Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Olympus E-M1 mark III

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Dragilor! Maine la Patinoarul din Galati, incepand cu orele 11:15, testa, Olympusuri-le si ce mai gasim prin truse??  Am un elev in echipa, noi mergem sa-i facem galerie si ceva pozici .. nu ar strica mai multe. Luati si copiii, sa facem o galerie adevarata!
   Multumesc!

#56
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Faina invitatia, insa n-am Olympus si, si mai rau, nici in Galati nu sunt....

Edited by Taxon, 15 February 2020 - 18:43.


#57
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Nici eu n-am Oly, doar Fujica si Nikoane ... :P

#58
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu-s în Galați.

#59
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Review E-M1 MK III
Robin Wong este ambasador Olympus.

https://robinwong.bl...iii-review.html

#60
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Dece-s toate la iso 200, n-are alta optiune?

Edited by crokodilu, 16 February 2020 - 19:39.


#61
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Are si la ISO-400, ISO-500 si ISO-800.
Dar el se bazeaza pe stabilizare si merge pe ISO mic.
Chiar si la pozele in lumina putina, am vazut ca desi a avut timpi lungi de expunere, a mers pe ISO mic.


Vroiai sa vezi un ISO mare ?
Pai senzorul e tot ala de pe E-M1 MKII. O spune chiar el, la sfarsitul articolului. Si atunci testele de senzor nu prea mai au rost.

Edited by katran, 16 February 2020 - 19:46.


#62
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Misto poze, are aproape tot ce vrei onboard, superrezolutie, stacking, star/astro, stabilizare, etc.

#63
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cred că au rost testele chiar dacă este același senzor. Procesorul de imagine diferă și sigur au umblat la modul de procesare, a fost îmbunătățit.
Cum spuneam, mai bine că nu au pus și senzor nou și display sau EVF :P

#64
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.dpreview...-initial-review

#65
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
M1 Mark III este cea mai vândută cameră foto pe Amazon Spania.
Camera se vinde bine în general.
Inclusiv eu am zis că nu cred că o să se vândă chiar atât de bine ținând cont de contextul actual.
În multe locuri au rămas fără stocuri disponibile în condițiile în care Olympus nu are probleme cu stocurile.

#66
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am testat M1 mkIII.
Multă lume spune că M1 MkIII este doar un M1mkII îmbunătățit.
După ce am testat camera nouă pot să spun că este cu totul și cu totul alt animal. M1.mkII este o cameră fantastică, nimic de comentat, dar nu are cum să stea alături într-o comparație cu mkIII-ul.
Vizual, diferențele sunt minore. Funcțional, se vede că este cu totul și cu totul altceva la interior. Mulți au criticat vizorul și ecranul rămase aceleași ca în toată gama de ML-uri Olympus.
Nu am simțit vreo problemă cu privire la cele două ecrane. Cu siguranță se poate mai bine dar culorile și toate detaliile se văd pe ecranul de la PC, nicidecum nu faci altceva pe cameră în afara faptului să vezi informațiile, expunerea, încadrarea, etc.
Am si ceva de criticat la camera noua. La MKII în putine cazuri au fost reclamații cu dezlipirea cauciucurilor de pe ea, mai ales în zona gripului. La MKIII cică s-a remediat chestia asta. Clar este altceva, dar nu neapărat în sens pozitiv. Noul grip este mai dur, mai plasticos și probabil cu siguranță mult mai rezistent. Dar nu este la fel de plăcut, de aderent, ca la mkII. Nu zic că e rău, dar când le ai una lângă alta, se simte diferența.
Ca părere personală, mkIII-ul are un potențial de update uimitor și atunci între 3 și 2 o să se facă o prăpastie ca funcții, facilități, viteză în funcționare și procesare. Deja sunt diferențe majore.
Se poate face timelapse 4k 30fps direct din cameră, era ridicol la mkii cu 4k 5fps. Și mai sunt multe altele printre care sistemul de stabilizare îmbunătățit. Am făcut cadre pe întuneric la 5 secunde, din mână, inclusiv HiRes și să stai atâtea zeci de secunde  (16 cadre x timpul de expunere) și să iasă poza bine, e mare lucru. Focalizează mai bine în lumină scăzută.

Dacă are cineva întrebări, să verific ceva anume... cu mare drag.

#67
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
MKIII are mai multe posibilitati de a seta grupurile de puncte de focus (ex. linie) ? Adica este ca E-M1X sau ca E-M1 MK II aici ?

#68
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu am testat dar am văzut într-un material pe youtube că da. Merge pe un traseu selectat de utilizator.

#69
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, are mai multe setări custom pentru focus. Patru la număr. Îți poți face tu caroiajul pe toată suprafața cu punctele de focus. Am verificat acum.
Oricum, e complicat. Trebuie să fii "inginer" să folosești toate opțiunile aparatului.
Sunt înspăimântător de multe, și nu exagerez deloc când spun asta. Sony este făcut pentru dumb people comparativ cu Olympus M1X sau M1.3,

L.E. Citesc manualul și dau de niște chestii pe care îmi vine să le pun aici, dar mi-e că vorbesc aproape singur sau dacă mă întreabă cineva mi-e că nici cu manualul în față nu știu să răspund.
Are un fine tuning în funcție de fiecare obiectiv. Nu, nu în sensul de calibrare a focusului pe aparat ci:"Save fi ne-tuning values on a lens-by-lens basis. The camera can store fine-tuning values for up to 20 lenses. Focus for individual lenses can be fine-tuned in specific areas of the frame. In the case of zoom lenses, separate values can be stored for long and short focal lengths."

Adică îți poți adapta camera cu obiectivul pentru niște "task-uri" profesionale foarte clare, specifice exact pentru ceea ce faci. Probabil asta vine din experiența lor în domeniul medical, naiba știe.

Edited by Reactor2015, 19 May 2020 - 20:56.


#70
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 19 mai 2020 - 20:45, said:

specific areas of the frame
Probabil pt. obiectivele care nu sunt flat field Posted Image
Dar ce anume sa setezi? Sa faca FF/BF?

Edited by crokodilu, 19 May 2020 - 21:05.


#71
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Meniul lui Sony mi se pare cel mai de r*** din cate am testat/vazut in fuga. Iar cu fine-tune la zoom-uri la fel are si Canon din cate imi aduc aminte de cand am incercat niste calibrari 🤔

Meniul lui Sony mi se pare cel mai de r*** din cate am testat/vazut in fuga. Iar cu fine-tune la zoom-uri la fel are si Canon din cate imi aduc aminte de cand am incercat niste calibrari 🤔

#72
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Crocky, citește din nou. Tocmai, să seteze modul cum reacționează focusul cu detecția de fază și alte alea doar pe o anumită zonă din cadru. Nu e vorba de FF sau BF. Exclus așa ceva, îți dai seama.

Cristi, mie chiar îmi place meniul la Sony. Eu nu am avut o problemă să mă adaptez la meniul niciunei camere. Am fost ok și cu Canon și cu Nikon și cu Sony și m-am obișnuit și cu Oly. Și de departe, cel mai complex, stufos, este cel de la Olympus. Nu mai spun că și unele denumiri provin probabil din domeniul profi mai mult decât din cel foto.

Nu mai spun că-ți poți predefini o poziție pentru focusare, gen să spunem la stele. Dintr-un click s-a dus singur în poziția aia fără să faci nimic. Nu mai stai să focalizezi, să verifici. La Sony de exemplu știu că la 8-9m cum indică el, am stelele cristal. Nici nu-mi bat capul, totdeauna sunt perfecte. La Oly apeși pe boton și aia e. Nu mai spun de funcția de focalizare pe stele la ăsta nou, la M1.3.

Edited by Reactor2015, 19 May 2020 - 21:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate