se învârt la peste mia de euro ceea ce este rezonabil.
Internetul e ieftin și bun (eu când eram în Austria lucram un pic de acasă și era chiar mare stres cu internetul), găsești produse alimentare care nu le găsești acolo, cum ar fi ouă de casă, telemea ieftină și bună, chiar și unele afumături dacă cauți bine. Toate la preț mai accesibil ca în Germania, de multe ori și raportat la un venit potențial superior în Germania.
DAR trebuie să trăiești cu șosele mai proaste și în general servicii publice inferioare unei țări occidentale.
Dacă ești genul de om comod s-ar putea să te afecteze mai mult, dacă însă ești genul de om care se pricepe la toate, s-ar putea ca în România să îți poți improviza mai bine viața.

Ei, toate astea nu le auzi la știri.

#81
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbenis, on 17 mai 2020 - 22:04, said:

Si pe IT deja salariile se învârt la peste mia de euro ceea ce este rezonabil.
De la 2500 in sus este partea de jos a rezonabilului in IT in Romania.

View Postbenis, on 17 mai 2020 - 22:04, said:

Internetul e ieftin și bun
Internet ieftin si bun se gaseste si prin vest ... bine, poate nu in Germania Posted Image .

View Postbenis, on 17 mai 2020 - 22:04, said:

găsești produse alimentare care nu le găsești acolo, cum ar fi ouă de casă, telemea ieftină și bună, chiar și unele afumături dacă cauți bine. Toate la preț mai accesibil ca în Germania, de multe ori și raportat la un venit potențial superior în Germania.
"pe care"
Produse naturale gasesti peste tot, trebuie insa sa platesti pretul. Daca tu iti faci impresia ca ouale de casa si telemeaua din Romania sunt 100% bio te inseli amarnic.
Venit "potential mai bun"? Da .. de la 2x pentru joburi inalt calificate pana la vreo 5x mai bun pentru joburile mai putin calificate.

View Postbenis, on 17 mai 2020 - 22:04, said:

dacă însă ești genul de om care se pricepe la toate, s-ar putea ca în România să îți poți improviza mai bine viața.
Eu sunt genul ala de om si viata mea este de multe ori mai buna in afara Romaniei. Mai putin stres, mai putina munca, mult mai multi bani, copii mai fericiti ...
Singurele chestii care sunt pe minus in cazul meu: socializarea mai redusa aici (cam la 30-40% fata de ce era in Romania) si lipsa muntilor in apropiere (eu stau in zona de campie, cei mai apropiati munti sunt la 500 Km).

Pentru mine nu merita sa ma intorc ... si sunt multi ca mine.

Edited by ro_explorer, 18 May 2020 - 01:50.


#82
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postro_explorer, on 18 mai 2020 - 01:49, said:


Internet ieftin si bun se gaseste si prin vest ... bine, poate nu in Germania Posted Image .


Sa stii ce in ultimii ani s-a imbunatatit simtitor situatia, cel putin in sud.

#83
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbenis, on 17 mai 2020 - 22:04, said:

...cunosc un meseriaș care a venit în urmă cu cca 3-4 ani de zile din Franța și este mai mulțumit.

normal, că acolo câștiga umpic mai puțin decât în .RO, dar trebuia factură mereu
aici prestează la negru și se-ntreabă DE CE tre să meargă la spital cu seringa lui :(

Cunosc taximetrist care a venit din Elveția acum 6-7 ani de zile, a luat garsonieră, apoi garsonieră mai mare, apoi apartament cu 2 camere, deci a schimbat 3 locuințe aici, lucru imposibil acolo.

...și zici că numai din taximetrie? :o
dă-mi voie să nu-l cred (știi cine deține licențele de taximetrie în toată .RO? tlganii și miliția!!!)

Si pe IT deja salariile se învârt la peste mia de euro ceea ce este rezonabil.

tu chiar nu ai avut patroni rumâni?
tu chiar nu ai avut șefuți români care se cred 'mnezeu? (dar în realitate sunt vajnici mânuitori de bici, că nu au decât cunoștințe tip P.C.R.)
DECI, vreau să zic că nu numai salariul contează ci și atmosfera de la lucru, precum și siguranța locului; iar nu pe ultimul loc (neapărat) ce poți face cu banii în timpul liber...

...găsești produse alimentare care nu le găsești acolo, cum ar fi ouă de casă, telemea ieftină și bună, chiar și unele afumături dacă cauți bine. Toate la preț mai accesibil ca în Germania, de multe ori și raportat la un venit potențial superior în Germania.

prețul „mai mic” se reflectă în calitatea vieții și siguranța ei
sper să nu fi avut vre-un eveniment nedorit cu hoți, în care după evaluarea poliției să ți se zică: „nu-i așa că nu vrei să depui plângere? că se vede că fuseseră minori și pe minori nu ai cum să-i prinzi, ȘI CHIAR AȘA TOT NU RECUPEREZI NIMIC!!! :(



#84
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbenis, on 17 mai 2020 - 22:04, said:

I găsești produse alimentare care nu le găsești acolo, cum ar fi ouă de casă, telemea ieftină și bună, chiar și unele afumături dacă cauți bine. Toate la preț mai accesibil ca în Germania, de multe ori și raportat la un venit potențial superior în Germania.

Ei bine, tocmai asta  problema in Romania, calitatea produselor alimentare. Sunt de parere ca sunt inferioare celor din Germania, cel putin ca si usurinta de a gasi produse de calitate. Da, in DE produsele Bio sunt mai scumpe, insa le gasesti mult mai usor atata timp cat mergi la piata sau la supermarkturi mai mari ce comercializeaza produse Bioland sau Demeter.
Anul trecut chiar si in Targu Mures am gasit greu carne bio, am auzit doar pareri cu "un fel de bio", asta poate insemna multe.

#85
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
OFF-TOPIC: ceva „bio” ar trebui să coste de 3...5 ori mai mult decât cele obținute normal/industrial!

#86
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postgushpi, on 18 mai 2020 - 09:42, said:

OFF-TOPIC: ceva „bio” ar trebui să coste de 3...5 ori mai mult decât cele obținute normal/industrial!

Da, exact atata costa in Germania, vreo 40€ un kg de piept de pui, 45€ somonul bio, 25-30€ porcul si vita.

#87
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgiuliani, on 18 mai 2020 - 09:46, said:

25-30€ porcul si vita.
Vita costa de pe la 30 euro in sus  in mod normal, daca vorbim de niste bucatele bune de Angus Hereford etc
Dar merita cu varf si indesat, am facut aseara niste steak-uri de ma ia cu lesin numa' cand ma gandesc la ele...

#88
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostKarhu, on 18 mai 2020 - 12:07, said:

Vita costa de pe la 30 euro in sus  in mod normal, daca vorbim de niste bucatele bune de Angus Hereford etc
Dar merita cu varf si indesat, am facut aseara niste steak-uri de ma ia cu lesin numa' cand ma gandesc la ele...

Eu ma refeream la carne simpla, bucata de pulpa de vita buna de facut un Gulas, o friptura asa fara pretentii, etc. Daca vrei steak de calitatre e deja vreo 40 de euro kg.

Si da, merita cu varf si indesat. Chiar si ce mai gasesc prin Aldi si Lidl daca arata bine (carne marmorata, cu ceva grasime) sunt mai mult decat decente, daca iau de la macelarie deja sarim la un nivel la care chiar si dupa o saptamana te gandesti la mancare aia :))

Edited by giuliani, 18 May 2020 - 12:15.


#89
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
...cam așa se vorbește la ora prânzului :)

#90
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View PostKarhu, on 18 mai 2020 - 12:07, said:


Vita costa de pe la 30 euro in sus  in mod normal, daca vorbim de niste bucatele bune de Angus Hereford etc
Dar merita cu varf si indesat, am facut aseara niste steak-uri de ma ia cu lesin numa' cand ma gandesc la ele...
!
Zi și noua reteta🙏!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate