Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rucsac drumetie

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
^^^^
Eu aş merge pe head. Argumente:
- este mai uşor
- este ok pentru ture de 2-3 zile.
- parcă îi mai tehic puţin (da nu mult).

Spor

#38
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Si acest Lafuma ar trebui vazut:

https://www.sportisi...364/?lafuma=743

https://www.sportisi...366/?lafuma=743

40 de litri, 1,24 kg, 273 de lei.

#39
liwium

liwium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.01.2009
Salutare domnilor!  Am revenit deoarece inca nu mi-am achizitiont rucsacul pentru ca inca nu am inceput sa ies in drumetii. Am gasit la o cunostinta un rucsac Mammut HeronCrest 50 l. pretul e de 350ron. Rucsacul este nou. Ce parere aveti?

[ https://gzhls.at/i/10/62/1081062-n2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://gzhls.at/i/10/62/1081062-n3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
ia-l, e un preț bun, și Mammut e o marcă pe care o folosește inclusiv președintele țării.

#41
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
E bun unul de 50l si Mamut sunt de calitate, cel putin pe litrajul asta.

#42
SamualKQuJ

SamualKQuJ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2022
Azi am primit si eu rucsacul care ziceam ca l-am comandat. Asa la prima vedere mi se pare destul de bine facut si mai mare decat ma asteptam. Are protectie de piele pentru cataramele de la bretele pentru a nu zgaria patul armei si sac interior detasabil. Sa vedem cum se comporta in timp dar pana acum nu am nimic de reprosat.L-am comandat de pe aliexpress.

#43
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Caut si eu sa-i fac cadou doamnei mele un rucsac usor si durabil de drumetie de o zi gen urcat la lacul Bucura cu ceva mancare si haine, cred ca unul intre 18-32 l e de ajuns (cortul il car eu...).
Am tot vazut pe YT foarte multa lume cu rucsaci Osprey, sunt chiar atat de buni sau e firma celebra si toti cumpara dupa ce vad la altii? Eu am un rucsac Salewa de 32 l, care e bun dar exteriorul impermeabil se zgarie cam usor. Nu ma pricep la firme de rucsaci, nu tin neaparat la pret ci mai mult la rezistenta in timp.
Sfaturi?

#44
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Noi avem Deuter din acelea care au plasa la spate ca sa nu se lipeasca de spate si sa transpiri. Ele sunt impermeabile la cativa stropi dar au si husa de ploaie detasabila pentru atunci cand chiar ploua. Pentru munte e bine sa aiba si suport pe solduri ca sa nu stea toata greutatea pe umeri.

Vezi ca Deuter au gama SL special pentru femei. Uita-te intai pe site-ul lor oficial ca sa vezi modelele si apoi poti comanda de oriunde (ex. Amazon)

Edited by mdt, 29 March 2022 - 14:35.


#45
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Deuter costa 490 lei la 24l (Speed Lite 24 SL, la e-Mag, ), iar Osprey costa 395 lei la 32 litri, (Hikelite 32, la Sportisimo) deci ce sa aleg si de ce?

#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postd-ardeleanu, on 29 martie 2022 - 12:27, said:

Caut si eu sa-i fac cadou doamnei mele un rucsac usor si durabil de drumetie de o zi gen urcat la lacul Bucura cu ceva mancare si haine, cred ca unul intre 18-32 l e de ajuns (cortul il car eu...).
Am tot vazut pe YT foarte multa lume cu rucsaci Osprey, sunt chiar atat de buni sau e firma celebra si toti cumpara dupa ce vad la altii? Eu am un rucsac Salewa de 32 l, care e bun dar exteriorul impermeabil se zgarie cam usor. Nu ma pricep la firme de rucsaci, nu tin neaparat la pret ci mai mult la rezistenta in timp.
Sfaturi?


Doar pentru atata lucru gasesti la Decathlon.


#47
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Uita-te si la greutate. Ideal ar fi sa o intrebi pe ea pe care il prefera :)
Nu ma pricep sa fac o comparatie, Osprey nu am avut. Vad ca si asta e cu plasa la spate pentru o buna ventilare.

#48
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am comandat Osprey, o sa-l compar mai tarziu cu Salewa...

#49
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020
nush cum voi puteti merge in drumetii cu 30 40 litrii....

cam eu am rucsacul plin de 70 + 10 si nu am in el mancare sau apa. aia o iau in o sacosa mica ceva , nici un caz nu are loc in rucsac.

mai mult , sacul de dormit e in afara rucsacului , la fel si covorul pe care pun cortul. desi covorul din aluminiu e extrem de usor , nu am loc sa il bag in rucsac. acolo bag doar cortul , perna , ceva haine , ustensile de gatit , arzatorul pe gaz si cateva pungi mici de mancare uscata in caz de urgenta....

#50
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
20-30 litri este pentru drumetii de o zi, daca stai cazat undeva “la civilizatie” si iei la tine doar bagaj de o zi: apa, gustari, o mica trusa medicala, haine groase/ de ploaie.

Edited by mdt, 02 April 2022 - 20:27.


#51
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postmdt, on 02 aprilie 2022 - 20:26, said:

20-30 litri este pentru drumetii de o zi, daca stai cazat undeva “la civilizatie” si iei la tine doar bagaj de o zi: apa, gustari, o mica trusa medicala, haine groase/ de ploaie.

aia e alceva... daca stai cazat undeva , atunci nu mai ai nevoie de cort , perna , sac dormit , etc...

dar daca pleci cu cortul , slabe sanse sa intre tot ce iti trebuie in 30 40 de litrii.

am si uitat.. mai am si o prelata de 4 pe 3 metrii care o am in rucsac. nu ocupa cine stie ce , insa e nevoie si de asa ceva. ba mai bagi un fierastrau de camping , ba mai bagi o lumina de cort , ba un power bank... 70 de litrii deabi imi ajung.

daca as sta la hotel si as pleca cu ziua , 20 de litrii is de ajuns.

#52
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostShcherbina, on 02 aprilie 2022 - 20:34, said:

aia e alceva...

Pai despre aia si era vorba. De rucsac pt excursii de 1 zi.

#53
SamualKQuJ

SamualKQuJ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2022
Am păreri bune despre așa gen de rucsacuri. Însă întrebarea constă în faptul dacă îți este necesar așa un rucsac mare. Ar fi super dacă ai descrie pentru ce fel de drumeții îți trebuie. Uneori când îți alegi cel mai mare și cel mai scump nu e obligator să fie cel mai bun. Cel mai bun e acela care se potrivește cât mai bine scopurilor stabilite. Chiar recent, am fost în căutarea unui rucsac pentru prietena mea și am ajuns să procur un rucsac casual pentru femei reflectorizant de 150 de lei. Pentru drumețiile noastre a fost o decizie bună. Mă refer că ar fi bine să iai în considerare unul mai simplu și probabil mai mic.

#54
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Imi suna a reclama postarea de mai sus.

Hai sa raspund totusi la obiect:
Diferenta intre un “rucsac casual” si unul special de munte sta in comoditatea de a-l purta in timp ce faci efort, calitatea materialelor (impermeabilitate, rezistenta) si organizarea astfel incat sa iti fie comod sa gasesti ce ai nevoie si sa iti tii lucrurile separate, pe categorii.

“Rucsacul casual” e bun de mers la mall.

Edited by mdt, 07 April 2022 - 12:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate