Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Parbrize sparte de vecina

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
139 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postalx42, on 08 ianuarie 2020 - 20:12, said:

bun, daca nu are dreptul nimeni sa isi faca singur dreptate, atunci cine ii face? concret.
ca daca ar fi sunat la orice fel de politie i-ar fi ras in nas. si pe buna dreptate.
deci chiar nu ai ce sa faci legal in cazuri din astea minore, singura varianta e sa iti faci singur dreptate. altfel mori cu legea in mana.

poti avea pe cineva in vizita, cateva ore, daca peste tot is marcate unde sa parcheze? in piata centrala? sa ia apoi taxiul? nu se face ce a facut vecina. mai ales ca vecinii isi cunosc masinile, putea sa sune la tel sau la usa.

#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Uite o idee de afacere: suport de numere personalizat cu numărul de telefon pe el. S-ar vinde ca pâinea caldă.

#21
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Nu ii mai ocupi proprietatea, si ai scapat de grija.

#22
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Băi nene, la tine acolo e autobază? O dată vine cumnatul cu mașina A, ocupă locul cuiva și pac luneta; a doua oară vine soacra cu mașina B, ocupă același loc, pac luneta; ia-ți mai multe mașini, și-ți apoi deschizi un magazin/atelier de parbrize!Posted Image

#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Nu inteleg din ce motiv nu ai chemat politia cand a lasat biletul in geam , inainte de a lua tu biletul .
Dar totusi judecam un caz doar dupa un punct de vedere - daca si tu parchezi mai tot timpul in locul ei si deja femeia a ajuns la capatul rabdarii ?
Da, nu-si explica gestul nici asa dar da daca ...

#24
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

View Postdrndcg, on 08 ianuarie 2020 - 19:55, said:

[...]parcăm pe unde apucăm, fiecare își cam cunoaște locul unde parchează, în sensul că nu parchez lângă nu știu ce copac știind că acolo parchează vecinul X etc.[...]
[...]o vecină care are într-adevăr un loc de parcare al ei ( închiriat și marcat )[...]

View Postodastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 20:10, said:

deci cum e? E marcat de primarie sau marcat de cetateanca?

OMFG, cat de greu e sa citesti postul la care raspunzi?

drndcg, inteleg sa parchezi pe locul cuiva 2-3-5 minute, cat te duci sa iei ceva de sus, daca nu gasesti alt loc liber in 2-300 de metri, dar sa lasi numarul pana cand te suna deja e nesimtire.
Ma rog, cu biletul ala te duci la politie si faci plangere pt. distrugere, dar nici ce ai facut tu nu e OK.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmihaicozac, on 08 ianuarie 2020 - 20:15, said:

Uite o idee de afacere: suport de numere personalizat cu numărul de telefon pe el. S-ar vinde ca pâinea caldă.

Există, am văzut în mall în nord, la Băneasa.

#26
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostDany_Darke, on 08 ianuarie 2020 - 20:07, said:

atunci reciteste

citeste de cateva ori, poate totusi intelegi

la fel de bine oaspetele isi poate cauta loc unde sa-si lase masina, nu pe proprietatea altuia. daca tu ai sta in chirie si cineva lasa gunoaiele in usa ta, iar respectivul zice ca are oaspeti, ce daca le lasa acolo ca doar esti chirias, care e problema ta, tu ce faci? il si bagi in casa ca sa nu se supere vecinul?

1 - am citit dar nu inteleg cine a marcat locul, am citat mai sus fraza care ma deruteaza.
2 - referitore la oaspeti, e absurd. Tribulanul va face dreptate si duduia sa aiba parte de aceeasi deschidere si cand i-o veni ei randul. Ca roata se-nvarte. Daca ai bunavointa si bun simt, poti sa-ti tii banii in buzunar, altfel, platesti. Cf legii nu avea voie sa-i strice luneta omului.
3 - astept initiatorul sa ma lamureasca cum e cu marcatul, tot mi-e neclar datorita afirmatiei lui: „Am două mașini, parcăm pe unde apucăm, fiecare își cam cunoaște locul unde parchează, în sensul că nu parchez lângă nu știu ce copac știind că acolo parchează vecinul X etc.” Deci daca fiecare isi cunoaste locul inseamna ca marcajul e facut de concetateanca

#27
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

View PostDannyMC, on 08 ianuarie 2020 - 20:06, said:

O vecina de treaba spui tu? Deci daca tu parchezi pe locul meu e in regula sa-ti vandalizez masina? Si daca iti sparg doar luneta inseamna ca sunt de treaba?
Cam asta e consensul pe aici.
Pe topicul cu vatmanul vs BMW toti spuneau ca e ok ca vatmanul sa buseasca orice prinde pe linia de tramvai dupa bunul plac. Daca e ok acolo de ce sa nu fie ok ca pe locul proprietate personala sa busesti orice prinzi parcat?

View Postodastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 20:14, said:

nu se face ce a facut vecina. mai ales ca vecinii isi cunosc masinile, putea sa sune la tel sau la usa.
I s-a rupt filmul, ca si vatmanului... la el era ok scuza asta, deci e ok si aici, nu?

#28
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 22.02.2014
Plangere la politie.

#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postodastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 20:18, said:

1 - am citit dar nu inteleg cine a marcat locul, am citat mai sus fraza care ma deruteaza.
[...]
3 - astept initiatorul sa ma lamureasca cum e cu marcatul, tot mi-e neclar datorita afirmatiei lui: „Am două mașini, parcăm pe unde apucăm, fiecare își cam cunoaște locul unde parchează, în sensul că nu parchez lângă nu știu ce copac știind că acolo parchează vecinul X etc.” Deci daca fiecare isi cunoaste locul inseamna ca marcajul e facut de concetateanca

da-mi voie sa-ti marchez si mai mare

View Postdrndcg, on 08 ianuarie 2020 - 19:55, said:

închiriat și marcat

daca si acum tot sustii la fel, cred ca deja e rea vointa si doar te pui de-a curmezisu. efectiv ignori cuvantul cu buna stiinta.

#30
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

View Postldpe, on 08 ianuarie 2020 - 20:17, said:

Nu inteleg din ce motiv nu ai chemat politia

View Postldpe, on 08 ianuarie 2020 - 20:01, said:

Biletul de amenintare - anuntata politia si ar fi bine 1-2 martori care cunosc situatia .

View PostDany_Darke, on 08 ianuarie 2020 - 20:02, said:

cu biletelul in mana si daca ai fi avut si ceva martori, eu as face plangere la politie

View Postcrisstonne, on 08 ianuarie 2020 - 20:03, said:

Vezi la poliție ce zic.
Nu cred că este bine să începeți răzbel".
Dar, probabil că poliția o să întrebe de ce parcați pe locul ei.

View PostDannyMC, on 08 ianuarie 2020 - 20:06, said:

@drndcg plangere la politie imediat

View Postdorin_2k, on 08 ianuarie 2020 - 20:08, said:

La politie. Singura solutie.

View Postmarin1973, on 08 ianuarie 2020 - 20:08, said:

Direct la secția de poliție plângere pentru distrugere.

View Postmon3y, on 08 ianuarie 2020 - 20:12, said:

Clar la politie
La politie se duce degeaba, cat timp aia nu o sa fie proasta sa recunoasca (presupunand ca ea ar fi vinovata) nu au ce sa ii faca.

#31
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008

View Postmihaicozac, on 08 ianuarie 2020 - 20:15, said:

Uite o idee de afacere: suport de numere personalizat cu numărul de telefon pe el. S-ar vinde ca pâinea caldă.

Sunt suporturi pentru bord, ceva electronic.

#32
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

View Postodastramosilor, on 08 ianuarie 2020 - 20:14, said:

poti avea pe cineva in vizita, cateva ore, daca peste tot is marcate unde sa parcheze? in piata centrala? sa ia apoi taxiul? nu se face ce a facut vecina. mai ales ca vecinii isi cunosc masinile, putea sa sune la tel sau la usa.
Da, fix asa procedeaza un om civilizat. Nu parcheaza pe locul altcuiva ca i-e lene sa mearga pe jos, ca nu vrea sa plateasca parcarea sau mai-stiu-eu-ce.

#33
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.03.2008

View Postsergr, on 08 ianuarie 2020 - 20:23, said:



Omul a zis ca i a lasat bilet. Deci are dovada si in plus mai are vecina o bulina neagra daca l a amenintat.












La politie se duce degeaba, cat timp aia nu o sa fie proasta sa recunoasca (presupunand ca ea ar fi vinovata) nu au ce sa ii faca.


#34
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

View Postsergr, on 08 ianuarie 2020 - 20:20, said:

Cam asta e consensul pe aici.
..... de ce sa nu fie ok ca pe locul proprietate personala sa busesti orice prinzi parcat?
Ce loc proprietate personala visezi tu? Ai idee ce inseamna INCHIRIAT? Daca initiatorul nu si-a parcat masina in sufrageria vecinei, nici vorba de vreo proprietate.

Edited by DannyMC, 08 January 2020 - 20:28.


#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Faci plângere la politie. Chiar dacă acel loc de parcare ii este atribuit, acea vecina nu are voie/dreptul sa distrugă bunurile sau proprietatea cuiva, era suficient sa anunțe la serviciul parcări sau politia locala, sa fie blocata roata sau ridicata mașina care ii ocupa locul de parcare.

#36
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostAlice, on 08 ianuarie 2020 - 20:17, said:

...
Ma rog, cu biletul ala te duci la politie si faci plangere pt. distrugere, dar nici ce ai facut tu nu e OK.
Ce bilet la poliție? Cum dovedește cine a "fabricat" biletul și cine a spart luneta? Poate unu' să-și facă singur "relații bune cu vecinii". Mai ales că: "am două mașini" și mi le călărește cumnatu', soacra și alte neamuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate