Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Rucsac drumetie

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
asta am zis și eu în al doilea mesaj de pe topic și am fost trimis la plimbare.

#20
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Eu l-am folosit pe asta de 50l, anul trecut, timp de 6 zile. 6-10 ore pe zi, incarcat pana la 14kg.

E compartiment binisor si distribuie bine greutatea pe umeri, solduri, piept si spate. Fara amorteala in brate daca il reglezi cum trebuie.

Daca nu aduni lucruri inutile merge si la 3-4 zile cu cortul.

#21
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
După cum zicea cineva, rucsacii de la Decathlon sunt puţin cam grei (indiferent de model) şi prea puţin ergonomici.
Eu am 3. Unul de 70+10 de la Kentaurus (pt mai mult de 5 zile) unul de 45l pentru 3-5z tot de la Kentaurus şi unul de 25l pentru 1z.

Cât mai uşoare şi cu ergonomie maximă.
Cu zicea cineva: rucsac mare, multe lucruri - câteodată inutile - pe care le cari cu cârca.

La 3-5 zile ai nevoie până în 50l (între 40-50) şi aici ar trebui să îţi încapă tot (cort, neopren, sac dormit uşor, haine, mâncare). Dar asta este în funcţie de anotimp şi mai ales de materiale.
Un cort sub 1,5kg, sac dormit sub 1kg, şi aşa mai departe.
Este alegerea ta...

#22
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
@Danut In cel de 50L iti incape sacul de dormit doar daca este de vara. Un pinguin Expert iti ocupa jumatate de rucsac de 50L.

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,833
  • Înscris: 21.06.2016
Ce se spune aici cu rucsaci mici si usori e fezabil si de dorit, dar cu costuri, ori banesti - echipament scump - ori de confort (haine putine, sac subtire) flexibilitate - vrei o zi in plus.Ideal e sa ai trei ruscaci, unul mic pentru o zi cind te duci intr-o drumetie in weekend, unul mediu pentru 2-3 zile de ~40L sau cind vrei sa incerci ultralight, si unul mai mare de vreo 70 pentru drumetii mai lungi. Dar daca e sa ai numai unul, ala de 70 e cel mai util.

Eu am facut prima oara creasta Fagarasului cu 35 de kile la placare si 25 la revenire, cu rucsac d-ala cu cadru metalic care era numai pe umeri, nu pe solduri. Si aveam 72kg. Tot ce e sub 20 de kile cu un ruscac ca lumea e parfum. Si nu cari cu circa nimic in ziua de azi ci numai - strict - cu soldurile (si evident genunchii).

Quote

Un pinguin Expert iti ocupa jumatate de rucsac de 50L.

Nu cred ca asta e destinatia, nu pune nimeni intrebari d-astea ca sa se duca iarna.
Dar e bine punctat: hainele si sacii de dormit de iarna ieftini ocupa o multime de spatiu.

#24
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Exact aici vroiam sa ajung. Pentru mine echipamentul de munte este împărțit in doua sezoane. Vara și toamna/iarna. Oricum inițiatorul a aruncat pastila și a dispărut. Sper ca pe munte.

#25
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001

Quote

Ideal e sa ai trei ruscaci, unul mic pentru o zi cind te duci intr-o drumetie in weekend, unul mediu pentru 2-3 zile de ~40L sau cind vrei sa incerci ultralight, si unul mai mare de vreo 70 pentru drumetii mai lungi. Dar daca e sa ai numai unul, ala de 70 e cel mai util.
iar pe ăla mic îl poți folosi ca rucsac zilnic, pentru mers la muncă și alte chestii.


View Postvrajitoruldinoz, on 31 ianuarie 2020 - 00:12, said:

Eu am facut prima oara creasta Fagarasului cu 35 de kile la placare si 25 la revenire, cu rucsac d-ala cu cadru metalic care era numai pe umeri, nu pe solduri. Si aveam 72kg.
nu mi-a dat niciodată prin cap să fac poze echipamentului cu care plecam într-o tură de 8 sau 14 zile. poate pentru că aveam 36 de poziții pe filmul din smartphone. erau alte vremuri, alte alegeri, alte prețuri. aveam Atta80, cu un sac de dormit greu, de la tata, că altceva nu găsisem. bocanci de 1 kil. haine grele toate. nu auzisem de altceva decât de bumbac atunci. cort de 8 kile (se împărțea la doi, dar oricum). geacă de foiță? tricouri tehnice? cort de 3kg? saci de compresie? never heard of.

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,833
  • Înscris: 21.06.2016
Eu inca am un Atta de 80 (?)  in garaj :D, gaben cu albastru. L-am folosit ultima oara acum citiva ani, ma rog de fapt vreo 10, dar nu am mai facut ture de mai mult de 3 zile cam de atunci.
Numai aparatul ala Zenit avea vreo 2 kile... bocanci militari ehehe.

#27
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
ar trebui să facem un topic cu "echipament pe care nu-l aveam acum 20 de ani". :)

#28
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Vremuri taica, vremuri. In tineretile mele aveam bocancii aceia romanesti care erau buni la orice dar nu la mers pe munte. Iar de haine nu mai zic, blugi sau pantaloni banali de trening. Cortul era monstruozitatea aceea din musama care facea condens si mucegai. Rucsacii erau cei cu cadru de aluminiu sau ranitele militare din prelata. Nu exista "polar" si aveam clasicul pulover crosetat si pufoaicele de fas. In ziua de azi gasesti pe toate drumurile echipament pentru toate buzunarele. Fara gps-uri, fara trak-uri doar harti si carti cu traseele facute de alte persoane. Erau niste vremuri in care in pofida faptului ca nu exista echipament si totul era mai greu, lumea mergea mai des pe munte.

View Postvali, on 31 ianuarie 2020 - 05:07, said:

cort de 3kg? saci de compresie?

Unul dintre corturi este de o persoana si are 1.8 kg. Un prieten cand a vazut cat cantareste a strambat din nas.

#29
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001

View Postaceton, on 31 ianuarie 2020 - 08:28, said:

In ziua de azi gasesti pe toate drumurile echipament pentru toate buzunarele. Fara gps-uri, fara trak-uri doar harti si carti cu traseele facute de alte persoane. Erau niste vremuri in care in pofida faptului ca nu exista echipament si totul era mai greu, lumea mergea mai des pe munte.
nu era goana asta după bani. ironia face ca acum să alergăm după bani ca să ne luăm echipamente mai bune/scumpe, pe care le folosim rar, că suntem obosiți și nu mai avem chef de mers pe munte/camping.

#30
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 31 ianuarie 2020 - 06:53, said:

Eu inca am un Atta de 80 (?)  in garaj Posted Image, gaben cu albastru. L-am folosit ultima oara acum citiva ani, ma rog de fapt vreo 10, dar nu am mai facut ture de mai mult de 3 zile cam de atunci.
Numai aparatul ala Zenit avea vreo 2 kile... bocanci militari ehehe.

Un Atta de 85 am si eu, Tramper se numeste. A costat 1.462.000 (146,2 lei) in iulie 2001, luat de la Himalaya. Cam 1,6 kg mi-aduc aminte ca are. Bare de aluminiu care se scot. Misto facut si destul de usor. Fund rezistent.
Zenitul avea 1,6 kg, cu tot cu un obiectiv de 55 - am mers deseori cu un TTL 12 prin anii 2000.
Sac de dormit Atta Trekker - 140 de lei in iunie 2006. 1,4 kg.
Da, la un moment dat am cantarit toate astea, de-asta stiu cat are fiecare.

@initiator - vezi si aici un rucsac, are 33 de litri si 1,08 kg. Produsele Husky sunt chiar bune:

https://www.sportisi...e=1463232&=3696

View Postaceton, on 31 ianuarie 2020 - 08:28, said:

Vremuri taica, vremuri. In tineretile mele aveam bocancii aceia romanesti care erau buni la orice dar nu la mers pe munte. Iar de haine nu mai zic, blugi sau pantaloni banali de trening. Cortul era monstruozitatea aceea din musama care facea condens si mucegai. Rucsacii erau cei cu cadru de aluminiu sau ranitele militare din prelata. Nu exista "polar" si aveam clasicul pulover crosetat si pufoaicele de fas. In ziua de azi gasesti pe toate drumurile echipament pentru toate buzunarele. Fara gps-uri, fara trak-uri doar harti si carti cu traseele facute de alte persoane. Erau niste vremuri in care in pofida faptului ca nu exista echipament si totul era mai greu, lumea mergea mai des pe munte.



Unul dintre corturi este de o persoana si are 1.8 kg. Un prieten cand a vazut cat cantareste a strambat din nas.

Cred ca mai am si azi un cort din ala, "Cerna 2+1", mostenit de pe la taica-meu. Cumparat in toamna lui 1987. A vazut marea si Bucegii.
Si 2 rucsaci cu cadru de aluminiu. Era vreo 600 de lei un rucsac d-asta prin a doua jumatate a anilor '80. Se produceau la Targu Mures.

Edited by cattavencu, 31 January 2020 - 11:30.


#31
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
pentru nostalgici https://www.olx.ro/o...html#c86ecbd6a5

#32
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Postaceton, on 30 ianuarie 2020 - 13:59, said:

@Danut In cel de 50L iti incape sacul de dormit doar daca este de vara. Un pinguin Expert iti ocupa jumatate de rucsac de 50L.

Pai sacul de dormit (la mine) sta cam pe rucsac iar cortul dedesupt...

LE

Cortul meu este un Vango blade 100 de 1 persoana (cca 1,2 kg) şi este de 2-3 sezoane.
La fel sacul de dormit este făcut din 3 straturi care se pot combina. Impermeabil la exterior (goretex), subţire pentru vară (sau aproape - 10-15grd), groasă la interior (0-5grd).
Combinate (că se pot uni toate 3) merg până la -25grd).
Fiecare are greutatea lui, dar are sac de compresie şi fiecare are volumul lui destul de mic şi greutate sub 1kg. Evident că cele 3 straturi duc la 2,5kg.
La fel hainele. Pe nimeni nu îl interesează că miroşi... aşa că haine care se usucă repede (tehnice) sintetice - nu bumbat - sunt preferabile şi sunt uşoare de tot.
Ciorapi şi restul la fel.
Ce cântăreşte mai mult este mâncarea care şi ea poate fi sortată corespunzător astfel încât să nu fie mai mult de 3-4kg... şi vb de tura de 2-3z.
Şi se cam adună 10kg... sau prin zonă.

Şi asta depinde de fiecare... unii suntem mai lacomi/flămânzi, alţii mai puţin şi aşa mai departe.

Edited by Danut Ianc, 31 January 2020 - 23:22.


#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,833
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Pai sacul de dormit (la mine) sta cam pe rucsac iar cortul dedesupt...

Adica agati lucruri de un rucsac mic pina ajunge ca un rucscac mare dar mai prost...

View Postcattavencu, on 31 ianuarie 2020 - 11:22, said:

Un Atta de 85 am si eu, Tramper se numeste. A costat 1.462.000 (146,2 lei) in iulie 2001, luat de la Himalaya. Cam 1,6 kg mi-aduc aminte ca are. Bare de aluminiu care se scot. Misto facut si destul de usor. Fund rezistent.
Zenitul avea 1,6 kg, cu tot cu un obiectiv de 55 - am mers deseori cu un TTL 12 prin anii 2000.


Ai memorie foarte buna Posted Image
Si Atta meu parca tot din iulie (sau iunie?) 2001 e cumparat, dar nu mai sint sigur daca e de la Himalaya (am alte lucruri de la ei, dar ruscacul e posibil sa-l fi luat din Iasi).
Nu era prea bun, a suferit - desi intr-o masura mai mica - de aceeasi problema ca rucsacul anterior (Escalade parca?) la care au trecut tijele de aluminiu prin capete "tecilor" ca toata greutatea rucsacului atirna de alea doua tije. Se putea repara dar era enervant daca se intimpla la 2000m.

Dinainte cu citiva ani, inca mai am pe undeva un cort Escalade (?) verde inchis ca un tunel cu bete de fibra la care s-a rupt mansonul de aluminiu intr-o furtuna din Retezat (am facut altul "la combinat"). Se lega cu niste fundite de tijele alea, fundite care se decoseau cind aveai mai mare nevoie de ele... o idiotenie dar avea numai vreo 4.5kg ceea ce era lux atunci.

View Postvali, on 31 ianuarie 2020 - 08:33, said:

nu era goana asta după bani. ironia face ca acum să alergăm după bani ca să ne luăm echipamente mai bune/scumpe, pe care le folosim rar, că suntem obosiți și nu mai avem chef de mers pe munte/camping.


Culmea este ca si acum am un cort Mountain Hardware de 5 sezoane cumparat acum 11 ani, greu ca deh - 5 sezoane!, pe care l-am folosit numai vara si in 70% din cazuri cu masina sau in propria curte cu copilul Posted Image
Ce s-a ales si de viata asta Posted Image
Inainte de a-l cumpara am mers iarna prin Fagaras cu echimpament rudimentar (fis, lina, piele, unutura de impermeabilizare, primus rusesc).. dupa ce am cumparat polartecuri, goretxeuri, primus MSR si corturi de 5 sezoane n-am mai facut asa ceva. Numai vreo 2-3 nopti dar am luat un cort usor al unui prieten Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 01 February 2020 - 02:43.


#34
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View PostDanut Ianc, on 31 ianuarie 2020 - 23:13, said:



Pai sacul de dormit (la mine) sta cam pe rucsac iar cortul dedesupt...

LE

Cortul meu este un Vango blade 100 de 1 persoana (cca 1,2 kg) și este de 2-3 sezoane.

Foarte bun cortul. L-am avut pentru o tura împrumutat de la un amic. Eu am un Robens Starlight 1 cu care sper sa ies la pensie.

#35
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 01 februarie 2020 - 02:39, said:

Adica agati lucruri de un rucsac mic pina ajunge ca un rucscac mare dar mai prost...
Posted Image

Nu devine. Doar că îl folosesc integral. Că de asta are chingile puse sus şi jos. Şi las spaţiul de la interior pentru alte lucruri.
Nu ştiu dacă un rucsac de 45l poate fi numit un rucsac mic... şi mai ales după ce îl foloseşti la maxim devine un ruscas mare şi prost.... my 2 cents

#36
liwium

liwium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.01.2009
Salutare. Am renuntat la ideea cu kilimanjaro de 70+10, iar acum am in vedere  un pinguin explorer 60

https://www.4camping...AQAvD_BwE#27131

si head-ul lui blue_martin

https://www.sportisi...87635#revizie-5

zilele urmatoare urmeaza sa imi comand unul din cele 2.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate