Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Rucsac drumetie

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
liwium

liwium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.01.2009
Salutare!
As vrea sa imi achizitionez un rucsac pentru drumetii. In principiu drumetii de 2-3 zile. Ce parere aveti de
https://www.hervis.r...p/COLOR-2406826
Bugetul este in jur de 400 lei.
O zi buna!

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
Bos, pentru 3 zile nu îți iei 70 litri. îți iei 30-50 litri. întâi pentru că nu ai nevoie, apoi pentru că, având mai mult decât îți trebuie, ai tendința de a-l umple cu prostii.

uite aici opțiuni:

https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c

https://www.decathlo...6918-volum~50-l

https://www.proalpin...asc&order=price

https://www.zuga.ro/...=48&order=price


ce ai nevoie de pus în el și cum se împachetează îți explică tipul ăsta


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WGlfnvpxE_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vali, 27 January 2020 - 18:50.


#3
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Da, e cam mare de 70.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8u5O0qZMpNU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
70 de litri îți trebuie dacă pleci undeva cu cortul 5-6 zile. Pentru 3 zile te descurci perfect cu 45, dacă ești organizat.

#5
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Nu. 70 e OK. Tre´ sa intre si 25 litri bere.

#6
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
și mingea de fotbal. și perna.

#7
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 barbosa, on 27 ianuarie 2020 - 18:57, said:

70 de litri îți trebuie dacă pleci undeva cu cortul 5-6 zile. Pentru 3 zile te descurci perfect cu 45, dacă ești organizat.

Pentru mine, diferența între 3 și 6 zile este doar la cantitatea de mâncare și apa cărată. In rest îmi iau aceeași cantitate de haine. In funcție de ce trasee vrea sa facă și distanță lor poate sa facă o alegere mai echilibrata. Eu unul merg cu 35L dar cum ziceau colegii mai sus totul este atent organizat și selectat.

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
70e un ruscac optim. Sta mai bine pe spate si intr-un ruscac mare poti oricind sa pui mai putin, invers nu.
De altfel, cum spune acetn, diferenta intre 3 si 6 zile e destul de mica daca dormi la cort.

#9
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Depinde mult de stilul tau de mers. Unii vor sa care tot dupa ei si sa mearga mai incet, altii prefera o greutate mai redusa.
Eu am Pinguin Walker de 50L si mi-au incaput de fiecare toate cele pentru 2-4 zile. Izoprenul l-am tinut mereu legat sub el, si cortul l-am impartit de obicei la doua persoane.
Ideal ar fi sa probezi cum se aseaza pe spate inainte sa cumperi, nu o sa te impaci cu toate.

#10
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
E bun si cel de 70 Lt ca incap si chestii de care nu ai nevoie in tura de 2-3 zile dar ce bun e cand faci o tura de o saptamana si nu mai trebuie sa iei inca un rucsac Posted Image

#11
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Singura utilitate a rucsacului de 70+10 este dacă tragi o tura  14+ zile sau iarna când sacul de dormit și hainele de schimb au volum mare. Acum depinde ce înseamnă pentru fiecare o tura la munte. Dacă inseamna Sinaia și traseul de la Stana regală e suficient și un rucsac de 10L.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
In opinia mea, daca te ingrijesti sa dai banii pe un rucsac bun, nu litrajul e cel care conteaza ci ergonomia.
Tre sa te duci sa-l probezi sa vezi cum sta pe umeri, pe burta. Daca cari toata greutatea pe umeri din cauza disconfortului prinderii la burta, insamna ca n-ai ales un rucsac potrivit.
Eu cel putin problema ast am avut-o cu un rucsac de la decathlon. Rucsacul e bun in continuare, insa nu e potrivit pentru carat pe distante mari.

Te duci in magazinele de montaniarzi sau la decathlon, pui 3-4 corzi de catarare in rucsac. O coarda are 7-10kile. 4 sunt destul de grele, stai cu rucsacul cateva minute sa vezi cum te simti.
Eu n-as lua nimic de la hervis. Nici nu-l iau in calcul. Iar genul ala de rucsac cu buzunare si briz-brizuri mi se pare cam inutil. Compartimentarea e buna, dar sa nu fie excesiva si sa aiba logica.
Decat buzunarul ala sinistru de poștas, mai degraba cauta unul cu un mesh elastic in care sa pui boarfe ude. Toate brizbrizurile tre sa aiba functionalitte imediata, nu una eventuala.

Prinderea chingilor pe buzunarul respectiv mi se pare o chestie stupida. Pentru ce? Care-i functionalitatea?
Ia mai degraba un rucsac de alpinist de la decathlon. Au capacitati in jur de 40l, nu au buzunare laterale si tot felul de brizbrizuri si agatatori sa te agati in crengi aiurea. E nasol ca n-au loc de sticla de apa, dar depinde de tine, tu stii cum mergi. Unii umbla cu apa legata la cingatoare, altii cu apa in rucsac si sug prin tub, fiecare cum crede.
Si sunt mai iefine de 400 lei.
La 40 litri, nu-l incarci cu mai mult de 10kg, nu-ti trebuie mare padding la umeri sau la burta. Sau.. poate-ti trebuie. Du-te si testeaa, un rucsac se probeaza ca o pereche de bocanci.

#13
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Contează și litrajul și ergonomia dar adevarata proba de ergonomie o vezi pe munte sau citești foarte multe review-uri despre rucsacul respectiv.

P.s. La dechatlon au niște săculeții cu nisip pe care poți sa ii pui in rucsac ca sa faci o simulare.

P.p.s @mac Rucsacul ăla nu are briz brizuri. Este un rucsac clasic de munte. Așa zisele briz brizuri au o utilitate.

Edited by aceton, 27 January 2020 - 21:33.


#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Mi-a placut acest rucsac de la Sportissimo. Il au si fizic in magazin, insa daca-l comanzi acasa, il poti returna in 14 zile. Plus ca nu stiu daca e 217 lei in magazin, eu il vazusem la 245 de lei.

https://www.sportisi...nity-45/226818/

are uuun pic sub 1 kg si e bine compartimentat.
Ca regula, NU lua rucsaci grei (!) Aia de la Decathlon mi se par jenant de grei. Eu n-as lua nimic ce are peste 1 kg la un volum de 40-45 de litri.

Poti sa-l returnezi si daca il iei din magazin, dar nu primesti banii, ci iti poti alege alt produs din magazin.

Vezi si la Himalaya, am impresia ca mai au 1 sau 2 modele de Atta, dar sunt mai scumpi de atat (peste 350 de lei).

Edited by cattavencu, 28 January 2020 - 11:00.


#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
Rucscacii prea usori sint doar asa, de pus 5 kile in ei. Au suport prost, ei taie umerii si soldurile, sint incomozi.

#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 vrajitoruldinoz, on 29 ianuarie 2020 - 04:56, said:

Rucscacii prea usori sint doar asa, de pus 5 kile in ei. Au suport prost, ei taie umerii si soldurile, sint incomozi.

Modelul asta de care ziceam e chiar ok, are burete zdravan in bretele, cu simt de raspundere. Si totusi e usor.
Spatele e rigidizat cu bare de aluminiu, care sunt o solutie mult mai usoara decat placa din aia rigida (si grea).
Are buzunar pe exteriorul si pe interiorul capacului, lucru pe care l-am vazut doar la rucsacii mai scumpi.

Dupa ce am vazut destui rucsaci, mi-am dat seama ca ingreunarea lor (daca sunt grei) provine in buna masura de la exagerarea cu materialul folosit la paddingul ala din zona soldurilor (si a umpluturii). Super umflarea bucatii aleia de material, la asta ma refer.

La fel, folosirea unui material gros (in afara de partea de jos, aia trebuie sa fie de culoare neagra si rezistenta, ceva cordura) nu face decat sa-l ingreuneze. Pentru mersul prin jnepenis o husa de ploaie e suficienta, face crengile sa alunece, evitand agatarea. De regula multi vin cu astfel de husa.

Am ridicat unii de la Decathlon si mi s-au parut grei. Rucsaci de 25-30 de litri (!)

Pentru 3 zile eu as incerca sa ma rezum la 10 kg cu totul (deci cu rucsac cu tot). Cu putina atentie la cumparaturi, in astea 10 kile poate intra chiar si un cort. Eu am un Ferrino Lighttent 2, are 1,8 kg cu totul.
1 kg in plus sau minus poate fi sacul de dormit, de pilda.

Sa nu uitam si de pret; la 217 lei zic eu ca merita incercat.

Edited by cattavencu, 29 January 2020 - 17:17.


#17
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

 cattavencu, on 29 ianuarie 2020 - 17:13, said:

Pentru 3 zile eu as incerca sa ma rezum la 10 kg cu totul (deci cu rucsac cu tot).
nu e vorba de greutate, ci de litrajul rucsacului.

#18
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
da..dar daca incape mult, pui mult. Ori pe un traseu dificil, se simte chiar si cu antrenament.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate