Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Sunt legale numerele de inmatriculare cumparate din comert?

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
60 răspunsuri în acest subiect

#55
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.631
  • Înscris: 05.11.2005
http://www.servicii-...-personalizate/


Scrie și de ce nu "prea" este interesată.

Editat de valyvis10, 21 ianuarie 2020 - 20:06.


#56
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.498
  • Înscris: 24.02.2017

View Postalekz31, on 21 ianuarie 2020 - 15:00, said:

Multumim pentru lamuriri... Din pacate, tin sa te anunt ca sunt tot embosate.


Nu stiu unde ai gasit tu embosate. Eu am gasit numai din cele plate.

#57
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007

View PostLOLkekLOL, on 21 ianuarie 2020 - 12:31, said:

Aiureli. Legea nu spune cine trebuie sa emita placutele, cum se intampla in cazul buletinelor sau pasapoartelor. Daca era asa, era mult mai simplu: n-ai placute emise dprciv => ai placute false, parnaie ... dar uite ca nu-i asa!
Dar legea iti spune unde trebuie sa-ti inmatriculezi masina si cine are competente in acest sens ?

View PostOxigen1234, on 21 ianuarie 2020 - 14:03, said:

Art. 99 OUG 195/2002 Răspunderea contravențională

CAPITOLUL VII
Răspunderea contravențională

Art. 99
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa I de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de către persoane fizice:
17. conducerea unui vehicul pe ale cărui plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare sunt aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numărului de înmatriculare ori plăcuțele nu corespund standardelor în vigoare;

Din pacate standardele pentru placute nu sunt asa de usor de gasit, probabil sunt norme interne.
Distanta dintre cifre si litere face parte din standardul ala.

#58
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.293
  • Înscris: 16.08.2016

View PostLOLkekLOL, on 21 ianuarie 2020 - 12:18, said:


Oho, exista o tona de legi ambigue. In cazul de fata, legea mentioneaza ca trebuie sa fie in conformitate cu "standardele in vigoare" numai ca nu precizeaza care standarde, unde publicate... evident ca exista pe undeva niste standarde publicate, pe care le invoca politistii, numai ca nu-s foarte publice(sunt niste buletine nu stiu ce, dar nu se gasesc oficial pe net, eu n-am gasit nici neoficial asta cu placutele)... de aici pana la interpreta ca-s ok si literele distantate din cauza ca nu-i precizat exact standardul si/sau nu e usor de accesat public, e cale foarte scurta... si astfel, exista si politisti care au astfel de numere..
Greu sa cauți :"Actul care reglementează tehnic plăcuțele cu numărul de înmatriculare, standardul, așa cum este prevăzut în OUG nr. 195/2002, este Standardul SR 13078 care stipulează tipul acestora și în ce mod vor fi montate pe vehicul în funcție"

#59
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.675
  • Înscris: 21.07.2011
Greu de gasit nu de cautat - stie cineva unde poate fi gasit continutul SR 13078 / 2016 ???

Editat de Oxigen1234, 03 februarie 2020 - 09:04.


#60
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.675
  • Înscris: 21.07.2011
update - am gasit, e doar pe bani, cum poate sa coste o informatie publica pe baza careia putem fi amendati ???

pe cand va ajunge sa coste ca sa citim codul civil sau constitutia?

http://magazin.asro....standard/236669

#61
dizzy1000

dizzy1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 17.01.2012
Domnilor,
Daca am un suport de bicicleta ( are suport de numar si lumini) prins de carligul de remorcare si vreau sa merg legal pe drumurile publice, pot comanda o placuta cu nr masinii?
Pot sa scriu eu pe o hartie B000AAA ( nr masinii)?
Daca este posibil, as comanda la DRPCIV una-doua placute noi, eventual returnez una veche a masinii, mai uzata;
Eventual pot muta numarul de colo colo;

Editat de dizzy1000, 03 aprilie 2024 - 11:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate