Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#4609
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 12:32, said:

Nu locuim niciunul de aici in condițiile alea, nu inteleg ce ne tot bați la cap cu ele…
Stai linistit, citeste vreun manipulant marfa de la Kaufland ce barosan esti tu in Finlanda si o sa vina si el acolo ca e smecherie. Nu cred ca o sa-si permita nici macar debaraua aia de 10mp cu baie comuna.

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 12:38, said:

Dacă au căldură și nu-s probleme cu apa caldă, da, sunt rezonabile.
Locuințe tipice pt familii cu venituri mici, sunt și in vest o mulțime.
Eu și când eram chiriaș aici am locuit in condiții mai bune, aveam de exemplu saună mishto la demisolul residence-lui, aveam boxă pt biciclete, aveam parcare cu priză pt block heater etc
Aham, 88mp pe centura mediana a Bucurestiului iti pute tie ca nu are sauna. Voi trollati sau nu pricepeti ideea ca majoritatea oamenilor au venituri mediocre(inclusiv in strainatate)? Am si eu boxe pt bicla, parcare subterana si alte chestii p-aici si nu ma incanta cu nimic nu mi se pare vreo culme a civilizatiei, iar in Ro nu mai traiesc in cutii din astea. Am fost la sauna, nu imi place. Daca suntem barosani si ne rupem in figuri, let's go. Dar parca vorbeam despre daca merita sa ne intoarcem in Romania. Nu merita ca nu are sauna la demisol. E si asta un punct de vedere.

Edited by Scorpionul_Negru, 22 January 2022 - 12:50.


#4610
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Aia ai dedus tu :lol:
Ai întrebat de blocul ala din  București, am zis ca e rezonabil însă mai slab decât cele in care am stat aici in chirie.

Și evident, dacă m-aș întoarce nu m-as muta in ceva similar.

#4611
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 12:55, said:

Aia ai dedus tu Posted Image
Ai întrebat de blocul ala din  București, am zis ca e rezonabil însă mai slab decât cele in care am stat aici in chirie.

Și evident, dacă m-aș întoarce nu m-as muta in ceva similar.
Fiecare sta in ce-si permite, asta nu inseamna ca toate blocurile din Finlanda sunt bune sau toate din Romania sunt naspa.

Deci cum e? E cum am zis eu? TIE iti e mai bine in Finlanda, daca vine Ghita care pune portocale in cos la Carrefour, lui o sa-i fie mai rau ca-n Romania. Este?

#4612
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
La început i-ar fi mai rău, pe termen lung, depinde doar de el…

#4613
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 13:11, said:

La început i-ar fi mai rău, pe termen lung, depinde doar de el…
Pe termen lung o sa-i fie tot rau. Daca stia sa faca ceva mai inteligent decat sa puna portocale in cos, facea si in Romania.
Dar am progresat, putem sa fim de acord.
Eu zic ca pentru Ghita e mai bine sa vina inapoi in Romania.
Pentru tine nu e bine, stai acolo la padurea finlandeza, din cum o prezinti e mai verde ca padurea romaneasca.

Giuliani, unde esti? Hai la filarmonica:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ppARiq1wyDo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1JrpI7vrTxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Scorpionul_Negru, 22 January 2022 - 13:42.


#4614
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMembruAnonim, on 22 ianuarie 2022 - 03:54, said:

App de salarii, statistica in tech pe 2021.
Interesant de observat si orasele din SUA vs cele din alte parti.
In Europa n-au sens acele valori decat daca au doar 2-3 intrari de la companii de top in baza de date.

#4615
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 13:31, said:

Pe termen lung o sa-i fie tot rau. Daca stia sa faca ceva mai inteligent decat sa puna portocale in cos, facea si in Romania.
Nu că ar avea legătura cu subiectul dezbătut dar știu câteva cazuri de refugiați de prin Siria, Irak etc care au venit aici analfabeți însă au tras tare să învețe limba și apoi au reușit să-si facă o meserie: infirmieră, mecanic auto etc
Ghiță ăla ar avea niște avantaje: a făcut cât de cât școală, cunoaște alfabetul latin, e mai apropiat dpdv cultural etc

#4616
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 13:53, said:

Nu că ar avea legătura cu subiectul dezbătut dar știu câteva cazuri de refugiați de prin Siria, Irak etc care au venit aici analfabeți însă au tras tare să învețe limba și apoi au reușit să-si facă o meserie: infirmieră, mecanic auto etc
Ghiță ăla ar avea niște avantaje: a făcut cât de cât școală, cunoaște alfabetul latin, e mai apropiat dpdv cultural etc
Pe Ghita nu-l tine statul finlandez pe mancare si bautura si cu acoperis deasupra capului pana invata limba, ca el nu e refugiat. Nu oficial, cel putin. Plus ca Ghita e prost si mandru, asa ca o sa puna portocale in cos si p-acolo daca il angajeaza cineva(probabil alt roman, ca altfel nu au cum sa se inteleaga), da jumate din salariu pe chirie intr-un bloc din ala de saraci in care n-ai fi stat tu, un sfert pe mancare si ce-i mai ramane probabil pe bautura. Daca Ghita voia sa se faca infirmier sau mecanic auto, putea face asta si in Romania.

#4617
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 13:53, said:


Nu că ar avea legătura cu subiectul dezbătut dar știu câteva cazuri de refugiați de prin Siria, Irak etc care au venit aici analfabeți însă au tras tare să învețe limba și apoi au reușit să-si facă o meserie: infirmieră, mecanic auto etc
Ghiță ăla ar avea niște avantaje: a făcut cât de cât școală, cunoaște alfabetul latin, e mai apropiat dpdv cultural etc
Adica pleaca prosti din tarile lor si devin destepti in occident?! Ciudata treaba. Nu, nene! Lucrurile ar trebui sa fie asa; am auzit ca drumurile in Germania sunt bune. Cand vin in DE sa le  probez bag de seama ca nu sunt bune ci foarte bune. Deci treaba e clara. Asa si aici; am auzit ca in vest e cultura, civilizatie si calitate. Vin sa vad cu ochii mei si... Îmmm, treaba e cat se poate de relativa. A, daca un sarak ce traieste sub pod vine si munceste la cosit iarba, da, pentru el vestul e mama si tata, insa pentru oamenii obisnuiti nu prea mai este...

Edited by Cristi_E, 22 January 2022 - 15:00.


#4618
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Eu din discuția asta am înțeles ca România e paradisul necalificatilor. Ca nicăieri n-o duci mai bine din pus portocalele în pungi la Carrefour decât în Romania.

@figo
Probabil ca la fel ca în România, dacă se iau șoferii la bătaie apare politia și pv-ul lor e determinant pt stabilirea vinovatului. Însă sunt rarissime cazurile astea, nu vezi pe aici oameni sa se injure de la o aripa înfundata. Deși scorurile sunt criminale, o aripa înfundata era acum 10 ani +2ke dacă o faci pe asigurare (mai pe banii tai mai la gri o faci cu 3-400).

Edited by KiloW, 22 January 2022 - 15:03.


#4619
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostKiloW, on 22 ianuarie 2022 - 15:00, said:

Eu din discuția asta am înțeles ca România e paradisul necalificatilor. Ca nicăieri n-o duci mai bine din pus portocalele în pungi la Carrefour decât în Romania.

Daca asta arata matematica, ce vrei sa facem?! Ai ajuns sa contrazici o stiinta exacta precum matematica?! :lol:
Mareee ti-e credinta!

#4620
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View PostCristi_E, on 22 ianuarie 2022 - 15:05, said:


Daca asta arata matematica, ce vrei sa facem?! Ai ajuns sa contrazici o stiinta exacta precum matematica?! :lol:
Mareee ti-e credinta!
Hai sa nu ne batem joc de matematica.

Ar fi interesant de discutat cu caz adevărat, nu situații închipuite.

Vorbim de oameni necalificați si cumva ne miram ca deși fac efortul e a cumpara un bilet de 80 EUR pana in Germania nu ii așteaptă nimeni cu un covor roșu si nici nu câștiga mii de euro pe luna.

Europa se afla de ani de zile in tranzitia post-industrială si in industria 4.0, sa emigrezi ca si muncitor necalificat, necunoscător al limbii este cu adevărat dovada de inconstienta.

Dar topicul a fost început de o familie care afirma ca lucrează la multinaționala in Germania si veniturile sunt asemănătoare cu cele pe care le aveau in România. Cel puțin din contextul asta experiența noastră este mai relevantă decât a voastră.

Scorpionul Negru, spui ca cel mai important lucru pentru tine este familia si ea se afla in România. Este evident ca răspunsul tău este sa te duci unde familia ta este.

Cristi, tu spui ca mai bine sărac la tine acasă, bucuriile nu au nevoie de mulți bani, mai ales la nivelul la care tu le descrii, iarăși, ai dreptate - vinulet, grătarele acasă sunt mai bune.

Restul, astia care avem alți pitici pe creier, iarăși avem dreptatea noastră.

Eu nu pot sa spun nimănui ca nu poate sa fie fericit si împlinit in România, dar la nivel macro România are încă mult de evoluat.

#4621
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 11:31, said:

Aveam impresia gresita ca englezii si Anglia sunt cum am vazut eu pe BBC si Discovery, ca nu m-am documentat.

Si ce nu e pe acolo ca pe BBC sau Discovery?  Eu pe unde am fost prin lume a fost ca pe Discovery...


Eu zic ca faci bine ca te intorci.. cauta aia rezervisti in Ro acum :)

Edited by KING_99, 22 January 2022 - 15:38.


#4622
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 01:48, said:

Da, nu e o chestie de adaptare, e o chestie ca nu-mi place. Am perseverat 8 ani ca am zis ca poate o sa-mi placa, poate e ceva ce nu e bine cu mine.
Parca e povestea mea cu Irlanda; mie nu mi-a placut din primele luni dar am zis totusi sa incerc si dupa 2 ani am decis ca nu-i de stat acolo (dar mi-a mai luat inca vreo 2 ani pana ce efectiv am parasit tara).

View Postfigo1988, on 22 ianuarie 2022 - 11:24, said:

Dar repet intrebarea, care ar fi fost procedura in state? Nu inteleg cum poate stabili asiguratorul vinovatul, ce faceti daca aveti asiguratori diferiti?
Nu stiu cum e cand cineva nu recunoaste vina (stiu cum e in Romania ca acolo la fiecare accident, cealalta parte nu vroia sa recunoasca vina). Eu am fost lovit in spate (dauna totala economic dar masina mergea). La fata locului individul si-a cerut scuze, am schimbat numere de telefon, facut vreo 2-3 poze si plecat; el a zis ca suna la asiguratorul lui si declara evenimentul.
Dupa o zi am primit un SMS de la asiguratorul lui cu un link in care am introdus datele masinii mele, m-am dus la un service ales de mine pentru o constatare si in final mi-au trimis un check cu valoarea de piata a masinii ca reparatia era prea scumpa. (si posibilitatea de a cumpara masina la un pret redus fata de ce spera ei sa ia de pe https://www.copart.com/)

Tot ce a trebuit sa fac e sa scriu pe certificatul de inmatriculare noul proprietar (adica asiguratorul aluia) si sa il pun la posta.

Edited by MembruAnonim, 22 January 2022 - 17:47.


#4623
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Si ca sa ne tinem de titlul topicului:da,daca aici unde suntem nu vom avea o casa a noastra in momentul pensiei,atunci ne vom intoarce clar in tara,undeva intr-o zona de munte.
In Bucuresti clar nu vreau sa ma mai intorc.
De fapt,dupa 5 ani de locuit intr-un oras mai mic,avand rau care il traverseaza,privind padurea si de acasa,si de la munca,si in drum spre munca,etc,etc,imi este greu si acuma sa merg intr-un oras mare.
La pensie vreau sa stau linistit la aer curat,sa sparg seminte,sa socializez la poarta,exact cum face Cristi acuma -))).
Doar ca nu vreau in Draganesti sau ce comuna o fi aia.

#4624
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostKiloW, on 22 ianuarie 2022 - 15:00, said:

Eu din discuția asta am înțeles ca România e paradisul necalificatilor. Ca nicăieri n-o duci mai bine din pus portocalele în pungi la Carrefour decât în Romania.

@figo
Probabil ca la fel ca în România, dacă se iau șoferii la bătaie apare politia și pv-ul lor e determinant pt stabilirea vinovatului. Însă sunt rarissime cazurile astea, nu vezi pe aici oameni sa se injure de la o aripa înfundata. Deși scorurile sunt criminale, o aripa înfundata era acum 10 ani +2ke dacă o faci pe asigurare (mai pe banii tai mai la gri o faci cu 3-400).
Nu e paradisul necalificatilor, dar de obicei au si necalificatii aia o casa, sau au parintii lor o casa. Cand ajung in vest isi rup carca p-aici si traiesc de pe o zi pe alta, ca lucreaza pe minim munci grele fizic si baga ture ca Berila sa aiba de chirie, mancare, transport si daca se poate sa se aleaga si ei cu ceva cand si daca revin in Romania. Nu toti, bineinteles. Dar in materie de intors "acasa", cei din categoria asta mai bine nu plecau de la bun inceput.

View PostKING_99, on 22 ianuarie 2022 - 15:36, said:

Si ce nu e pe acolo ca pe BBC sau Discovery?  Eu pe unde am fost prin lume a fost ca pe Discovery...


Eu zic ca faci bine ca te intorci.. cauta aia rezervisti in Ro acum Posted Image
Nu e ca pe Discovery si BBC ca nu beau ceai cu regina, sunt doar niste tarani cu pretentii. Inculti si nationalisti, mai ales in oraselele mai mici. Si falsi, foarte falsi. Ei confunda a avea bune maniere cu a fi fals. Nu toti, doar cei mai multi cu care m-am intersectat.
Vin acum, zi-le sa-mi pastreze un loc la ei in celula acolo Posted Image

View PostHEX2FUN, on 22 ianuarie 2022 - 15:31, said:

Hai sa nu ne batem joc de matematica.

Ar fi interesant de discutat cu caz adevărat, nu situații închipuite.

Vorbim de oameni necalificați si cumva ne miram ca deși fac efortul e a cumpara un bilet de 80 EUR pana in Germania nu ii așteaptă nimeni cu un covor roșu si nici nu câștiga mii de euro pe luna.

Europa se afla de ani de zile in tranzitia post-industrială si in industria 4.0, sa emigrezi ca si muncitor necalificat, necunoscător al limbii este cu adevărat dovada de inconstienta.

Dar topicul a fost început de o familie care afirma ca lucrează la multinaționala in Germania si veniturile sunt asemănătoare cu cele pe care le aveau in România. Cel puțin din contextul asta experiența noastră este mai relevantă decât a voastră.

Scorpionul Negru, spui ca cel mai important lucru pentru tine este familia si ea se afla in România. Este evident ca răspunsul tău este sa te duci unde familia ta este.

Cristi, tu spui ca mai bine sărac la tine acasă, bucuriile nu au nevoie de mulți bani, mai ales la nivelul la care tu le descrii, iarăși, ai dreptate - vinulet, grătarele acasă sunt mai bune.

Restul, astia care avem alți pitici pe creier, iarăși avem dreptatea noastră.

Eu nu pot sa spun nimănui ca nu poate sa fie fericit si împlinit in România, dar la nivel macro România are încă mult de evoluat.

Da. Posted Image Posted Image Posted Image

Cat despre familia corporatista - daca se simteau bine pe unde erau, nu puneau intrebarea. Deci le lipseste ceva p-acolo, asa ca mai bine vin inapoi.
Romania mai are mult de evoluat dar e la ani lumina fata de cum era acum 20 de ani si e foarte diferita de acum 10 ani.
Da, toti avem drepatate, dar pe categorii diferite de populatie. Deci, precum impricinatii la judecata lui Voda - "Ioane, ai dreptate",", Gheorghe, si tu ai dreptate"..."Maria Ta, nu pot sa aiba amandoi dreptate"... "Sfetnice, si tu ai dreptate" Posted Image

Edited by Scorpionul_Negru, 22 January 2022 - 20:24.


#4625
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 20:16, said:

Romania mai are mult de evoluat dar e la ani lumina fata de cum era acum 20 de ani si e foarte diferita de acum 10 ani.


Ești într-o eroare.

Cumnata mea a plecat pe 24 decembrie 2010 noaptea la Tel Aviv și a stat 10 ani.

Nu s-a schimbat deloc în bine România în ultimii 10 ani.

De mulți ani noi tot așteptăm o minune ca să termine DEFINITIV cu România mai mulți străini, inclusiv și cumnata mea.

Poate pentru tine e bine și pentru mine că eu o duc foarte bine aici dar alții abia așteaptă să termine definitiv cu România.

Edited by emeral, 22 January 2022 - 20:32.


#4626
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 20:16, said:

Nu e ca pe Discovery si BBC ca nu beau ceai cu regina, sunt doar niste tarani cu pretentii. Inculti si nationalisti, mai ales in oraselele mai mici. Si falsi, foarte falsi. Ei confunda a avea bune maniere cu a fi fals. Nu toti, doar cei mai multi cu care m-am intersectat.
Vin acum, zi-le sa-mi pastreze un loc la ei in celula acolo Posted Image



Pai daca nu ai sange albastru ce sa-ti fac.... mai bea cerneala...  Fac pariu  ca esti mai nationalist ca ei din ce vad ca scrii pe aici :)

Edited by KING_99, 22 January 2022 - 21:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate