Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Parbrize sparte de vecina

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
139 replies to this topic

#37
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

 mon3y, on 08 ianuarie 2020 - 20:25, said:

Omul a zis ca i a lasat bilet. Deci are dovada si in plus mai are vecina o bulina neagra daca l a amenintat.

Daca in bilet nu a scris cu mana proprie ca a spart parbrizul nu are nici o valoare si nu e nici o dovada.

Un prieten a lasat un mesaj asemanator la cineva dupa ce acel cineva patise ceva nasol, la impresie, nu ca avea vreo legatura cu situatia aia, dar a profitat de situatie sa se flexeze putin. Ala a facut plangere ca prostul si a picat de prost tot el la politie, ca a facut plangere aiurea, degeaba i-au explicat si politistii ca face plangere degeaba (care din intamplare se nimerisera unii de treaba si corecti).
Un alt prieten s-a laudat la iubita lui ca a dat spaga sa primeasca nota buna la examen... de unde ca habar nu avea nici pe unde se intra in cladire, doar s-a intamplat ca ea sa primeasca nota buna si el a profitat de asta sa para cavaler bun :D

#38
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008

 sergr, on 08 ianuarie 2020 - 20:31, said:



Daca in bilet nu a scris cu mana proprie ca a spart parbrizul nu are nici o valoare si nu e nici o dovada.

Un prieten a lasat un mesaj asemanator la cineva dupa ce acel cineva patise ceva nasol, la impresie, nu ca avea vreo legatura cu situatia aia, dar a profitat de situatie sa se flexeze putin. Ala a facut plangere ca prostul si a picat de prost tot el la politie, ca a facut plangere aiurea, degeaba i-au explicat si politistii ca face plangere degeaba (care din intamplare se nimerisera unii de treaba si corecti).
Un alt prieten s-a laudat la iubita lui ca a dat spaga sa primeasca nota buna la examen... de unde ca habar nu avea nici pe unde se intra in cladire, doar s-a intamplat ca ea sa primeasca nota buna si el a profitat de asta sa para cavaler bun :D

Drept. Asa ca initiatorule zi ne ce scria in bilet si daca e scris de mana sa nu mai facem presupuneri😁

#39
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,577
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am loc de parcare inchiriat de la primarie, de vreo 7 ani. In astia 7 ani cred ca am apucat sa parchez pe el de 10 ori, Il gasesc mereu ocupat. Normal ca nu ma apuc sa sparg parbrizul omului, dar pot sa spun ca te saturi de nesimtire pana la urma. Ma duc mai departe, parchez, merg 5 minute pe jos pana la bloc. ceea ce ala care a ocupat locul nu e dispus sa faca. Nu ma deranjeaza cat sa ies cu bata.
Am intrebat si procedura e sa suni la politia comunitara, aia vin, fac poze, lasa bilet in parbriz ca proprietarul masinii sa vina la sectie si acolo ii dau amenda intre 500 si 1000 lei. Nu exista alta sanctiune mai mica.

Daca nu ai dovezi ca femeia a spart parbrizul. nu au ce sa ii faca. Nu mai parca pe locul ala, e simplu.

#40
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 drndcg, on 08 ianuarie 2020 - 19:55, said:

Și, ne-am trezit cu luneta spartă și la mașina asta plus un bilet de amenințare din partea ei, identificându-se și cine este spunând că dacă mai parcăm acolo va fi și mai rău etc.
si-a lasat copie CI?
ne iei de prosti?
clar topic de troll

#41
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Inițiator - mergi la secție și scrie acolo ce îți dictează unul de acolo că o cheamă și pe aia rapid după câteva zile.

#42
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

 DannyMC, on 08 ianuarie 2020 - 20:26, said:

Ce loc proprietate personala visezi tu? Ai idee ce inseamna INCHIRIAT? Daca initiatorul nu si-a parcat masina in sufrageria vecinei, nici vorba de vreo proprietate.
Da tovarase, cat timp platesti chirie sau concesiune e proprietatea ta.

#43
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Dany_Darke, on 08 ianuarie 2020 - 20:23, said:

doar te pui de-a curmezisu. efectiv ignori cuvantul cu buna stiinta.

ma lasi? nu ma pun de-a nici un curmezis, n-am fost lamurit, am scris si ce ma induce in eroare. Adrenalina l-a facut sa nu fie clar in exprimare :) Si nu sustin raspicat nimic.

#44
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

 sergr, on 08 ianuarie 2020 - 20:23, said:

La politie se duce degeaba, cat timp aia nu o sa fie proasta sa recunoasca (presupunand ca ea ar fi vinovata) nu au ce sa ii faca.
Da, asa este, din acest motiv spuneam de martori numai ca in astfel de cazuri greu de gasit ...macar o sperie si tot este ceva .
Pe mine ma enerveaza si cei care ridica stergatoarele , ce drept ai tu sa te atingi de masina , este responsabila ea ca sta acolo ? pui un bilet si gata , sa nu mai spun de rupt stergatoare mai ales cel din spate de la luneta care e si mai scump .

#45
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,527
  • Înscris: 20.10.2006
Uite de ce sunt eu pentru ingradirea locurilor de parcare sau macar blocatoare.

#46
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 sergr, on 08 ianuarie 2020 - 20:35, said:

Da tovarase, cat timp platesti chirie sau concesiune e proprietatea ta.

chiar si asa esti proprietar pe locul respectiv nu pe masina vecinului, deci nu are o justificare sa-i sparga geamul.
demarezi procedura legal si ala o sa se sature de amenzi. Asa castiga si primaria si ai sansa sa-ti puna o ghirlanda de Craciun chiar pe stalpul de iluminat din parcare Posted Image Se cuvine, nu? Posted Image

Edited by odastramosilor, 08 January 2020 - 20:40.


#47
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Initiator, problema e simpla. Faci reclamatie la politie.
Consecinte .. tu vei plati o amenda pentru parcare ilegala (cat o fi aia) .Vecina se alege cu dosar pentru distrugere de bunuri plus amenintare de persoana .
Vezi daca se compenseaza ceva . Eu zic ca nu. Si in plus cred ca o sa vina singura sa-ti propuna sa parchezi pe locul ei de cate ori ai nevoie. Numai sa retragi plangerea .

#48
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Eu sunt pentru sistemul "primul venit primul servit". Cat timp sunt parcarile vechi nu exista motiv sa ceri chirie pe ele si sa le instrainezi, decat hotie ordinara.
vrei sa ceri chirie si sa le instrainezi, atunci gasesti loc liber sau eliberezi un loc unde e o ruina, faci locuri noi de parcare, ingradesti si le inchiriezi si le instrainezi pe baza de cartela la intrare, ca la malluri.

 LunaCrystal, on 08 ianuarie 2020 - 20:37, said:

Uite de ce sunt eu pentru ingradirea locurilor de parcare sau macar blocatoare.


#49
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 sergr, on 08 ianuarie 2020 - 20:23, said:

La politie se duce degeaba, cat timp aia nu o sa fie proasta sa recunoasca (presupunand ca ea ar fi vinovata) nu au ce sa ii faca.

Nu mai fi așa sigur că nu recunoaște aia în fața unuia de la cercetări PENALE, că e PENALĂ treaba.

Aia sigur nu știe ce a făcut că nu mai se apropia nici la 1 metru de mașina aia.

Edited by marin1973, 08 January 2020 - 20:41.


#50
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 sergr, on 08 ianuarie 2020 - 20:35, said:

Da tovarase, cat timp platesti chirie sau concesiune e proprietatea ta.
Pe cuvantul tau de pionier? Cine te-a pacalit?

Edited by DannyMC, 08 January 2020 - 20:41.


#51
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 odastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 20:07, said:

ba, eu as cere si daune morala, adrenalina asta imi afecteaza rinichii, stomacul, ficatul...
Asta nu o faci la poliție, ci în instanță.
Proces civil.

#52
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

 DannyMC, on 08 ianuarie 2020 - 20:40, said:

Pe cuvantul tau de pionier? Cine te-a pacalit?
Bine, e stabilit, la tine in apartamentul in care stai cu chirie e liber sa intre oricine doreste si sa faca ce doreste, ca nu e proprietatea ta, nu?
La fel si in magazinele ce functioneaza in spatii inchiriate, intra cine vrea si face ce vrea, ca doar nu e proprietatea patronului.

#53
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 sfantu.dracu, on 08 ianuarie 2020 - 20:42, said:

Asta nu o faci la poliție, ci în instanță.
Proces civil.

iegzact :)

#54
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 sergr, on 08 ianuarie 2020 - 20:42, said:

....

Hai fugi cu ursu' ca habar n-ai despre ce vorbesti... Noapte buna!

Edited by DannyMC, 08 January 2020 - 20:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate