Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Parbrize sparte de vecina

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
139 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Bună seara, am o problemă care se înțelege cred din topic.

  Locuiesc la bloc, ca mai toată lumea etc. Am două mașini, parcăm pe unde apucăm, fiecare își cam cunoaște locul unde parchează, în sensul că nu parchez lângă nu știu ce copac știind că acolo parchează vecinul X etc.
  Problema mea pleacă de la o vecină care are într-adevăr un loc de parcare al ei ( închiriat și marcat ) și unde mai parcăm, lăsând nr de telefon în geam și sună.
  Partea proastă e ca săptămâna trecuta, cumnatul meu a parcat prima noastra mașină pe locul ei și s-a lăsat cu luneta spartă.....Am înlocuit-o etc crezând că au fost ceva petrecăreți.
  Azi, soacra mea a lăsat cea de-a doua mașină a familiei pe locul ei, într/adevăr uitând să lase un nr de telefon. Și, ne-am trezit cu luneta spartă și la mașina asta plus un bilet de amenințare din partea ei, identificându-se și cine este spunând că dacă mai parcăm acolo va fi și mai rău etc.

  Înafară de soluțiile gen dă-i foc la mașină etc, ce soluții legale avem ptr a scoate ceva de la ea? Ptr că, după cel de al doilea incident, nu încape îndoială că ea este și autorul primei spargeri, mai ales că prima mașină a fost parcată tot pe locul ei dar a avut un bilet cu nr de telefon dar ea nu a vrut să sune.
  Sunt puțin sub influența adrenalinei, poate am scris greșit ceva, mulțumesc, aștept ceva sfaturi...

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Prima: nu mai parchezi pe locul ei. Este simplu, da, imposibil, dar simplu.
A doua: vezi mai sus. Ai o vecina de treaba. La a doua abatere, eu iti vindeam masina.

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 drndcg, on 08 ianuarie 2020 - 19:55, said:


altul care sta in Johanesburg :))

decat sa tot schimbi parbrize, incuietori, oglinzi... mai bine scimba-ti vecinii :)) iesi mai ieftin :))

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Biletul de amenintare - anuntata politia si ar fi bine 1-2 martori care cunosc situatia .
Nu are dreptul nimeni sa-si faca dreptate cu bata . Intradevar este locul ei dar nici asa nu-i da dreptul sa sparga luneta , este distrugere de bunuri .

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cu biletelul in mana si daca ai fi avut si ceva martori, eu as face plangere la politie pt distrugere. indiferent de situatie, nu se face asa ceva masinii.

apoi, cum a scris si colegul, gasit loc de parcare ce este liber. femeia plateste locul, de ce va bagati voi peste ea? degeaba nu-l plateste, ci pt a fi liber si asigurat locul cand are nevoie de el. asta e calea legala si morala.

#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 YOUR_GOD, on 08 ianuarie 2020 - 19:59, said:



daca locurile sunt la liber si nu sunt vandute de primarie, gen sa scrie nr masinii pe asfalt, atunci si tu si vecina sunteti buni de plata.

@ drndtg sau cum te cheama, eu in locul tau as da-o in judecat asi as cere si daune morale. Eventual as pune-o sa plateasca astea morale pt o asociatie/ong ca sa nu creada ca mi-s marlan, ca sa se invete minte sa se comporte civilizat! Vb cu un avocat. Daca locul nu e marcat cu nr masinii atunci e la liber, ma doare-n cot de traditie atata timp cat nu am ocupat 3 locuri, pot parca unde vreau!

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Vezi la poliție ce zic.
Nu cred că este bine să începeți răzbel".
Dar, probabil că poliția o să întrebe de ce parcați pe locul ei.

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Dany_Darke, on 08 ianuarie 2020 - 20:02, said:


apoi, cum a scris si colegul, gasit loc de parcare ce este liber. femeia plateste locul, de ce va bagati voi peste ea? degeaba nu-l plateste, ci pt a fi liber si asigurat locul cand are nevoie de el. asta e calea legala si morala.

eu nu am inteles ca-l plateste, ci doar ca e al ei. N-am citit eu bine?

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Plângere pentru distrugere.
Nimic mai mult.

#10
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 YOUR_GOD, on 08 ianuarie 2020 - 19:59, said:

Prima: nu mai parchezi pe locul ei. Este simplu, da, imposibil, dar simplu.
A doua: vezi mai sus. Ai o vecina de treaba. La a doua abatere, eu iti vindeam masina.
O vecina de treaba spui tu? Deci daca tu parchezi pe locul meu e in regula sa-ti vandalizez masina? Si daca iti sparg doar luneta inseamna ca sunt de treaba?


@drndcg plangere la politie imediat! Chiar daca plateste chirie pe locul ala nu inseamna ca are voie sa faca ce a facut.

Edited by DannyMC, 08 January 2020 - 20:08.


#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 sfantu.dracu, on 08 ianuarie 2020 - 20:05, said:

Plângere pentru distrugere.
Nimic mai mult.

ba, eu as cere si daune morala, adrenalina asta imi afecteaza rinichii, stomacul, ficatul... din mesajul initiatorului se intelege ca nu e loc inchiriat. La fel de bine pot sa am pe cineva oaspete peste noapte, duc masina nu stiu unde? N-am inteles? Unii-s mai egali ca altii sau ce?

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 odastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 20:04, said:

eu nu am inteles ca-l plateste, ci doar ca e al ei. N-am citit eu bine?

atunci reciteste

 drndcg, on 08 ianuarie 2020 - 19:55, said:

Problema mea pleacă de la o vecină care are într-adevăr un loc de parcare al ei ( închiriat și marcat )


 odastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 20:07, said:

din mesajul initiatorului se intelege ca nu e loc inchiriat. La fel de bine pot sa am pe cineva oaspete peste noapte, duc masina nu stiu unde? N-am inteles? Unii-s mai egali ca altii sau ce?

citeste de cateva ori, poate totusi intelegi


 odastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 20:07, said:

pot sa am pe cineva oaspete peste noapte, duc masina nu stiu unde? N-am inteles? Unii-s mai egali ca altii sau ce?

la fel de bine oaspetele isi poate cauta loc unde sa-si lase masina, nu pe proprietatea altuia. daca tu ai sta in chirie si cineva lasa gunoaiele in usa ta, iar respectivul zice ca are oaspeti, ce daca le lasa acolo ca doar esti chirias, care e problema ta, tu ce faci? il si bagi in casa ca sa nu se supere vecinul?

Edited by Dany_Darke, 08 January 2020 - 20:13.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
La politie. Singura solutie.

#14
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Direct la secția de poliție plângere pentru distrugere.

Trebuia la prima lunetă spartă mers la poliție.

Edited by marin1973, 08 January 2020 - 20:09.


#15
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 odastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 20:04, said:


eu nu am inteles ca-l plateste,
Spune ca e inchiriat si marcat.

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 drndcg, on 08 ianuarie 2020 - 19:55, said:

Bună seara, am o problemă care se înțelege cred din topic.
Am două mașini, parcăm pe unde apucăm, fiecare își cam cunoaște locul unde parchează, în sensul că nu parchez lângă nu știu ce copac știind că acolo parchează vecinul X etc.


deci cum e? E marcat de primarie sau marcat de cetateanca?

#17
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
bun, daca nu are dreptul nimeni sa isi faca singur dreptate, atunci cine ii face? concret.
ca daca ar fi sunat la orice fel de politie i-ar fi ras in nas. si pe buna dreptate.
deci chiar nu ai ce sa faci legal in cazuri din astea minore, singura varianta e sa iti faci singur dreptate. altfel mori cu legea in mana.

a nu se intelege ca sustin pe doamna smardoi. dar ma deranjeaza sofisme de genul "nimeni nu are dreptul sa isi faca singur dreptate"
si parcarile platite pe la blocuri nici nu ar trebui sa existe in Romania. nu avem suficiente locuri de parcari, si astea platite agraveaza situatia si mai mult.

#18
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008
Clar la politie sa fie acuzata de vandalism. Nu se poate sa stai cu capul plecat si eventual sa ti ceri scuze ca ai parcat pe locul ei si sa i zici ca trebuia sa ti sparga si parbrizul ca tot ti a ramas ceva de dezghetat dimineata. Asa ceva...

Edited by mon3y, 08 January 2020 - 20:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate