Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#4645
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,365
  • Înscris: 22.10.2007
la americani e treaba cu traitul pe credit, marimea caselor nu prea are legatura, asta cat timp vorbim de case normale, nu de vile pt vedete.

#4646
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,094
  • Înscris: 31.03.2015

View Post_-livio-_, on 23 ianuarie 2022 - 09:32, said:



ultima fraza mi se pare cam tembela, "nativii" nu se duc cu masina la munca? sau n-au rate? nu de alta dar sa le spun si colegilor ce au masini in rate si fac mult mai mult ca mine ca timp si distanta, eu fiind la 20min, cu 2 masini platite si a 3-a comandata.
Dar eu am zis altceva aici; daca am locuinta mea  pot sa renunt la masina si sa lucrrez pe un minijob in satucul in care stau.

#4647
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,060
  • Înscris: 25.06.2007
Dă-i bice atunci!
300 mp găsești la sate la prețuri accesibile.
Sau vezi prin Spania, prin Italia, Portugalia, sunt sate unde găsești case bunicele cu 10-15-20 mii euro, cel mult pana in 50.000

https://www.kyero.co...e-for-sale-beja

Edited by Karhu, 23 January 2022 - 10:51.


#4648
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostKarhu, on 23 ianuarie 2022 - 10:24, said:

Tu chiar crezi că o persoană pregătită, harnică, corectă, cu o calificare nu o duce bine in Vest?
O duce la fel de bine cum ar fi dus-o si-n Romania. Difera costurile de trai si absenta chiriei de obicei in Romania.

Dupa 5-10 ani de munca fiecare om (mai ales unul ultra-educat si exorbitant de competent) are cate ceva. Si cade in capcana sa creada ca are ce are datorita tarii in care se afla, si nu datorita muncii personale.

Ciuri-buri de care zici ori sunt mult mai evidenti decat ceilalti, ori sunt mai multi.

#4649
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,060
  • Înscris: 25.06.2007

View PostScorpionul_Negru, on 23 ianuarie 2022 - 10:57, said:

O duce la fel de bine cum ar fi dus-o si-n Romania. Difera costurile de trai si absenta chiriei de obicei in Romania.
A dreaq ghinion, in cazul meu n-a fost așa.
Un tânăr va sta in chirie și in Ro, că e cam greu sa iei credit imobiliar la 25 ani. Ma rog, mulți preferă sa se înghesuie in apartament cu părinții…

#4650
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021

View PostScorpionul_Negru, on 23 ianuarie 2022 - 10:19, said:



Forta de munca ieftina, subliniaza ca sunt ieftini. Normal ca sunt si clienti, doar n-or sta pe strada. Pe la Belgia p-acolo nu se poarta cu barosani cu 5-7 case care sa inchirieze cate o camera la sclaveti? (buy-to-let landlords)

Ieftina asa și asa. Un băiat care știe ce face poate câștiga mai bine decât un injiner. E drept ca mai la gri asa. E ieftina în sensul ca băștinașii facturează 100e/h ca să-ți schimbe trei țigle pe acoperiș însă nu ieftin in sensul ca au câștiguri mici.

Sunt și pe aici moguli cu zeci de apartamente însă nu mai e o mare afacere cum a fost cândva. Randamentele sunt în scădere constanta, și în 2021 randamentul mediu net la închiriere (buy to let) a ajuns la 2.8%, incluzând taxele.

#4651
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,727
  • Înscris: 15.07.2013

View PostScorpionul_Negru, on 23 ianuarie 2022 - 10:57, said:


O duce la fel de bine cum ar fi dus-o si-n Romania. Difera costurile de trai si absenta chiriei de obicei in Romania.

Dupa 5-10 ani de munca fiecare om (mai ales unul ultra-educat si exorbitant de competent) are cate ceva. Si cade in capcana sa creada ca are ce are datorita tarii in care se afla, si nu datorita muncii personale.

Ciuri-buri de care zici ori sunt mult mai evidenti decat ceilalti, ori sunt mai multi.
Nu este nicio capcana, sunt doua lucruri care trebuie sa se întâmple: sa ai capacitatea de a face ceva si a doua sa ai contextul in care sa o faci. România nu poate sa îmi ofere mie ceea ce îmi oferă Suedia, sau mai bine zis, Suedia apreciază mai mult ce pot eu sa fac comparat cu România.

Este vorba atât de cantitate, dar mai ales de calitate. Ti-am mai zis, singurul mod in care pot sa compar este sa o fac cu alți colegi care au rămas: același educație, același experiența si același poziție. Nu diferența de câstiguri este diferența notabila (dacă ne limitam la salarii brute) ci calitatea lucrurilor pe care le cumpărăm (case, mașini, servicii, etc).

#4652
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,365
  • Înscris: 22.10.2007
mi-ai adus aminte de asta: https://www.libertat...ccident-1918085

View PostKiloW, on 23 ianuarie 2022 - 11:07, said:

Ieftina asa și asa. Un băiat care știe ce face poate câștiga mai bine decât un injiner. E drept ca mai la gri asa. E ieftina în sensul ca băștinașii facturează 100e/h ca să-ți schimbe trei țigle pe acoperiș însă nu ieftin in sensul ca au câștiguri mici.
in general esticii sunt considerati buni si ca "meseriasi" si ca "dintari".

Edited by _-livio-_, 23 January 2022 - 11:16.


#4653
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Post_-livio-_, on 23 ianuarie 2022 - 11:12, said:

mi-ai adus aminte de asta: https://www.libertat...ident-1918085

E 15 lei un pui la rotisor și e foarte bun.

Figuranții mănâncă mâncare scumpă în restaurante de lux și multă marfă e de tip - bon de distrugere ce mănâncă ăia.

Sigur la fel mâncați și voi în străinătate.

Edited by emeral, 23 January 2022 - 11:27.


#4654
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,365
  • Înscris: 22.10.2007
e bun pe naiba.

n-ai citit articolul este?

#4655
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
E foarte bun - nu îmi trece burta de catarama la curea la aproape 50 de ani.

Dacă vreau să îmi atârne burta poate o să mănânc și eu gunoaie de lux cum mănâncă alții.

Edited by emeral, 23 January 2022 - 11:37.


#4656
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,094
  • Înscris: 31.03.2015

View PostHEX2FUN, on 23 ianuarie 2022 - 09:41, said:

Nu am înțeles nimic din ce ai spus tu acolo si asta mie imi denota ca nu intelegi cum funcționează imigratia cazul muncilor calificate si cu educatie superioară.
N-ai inteles pentru ca nu prea ai inteles mare lucru din viata asta. Lasa-ma sa-ti explic cateva chestii. Postul asta trebuia scris in engleza, pentru ca vine ca o completare la jumatatile de adevar spuse de speaker-ii ăia motivationali. Ăia spun sa gandesti pozitiv, sa zambesti, iti dau tot felul de exemple cu oameni care au reusit in viata, insa degeaba. Materialele motivationale sunt consumate in special de depresivi, si tot depresivi raman.

Toata treaba asta cu ce vorbim noi aici tine de subiectivismul mintii umane. Da, si nativii au rate la case si masini, dar castiga dublu fata de cat castiga emigrantii. Si pana la urma, ce, nu exista si nativi tristi, cu vieti futute? Bineinteles ca da. Un milionar in euro, cel putin 70% din timpul său si-l petrece exact ca un om obisnuit; sta cu familia lui, iese cu prietenii, se plimba in natura, bea o bere etc. Nestiutorul, cand se uita la milionar si vede cum isi bea cafeaua in livingul său, privind in acelasi timp la stiri, la un tv de 20 mii  euro, isi zice, * aha, daca voi avea si eu living si voi bea si eu marca aia de cafea, si voi privi la stiri la un tv scump, voi fi si ma voi simti fix ca milionarul ăsta.* Si cand colo, cocalarul nostru constata ca ceea ce face e mega extra banal, neobtinand nicio emotie pozitiva. Ba chiar i se pare plictisitor sa stea inchis in casa si sa se uite la tv in timp ce bea o cafea.

Si pana la urma urmei in ziua de azi mai toata lumea isi poate permite sa mearga la mare undeva frumos, sa inchirieze o cabana la munte, sa faca o plimbare cu iahtul si asa mai departe. Si cu toate acestea, oamenii (unii) tot simt ca au vieti plictisitoare. Care sa fie smekeria aici? Cum spuneam, e vorba de perceptiile subiective ale psihicului nostru. Ai vazut, dimineata, cand esti proaspat si plin de energie, iti zici, * vai, ce m-as juca pe calculator, ce as sta sa vad serialul ala interesant, ce as pune o muzica la boxe, ce as sta acum pe terasa afara, sa admir rasaritul in timp ce imi beau cafeaua, insa ce pacat ca trebuie sa merg la munca!* Cand vii de la munca, toate chestiile care iti faceau placere azi dimineata ti se par banale sau lipsite de sens. Intri intr-un soi de depresie sau nihilism. Insa pana dimineata iti revii...

Un alt exemplu; toti prietenii tai se pregatesc pentru un party, insa tu esti atat de uzat psihic incat n-ai chef de nimic, pe cand alta data tu erai sufletul petrecerii. Sau te uiti la un cuplu, sot si sotie, ce stau la o masa in gradina lor si par foarte multumiti de viata. Si tu te intrebi, *oare ce e asa intereant sa stai ca prostul pe un scaun la o masa si sa te simti fericit?!*Ce vreau sa spun cu exemplele astea? Ca viata este compusa de fapt din banalitati, insa banalitatile astea in functie de o anumita stare psihică/sufleteasca, ne pot face viata foarte placuta. Daca psihicul omului n-ar fi infestat cu tot felul de virusi, in mod normal ar trebui sa fie multumit cu ce i se ofera; mancare, bautura, natura, cultura, socializare. Chestiile astea si le permit majoritatea oamenilor, si totusi multi dintre ei nu sunt multumiti de viata lor. De ce? Ce anume face marea diferenta intre mintea milionarului si mintea *saracului*? Milionarul se plimba pe jos pe trotuar si pare foarte multumit ca face asta, pe cand saracului i se pare ceva absolut banal.

Toata treaba e ca milionarul nu are mintea uzata, stresata, obosita, virusata, si se poate bucura de toate lucrurile normale din jurul său, pe cand omul de rand si-a futut mintea cu tot felul de griji, cum ar fi grija zilei de maine, grija facturilor, grija ratelor, locuinta in care sta si care nu-i place si pe care n-o poate modifica, vecinii cocalari sau galagiosi, colegii de munca badarani, seful mârlan, muncă multă  stresanta sau obositoare.
Ai rate, platesti chirie, ai vecini care nu-ti plac, colegi de munca cu care n-ai nimic in comun, ei bine, atunci esti un sclav obosit, ce traieste doar pentru a munci si a manca. Ca oricare alt mamifer, in mod natural omul se bucura de adapost, mancare, apa, soare, lumina, natură, odihnă, socializare, insa daca pentru cel putin una din chestiile astea esti nevoit sa iesi prea mult din starea de confort si/sau sa renunti la libertate, adica la timpul tau liber, atunci ai devenit un sclav, iar sclavii nu pot fi fericiti. Dupa parerea mea, bunul cel mai de pret al omului este starea lui psihică. Poftim, copiii sau dolescentii de ce se pot bucura de viata? De ce adultii isi aduc aminte cu placere de copilaria sia dolescenta lor? Pentru ca atunci mintea lor inca era curata, sanatoasa. Natura iti da libertate si sanatate, insa societatea cumva iti rapeste darurile astea si astfel te transforma intr-un sclavete fie trist, fie nebun si iluzionat. E plina lumea de nebuni iluzionati.

Cum sa nu devii un nebun iluzionat? Fereste-te de sclavia moderna. De ce ai vrea de exemplu sa stai tot timpul cu chirie si sa te muti mereu de colo colo? Ca sa ce anume? Care e avantajul concret de pe urma acestui mod de a trai? Da, te muti cu chiria in functie de orasul in care ai gasit sa muncesti. Asa, si? Daca profesia ta presupune sa te deranjezi mereu cu mutatul, cu schimbatul locuintei, care mai e placerea de a trai? Ce avantaje mai ai ca muncesti? Munca ar trebui sa te elibereze in primul rand de nevoile primare, nu sa te faca sclavul, culmea, tocmai nevoilor primare. Ce faci cu masina aia de zeci de mii de euro, daca 90% din timp sta pe loc?  In loc ca masina aia sa fie ceva strict utilitar, tu ai devenit sclavul ei; trebuie sa muncesti mai mult ca sa platesti rate si tot ce mai tine de o masina scumpa, deci renunti la libertate, trebuie sa iti futi nervii mai mult, deci starea de bine.

De asta spun, daca esti nu stiu ce inginer care castiga 7000 de euro si prin asta isi (re)castiga libertatea si isi poate proteja mintea de toti virusii sociali, atunci sa fii sanatos, dar nu te baga sa vorbesti in locul oamenilor care trebuie sa isi sacrifice libertatea si sanatatea mintala doar pentru a avea ce hali si unde sta.

Edited by Cristi_E, 23 January 2022 - 12:06.


#4657
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,365
  • Înscris: 22.10.2007
timp in care tu te bagi sa spui cum e viata din punctul de vedere al unui milionar si al unui migrant desi n-ai fost nici una, nici alta Posted Image
mai ceva ca-n bancuri Posted Image

Edited by _-livio-_, 23 January 2022 - 12:17.


#4658
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,094
  • Înscris: 31.03.2015

View Post_-livio-_, on 23 ianuarie 2022 - 12:15, said:

timp in care tu te bagi sa spui cum e viata din punctul de vedere al unui milionar si al unui migrant desi n-ai fost nici una, nici alta Posted Image
Pai na, deduce si tu, cum e viata unui milionar? Ce face un milionar? Ai curaj sa te bagi sa te dai cu parerea? Bineinteles ca nu, pentru ca vei scrie niste chestii care iti vor da pe față limitele...

#4659
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,365
  • Înscris: 22.10.2007
pe cand limitele tale iti permit sa o faci desi n-ai avut vreodata contact cu asa ceva...
hahaha, bancul continua

#4660
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Vă spun eu cum se distra un milionar străin în România.

Mergea cu nevasta lui și niște neamuri ale ei undeva unde era o casă la curte și făcea el grătar.

Sau juca table și îl băteau femeile la table și murea de oftică.

De mai multe ori mergeau mai mulți străini și cu nevestele lor.

Erau ca niște copii chiar dacă aveau bani mulți.

Erau extrem de modești și respectuoși cu românii chiar dacă erau foarte bogați și românii erau și de tip care nu aveau bani nici de mâncare.

Sau se întâlneau 5 într-un apartament și jucau table și vorbeau toată ziua.

Mergeau fără neveste când se întâlneau așa.

Edited by emeral, 23 January 2022 - 12:32.


#4661
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,094
  • Înscris: 31.03.2015

View Post_-livio-_, on 23 ianuarie 2022 - 12:25, said:

pe cand limitele tale iti permit sa o faci desi n-ai avut vreodata contact cu asa ceva...
hahaha, bancul continua
Pai eu sunt mai inteligent decat tine, iar asta imi permite sa fac deductii logice in baza unor premise reale.
Inca o data, te invit sa imi spui cum e viata unui milionar. Vezi? Te-ai facut singur de ras. Afirmatiile tale anterioare s-au transformat in bumerang.

#4662
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,365
  • Înscris: 22.10.2007
sigur esti mai inteligent decat toti de aici :roflmaofast:  
si cu toate astea n-ai inteles ce am scris :roflmaofast:

rad si curcile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate