Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Olympus E-M1 mark III

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Crokodilu o sa fie dat pe spate.
Camera pe care a asteptat-o toata viata. Uite aici:

Starry Sky AF
Starry Sky AF, which is new for the OM-D E-M1 Mark III, is a feature that will revolutionize the world of astrophotography. In the past, photographers have traditionally relied on manual focusing. A new algorithm was developed to enable accurate focusing even on the tiniest stars shining in the night sky, enabling ultra high-precision autofocusing. One of two modes in Starry Sky AF is the Speed Priority mode (default setting), which prioritizes focusing speed and complete AF operations in a short period of time. Thanks to the powerful image stabilization, this feature makes handheld astrophotography possible using a wide angle lens. The second mode Accuracy Priority uses a fine-tuned focus scan and is effective for shooting specific stars with telephoto lenses.

Edited by katran, 31 January 2020 - 17:45.


#20
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostStefanSC, on 31 ianuarie 2020 - 17:03, said:

Folosesti ochiul stang sau ochiul drept atunci cand te uiti prin vizor?
Drept.
Dar și dacă=l folosești pe stângul joysticul e prea aproape de display si il acoperi si pe ala cu fata. E drept, mai putin.

#21
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu folosesc ochiul stang... si fie as muta punctul de focus cu nasul fie m-as scobi constant in nas daca as folosi touch-pad AF.

Eu unul nu as mai lua aparat fara joystick in ziua de azi.

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 31 ianuarie 2020 - 17:44, said:

Crokodilu o sa fie dat pe spate.
Daca e pana in 1899 lei maxim da, daca nu nu. Astia pe la astrofoto prefera FF-urile Posted Image
Totusi AF-ul imi merge si acum pe stele/planete mai stralucitoare, Luna.

Edited by crokodilu, 31 January 2020 - 18:43.


#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Și mie la M1.2 îmi face autofocus pe o stea dacă e cât de cât vizibilă. Chiar am rămas uimit. Sony parcă se chinuie mai tare în aceleași condiții.
Oricum fac focusul manual la astro. Chiar nu văd vreun impediment în treaba asta.

#24
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcrokodilu, on 31 ianuarie 2020 - 18:40, said:

Daca e pana in 1899 lei maxim da, daca nu nu. Astia pe la astrofoto prefera FF-urile Posted Image
.....

S-a dus perioada in care se gaseau ILC-uri noi la astfel de preturi. Acum toti producatorii se lauda ca scot numai produse premium, uita sa spuna insa ca preturile sunt superpremium.
Si da, daca tot sunt de la premium in sus ar fi de preferat sa fie FF. Posted Image

Edited by edri, 31 January 2020 - 20:47.


#25
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postkatran, on 31 ianuarie 2020 - 17:44, said:

Starry Sky AF
(...) Thanks to the powerful image stabilization, this feature makes handheld astrophotography possible using a wide angle lens.

Sa ma iertati, dar mie asta nu imi intra in gusa, imi pute a marketing.
Voi cum faceti pozele la astro, cite secunde stati la o secventa, fie de startrails, fie de deepsky?
Nu cumva minim 20?
Recunosc, nu ma pricep nici la astro, incercarile mele sunt mai degraba jalnice, nici la ibisi de astia olimpici. Dar afirmatia de mai sus nu mi se potriveste in peisaj.

#26
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dacă de fel ești stabil în balamale și cu actualul M1.2 sau M1X ori chiar frații mai mici poți face din mână cadre și de 20 de secunde.
Eu am încercat dar nu mi-a ieșit deși nu am tremurici la mâini dar acum cu stabilizarea în obiective sau aparat sunt mult mai neglijent când declanșez.
Asta e, tehnologia te mai și strică uneori.

Daaar. Nu intră în discuție startrails pentru că acolo timpul este mult mai mare, la fel și la deepsky.
Cu toate stabilizările din lume, sunt fan trepied. Imi amintesc de vremurile când făceam foto de noapte pe trepied cu DSLR (D750 Nikon) și erau cadre ratate din cauza oglinzii dacă nu foloseam M-up.

#27
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View PostReactor2015, on 31 ianuarie 2020 - 22:58, said:



Daaar. Nu intră Ăźn discuție startrails pentru că acolo timpul este mult mai mare, la fel și la deepsky.


Dar de care? Planetare? Ca si la Milky iti trebuie tot in jur de +20s

View PostTaxon, on 31 ianuarie 2020 - 22:48, said:



Voi cum faceti pozele la astro, cite secunde stati la o secventa, fie de startrails, fie de deepsky?
Nu cumva minim 20?


Pt deep sky de regula stack ce poate insuma multe ore, depinde de target. Am incercat o singura data cu expuneri de 20-25s si impreuna am ajuns la putin peste jum de ora, iar rezultatul a fost slab. Ma bate gandul sa mai incerc in primavara asta ca am aranjat o excursie mica unde o sa am cer bun. Nu am incercat startrails, dar acolo iti trebuie doar trepied fara nici o stabilizare.

Edited by cristi_cost, 01 February 2020 - 07:01.


#28
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pai, lamuriti-ma, va rog, care e smecheria sa stai juma de minut, un minut, cu aparatul in mina. Apoi sa reiei secventa. Si sa o reiei.
In mod absolut sigur asezi tot timpul mina si implicit camera in aceeasi pozitie? Ca sa poti folosi seria de poze la stacking ulterior?
Imi scapa ceva?

#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu-ți scapă nimic, este corect ce spui.
În același timp, marketingul funcționează pentru fraieri.
Totuși, nu putem fi incorecți și să nu spunem că da, să faci un cadru de două secunde sau chiar mai mult dacă ești bun, din mână, în lipsa unui trepied sau condiții improprii pentru un trepied, este o performanță demnă de-a fi menționată. Sunt multe aparate cu care nu poți face asta.

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostReactor2015, on 31 ianuarie 2020 - 22:58, said:

Dacă de fel ești stabil în balamale și cu actualul M1.2 sau M1X ori chiar frații mai mici poți face din mână cadre și de 20 de secunde.



Chiar daca nu esti, sprijini mana de ceva - copac, stalp, bolovan..ce gasesti. Am facut poze clare asa cu timpi de expunere de 10..15s.

De multe ori eu activez si o mica intarziere (gen 0.5s) ca sa scot din ecuatie socul declansarii.

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Chiar si cu obiectiv wide stelele se misca dupa aprox 15 sec. Functia de focus pe stele este utila, ar fi util si un ajutor in caz de focus manual cu obiective nonAF.

#32
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Stie sa miste senzorul dupa stele, compensand miscarea de rotatie a planetei?

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Sa se grabeasca, ca vin telefoanele din urma https://petapixel.co...otography-mode/

#34
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Niciodată nu o să se compare un telefon cu o cameră. Vezi imaginea aia la rezoluție maximă pe un monitor ok și mai stăm de vorbă.

#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu cu mine trebuie sa stai de vorba ci cu aia 1 mld de utilizatori de telefon. Fireste nu toti au pixel 4...

Edited by crokodilu, 01 February 2020 - 20:52.


#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Hai sa fim seriosi, cati posesori de smartfone ai vazut tu la astrofotografie? Dai niste dume cateodata de numa-numa :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate