Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Este T.N.ul mai fiabil decat I.P.S.ul ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#1
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Salutare.
Vin si eu cu o dilema.
Din 2018 si pana acum am avut probleme cu 3 monitoare toate cu ecran IPS.
Toate monitoarele erau de 27 inch la 1080p cu panel IPS cu timp de raspuns gray to gray de 5ms, DELL avand 75Hz si freesync, celelalte doua doar 60 de Hz.
Este vorba de un L.G., un DELL si un PHILIPS.
Am un ACER si un Benq, vechi cu conectare doar VGA, si cel Benq e de 15 inch din 2004 cu rezolutie maxima 1024x760, iar ACERul este V203H de 20 inch si rezolutia de 1600x900 si este din 2009, ambele au PANEL T.N. si niciunul nu s-a stricat in vreun fel in toti acesti ani. Si am un var cu un Samsung si un Acer tot T.N.uri le are de 9 ani si nu au murit pixelii la ele niciodata.

In prezent doresc sa achizitionez un nou monitor de 27 de inch si ma bate gandul sa iau T.N. sau V.A., din cauza pixelilor care mor pe IPS.
Dilema mea e clara.
T.N.ul este cel mai rezistent panel ?
V.A.urile cum se comporta ?
P.S.
Am mai avut un TV de 24 inch si monitor 2 in 1 tot IPS 1080p WATSHON si acesta are 4 pixeli mori.

#2
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Depinde cum nimeresti din magazin cu pixeli morti sau alte probleme, nu exista vreo regula.
E mai ok un monitor SH(second) care e fara probleme.

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu mi-au murit pixelii la nici un monitor niciodata, indiferent de tehnologie.
Am 6 monitoare in casa, cel mai vechi e un Dell TN din 2010 (20", 4/5 aspect ratio) iar cel mai vechi IPS este din 2012, un Philips FHD de 22", functioneaza perfect si azi intr-un smart-mirror ...

Edited by ro_explorer, 23 January 2020 - 22:34.


#4
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Monitoarele au fost noi toate, la L.G. au aparut in primele 6 luni 3 pixeli morti, l-am dus la garantie am luat banii, am cumparat un Phillips in 5 luni a facut si asta pixeli morti vreo 4, l-am dus la garantie dupa un timp am primit banii, inapoi, am luat DELL dupa un an si asta a facut 2 pixeli morti pe centrul ecranului, cei de la DELL vor sa-mi dea un produs nou si cum modelul meu nu se mai fabrica, si ca sa-mi dea unul la fel imi trebuie vreo doua saptamani de asteptare, vor sa-mi dea alt model si mi-au spus sa ma decid ce as vrea ca specificatii si cauta ei in stocul de garantie, si as vrea sa le cer T.N., dar parca as incerca si un V.A.

#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Dilema ta se datoreaza ieconomiei , sticla mai subtire , circuite la fel , racire deficitara , chestii de astea.
Nu compara ce s-a facut acum 9 ani si cu ce preturi s-au vandut cu ce se face acum si cu ce preturi se vand

#6
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

 ciine, on 23 ianuarie 2020 - 22:36, said:

Dilema ta se datoreaza ieconomiei , sticla mai subtire , circuite la fel , racire deficitara , chestii de astea.
Nu compara ce s-a facut acum 9 ani si cu ce preturi s-au vandut cu ce se face acum si cu ce preturi se vand

Bun si pana la urma T.N.ul de azi e la fel de prost ca IPSul la capitolul fiabilitate ?

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 N0Trust, on 23 ianuarie 2020 - 22:37, said:

Bun si pana la urma T.N.ul de azi e la fel de prost ca IPSul la capitolul fiabilitate ?

Bineinteles daca toate sunt la economie  .
Totul depinde de profit , din cauza concurentei  e la minim si asta induce  lucruri de proasta fiabilitate in mod general
Inainte nu se concepea ca un buffer ic-tab sa nu fie racit prin contact ferm pe tabla displaiului , acum nu mai e tabla e pus pe plastic si pt racire se foloseste o foita de staniol Posted Image

Edited by ciine, 23 January 2020 - 22:43.


#8
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Nu pot sa cred ca pot aparea pixeli morti in mai putin de 3 ani cat este garantia.
EU cred ca IPSul nu este fiabil sau nu este la nivel de TN.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Mai poti sa te uiti la ecrane TN in 2020?

#10
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019

 ciine, on 23 ianuarie 2020 - 22:39, said:

Bineinteles daca toate sunt la economie  .
Totul depinde de profit , din cauza concurentei  e la minim si aste induce  lucruri de proasta fiabilitate in mod general
Partial este adevarat, dar trebuie sa tina cat garantia.
Pai asa colegul @N0trust isi poate schimba IPSul la fiecare 6 luni pe banii garantiei.
Dupa cum spune in doi ani s-a ales cu 3 monitoare noi, si urmeaza al 4-lea si asta doar cu banii dati pe un singur monitor.

 dani.user, on 23 ianuarie 2020 - 22:42, said:

Mai poti sa te uiti la ecrane TN in 2020?
Daca e fiabil, DA.
Decat sa vad puncte negre mai bine ma uit la ala asa cum se vede dar sa fie fiabil.

#11
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 winall, on 23 ianuarie 2020 - 22:43, said:

Partial este adevarat, dar trebuie sa tina cat garantia.
Pai asa colegul @N0trust isi poate schimba IPSul la fiecare 6 luni pe banii garantiei.
Dupa cum spune in doi ani s-a ales cu 3 monitoare noi, si urmeaza al 4-lea si asta doar cu banii dati pe un singur monitor.


Daca e fiabil, DA.
Decat sa vad puncte negre mai bine ma uit la ala asa cum se vede dar sa fie fiabil.
Dar garantia aia cum e?Se extinde pe inca doi ani dupa ce primesti un produs nou sau ramane data la care ai facut achizitia?

#12
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

 dani.user, on 23 ianuarie 2020 - 22:42, said:

Mai poti sa te uiti la ecrane TN in 2020?

Eu cand vad un pixel mort ma irita, am tendinta sa sterg monitorul in zona aia permanent.
Si odata ce l-am ochit nu-mi mai iese din privire.
La Philips mi-au aparut pe jos, dar la L.G. si DELL relativ pe centrul ecranului.

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Un monior profesional are 36 bufere  si costa la mia de euro  , unul pt uz casnic are 1 sau 2  bufere in functie de rezolutie  si costa 100 euro

#14
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

 smiley2, on 23 ianuarie 2020 - 22:44, said:

Dar garantia aia cum e?Se extinde pe inca doi ani dupa ce primesti un produs nou sau ramane data la care ai facut achizitia?

Produs nou, garantie noua.
In primul rand la L.G. dupa 6 luni mi-a dat mia de lei inapoi si mi-am cumparat phillips cu 850 lei, deci plus 150 lei si 36 luni de garantie de la 0.
Dupa 5 luni Philipsul care am primit cei 850 lei inapoi si am luat DELL cu 800 lei, si am primit alti 3 ani de garantie, dupa un an si o luna a picat DELL, si pot le cer banii pentru ca modelul meu nu se mai produce, sau pot sa le cer ceva asemanator sau mai bun, si garantia se reseteaza de la 0.

#15
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Asta stiu si eu, si-n cazul asta in pierdere cine iese ?

#16
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Revenind.
TNul este mai fiabil decat IPSul sau am avut eu ghinion cu 3 produse + WATHSONul care are 8 ani si are si el 4 pixeli morti tot IPS.

Edited by N0Trust, 23 January 2020 - 22:51.


#17
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 05.02.2007
Am avut doar 2 monitoare in 7 ani, ambele 27'  IPS  1400p, si n-am avut nicio problema, niciun pixel mort, ba am facut si overclock Posted Image  Ce-i drept IPS-urile sufera de glow pe culoarea negru, se vede putin in colturi, dar e nimic pentru mine.
Poate problema este la tine, ceva le faci tu specific?Posted Image

Edited by elless, 23 January 2020 - 22:54.


#18
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

 elless, on 23 ianuarie 2020 - 22:52, said:

Am avut daor 2 monitoare in 8 ani, ambele 27'  IPS  1400p, si n-am avut nicio problema, niciun pixel mort, ba am facut si overclock Posted Image)
Poate problema este la tine, ceva le faci tu?Posted Image

Nu le fac nimic, doar stau in priza si redau imagine.
A da, nu sunt folosite zilnic, cand jobul ma trimite in alte tari lipsesc si cate 3 luni de acasa, si atunci sunt deconectate de tot de la curent :)
TNurile le foloseam zi de zi.
IPSurile merg 3 luni intra in repaus 3 luni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate