Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Sunt legale numerele de inmatriculare cumparate din comert?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,806
  • Înscris: 01.10.2004
O placuta cu numere costa 20 lei si ti-o da in aceeasi zi (in Bucuresti). De ce as cumpara de la altcineva una 99% originala?

#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sunt legale pana te prinde politia, iti da o amenda de te ustura c*r* si te lasa fara ele.

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La Dallas se putea.

[ https://dygtyjqp7pi0m.cloudfront.net/i/15095/15603887_5.jpg?v=8CFDDCC4EC59DD0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postclaudiu1, on 21 ianuarie 2020 - 11:24, said:

O placuta cu numere costa 20 lei si ti-o da in aceeasi zi (in Bucuresti). De ce as cumpara de la altcineva una 99% originala?

Tu esti ASSMAN. :))

Edited by Ion_de_la_Raion, 21 January 2020 - 11:43.


#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011

View PostFreeThinker, on 21 ianuarie 2020 - 09:56, said:


"Numere sunt 99% cu cele originale"
"Este experienta de care vom sa dovada in felul in care iti vom procesa comanda"
"!!!"

Urmează: ,,o să plătească tu amenda". :D

Poate sînt turci.

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrobylup, on 21 ianuarie 2020 - 09:56, said:

Nu stipuleaza ca e ilegal sa pui asa ceva pe masina.
N-are treabă fabricantul cu ce faci tu cu mașina ta.

#24
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostYOUR_GOD, on 21 ianuarie 2020 - 10:47, said:

In lege, nu exista 99%. Exista 100% sau 0%.
Oho, exista o tona de legi ambigue. In cazul de fata, legea mentioneaza ca trebuie sa fie in conformitate cu "standardele in vigoare" numai ca nu precizeaza care standarde, unde publicate... evident ca exista pe undeva niste standarde publicate, pe care le invoca politistii, numai ca nu-s foarte publice(sunt niste buletine nu stiu ce, dar nu se gasesc oficial pe net, eu n-am gasit nici neoficial asta cu placutele)... de aici pana la interpreta ca-s ok si literele distantate din cauza ca nu-i precizat exact standardul si/sau nu e usor de accesat public, e cale foarte scurta... si astfel, exista si politisti care au astfel de numere..

Edited by LOLkekLOL, 21 January 2020 - 12:24.


#25
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
AA pai asa nu am vazut standardele nici pentru buletine, pasapoarte, legitimatii de serviciu, carduri bancare etc.

#26
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postericmario, on 21 ianuarie 2020 - 12:11, said:

N-are treabă fabricantul cu ce faci tu cu mașina ta.
Asa este, dar intrebarea este, fabricantul are voie sa fabrice aceste numere de inamtriculare? Daca da, de ce nu sunt 100% ca cele originale? Ei isi fac reclama ca aceste numere sunt pt autovehicule, deci tehnic, ar trebuii sa fie conforme cu normele DRPCIV.

@LOLkekLOL standardele nu trebuie sa le stii tu, pentru ca, conform legii tu iti iei numerele de la DRPCIV nu de pe net si alea sunt sigur conforme.

#27
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
Aiureli. Legea nu spune cine trebuie sa emita placutele, cum se intampla in cazul buletinelor sau pasapoartelor. Daca era asa, era mult mai simplu: n-ai placute emise dprciv => ai placute false, parnaie ... dar uite ca nu-i asa!

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Uitativa pe olx cati vand geci de politie. Alea sint legale ?

#29
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
https://www.digi24.r...acebook-1192699

View PostIon_de_la_Raion, on 21 ianuarie 2020 - 12:39, said:

Uitativa pe olx cati vand geci de politie. Alea sint legale ?
Tehnic are voie sa vanda daca inlatura insemnele sau vinde unui politist. Mai grav e daca cumparatorul nu e politist si o poarta.

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu daca politistul are voie sa-si cumpere geaca de politie de pe olx.

#31
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Nu-i interzice nimeni atata timp cat geaca e fabricata de cine trebuie, nu e un fals ca sa zic asa. E o "moda "in domeniile cu uniforme, unele unitati primesc uniforme noi ca dea la angajati, altele nu primesc nimic si omul trebuie sa si-o cumpere singur. Sotia e in sistem, acum 3 ani au bagat-o in comisie pt ca nu avea uniforma conforma, se schimbase si ei nu primisera. A venit unul de la Bucuresti pt un control (care nu a avea treaba cu uniformele) a interactionat cu ea si a mustrat-o. De atunci cauta sa cumpere de la colegi in tara sau chiar de pe OLX. Atata timp cat e fabricata de cine trebuie si cum trebuie, nu are nimeni ce sa-ti faca.
Plus ca mai sunt surplusuri care sunt scoase la licitatie chiar de unitati.

Edited by robylup, 21 January 2020 - 12:58.


#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostLOLkekLOL, on 21 ianuarie 2020 - 12:18, said:

Oho, exista o tona de legi ambigue. In cazul de fata, legea mentioneaza ca trebuie sa fie in conformitate cu "standardele in vigoare" numai ca nu precizeaza care standarde, unde publicate... evident ca exista pe undeva niste standarde publicate, pe care le invoca politistii, numai ca nu-s foarte publice(sunt niste buletine nu stiu ce, dar nu se gasesc oficial pe net, eu n-am gasit nici neoficial asta cu placutele)... de aici pana la interpreta ca-s ok si literele distantate din cauza ca nu-i precizat exact standardul si/sau nu e usor de accesat public, e cale foarte scurta... si astfel, exista si politisti care au astfel de numere..
Pai, nu trebuie sa cunosc eu ca utiliozator final, sa zic asa, specificatiile tehnice ale placutei de identificare, ca doar nu mi-o fac singur. Cine se ocupa de asa ceva, cunoaste legea.
Iar asta cu legile interpretabile este un fel de motivatie pentru haos. Da, fiecare situatie trebuie gandita bine, insa la final, totul se incadreaza unde trebuie, conform legii.

#33
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Oricum e o cocalareala maxima sa-ti pui "numere distantate". Probabil ca este o portita in caz ca piezi una dintre placi si vrei sa circuli cumva, un timp. Ca sa nu le pierd eu le-am prins in suruburi ca nu am avut la indemana clestele de popnituri. Nu mai folosesc nici suporti cu ocazia asta.

#34
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
Nu sunt legale. Mai faceau "baietii" de alea distante direct la inmatriculari dar nici alea nu sunt legale.

#35
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 16.08.2010

View Postrobylup, on 21 ianuarie 2020 - 12:56, said:

Sotia e in sistem, acum 3 ani au bagat-o in comisie pt ca nu avea uniforma conforma, se schimbase si ei nu primisera. A venit unul de la Bucuresti pt un control (care nu a avea treaba cu uniformele) a interactionat cu ea si a mustrat-o. De atunci cauta sa cumpere de la colegi in tara sau chiar de pe OLX.

Wow, ce face daca nu are pistol si vine unu' de la Bucuresti si-i da mustrare? Ma gandesc ca s-ar putea sa nu gaseasca pe OLX...  Posted Image

#36
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
in uk is legale. defapt e legal orice numar care corespunde tipului de font si marimii scrisului.

in uk nu statu iti da nr. vine cu masina si nr fizic poate sa fie facut de multe firme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate