Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#4591
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 22 ianuarie 2022 - 01:16, said:

Parca tu spui ca ai stat 8 ani in UK. Opinia ta o consider documentata. Daca nui-ti place dupa 8 ani nu mai e o chestie de adaptare.

Sint alte doua erori care trebuie evitate:
1. Germania e nasoala dupa ce am stat 6 luni. Astea siint probleme normale de adaptare. Opiniile de genul asta nu trebuie luate in cosniderare, ele se schimba.
2. Romania e misto, dar nu aia reala ci cea din amintiri, vacante, vise.

Daca tie nu ti se aplica 1, ai grija sa nu cazi in capcana 2.
Da, nu e o chestie de adaptare, e o chestie ca nu-mi place. Am perseverat 8 ani ca am zis ca poate o sa-mi placa, poate e ceva ce nu e bine cu mine. La inceput am avut conditii de trai nasoale si joburi de inceput nasoale si am crezut ca acolo e buba, ca d-aia nu imi place, pana am ajuns la conditii de trai si joburi decente (si consistent mai bine platite). Si tot nu imi place. Am interactionat si cu bastinasii si cu alti straini si cu romanii de pe aici (plimbari, gratare, pub-uri etc).
Romania din amintirile mele e o tara inapoiata si in paragina. Imediat dupa revolutie inca se mai intampla sa se ia curentul sau apa calda. Gunoaie, caini vagabonzi, gropi etc. In anii '90 a fost un cacat, s-a facut "marea furaciune" cand au inchis o gramada de chestii si lasat oamenii pe drumuri. La inceputul anilor 2000 a inceput sa isi revina, mai tarziu a intrat in NATO si apoi in UE. A inceput sa miste un pic apoi a venit criza financiara din 2007-2008 care in Romania s-a lungit pana prin 2010. In 2011 au inceput sa o repare, sa mai creasca salariile, sa se inmulteasca locurile de munca, apoi pana in ziua de azi s-a tot asfaltat, renovat, facut drumuri peste drumuri, companii straine mari si companii romanesti au deschis reprezentante, fabrici si depozite peste tot, s-a umplut tara de casoaie cum sunt alea din pozele pe care le-am pus... Deci nu, nu cad in capcana 2. Vizitez tara cel putin o data pe an si nu stau inchis in casa cand trec p-acolo si am observat ca rudele si prietenii mei prospera, daca era ceva nasol rau imi ziceau si daca le mergea rau vedeam cand ii vizitam.
Anglia prin comparatia a stagnat, iar din ce mi-au povestit localnicii mai batrani, tot stagneaza de vreo 30 de ani. Am vizitat aproape tot sudul Angliei si cateva chestii mai la nord. Paragina e mare. Si eu si partenera mea (straina, dar nu englezoaica) suntem in acord - din lipsa de bani sau din alte motive, administratia britanica a lasat tara sa se paragineasca, nu au mentinut ce au construit in anii 60-70-80, iar ce au construit dupa  in mare parte e foarte greu accesibil omului de rand. Salariile au stagnat, iar dupa Brexit chiar au dat inapoi, ca in 2015 incepusera sa creasca. Asta ca a crescut salariul la tir-isti e praf in ochi. Mai avem si inflatie de peste 5% si a inceput sa se simta grav in preturi. Eu am noroc ca prin contractul meu imi creste salariul in fiecare an in aprilie, dar anul asta orice crestere as primi va fi inghitita de inflatie. Nu stiu cum se vede tara asta din afara, dar dinauntru nu se vede asa bine. Nici la capitolul politica nu e bine, urmeaza sa isi dea singuri jos al doilea prim-ministru, care e un dobitoc mincinos oricum, un fel de Trump britanic. Guvernul asta a permis sa se umple raurile cu cacat ca au dat voie companiilor sa deverseze apele menajere direct in rauri ca dupa Brexit le lipseau niste chimicale sa le trateze ca alea erau importate din UE.
Deci fac o comparatie. Romania nu e perfecta nici pe departe, dar s-a imbunatatit mult si continua sa creasca. Ani la randul a avut o dezvoltare record in cadrul UE si se vede. Deci nu, nu ma intorc la Romania din amintirile mele, ci la cea de zi.

#4592
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View PostCristi_E, on 22 ianuarie 2022 - 01:09, said:

Nu. Iti spun ca ala locuia mai bine in tara decat in vest. Si daca a fost prost in tara, prost va fi si in vest. Si  nu, nu se intoarce pentru ca e acaparat de mirajul vestului. Isi permite cazan de 1000 de euro, toale din plastic, telefon luat in rate. Atata timp cat vor exista prosti, vestul va prospera pe spinarea lor.

SI CARE E PROBLEMA ca un sarak is permite cazan si iphone? Esti invidios ca tu nu iti permiti?

Apoi, tu vrei ca Vestul sa nu prospere si sa pice in groapa?

Care e deranjul aici ca n-am inteles?

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 01:48, said:

Da, nu e o chestie de adaptare, e o chestie ca nu-mi place. Am perseverat 8 ani ca am zis ca poate o sa-mi placa, poate e ceva ce nu e bine cu mine. La inceput am avut conditii de trai nasoale si joburi de inceput nasoale si am crezut ca acolo e buba, ca d-aia nu imi place, pana am ajuns la conditii de trai si joburi decente (si consistent mai bine platite). Si tot nu imi place. Am interactionat si cu bastinasii si cu alti straini si cu romanii de pe aici (plimbari, gratare, pub-uri etc).
Romania din amintirile mele e o tara inapoiata si in paragina. Imediat dupa revolutie inca se mai intampla sa se ia curentul sau apa calda. Gunoaie, caini vagabonzi, gropi etc. In anii '90 a fost un cacat, s-a facut "marea furaciune" cand au inchis o gramada de chestii si lasat oamenii pe drumuri. La inceputul anilor 2000 a inceput sa isi revina, mai tarziu a intrat in NATO si apoi in UE. A inceput sa miste un pic apoi a venit criza financiara din 2007-2008 care in Romania s-a lungit pana prin 2010. In 2011 au inceput sa o repare, sa mai creasca salariile, sa se inmulteasca locurile de munca, apoi pana in ziua de azi s-a tot asfaltat, renovat, facut drumuri peste drumuri, companii straine mari si companii romanesti au deschis reprezentante, fabrici si depozite peste tot, s-a umplut tara de casoaie cum sunt alea din pozele pe care le-am pus... Deci nu, nu cad in capcana 2. Vizitez tara cel putin o data pe an si nu stau inchis in casa cand trec p-acolo si am observat ca rudele si prietenii mei prospera, daca era ceva nasol rau imi ziceau si daca le mergea rau vedeam cand ii vizitam.
Anglia prin comparatia a stagnat, iar din ce mi-au povestit localnicii mai batrani, tot stagneaza de vreo 30 de ani. Am vizitat aproape tot sudul Angliei si cateva chestii mai la nord. Paragina e mare. Si eu si partenera mea (straina, dar nu englezoaica) suntem in acord - din lipsa de bani sau din alte motive, administratia britanica a lasat tara sa se paragineasca, nu au mentinut ce au construit in anii 60-70-80, iar ce au construit dupa  in mare parte e foarte greu accesibil omului de rand. Salariile au stagnat, iar dupa Brexit chiar au dat inapoi, ca in 2015 incepusera sa creasca. Asta ca a crescut salariul la tir-isti e praf in ochi. Mai avem si inflatie de peste 5% si a inceput sa se simta grav in preturi. Eu am noroc ca prin contractul meu imi creste salariul in fiecare an in aprilie, dar anul asta orice crestere as primi va fi inghitita de inflatie. Nu stiu cum se vede tara asta din afara, dar dinauntru nu se vede asa bine. Nici la capitolul politica nu e bine, urmeaza sa isi dea singuri jos al doilea prim-ministru, care e un dobitoc mincinos oricum, un fel de Trump britanic. Guvernul asta a permis sa se umple raurile cu cacat ca au dat voie companiilor sa deverseze apele menajere direct in rauri ca dupa Brexit le lipseau niste chimicale sa le trateze ca alea erau importate din UE.
Deci fac o comparatie. Romania nu e perfecta nici pe departe, dar s-a imbunatatit mult si continua sa creasca. Ani la randul a avut o dezvoltare record in cadrul UE si se vede. Deci nu, nu ma intorc la Romania din amintirile mele, ci la cea de zi.

Ai asteptat cam mult 8 ani, eu zic ca dupa 2-3 trebuia sa schimbi tara urgent.

Nu ai mentionat daca ai perspective de job in Ro sau o iei de la 0?

#4593
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View PostOrinocoFlow, on 22 ianuarie 2022 - 02:05, said:


SI CARE E PROBLEMA ca un sarak is permite cazan si iphone? vrei ca Vestul sa nu prospere si sa pice in groapa?


Posted Image Posted Image Posted Image

Doamne fereste! Posted Image

#4594
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View PostOrinocoFlow, on 22 ianuarie 2022 - 02:10, said:



SI CARE E PROBLEMA ca un sarak is permite cazan si iphone? Esti invidios ca tu nu iti permiti?

Apoi, tu vrei ca Vestul sa nu prospere?
Da, imi doresc si eu un zmarfon si nu-mi permit. N-ai din intamplare macar un es3 sa mi-l donezi mie? :lol:

Eh, mi se rupe mie de cine prospera si cine nu. Discut pentru ca tema mi se pare destul de interesanta.

#4595
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View PostOrinocoFlow, on 22 ianuarie 2022 - 02:10, said:

Nu ai mentionat daca ai perspective de job in Ro sau o iei de la 0?
Pot sa ma reincadrez in sistem daca vreau cu gradul pe care il aveam cand am trecut in rezerva sau mai sus daca se ajusteaza dupa varsta. Depinde.
Pot sa ma ocup si de IT daca vreau (hardware, retelistica, nu sunt programator ca nu-mi place).
S-ar mai gasi si alte optiuni in functie de situatia de la fata locului si cheful personal. Nu e ca si cum la intoarcere trebuie sa sar direct sa-mi gasesc un job ca altfel ma incaiera foamea (economii, nu platesc chirie, am un batalion de rude cu care ma am bine, prieteni care lucreaza si imi pot oferi idei si da recomandari).

#4596
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 02:20, said:

Pot sa ma reincadrez in sistem daca vreau cu gradul pe care il aveam cand am trecut in rezerva sau mai sus daca se ajusteaza dupa varsta. Depinde.
Pot sa ma ocup si de IT daca vreau (hardware, retelistica, nu sunt programator ca nu-mi place).
S-ar mai gasi si alte optiuni in functie de situatia de la fata locului si cheful personal. Nu e ca si cum la intoarcere trebuie sa sar direct sa-mi gasesc un job ca altfel ma incaiera foamea (economii, nu platesc chirie, am un batalion de rude cu care ma am bine, prieteni care lucreaza si imi pot oferi idei si da recomandari).

Si ti-au trebuit 8 ani sa te regasesti, zici?

Matale esti studiu de caz.

E interesant cum spui ca ai fost prostit sa pleci in Vest, poti sa mai dai detalii? Mersi!

#4597
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View PostOrinocoFlow, on 22 ianuarie 2022 - 02:30, said:

Si ti-au trebuit 8 ani sa te regasesti, zici?

Matale esti studiu de caz.

E interesant cum spui ca ai fost prostit sa pleci in Vest, poti sa mai dai detalii? Mersi!

Tu nu citesti ce posteaza Karhu, vrajitorul, giuliani si altii? Totul e mai bine in vest. Am intalnit o gramada de persoane la vremea aia care aveau aceeasi parere. Asa ca hai in vest. Adica, daca mie imi e bine in Romania, in vest imi va fi si mai bine, nu? Ca, deh, eram tanar si prost, dar ambitios is incapatanat. Asta iti explica si de ce mi-a luat 8 ani sa ma conving ca nu imi place in vest si ca nu e mai bine, cel putin nu pentru mine. Aia de i-am vazut chinuindu-se p-aici, nu stiu, poate se chinuiau mai tare in Romania, deci pentru ei poate e o imbunatatire, nu insa si pentru mine. Si evident, la inceput si eu m-am chinuit, nivelul de trai a picat in nas, dar si-a revenit, ca, deh, munca, CV, lucrul cu oamenii etc. Nu consider ca am realizat ceva p-aici ce nu puteam realiza in tara, mi-e dor de rude, prieteni, locuri, vremea e naspa si, sincer, mi s-a luat de prosteala asta. Iar in postarile mele am detaliat ca tara s-a schimbat in bine, chiar daca mai are de evoluat. Deci NU, nu e mai bine. Nu pentru mine. Daca chiar nu aveam cum trai in Romania sau traiam f prost sau eram singur pe lume p-acolo poate era mai bine, dar nu e cazul. Si nici daca astept mai mult, tot nu va fi cazul. Deci anul asta fac pregatirile si anul viitor revin acolo la "sistemul de sanatate dezastrous, sistemul de invatamant praf, unde trebuie sa merg pe la 10 ghisee cu 15 timbre si taxe ca sa imi rezolv o problema". In experienta mea personala nu e asa dupa cum vezi in postarile mele.
Cei care tot lauda vestul nu isi dau seama ca pot sa manipuleze tineri neexperimentati fara sa vrea. Si nu numai tineri.

Nu e mai bine in vest, MIE imi este/nu imi este mai bine in vest.

Edited by Scorpionul_Negru, 22 January 2022 - 03:20.


#4598
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
App de salarii, statistica in tech pe 2021.
Interesant de observat si orasele din SUA vs cele din alte parti.


Edited by MembruAnonim, 22 January 2022 - 04:07.


#4599
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View PostMembruAnonim, on 22 ianuarie 2022 - 03:54, said:

Ca nu se ia atata p-acolo.

https://www.erieri.c...ngineer/romania

Pe de alta parte nici cost of living nu e deloc ca in orasele cu salarii de top. Prin urmare un software engineer roman poate avea o viata buna in Ro comparativ cu unul care traieste in Sydney, AUS desi are salariul de 4 ori mai mic.

#4600
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 03:13, said:

Tu nu citesti ce posteaza Karhu, vrajitorul, giuliani si altii? Totul e mai bine in vest. Am intalnit o gramada de persoane la vremea aia care aveau aceeasi parere. Asa ca hai in vest.

Pai obiectiv vorbind, majoritatea indiciilor, statsticilor etc arata ca e clar mai bine in vest. Si m-as aventura sa spun ca majoritatea oamenilor sint de acord ca altfel nu ar fi nimeni in vest.
Subiectiv e alta mincare de peste.

Quote

Cei care tot lauda vestul nu isi dau seama ca pot sa manipuleze tineri neexperimentati fara sa vrea. Si nu numai tineri.

Nu vad unde e manipularea aici.
In cazul bun sint de acord cu noi mai devreme sau mai tirziu.
In cel mai rau caz ramine o experienta educationala. Toti tinerii au de cistigat din experimentatul unor culturi, sisteme, limbi, cunostinte diferite. Nimeni nu are de pierdut ca i se infatiseaza niste oportunitati. Iar intorsul in Romania e absolut banal, o cursa de low cost.
Uniformitatea in gidnire (acum e ceva mai sparta de internet, dar nu cine stie ce) e o problema in Romania. Noi am venit din acelasi sistem de educatie, am trait toti la fel, toti gindim la fel. Eu  am descoperit cu mare uimire ca sint oameni care gindesc foarte diferit, au educatie foarte diferita (in sensul bun, nu doar diferit).




Intii ar trebui sa defacem vestul asta pe bucati, ca e evident ca Scotia si Sicilia sau Finalnda si Hawaii sint foarte diferite si poate sa nu iti placa intr-un si sa-ti placa in alta. Ba si in aceeasi tara e foarte diferit sa fii intr-un oras sau in altul, pot fi diferente majore de clima si cultura. Daca nu-ti place undeva din cauza vremii se remediaza usor, daca nu iti place din cauza culturii iarasi ai de ales. Ce nu inteleg eu e de ce ai stat in UK 8 ani, daca dupa 3-4 tot nu-ti placea trebuia sa incerci alta tara.

#4601
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Postvrajitoruldinoz, on 22 ianuarie 2022 - 01:42, said:

Tiriac o duce mai bine decit mine. Deci ai dovedit tot ce trebuia.

Normal
Și in Jermania stătea într-un sopron, de aia s-a și întors.

#4602
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 22 ianuarie 2022 - 00:38, said:

Si cum imi recuperam carnetul in citeva zile? da daca nu puteam sa trimit contestatia in primele zile? Ce adresa dadeam?



De obicei - ma refer in special la accidenetele astea banale -  politia nu e implicata deloc si vinovatia o stabileste asiguratorul. Vinovatia exista numai pentru motive materiale legate de asigurari, procese civile. Poltia nu da amenzi pentru accidente (in general, sint exceptii) si nu ia carnete.

Ti-am zis, tu ai fost intr-o situatie foarte speciala si niciodata nu am sustinut ca sistemul de justitie e top de sus pana jos. Unele lucruri merg ok, altele foarte prost.

Dar repet intrebarea, care ar fi fost procedura in state? Nu inteleg cum poate stabili asiguratorul vinovatul, ce faceti daca aveti asiguratori diferiti?

#4603
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 22 ianuarie 2022 - 07:21, said:

Pai obiectiv vorbind, majoritatea indiciilor, statsticilor etc arata ca e clar mai bine in vest. Si m-as aventura sa spun ca majoritatea oamenilor sint de acord ca altfel nu ar fi nimeni in vest.
Subiectiv e alta mincare de peste.



Nu vad unde e manipularea aici.
In cazul bun sint de acord cu noi mai devreme sau mai tirziu.
In cel mai rau caz ramine o experienta educationala. Toti tinerii au de cistigat din experimentatul unor culturi, sisteme, limbi, cunostinte diferite. Nimeni nu are de pierdut ca i se infatiseaza niste oportunitati. Iar intorsul in Romania e absolut banal, o cursa de low cost.
Uniformitatea in gidnire (acum e ceva mai sparta de internet, dar nu cine stie ce) e o problema in Romania. Noi am venit din acelasi sistem de educatie, am trait toti la fel, toti gindim la fel. Eu  am descoperit cu mare uimire ca sint oameni care gindesc foarte diferit, au educatie foarte diferita (in sensul bun, nu doar diferit).




Intii ar trebui sa defacem vestul asta pe bucati, ca e evident ca Scotia si Sicilia sau Finalnda si Hawaii sint foarte diferite si poate sa nu iti placa intr-un si sa-ti placa in alta. Ba si in aceeasi tara e foarte diferit sa fii intr-un oras sau in altul, pot fi diferente majore de clima si cultura. Daca nu-ti place undeva din cauza vremii se remediaza usor, daca nu iti place din cauza culturii iarasi ai de ales. Ce nu inteleg eu e de ce ai stat in UK 8 ani, daca dupa 3-4 tot nu-ti placea trebuia sa incerci alta tara.
Eu cred ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda. Am zis ca nu am fost si nu sunt sarac, dar sunt un om simplu, nu am doctorate, nu am vreo mega-educatie sau vreun mega-skill, am zis ca am fost cadru militar. Am trait printre oameni simpli. Pentru mine majoritatea corporatistilor erau niste sclifositi cu pretentii care nu intelegeau pe ce lume traiesc si credeau ca daca ies afara din casa e pericol, ca poate ii ia cineva la bataie. Inteligenta am atata cata am, probabil e multa, asta se poate judeca din postarile mele, sau cine stie, poate e putina. Cine n-are ce face se poate amuza la postarile mele mai vechi de p-aici cand ma pulinguream cu Manowar (n-am stat sa vad ce nick mai are acum sau daca mai posteaza, oricum era haios pe vremea aia). Ia in calcul ca sunt un om simplu, cu o inteligenta poate peste medie, sau poate nu si foaaarte lenes. Lucrurile trebuie sa fie bune si usoare pentru mine si sa imi aduca plus-valoare, nu doar experiente. Anglia a fost tara aleasa pentru ca vorbesc engleza native level, desi e a doua limba pt mine. Mai vb si franceza, italiana, germana, spaniola, dar la nivel diferit.
Nu imi era rau in Romania (m-am facut militar ca era usor si banii erau ok, plus ca imi oferea o cariera - avansare, cursuri, functii, detasari chestii, asta dupa ce am facut si scoala, deci nu la apelul bocancilor sau pe pile). Am plecat ca am crezut ca se poate mai bine in afara. Aveam impresia gresita ca englezii si Anglia sunt cum am vazut eu pe BBC si Discovery, ca nu m-am documentat. Nu am un scop din a ma muta de colo pana colo, sa explorez culturile altora, sunt o persoana relativ conservatoare (militar). Nu am plecat dupa 3-4 ani ca la momentul ala eram proaspat ofiter de securitate la unul dintre cele mai mari aeroporturi din UK si din Europa. Apoi a venit covidul si s-a busumat camila. Nu-i nimic, mi-am gasit altceva de facut pe bani similari si mai usor si mai simplu, dar mult mai plictisitor. Aia nu ar fi problema.
Problema e ca nu vad nimic din ce am facut p-aici care sa nu fi putut face sau avea in Romania. Problema e ca o mare parte din ce nu imi convenea prin tara s-a cam rezolvat. Problema e ca am dat de o gramada de ghertoi p-aici, si romani si straini si i-am dat dracu', decat cu ei, mai bine fara. Asta include si cea mai mare parte a englezilor cu care am interactionat - niste tarani. Actualmente sunt la punctul la care sunt focusat pe familie, care NU e aici.
Desi nu duc o viata grea, din punctul meu de vedere m-am ars.Ce rost are sa ma duc in alta tara? O iau iar de la capat cu inchiriat camere, facut jde acte, facut CV gras, castigat incredera oamenilor, convins toti bostanii ca faptul ca sunt strain nu inseamna ca o sa-i mananc si tot asa? Nu, mi-a ajuns. E o pierdere de timp. Nu sunt interesat sa lucrez in armata astora sau a altora pentru ca asta necesita cetatenie (si dupa cum stii, dureaza o vreme cu acte si rahaturi) si, cel mai important, nu sunt loial tarii lor. Nu sunt interesat sa lucrez pe partea de hardware pentru ei ca nu platesc destul ca sa stau eu sa-mi bat capul cu serverele lor (lucrez la security intr-un data center, iau aceeasi bani ca si mariile lor inginerii... no thanks).
Am bolduit ceva mai sus:

Nu e bine in vest, ci MIE imi e bine sau nu imi e bine.

Ori eu consider ca nu imi e bine.

Legat de manipulare fara sa vrei... Citeste un saracan ce scrii tu sau Karhu p-aici si pentru ca vorbiti romana si ala nu se uita sa vada unde povestiti voi ce fel de ingineri sunteti si alte alea, crede ca vine si el de la coada vacii in vest si o sa-i fie bine. Si nu o sa-i fie, o sa se chinuie ca un drac. Cel mai probabil avea o situatie mai buna in Romania, dar a plecat ca a zis ca poate face branza si mai mare in vest. Si o sa-si ia o mega-teapa.

Statisticile alea nu conteaza pentru ca nu iau in calcul faptul ca totul e relativ. Statistic armata SUA e mult mai bine finantata decat armata Rusiei. Statistica aia nu ia in seama ca sistemele celor doua tari sunt diferite si armatele sunt echivalente pentru ca armamentul rusesc e dezvoltat de companii de stat, nu de corporatii care isi pun adaos, soldatii rusi costa mai putin (ca o parte sunt recruti, iar partea cealalta nu costa $2000/luna/cap de vita furajata), metalele si electronicele din sistemele de armament rusesc costa mai putin din acelasi motiv din care dezvoltarea acelui armament costa mai putin si tot asa. Si e ceva normal, rusii nu calculeaza in dolari pentru ca sunt platiti in ruble. Statisticile alea iti spun ca vei castiga nu-stiu-cat... nu-i nimic ca acel castig va fi umbrit de cost of living, ce iei pe mere dai pe pere. Cred ca intelegi unde bat cu analogia asta.
Am vazut prea multi care au venit p-aici visand cai verzi pe pereti, s-au chinuit cativa ani si ori si-au bagat piciorul, ori inca se chinuiie si s-au obisnuit asa de tare ca li se pare normal, pentru ei asta e viata.
Eu am norocul sa am optiuni. Si avantajul, sau dezavantajul, in functie de cum privesti problema, ca am si am avut mereu si o doza de patriotism in mine care s-a amplificat pe masura ce tara pe care am servit-o mai bine de un deceniu a inceput sa arata ca o tara care chiar merita servita, si nu ma refer numai la partea materiala ci si la oameni. S-au schimbat, nu mai sunt magarii de care am fugit acum 8 ani. Evident, nu toti, vorbim de impresia mea generala, care sunt sigur ca e subiectiva.

Edited by Scorpionul_Negru, 22 January 2022 - 11:44.


#4604
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Pai și in Belgia e la fel, asiguratorii stabilesc vinovații între ei. Șoferii completează constatul si atât.
Politia intervine doar dacă e cu răniți / morți, sau dacă accidentul e pe autostrada / drum național și e un pericol pentru ceilalți.

Eu am avut doua evenimente ușoare. La unul a fost vina mea și asigurările au dat vina pe alalalt (am dat cu spatele și l-am lovit, iar ei au considerat ca m-a lovit el pe mine) . La celalalt fix invers invers, stăteam pe loc, s-a înfipt un camionist în mine din spate și a dat repede pe stație și a mai oprit unul martor ca eu i-am tăiat calea. Camionistul asta era la al doilea accident pe ziua aia... Oricum 0% reflectare a realității, însă cumva se compenseaza.:D

Edited by KiloW, 22 January 2022 - 11:35.


#4605
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Acum chiar m-ati facut curios. Sa zicem ca fac accident cu tine KiloW, ceva usor, fara victime, dar cu pagube marisoare (eu am avut un accident in parcare la Mall unde reparatiile au costat 8 mii de euro), deci nu e foarte dificil. Si sa zicem ca fiecare da vina pe celalalt si avem asiguratori diferiti. Cum se procedeaza exact?

Lasand la o parte evenimentul vrajitorului, mi se pare ca sistemul din Romania e mai logic. Daca cei doi nu se pun de acord pe amiabila, atunci politia determina vinovatul.

Edited by figo1988, 22 January 2022 - 12:02.


#4606
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 00:34, said:

In Bucuresti am locuit si crescut intr-o zona care arata asa:

E nerezonabila, nu? Si are peste tot termoficare, apa calda etc.
Nu-mi place, iar cu caldura și apa caldă sunt o groaza de probleme in București, e și topic dedicat.

#4607
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 17.09.2010

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2022 - 12:20, said:

Nu-mi place, iar cu caldura și apa caldă sunt o groaza de probleme in București, e și topic dedicat.
Eu te-am intrebat daca e nerezonabila, nu daca-ti place.
Da, au avut niste probleme, dar cand am stat eu p-acolo n-am avut problemele alea.
Ideea e ca nu traiam intr-un dreptunghi din beton care sta sa cada pe mine si e plasat in mijlocul gropii de gunoi. Si asa sunt cele mai multe.

#4608
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCristi_E, on 22 ianuarie 2022 - 01:37, said:

Adica exista conditii mai proaste de locuit decat sa stai intr-o camera de 10 mp, cu baie la comun…?
Nu locuim niciunul de aici in condițiile alea, nu inteleg ce ne tot bați la cap cu ele…

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 12:27, said:

Eu te-am intrebat daca e nerezonabila, nu daca-ti place.
Dacă au căldură și nu-s probleme cu apa caldă, da, sunt rezonabile.
Locuințe tipice pt familii cu venituri mici, sunt și in vest o mulțime.
Eu și când eram chiriaș aici am locuit in condiții mai bune, aveam de exemplu saună mishto la demisolul residence-lui, aveam boxă pt biciclete, aveam parcare cu priză pt block heater etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate