Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postpoadol, on 30 ianuarie 2020 - 17:32, said:

Poate ca le cunoaste mai indeaproape pe amandoua. (sistemele de sanatate din Romania si din Germania)

daca nu le-as fi cunoscut si eu, nu mi-as fi dat cu parerea    :)    pana la urma e o chestie de bun-simt sa postezi doar cand stii despre ce vorbesti, cred eu.

ok, n-am avut probleme mari in germania, dar am avut o mana rupta si alte mici neplaceri. n-are nicio treaba sistemul lor cu al nostru, in conditiile in care eu nu vb nemteste.

#20
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
totul se rezuma la ce faci tu de fapt, la unde vrei sa te intorci si in ce conditii vrei sa te intorci.

Mai exact, daca sunteti sclavoi, adica productie in multinationala, atunci in Romania tot sclavoi vei fi. Sa nu crezi ca sclavul din Romania e in vreun fel superior celui din germania, nici vorba. Sclavul din Germania traieste fara grija zilei de maine daca are un loc de munca.

Cum ai ajuns tu la concluzia ca nu e stralucit sistemul de sanatate din Germania nu stiu. Probabil nu te-au primit cu flori si covor rosu!? Intreb, nu dau cu parul.

Calitatea vietii e data printre altele si de prieteni si familie. Insa pe stomacul gol nu iti mai arde de prietenii.

Trebuie sa analizezi logic. La ce anume te intorci? Ai casa, ai masa, ai loc de munca, ai economii? Daca te intorci fara mai nimic, dar cu un copil mic, si iti vei cauta o chirie decenta in vreun oras mare si vei spera la un loc de munca fara a beneficia de mari calificari...atunci nu te intoarce.

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
Merita sa ne intoarcem in Romania ?


EVIDEEEENT!

cu un presedinte proeuropean, un partid liberal care a nimicit ciuma rosie, si o economie care duduie, ACUM este momentul , mai ales ca diaspora TREBUIE sa culeaga roadele ajutorlui covirsitor pe care l-a dat pedeleneleului ca sa scape tara de o plaga care nu se mai satura sa fure din banul public.

veniti, veniti ca ne trebuiti! veti aduce un suflu proaspat, european prin gradul inalt de civilizatie pe care l-ati dobindit acolo, nu veti mai da spaga la medici, frizeri, pardon, stilisti, popi, si oriunde, naravul balcanic al romanului, postulase ca TREBUIE dat ciubuc ..

VENITI DRAGILOR!


View Postdan1980_25, on 30 ianuarie 2020 - 17:26, said:

Spunea un nene impuscat:" stati linistiti la locurile voastre".

varianta corecta este a'loooo, a'looooo, asezati-va linistiti tovarasi .. ;)

Edited by r_murphy, 30 January 2020 - 18:08.


#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Daca tu castigi aceasi bani si in Germania si in Romania atunci faci ceva gresit rau de tot.

Din spusele tale imi este foarte greu sa iti recomand sa ramai acolo. Ai enumerat doar avantaje pro Romania asa ca go 4 it.
Daca o sa ai acelasi salariu in Romania, dar nu mai platesti chiria aia enorma de 1000eur, atunci investeste un ban si incheie o asigurare privata pentru familia ta, in asa fel incat atunci cand doamne fereste sa intampla ceva sa nu fi nevoit sa stai prin spitalele din Romania si sa ai posibilitatea sa mergi la un spital privat. Nu cunosc sistemul medicinal din Germania dar il stiu pe cel din Austria si o comparatie intre Austria si Romania in acest domeniu este de la cer la pamant. In Romania ca si exemplu o ruda a mers la 3 doctori deoarece avea o tuse foarte intensa in Romania si nimeni nu a gasit nimic, ba mai mult il banuiau ca ar avea cancer. Dupa care l-am chemat la mine la AKH in Viena si dupa un singur control au gasit apa in plamani. Sa nu mai vorbim de terapia pentru cancer si alte boli mai grele.

Sistemul educational (la fel il pot compara doar pe cel din Austria) este putin diferit. Eu am facut 6 clase de generala in Romania (acum 30 de ani) si dupa ce m-am repatriat in Austria si am inceput din clasa a 7 a de generala aici, pot spune ca eram cu mult peste nivelul lor. Eu stateam si rezolvam orice problema in timpul minim pe cand ei se chinuiau si aveau impresia ca sunt un geniu, dar defapt invatasem toate rahaturile deja in Romania. Abea de la liceu in sus se simte diferenta, aici sistemul scolar este foarte specializat. Adica daca stiu ca in viitor doresc sa lucrez in sectorul financiar am liceu cu specializare. Daca stiu ca doresc sa lucrez intr-un domeniu technic am liceu technic. Si specializariile sunt foarte intense si bine vazute. Facultatea este mult peste cea din Romania. Am facut dreptul si economia la Viena si aveam studenti veniti din Romania special pentru studiile de la Viena (la facultatea de economie) care nu aveau pic de habar. Dar educatia depinde foarte mult de persoana, cat de mult investeste in educatie si cat de pasionat este, un om destept o sa invete cum trebuie oriunde.

Decizia oricum o vei face tu, in momentul de fata pentru mine Romania nu este o tara in care as dori sa locuiesc. Prieteni iti faci oriunde pe planeta asta, la fel si cu integrarea (atat timp cat iti doresti). Dar daca inima ta spune altceva, atunci ascult-o.

Edited by business11, 30 January 2020 - 18:09.


#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,869
  • Înscris: 30.07.2006
Daca esti masochist si inconstient, vino inapoi acasa.

#24
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 16:35, said:

Buna tuturor,
Muncesc impreuna cu sotia intr-o multinationala in Munchen si avem un bebe pe drum.
Problema e ca nu ne simtim prea bine in Germania si am vrea sa avem si noi casa noastra sau cel putin un apartament, ceea ce e cam imposibil intr-o zona aproape de un oras mare.
Avem doua optiuni sa ne mutam in Romania unde ne simtim bine cu famile si prieteni, lucrand tot intr-o multinationala(avand aproape aceasi bani dar numai platim 1000e chirie) si avem posbilitatea de a cumpara o locuinta sau sa ramanem in Germania si sa incercam sa ne integram(cam greu).
Afara sau te adaptezi sau nu. Daca nu reusesti sa te adaptezi/nu iti place, viata devine un chin - si nu merita, doar o viata aveti. Daca acum cat sunteti tineri suferiti de lipsa socializarii si a prietenilor, imaginati-va cum va fi cand veti mai imbatrani!
Banii ii faceti si acolo si aici, achizitia unei case/apartament inca este mult mai accesibila in Ro, iar cat priveste sistemul de sanatate, exista variante interesante si aici. O asigurare de sanatate internationala (gen BUPA) este mai ieftina in Ro si iti permite transport/spitalizare/interventii chirurgicale oriunde alegi, in Europa sau USA. Despre educatie deja au scris colegii.
Mare parte a celor care nu se pot adapta, indura pentru bani; la voi nu este cazul, deci sfatul meu este sa va intoarceti.

#25
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
@DariusN de când locuiești în Germania?

#26
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostWotan, on 30 ianuarie 2020 - 16:52, said:

Vestul tarii e plin de multinationale care lucreaza in domeniul automotiv, si nu numai. Timisoara, Arad, poate chiar si Oradea, care creste frumos. Sibiu e o alta optiune la fel de buna, sau Brasov. Cunoasterea limbii germane ofera un avantaj mare la angajare in domeniu, clientii principali ale acestor firme fiind germani, multe firme fiind si ele cu capital german. Pentru sanatate, se poate face asigurare privata, oricum multi angajatori ofera deja acest lucru.
Ureaza-le mult succes, sa stranga banii de o eventuala operatie. Las' ca se vor intoarce in Germania, sau poate in Italia :)

https://adevarul.ro/...a13c/index.html

Tu compari Dacia de Romania cu renault-ul?

La obiect: cum va vin, mai fratilor, asemenea idei? Vino in Romania, sa pleci fugind si sa trantesti si usa dupa tine.

View Postl_dan, on 30 ianuarie 2020 - 18:12, said:

Afara sau te adaptezi sau nu. Daca nu reusesti sa te adaptezi/nu iti place, viata devine un chin - si nu merita, doar o viata aveti. Daca acum cat sunteti tineri suferiti de lipsa socializarii si a prietenilor, imaginati-va cum va fi cand veti mai imbatrani!
Banii ii faceti si acolo si aici, achizitia unei case/apartament inca este mult mai accesibila in Ro, iar cat priveste sistemul de sanatate, exista variante interesante si aici. O asigurare de sanatate internationala (gen BUPA) este mai ieftina in Ro si iti permite transport/spitalizare/interventii chirurgicale oriunde alegi, in Europa sau USA. Despre educatie deja au scris colegii.
Mare parte a celor care nu se pot adapta, indura pentru bani; la voi nu este cazul, deci sfatul meu este sa va intoarceti.
Sa nu comparam privatul de Romania cu cel de UK (desi nici cu aia nu cred ca m-as mandri, din auzite). Pentru cine crede ca avem doctori decenti, eu spun sa va mai ganditi. Majortatea doctorilor de la noi nu respecta reguliel de igiena, procedurile (vezi cazul Floreasca).

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 16:35, said:

Buna tuturor,


Muncesc impreuna cu sotia intr-o multinationala in Munchen si avem un bebe pe drum.

Problema e ca nu ne simtim prea bine in Germania si am vrea sa avem si noi casa noastra sau cel putin un apartament, ceea ce e cam imposibil intr-o zona aproape de un oras mare.


Avem doua optiuni sa ne mutam in Romania unde ne simtim bine cu famile si prieteni, lucrand tot intr-o multinationala(avand aproape aceasi bani dar numai platim 1000e chirie) si avem posbilitatea de a cumpara o locuinta sau sa ramanem in Germania si sa incercam sa ne integram(cam greu).


Principalele cauze ce inca ne tin pe ganduri sunt:



- Sistemul de sanatate (nu e chiar stralucit nici in Germania dar in Romania e mai rau).

- Sistemul de invatamant (ma gandesc ca e mult mai bun in Germania).

- Calitatea vietii / Oamenii


Va multumesc frumos pentri orice sfat ! Posted Image
Cum va simtiti mai bine cu familie si prieteni romani? Nu va spun mai mereu care si cum au furat? Ca numai asta aud ca discuta romanii, bine, nu trec 20 de minute sa nu spuna cum s-au descurcat ei... Atunci, ati plecat degeaba, corect.

Nu puteti veni la 3-4 luni, in vizite? E cateva sute de euro avionul, totusi.

#27
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2007
Viata nu inseamna doar bani.

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Eu zic sa stai linistit.
Economia Germaniei va pluti oricum, a Romaniei nu se stie, deci pensia de Germania suna mai bine.
Sistemul de sanatate la noi mai ca nu exista.

Mai bine vii mai des in Romania, ca avionul e ieftin, si iti trece de iluziile vietii in Romania.

Daca vrei scoala buna pentru copii, sub 1000 eur/luna/copil nu iesi, deci baga si asta in ecuatia de costuri.

#29
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Ar trebui sa detaliezi ce inseamna ca locul vostru de munca este intr o multinationala,ce pozitie ocupati mai exact.
Cineva care lucreaza la multinationala in Germania si o lalaie pe la telefoane sau pe calculator,castiga in medie 2200-2300 net. Cu 2 salarii asemanatoare este greu de crezut ca nu te poti descurca si nu poti suporta costurile chiriei.
Ce i drept,preturile sunt enorme la achizitionare de locuinte.Sunt foarte multi germani care lucreaza pe mai multi bani si nu isi permit decat cel mult un apartament.

Am sa incerc sa imi exprim opinia la cele  3 subiecte invocate.

1) Sistemul de sanatate

Germania nu exceleaza la capitolul competenta in ceea ce priveste personalul medical.Exista falsa idee ca n Germania ori in tarile din Vest medicii sunt mai buni decat in Romania. Germania,la fel ca si celelalte tari din Vest are 2 avatanje :  primul : infrastructura medicala,iar aici ma refer la aparatura de orice tip si la spitale in sine,se foloseste aparatura de top si spitalele se prezinta in conditii bune si respecta normele de igiena. Avantajul numarul doi : Salariul mare este atractiv pentru medicii din alte tari,in special est-europeni,si multi iau calea vestului,ceea ce duce la o crestere semnificativa a calitatii serviciilor medicale.

In ultimii ani turismul medical a explodat cand vine vorba de tratamente stomatologice sau oftalmologice.Multi vestici aleg Ungaria sau vestul Romaniei,si nu in mod intamplator.

Coruptia din sistemul medical inca exista,dar medicii tineri care iau spaga sunt tot mai putini. Acestia sunt interesati indeosebi de calitatea locului de munca,de posibilitatea de formare profesionala continuua,de calitatea tehnicii medicale cu care lucreaza samd.

2) Sistemul de invatamant

Si al lor are mari carente,dar  sunt doua situatii in care castiga detasat fata de sistemul de invatamant romanesc. Ma refer la scolile de meserii ( Ausbildung) si scolile pentru copii cu nevoi speciale. Invatamantul de masa nu este cu  nimic mai presus decat invatamantul romanesc ca rezultat final.Metodele de invatamant sunt mai moderne,mai atractive,dar asta nu inseamna ca sunt mai destepti,ci doar mai atrasi spre invatare. Excludem din start invatamantul din mediul rural unde lipsa de infrastructura,lipsa de educatie a familiei,saracia ori alte cauze duc la analfabetism functional sau chiar la abandon scolar.

3) Calitatea vietii

Aici totul este absolut relativ si subiectiv.
Unii au nevoi care pot fi satisfacute cu putini bani,pe cand altii au nevoie de sume mari de bani.
Ca sa faci parte din clasa medie a germanilor,atunci venitul lunar de familie trebuie sa fie de cateva mii de euro bune,altfel te situezi undeva sub mediu,dar fara posibilitati financiare decat pentru traiul zilnic,intretinerea unei masini,achizitionarea unor bunuri de consum si un concediu sau doua pe an. Pentru cei mai multi dintre oameni stilul acesta de viata este suficient.
Doar voi stiti ce va doriti si ce asteptari aveti.

#30
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

View Postaaaa4567, on 30 ianuarie 2020 - 18:21, said:

Sa nu comparam privatul de Romania cu cel de UK (desi nici cu aia nu cred ca m-as mandri, din auzite). Pentru cine crede ca avem doctori decenti, eu spun sa va mai ganditi. Majortatea doctorilor de la noi nu respecta reguliel de igiena, procedurile (vezi cazul Floreasca).
Cred ca n-ai fost atent, eu recomandam o asigurare internationala de sanatate. Nici eu nu am incredere in sist privat de la noi, 95% sunt aceeasi doctori de la stat.

#31
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

View PostAdm, on 30 ianuarie 2020 - 18:27, said:

Daca vrei scoala buna pentru copii, sub 1000 eur/luna/copil nu iesi, deci baga si asta in ecuatia de costuri.
Nu sunt de acord cu asta.
Un copil bun, de care se ocupa parintii cu mult inainte de clasa I, poate invata carte in tara fara nicio ora de meditatie in particular. Stiu ce zic, am experienta asta.

#32
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Stai macar pana se naste copilul in Germania.El nu are nicio vina.

#33
dinupaltinis

dinupaltinis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2012

View PostI2O, on 30 ianuarie 2020 - 16:59, said:

Daca vor fi smpli muncitori vor castiga 2000(dupa cativa ani de vecihime vor ajunge sa mai primeasca 2-300 de lei) de lei salariu  si se vor speti lucrand 3 sau 4 schimburi....daca pot ocupa functii de ingineri sau alte functii de conducere ar putea sa incerce,acolo salariile nu scad sub 1000 de euro
Si la Caransebes sunt doua multinationale automotive si simplii muncitori castiga minimul pe economie,deci iau in mana cam ~1500 ron.

#34
DariusN

DariusN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.10.2008

View PostMixMaster, on 30 ianuarie 2020 - 17:53, said:

totul se rezuma la ce faci tu de fapt, la unde vrei sa te intorci si in ce conditii vrei sa te intorci.

Mai exact, daca sunteti sclavoi, adica productie in multinationala, atunci in Romania tot sclavoi vei fi. Sa nu crezi ca sclavul din Romania e in vreun fel superior celui din germania, nici vorba. Sclavul din Germania traieste fara grija zilei de maine daca are un loc de munca.

Cum ai ajuns tu la concluzia ca nu e stralucit sistemul de sanatate din Germania nu stiu. Probabil nu te-au primit cu flori si covor rosu!? Intreb, nu dau cu parul.

Calitatea vietii e data printre altele si de prieteni si familie. Insa pe stomacul gol nu iti mai arde de prietenii.

Trebuie sa analizezi logic. La ce anume te intorci? Ai casa, ai masa, ai loc de munca, ai economii? Daca te intorci fara mai nimic, dar cu un copil mic, si iti vei cauta o chirie decenta in vreun oras mare si vei spera la un loc de munca fara a beneficia de mari calificari...atunci nu te intoarce.

Lucram la o multinationala destul de mare si tot nu avem siguranta locului de munca, situatia nu e asa doar in multinationala asta ci in majoritatea si cunosc destul de multe cazuri.

Sistemul de sanatate din Germania este cu totul altfel decat este prezentat de catre majoritatea: foarte multe medici incompetenti, dezinteresati, care preiau pacienti pe banda rulanta doar sa-si faca norma, in ciuda faptului ca ai programare niciodata nu se respecta ora, astepti in medie cam o ora(am fost in destul de multe locuri), echipamentele sunt invechite majoritatea si dau rateuri (nu vorbim de spitalele mari). Intr-adevar, cu asigurarea de stat nu platesti mare parte dintre consultatii, insa serviciile lasa foarte mult de dorit. Nu cunosc cum este cu asigurarea privata, probabil ca sunt tratati cu totul altfel.

Stomacul gol nu il avem nici aici, dar nici in Romania nu l-am avea. Cel mai probabil, nivelul de trai din punct de vedere financiar ar fi cam acelasi.

Ne-am intoarce pentru familie, prieteni si pentru calitatea relatiilor interumane. Avem casa ( mai exact 4  - 2 case si 2 apartamente in Bucuresti si Arad), nu se pune problema gasirii unui loc de munca si nici de a sta in chirie.

Eu lucrez in domeniul IT si sotia in Sales tot in domeniul IT.

Decizia pe care o vom lua nu are legatura sau nu se rezuma numai la partea financiara, de aceea incercam sa punem in balanta toate aspectele.

#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdinupaltinis, on 30 ianuarie 2020 - 19:15, said:

Si la Caransebes sunt doua multinationale automotive si simplii muncitori castiga minimul pe economie,deci iau in mana cam ~1500 ron.

La caransebes sunt salaraiile mai mici...
In orase precum sibiu brasov..etc,cam asa sunt salariile cum am zis eu,cunosc persoane care lucreaza in asemenea fabrici si am vazut fluturasii

#36
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View PostDariusN, on 30 ianuarie 2020 - 16:35, said:

Buna tuturor,


Muncesc impreuna cu sotia intr-o multinationala in Munchen si avem un bebe pe drum.

Problema e ca nu ne simtim prea bine in Germania si am vrea sa avem si noi casa noastra sau cel putin un apartament, ...


Va multumesc frumos pentri orice sfat ! Posted Image
Daca merita sau nu, depinde in ce oras al Romaniei vreti sa va intoarceti . Pt voi poate ca ar merita dar pt copil .... n-as crede .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate