Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Este T.N.ul mai fiabil decat I.P.S.ul ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#73
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDuskGerman, on 24 ianuarie 2020 - 09:33, said:

Insasi discutia este ciudata ca noi ca cumparatori sa luam sa sau gasim scuze pentru care monitoarele IPS sunt asa de scumpe pentru cea ce ofera.
Nu înțeleg complet ce vrei sa spui și nu vad cum e asta on-topic.

#74
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
am un Dell U2410 de vreo 5 ani si l-am luat second +un Dell 2413 de vreo 2 ani,ambele sun IPS si se prezinta impecabil si merg apropae non-stop.Nu vad de ce trebuie generalizata problema.Doi la mana,pt ochi e cel mai bine sa folosesti IPS,TN-ul te omoara.

#75
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
ro_explorer - Nu stiu cum nu poti sa intelegi ceva atat de simplu ca ideea ca IPS-urile sunt inca scumpe si inca se lucreaza la tehnologia lor pentru perfectionare.

La IPS-uri conteaza pretul, daca in cazul monitoarelor TN gasesti destul de multe monitoare sa fie ieftine si bune, la IPS nu cred ca exista nici macar un monitor sa fie ieftin si bun.
Scumpe si bune gasesti.
Ieftine si slabe gasesti.

Identic pe laptop, am un IPS de calitate dar si pretul laptopului a fost unul pe masura cerintelor.

#76
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ieftin si bun nu exista si nu a existat niciodata.
Tehnologia IPS este foarte matura. Ce se face in ultimii ani sunt doar mici imbunatatiti incrementale. Au ajuns deja la 1ms timp de raspuns la IPS si refresh-uri de sute de hertzi ... cu fiabilitate super crescuta.
Dupa cum am spus, nu am avut nicio un monitor care sa imi faca probleme pana acum, de nici un fel. Ce se intampla in cazul OP-ului acestui topic este doar pur ghinion, atat si nimic altceva.

Acum nu cumperi fiabilitate cu banii pentru un monitor ci performanta.

Edited by ro_explorer, 24 January 2020 - 10:07.


#77
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 28.09.2008

View PostN0Trust, on 23 ianuarie 2020 - 22:24, said:

Salutare.
Vin si eu cu o dilema.
Din 2018 si pana acum am avut probleme cu 3 monitoare toate cu ecran IPS.
Toate monitoarele erau de 27 inch la 1080p cu panel IPS cu timp de raspuns gray to gray de 5ms, DELL avand 75Hz si freesync, celelalte doua doar 60 de Hz.
Este vorba de un L.G., un DELL si un PHILIPS.
Am un ACER si un Benq, vechi cu conectare doar VGA, si cel Benq e de 15 inch din 2004 cu rezolutie maxima 1024x760, iar ACERul este V203H de 20 inch si rezolutia de 1600x900 si este din 2009, ambele au PANEL T.N. si niciunul nu s-a stricat in vreun fel in toti acesti ani. Si am un var cu un Samsung si un Acer tot T.N.uri le are de 9 ani si nu au murit pixelii la ele niciodata.

In prezent doresc sa achizitionez un nou monitor de 27 de inch si ma bate gandul sa iau T.N. sau V.A., din cauza pixelilor care mor pe IPS.
Dilema mea e clara.
T.N.ul este cel mai rezistent panel ?
V.A.urile cum se comporta ?
P.S.
Am mai avut un TV de 24 inch si monitor 2 in 1 tot IPS 1080p WATSHON si acesta are 4 pixeli mori.
Am vrut sa-mi schimb monitorul un samsung cu panel ips de 21 inch. A fost cumparat prin 2010 si merge impecabil fara nici un pixel mort. Cumparat de la auchan cu 400 lei si vreau sa-l schimb pt ca are doar port vga.
Cateva saptamani am citit mii de comentarii despre recomandari de monitoare, reviewuri citite cu zecile, zeci de topuri vazute pe youtube si am ajuns la urmatoarele concluzii:
- monitor panel ips sa aiba maxim 24 inch pt ca altfel pixelii sunt prea mari la 27 inch si imaginea e de cacao.
- monitoarele cu panel TN ajungeau la groapa si nimeni nu mai pomenea de ele daca nu apareau cele 4k. Cam atat de slabe sunt cele cu panel TN.
-cumperi monitor full hd cu panel TN doar daca folosesti PC-ul pt jocuri, nivel de inteligenta spre retard si esti obsedat de gandul ca nu cumva colegul de banca sa rada de tine pt ca ai mai putine fps-uri si singurul lucru la care te gandesti din momentul in care te trezesti e sa-l omori pe vecinul de la etajul 2 care are 8 ani si rade mereu de tine ca te omoara in CS.

Un amic si-a cumparat un monitor de la un magazin de calc. Dupa 3 luni s-a dus cu el inapoi pt ca aparusera cativa pixeli morti. Am probat altul care avea un pixel mort, am dorit sa probam alt model si patronul a zis ca si ala are pixeli morti si am reusit sa gasim pana la urma un model fara pixeli morti. Era al 5 lea monitor probat. Dupa cateva luni mi-a spus ca au aparut 2 pixeli morti....
Probabil conteaza si de unde cumperi monitorul...
Mai poate fi si tensiunea la priza de vina daca nu stai la bloc.

#78
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmariusixy, on 24 ianuarie 2020 - 10:24, said:

- monitor panel ips sa aiba maxim 24 inch pt ca altfel pixelii sunt prea mari la 27 inch si imaginea e de cacao.
- [...] pt ca ai mai putine fps-uri
24" la fullhd are 92PPI pe cand 27" QHD are 108PPI ... deci cand spui dimensiunea ecranului specifica si rezolutia ca aia e de fapt problema.
Sunt persoane cu o vedere mai putin perfecta la apropiere si pentru acele persoane un 27" FHD face super sens. EU am un 27" la FHD pe care il am montat in cabinetul de arcade, nejustificandu-se o rezolutie mai mare de atat.

La partea cu FPS-ul nu inteleg de unde atata frustrare. Este demonstrat practic ca un FPS de 120-160 (pe un monitor care poate sa redea asa ceva) este mai bun in shootere decat 60Hz. Faptul ca unii fac o obsesie pentru asta e alta treaba.

#79
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019

View PostFriskey, on 24 ianuarie 2020 - 01:38, said:

Ori esti ultimul troll, ori esti ultimul troll. Din doua una, sau poate chiar amandoua.
Daca citesti pagina doi sau trei ai sa vezi ca a pus print screen cu mailul de la DELL.

Edited by winall, 24 January 2020 - 10:43.


#80
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postadycoke2, on 24 ianuarie 2020 - 09:52, said:

am un Dell U2410 de vreo 5 ani si l-am luat second +un Dell 2413 de vreo 2 ani,ambele sun IPS si se prezinta impecabil si merg apropae non-stop.Nu vad de ce trebuie generalizata problema.Doi la mana,pt ochi e cel mai bine sa folosesti IPS,TN-ul te omoara.
Stiu perfect ce zici.
Am un monitor de la Samsung si in filme ridic brightness.
Cumva zilele trecute eram pe calculator si mi-am adus aminte ca am ridicat brightness si am dat la loc, o spun la modul sincer prefer sa se vada filmele mai inchis asta in loc sa imi termin vederea cu brightness.

Pe laptop(monitor ips) albul este alb, negrul este negru.

Le-ai cumparat acum 2? Poti sa zici de curiozitate ce pret au avut?

Este discutia cu cei care scriu pe subiectul S11 ca S11 nu o sa scada ca pret, ca samsung nu reduce preturile.
Ex. 2019? Lanseaza Samsung S10, se arunca majoritatea pe el, preturile pe undeva pe la 1000 de euro.
Dupa ceva timp gaseai Samsung S10 sigilat cu 2700 de lei pe olx, 3000 de lei pe adrese online mai putin cunoscute ca emag.

Asa si cu o monitoarele astea, cand au aparut IPS de calitate, 24 - full hd, am scris ca ar trebui sa coste 500-700 de lei. Ba tot asa erau care se suparau ca nu or sa ajunga IPS-urile niciodata la sumele astea.
Ca ei au dat atat pe monitoare, ca pretul monitoarelor este normal sa creasca.
Si ete ca se gasesc destule monitoare decente IPS 24 FULL HD la 500-700 de lei.

Asa zic si cu ips-urile astea de 27 4k, pretul lor este pe la 500-700 de lei, asta dupa ce se mai lasa piata, apar monitoare 8k bla bla bla.

Tehnologia la inceput costa, zic sa ma credeti ca sunt printre primi care am trecut pe monitoare LED si tot asa erau subiect ca se ar pixeli, ca nu sunt asa de fiabile. Si tot asa am fost printre pimi care am vandut primul monitor LED ca l-am cumparat HD Ready pe o diagonala de 24 si era rezolutia prea mica pentru distanta la care era amplasat.

Edited by DuskGerman, 24 January 2020 - 10:44.


#81
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDuskGerman, on 24 ianuarie 2020 - 10:42, said:

500-700 de lei,
Posted Image
la 500-700 lei pret de nou gasesti ultimile gunoaie tehnologice (ori pur si simplu proaste ori imbatranite moral rau de tot). Daca vorbesti de 500-700 euro mai vii de acasa ... de abia pe la 500 euro incepe calitatea.

#82
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
O sa iti citesc mesajul peste cativa ani, o sa ma uit asa cum ma uit si la cei care tot tin de preturi.
https://www.pcgarage...-tip-panel-ips/
Asa o sa arate IPS-urile de 27 4K 500-700 de lei.

Va doresc discutie placuta, am pierdut cam mult timp util pentru o discutie cu IPS-uri.

#83
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Dar pana la urma ca nici eu nu-s lamurit IPSul de 800 lei e mai prost decat un TN de 800 lei ?

#84
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2020 - 10:50, said:

Posted Image
la 500-700 lei pret de nou gasesti ultimile gunoaie tehnologice (ori pur si simplu proaste ori imbatranite moral rau de tot). Daca vorbesti de 500-700 euro mai vii de acasa ... de abia pe la 500 euro incepe calitatea.
Sa nu exageram. Gasesti mediocritati decente in bugetul asta.

View Postwinall, on 24 ianuarie 2020 - 11:01, said:

Dar pana la urma ca nici eu nu-s lamurit IPSul de 800 lei e mai prost decat un TN de 800 lei ?
Da. Fiindca IPS este mai scump de fabricat!  Diferenta fiind acoperita la restul componentelor.
Merita insa sa dai 800Ron pe un TN ?

Edited by elbjorn, 24 January 2020 - 11:03.


#85
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Syncmaster 245B, Syncmaster 713BM plus ambele au peste 10 ani, merg perfect. Monitoarele noi nu se mai fac asa. Daca as putea sa schimb CCFL-urile cu LED-uri ar fi perfect, dar pana atunci nu am de ce sa ma plang.

#86
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postelbjorn, on 24 ianuarie 2020 - 11:02, said:

Gasesti mediocritati decente in bugetul asta.
Am exagerat un pic cu "gunoaie tehnologice" ...
In banii aia sunt foste paneluri premium imbatranite moral, adica paneluri considerate super bune in trecut reciclate acum in produse low-cost, nimic altceva.

Daca vrei un IPS 144Hz , 1 ms, cu deep black (dimming zones, eventual HDR) trebuie sa marchezi peste 1000 euro.
Vrei un 21:9 de 34-35", de rezolutie decenta (rezolutie decenta incepe la QHD), 120 Hz, G-Sync? ... 1200 euro

Pana si monitorul meu de la PC, lansat pe piata in Octombrie 2015 (la mine pe birou doar de vreo 2 ani) costa cca 900-1000 euro la lansare, eu l-am luat cand era deja "matur" pe piata, cu vreo 800 euro si acum il gasesti la 700 euro ... dupa mai bine de 4 ani de la lansare ... la fel de bun dpdv tehnic dar imbatranit moral. In nici un caz nu il gasesti in gama 500-700 lei.

Morala: vrei calitate de top: platesti preturi pe masura. Vrei mediocritate sau "doar sa mearga" ... platesti 500-700 lei.

Edited by ro_explorer, 24 January 2020 - 11:38.


#87
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postwinall, on 24 ianuarie 2020 - 00:47, said:

Umiditatea din camera ? Pai la blocurile comuniste e umed mereu, asta inseamna ca toate monitoarele / tvurile trebuie sa se strice.

La subsol sau la nord, la sud la etajele superioare.. nu prea.

View PostDuskGerman, on 24 ianuarie 2020 - 09:33, said:

Poate mie nu imi pare normal sa dau un salariu minim pe economie pe un monitor.

Insasi discutia este ciudata ca noi ca cumparatori sa luam sa sau gasim scuze pentru care monitoarele IPS sunt asa de scumpe pentru cea ce ofera.


În acest caz, poate mai bine mergi pe ceva SH. Spre exemplu, nici eu nu mi-am permis sistem audio digital nou și am mers pe SH. La monitoare idem. Până acum câțiva ani încă aveam CRT cu tub sony trinitron. Apoi am trecut pe LCD dar nu am fost mulțumit. Abia modelele scumpe ajung la o calitate similară unui CRT. Abia acum după ani de zile am TV nou. Ghici ce, nici ăsta nu se vede mai bine ca un CRT.

View PostAl3xandru35, on 24 ianuarie 2020 - 11:21, said:

Syncmaster 245B, Syncmaster 713BM plus ambele au peste 10 ani, merg perfect. Monitoarele noi nu se mai fac asa. Daca as putea sa schimb CCFL-urile cu LED-uri ar fi perfect, dar pana atunci nu am de ce sa ma plang.

Nici la led nu e totul roz, dacă la CCFL schumbi tubul, la LED se duce modulul de alimentare. Asta e, ar putea să le facă fiabile dar..
Plus că multe monitoare led au flicker,  foarte enervant.

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2020 - 11:35, said:

Morala: vrei calitate de top: platesti preturi pe masura. Vrei mediocritate sau "doar sa mearga" ... platesti 500-700 lei.
Și apoi scoți miile de euro să îți repari ochii. Posted Image Sau, mă rog, creierii, ce îți cedează mai întâi.

Edited by benis, 24 January 2020 - 13:17.


#88
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostN0Trust, on 23 ianuarie 2020 - 22:40, said:

Nu pot sa cred ca pot aparea pixeli morti in mai putin de 3 ani cat este garantia.
EU cred ca IPSul nu este fiabil sau nu este la nivel de TN.
am monitoare IPS de vro 10 ani, daca nu mai bine. majoritatea cumparate SH, gen DELL si HP. acu 2 ani mi-am luat un LG ultrawide IPS curbat (shaorma cu de toate) si nici cu asta nu am nici o problema.

atat timp cat ai garantie nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme.

TN nu mi-as lua nici daca ar fi sa schimb pe garantie monitoru la juma de an.

Edited by shmu, 24 January 2020 - 13:22.


#89
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbenis, on 24 ianuarie 2020 - 13:17, said:

CRT cu tub sony trinitron.
Posted Image ... vorbesti de lucruri neegalate inca. Singura tehnologie moderna care poate avea aceeasi calitate in aproape toate priviintele este OLED-ul ... dar sufera de burn-in in timp, deci nu se preteaza la monitoare.

#90
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Sunt și LCD-uri care sunt pe acolo dar la prețuri mari. Plasmele se vedeau bine dar știm cu toții care erau problemele.. Deși la OLED burn-in-ul e mai rău ca la plasme. Bine, am deviat un pic, plasme nu s-au făcut pentru monitoare. Poate nici nu ar fi foat așa grozave în monitoare, frasu știe.

Edited by benis, 24 January 2020 - 13:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate