Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Este T.N.ul mai fiabil decat I.P.S.ul ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#91
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Sunt curios ce a ales N0trust de la garantie.
Banii sau ce fel de monitor, mai ales ca aici a gasit pareri despre IPS pentru ca toti se uita la calitatea imaginii nu si la fiabilitate.

#92
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwinall, on 24 ianuarie 2020 - 17:16, said:

[...] pentru ca toti se uita la calitatea imaginii nu si la fiabilitate.
Toti toti sau doar o parte ? Daca e doar o parte mai sunt toti? Cand cumperi ceva din afara gamei "cel mai ieftin" incepi sa cumperi si fiabilitate pe langa calitatea imaginii.

#93
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Vorbim de monitoare de 1000 lei, nu de masini. Orice ragalie tine minim 5 ani daca nu ai ghinion. Fiabilitatea e ultimul lucru pe care il iei in considerare cand alegi un monitor.

#94
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Intrebarea e clara, dar putini inteleg. TN rezista mai mult decat IPS ?
Din statistica primele monitoare subtiri au fost mai rezistente si niciunul nu era IPS.

#95
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu are nici o relevanta daca e IPS sau TN cand vine vorba de fiabilitate. In ambele cazuri este vorba de o matrice activa de tranzistori "tipariti" pe sticla (TFT). Cand ai un pixel "dead" sau "hot" de fapt ai o problema cu acel tranzistor care controleaza sub-pixelul cu pricina. Diferenta intre IPS si TN nu e de tranzistori ci de materialele utilizate in cristalele lichide si asta nu are treaba cu fiabilitatea decat, eventual, daca vorbesti de retentie de imagine in timp ("burn in" la LCD-uri care nu e un "burn" in sine).

Revenind, e doar o chestie de noroc, garantie si cost la urma urmei ... nu toate tranzistoarele sunt tiparite egal, ca sa zic asa.

Edited by ro_explorer, 24 January 2020 - 17:48.


#96
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View Postwinall, on 24 ianuarie 2020 - 17:38, said:

Intrebarea e clara, dar putini inteleg. TN rezista mai mult decat IPS ?
Din statistica primele monitoare subtiri au fost mai rezistente si niciunul nu era IPS.
Nu, nu rezista mai mult, am pe la parinti, daca nu l-au aruncat, un samsung 2233bw cu panou tn ce s-a ales cu pixeli blocati, nu mi-am batut capul cu schimbatul lui, era fabricat in ro.
A fost singurul monitor cu probleme, dupa el n-am mai cumparat chestii de buget, sunt prea sarac sa fac asta.

#97
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Numele topicului e o aiureala lipsita de sens.

Se poate pune in schimb intrebarea:monitorul fullhd cu panel TN e un gunoi care nu merita cumparat in 2020?


#98
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Sunt si tn ok, dell are unul si sta ok la culori, alea de gaming sunt ok daca te intereseaza timpul de reactie.
Altii se inteleg si cu 1080p pe 27", mie deja nu prea imi mai place nici pe 15.
Problema cea mai mare e ca nu prea sunt modele ips bune la de toate, ba sunt prea lente, ba nu stau grozav la culori, ba au probleme de control al calitatii, ba ghosting, ba una sau alta.

Edited by _-livio-_, 24 January 2020 - 20:34.


#99
26092019

26092019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.09.2019

View Postwinall, on 23 ianuarie 2020 - 22:43, said:

Pai asa colegul @N0trust isi poate schimba IPSul la fiecare 6 luni pe banii garantiei.
Dupa cum spune in doi ani s-a ales cu 3 monitoare noi, si urmeaza al 4-lea si asta doar cu banii dati pe un singur monitor.
N0trust e defunctul notrust si trebuie luat cu multa zeama de varza tot ce spune. Dealtfel, e un obicei stravechi la fanii amede sa se laude ca banii putini dati pe minuni tehnologice si astfel le pica din cer placi de baza gratuite iar tirul cu monitoare costa 2-3 lei.

Sa punctam:
1. Ti se returneaza banii doar daca produsul nu poate fi reparat si nu mai exista pe stoc.
2. Doar produselor premium li se aplica Clasa I, aka zero defecte. Alea de buget intra cel mult in clasa II, ori asta implica 3 pixeli morti grupati sau 5 imprastiati.
Ca doreste un monitor nou, asta nu contest, dar trei monitoare defecte in nici doi ani si toate nereparabile si fara inlocuitor, asta n-o inghit nici cu zeama de varza.

Edited by 26092019, 24 January 2020 - 20:59.


#100
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Post_-livio-_, on 24 ianuarie 2020 - 20:32, said:

Problema cea mai mare e ca nu prea sunt modele ips bune la de toate, ba sunt prea lente, ba nu stau grozav la culori, ba au probleme de control al calitatii, ba ghosting, ba una sau alta.
Era valabil intr-o vreme ...a cum s-a trecut si peste problema asta.

Am 2 monitoare principale: Dell U2715H UltraSharpsi un ASUS ROG Swift PG279Q.
Asusul pus langa Dell are o singura diferenta: un light glow putin mai pronuntat in colturile de jos pe o imagine complet neagra ... am aflat ca e un efect secundar al panelului de frecventa ridicata. In rest, aceeasi calibrare a culorilor din fabrica, acelasi delta E general, aceeasi uniformitate de culori si aceeasi acoperire de gamut ca Dell-ul ... numai ca e de 144Hz (OC la 165 merge super, dar nu folosesc ca nu fac diferenta peste ~120).

Dupa un an am renuntat sa mai tin Dell-ul pe masa si il folosesc in biroul separat (unde am serverele si unde mai lucrez de acasa din cand in cand) caci Asusul este perfect si pentru gaming si pentru editare.
Consider asusul asta la acelasi nivel cu dell-ul cu pricina in ceea ce priveste calitatea imaginii.

CHestia e ca nu e ieftin sa acoperi si gaming si acuratete de culori si unghiuri in acelasi display ...

#101
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019

View Post26092019, on 24 ianuarie 2020 - 20:59, said:

N0trust e defunctul notrust si trebuie luat cu multa zeama de varza tot ce spune. Dealtfel, e un obicei stravechi la fanii amede sa se laude ca banii putini dati pe minuni tehnologice si astfel le pica din cer placi de baza gratuite iar tirul cu monitoare costa 2-3 lei.

Sa punctam:
1. Ti se returneaza banii doar daca produsul nu poate fi reparat si nu mai exista pe stoc.
2. Doar produselor premium li se aplica Clasa I, aka zero defecte. Alea de buget intra cel mult in clasa II, ori asta implica 3 pixeli morti grupati sau 5 imprastiati.
Ca doreste un monitor nou, asta nu contest, dar trei monitoare defecte in nici doi ani si toate nereparabile si fara inlocuitor, asta n-o inghit nici cu zeama de varza.
Ghinionul tau e ca eu il cunosc pe n0trust datorita lui sunt aici pe forum, daca ti-as spune tot ce face, unde lucreaza si cate invarte, si cate usi deschise are, te-ai limita doar la subiectele de forum, nu mai spun ca are logistica necesara sa te afle ca persoana doar dupa cateva cautari.
Si ca sa stii ultimul BAN si l-a luat programat chiar de el, a vrut sa iasa din schema si sa se lase de forum. Acum o face doar ocazional. N-ai sa-l mai vezi pe n0trust ca inainte pe acest forum.
Are doi copii si o viata frumosa si linista pentru multi ani, forumul era rutina lui, de care mi-a marturisit ca doreste sa se lase ca simte ca devine dependent, avea zile cand timpul lui liber era pierdut aici, si a zis ca-i prea mult ca 10 zile la rand sa nu iesi din casa si doar sa forumezi, sa nu faci nimic altceva in afara de manca a dormi 5 ore si a te intoarce la forum.
Asa ca eu astept sa scrie ce a discutat cu DELL.
A pus print screen cu mailul, si monitorul lui a avut doi pixeli morti si uitel ca se schimba pe garantie.

Edited by winall, 24 January 2020 - 23:22.


#102
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
E clar....

#103
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Din ce am citit pe aici lumea lauda IPSul pentru imagine, pe mine ma interesa fiabilitatea.
Eu acum scriu din fata unui TV 3D de 101 cm to de 1080p.
Asa ca un monitor de 27 fhd nu ma deranjaza.

P.S.
Am vrut sa postez de mai devreme dar am fost la o inaugurare a unei berarii artizanale.
Si oricum pe zi nu am putu scrie, pentru ca este o limitare a forumului pentru userii noi.

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2020 - 08:38, said:

Mai spune te rog încă o data în ce culoare erau blocați pixelii aia?
Cand aparea culoarea albastra, rosie, sau verde pe monitor se vedeau 3 puncte galbene.
Monitorul are posibilitatea sa-i setezi paleta de culori RGB sau YcBcr poate de acolo yellow.

View Postwinall, on 24 ianuarie 2020 - 17:16, said:

Sunt curios ce a ales N0trust de la garantie.
Banii sau ce fel de monitor, mai ales ca aici a gasit pareri despre IPS pentru ca toti se uita la calitatea imaginii nu si la fiabilitate.

De dimineata am gasit raspuns pe mail ca pe data de 29 intra in tara fix modelul pe care l-am avut.
Eu le-am sugerat sa-mi dea un alt model la care ei dau garantie 5 ani si are pret mai mic de achizitie decat am data eu pe cel vechi,.
Am sa pun print screen cu raspunsul, ca sa se abtina astia care sunt ei mai neincrezatori asa.

View Post26092019, on 24 ianuarie 2020 - 20:59, said:

N0trust e defunctul notrust si trebuie luat cu multa zeama de varza tot ce spune. Dealtfel, e un obicei stravechi la fanii amede sa se laude ca banii putini dati pe minuni tehnologice si astfel le pica din cer placi de baza gratuite iar tirul cu monitoare costa 2-3 lei.

Sa punctam:
1. Ti se returneaza banii doar daca produsul nu poate fi reparat si nu mai exista pe stoc.
2. Doar produselor premium li se aplica Clasa I, aka zero defecte. Alea de buget intra cel mult in clasa II, ori asta implica 3 pixeli morti grupati sau 5 imprastiati.
Ca doreste un monitor nou, asta nu contest, dar trei monitoare defecte in nici doi ani si toate nereparabile si fara inlocuitor, asta n-o inghit nici cu zeama de varza.

Tu nu contezi.
Insa ca idee, cate monitoare cu pixeli defecti ai vazut tu ca repara producatorii ?

View Postwinall, on 24 ianuarie 2020 - 23:21, said:

Ghinionul tau e ca eu il cunosc pe n0trust datorita lui sunt aici pe forum,
Multumesc din suflet dar nu-si au rostul astfel de discutii.
Lasa clona in lumea lui.

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2020 - 23:28, said:

E clar....

Pentru mine nu este clar care este mai fiabil, TN sau IPS ?
Pe afara sunt foarte multi care se plang ca IPSuri au facut pixeli morti mai repede decat TNurile.
Oricum in cazul de fata al meu, si tinand cont ca DELL a lucrat doar online azi, si in weekend nu lucreaza abia luni mai pot schimba ceva, cand iau legatura cu ei telefonic.
Poate reusesc sa iau acel IPS de 75Hz cu 5 ani garantie.
Pot sa le sugerez sa-mi dea si un 2K, dar am TVul de 50 de inchi la 1080p si sunt in dilema.

Attached Files



#104
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Citesc subiectul asta si imi aduc aminte de cand au aparut LCD-urile mai accesibile pe la noi prin tara.
Erau monitoarele Horizon, ba de o calitate de rahat, adica aveau niste boxe de abia se auzeau, pixeli blocati sau care s-au ars..

Si erau softuri care deblocau pixeli, erau miturile ca asa sunt toate lcd-urile.
Cei care aveau CRT-uri scriau mesaje ca ete tot CRT-urile sunt mai bune, ete ca nu se blocheaza pixeli.

Asa si cu fiabilitatea asta, depinde de model, depinde de firma.

Dupa ce descoperi IPS nu prea o sa te mai intorci pe TN.

#105
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Nu inteleg de ce TVurile nu au panelurile stricate.
Am un TV de 81cm fhd din septembrie 2011, unul de 101 3D fhd din mai 2013, si pe cel de 128cm fhd din noiembrie 2014.
Deci vechi si fara probleme si sunt IPSuri, cred ca asta se punea pe TVuri.

Edited by N0Trust, 25 January 2020 - 00:02.


#106
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostN0Trust, on 24 ianuarie 2020 - 23:57, said:

Cand aparea culoarea albastra, rosie, sau verde pe monitor se vedeau 3 puncte galbene.
Monitorul are posibilitatea sa-i setezi paleta de culori RGB sau YcBcr poate de acolo yellow.

Vezi? Și după aia spui ca userii sunt rai și se iau de tine.... Dar tot tu te bați cu pumnul în piept ca Tarzan ca ai experienta și știi din astea cu tehnologia. Profilul de culoare nu are nici o treaba cu culorile subpixelilor.
Hot pixel (sau pixeli blocati cum li se mai spune) I Sena pixel aprins în luminozitate maxima. Nu pot fi decât R G sau B, în cazuri rare în care sunt care 2 blocați se face culoare combinata a lor sau dacă toți 3 au intrat în budă este un pixel alb....  niciodată galben însă.

View PostN0Trust, on 24 ianuarie 2020 - 23:57, said:

Pentru mine nu este clar care este mai fiabil, TN sau IPS ?
Ambele sunt identic de fiabile. Ips și tn sunt diferite prin cristalul lichid folosit (forma cristalina prin care se aliniază în câmp electric) dar câmpul electric este cel care "se strica" (prin tranzitorii de comanda aferenți) este identic la amândouă.

Edited by ro_explorer, 25 January 2020 - 03:08.


#107
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postro_explorer, on 23 ianuarie 2020 - 22:32, said:

Nu mi-au murit pixelii la nici un monitor niciodata, indiferent de tehnologie.
Am 6 monitoare in casa, cel mai vechi e un Dell TN din 2010 (20", 4/5 aspect ratio) iar cel mai vechi IPS este din 2012, un Philips FHD de 22", functioneaza perfect si azi intr-un smart-mirror ...


Exact...
Am IPSuri din primele generatii (nu acasa, la un server etc) monitoare de zeci de ani vechime, de 14-15".La sevriciu pina de curind am avut doua sonyuri de prin 2005.

Edited by vrajitoruldinoz, 25 January 2020 - 09:34.


#108
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
R + G = galben

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate