Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Parbrize sparte de vecina

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
139 replies to this topic

#127
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
asta se intampla cand ne pierdem umanitatea, ca-i penal, ca-i contraventional, mai putin conteaza, somnul ratiunii naste monstrii!

#128
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

View Postdrndcg, on 08 ianuarie 2020 - 19:55, said:

Bună seara, am o problemă care se Ăźnțelege cred din topic.

  Locuiesc la bloc, ca mai toată lumea etc. Am două mașini, parcăm pe unde apucăm, fiecare Ăźși cam cunoaște locul unde parchează, Ăźn sensul că nu parchez lĂąngă nu știu ce copac știind că acolo parchează vecinul X etc.
  Problema mea pleacă de la o vecină care are Ăźntr-adevăr un loc de parcare al ei ( Ăźnchiriat și marcat ) și unde mai parcăm, lăsĂąnd nr de telefon Ăźn geam și sună.
  Partea proastă e ca săptămĂąna trecuta, cumnatul meu a parcat prima noastra mașină pe locul ei și s-a lăsat cu luneta spartă.....Am Ăźnlocuit-o etc crezĂąnd că au fost ceva petrecăreți.
  Azi, soacra mea a lăsat cea de-a doua mașină a familiei pe locul ei, Ăźntr/adevăr uitĂąnd să lase un nr de telefon. Și, ne-am trezit cu luneta spartă și la mașina asta plus un bilet de amenințare din partea ei, identificĂąndu-se și cine este spunĂąnd că dacă mai parcăm acolo va fi și mai rău etc.

  ĂŽnafară de soluțiile gen dă-i foc la mașină etc, ce soluții legale avem ptr a scoate ceva de la ea? Ptr că, după cel de al doilea incident, nu Ăźncape Ăźndoială că ea este și autorul primei spargeri, mai ales că prima mașină a fost parcată tot pe locul ei dar a avut un bilet cu nr de telefon dar ea nu a vrut să sune.
  Sunt puțin sub influența adrenalinei, poate am scris greșit ceva, mulțumesc, aștept ceva sfaturi...

Solutia e simpla: accepti amenda pentru ca ai parcat pe locul ei si ii faci plangere penala pentru distrugere. Punct. Lovitura in portofel doare mai tare decat un pumn in fata.

View Postalx42, on 08 ianuarie 2020 - 20:12, said:

bun, daca nu are dreptul nimeni sa isi faca singur dreptate, atunci cine ii face? concret.


In cazul de fata, pulatia locala. Se suna la martalogi, aia vin, constata, aplica amenda pentru parcat fara drept pe loc inchiriat. Se poate ajunge si la ridicarea masinii. Simplu, nu? Sau e mai simplu sa risti amenda penala pentru distrugere?

View Postalx42, on 08 ianuarie 2020 - 20:12, said:

.
ca daca ar fi sunat la orice fel de politie i-ar fi ras in nas. si pe buna dreptate.
deci chiar nu ai ce sa faci legal in cazuri din astea minore, singura varianta e sa iti faci singur dreptate. altfel mori cu legea in mana.



Nimic mai gresit, vezi mai sus.

View Postmihaicozac, on 08 ianuarie 2020 - 20:15, said:

Uite o idee de afacere: suport de numere personalizat cu numărul de telefon pe el. S-ar vinde ca pĂąinea caldă.
4 USD pe aliexpress. Mi-am comandat deja unul.

View Postsergr, on 08 ianuarie 2020 - 20:23, said:
















La politie se duce degeaba, cat timp aia nu o sa fie proasta sa recunoasca (presupunand ca ea ar fi vinovata) nu au ce sa ii faca.

Politia deschide dosarul si administreaza probele. Procurorul dispune analiza grafologica a biletului. Poate aia sa se dea si cu curu' de asfalt, daca analiza arata ca e scrisul ei, a belit-o.

View Postsfantu.dracu, on 08 ianuarie 2020 - 20:42, said:


Asta nu o faci la poliție, ci în instanță.
Proces civil.

Daca se ajunge in instanta in urma plangerii penale, se poate constitui parte civila in procesul penal, nu e nevoie de un al doilea proces pe civil.

View Postalx42, on 08 ianuarie 2020 - 21:27, said:


ai facut tu asta in Romania si au venit aia sa ridice masina, sau vb numai ca sa te afli in treaba?

Incearca in sectorul 4, vezi cum se termina.

#129
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

View Postaidept1, on 09 ianuarie 2020 - 03:12, said:

plangere la sectia de politie din cartier, distrugere de bunuri, o sa-i faca dosar penal, nu conteaza ca e locul ei de parcare - am prieten politist langa mine, el mi-a spus sa iti scriu asa. Plangere in scris, nu telefon la sectie, mergi acolo.

intreaba acel prieten politist, cum crede el ca va continua ancheta, cum ar proceda el, daca aia nu recunoaste nimic la politie
dupa raspunsul primit , imi voi permite sa raspund si eu

#130
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View Postceanu1980, on 09 ianuarie 2020 - 12:13, said:

intreaba acel prieten politist, cum crede el ca va continua ancheta, cum ar proceda el, daca aia nu recunoaste nimic la politie
dupa raspunsul primit , imi voi permite sa raspund si eu

Îți răspund eu - e chemată aia și i se propune să ajungă la o înțelegere cu inițiatorul și să-i plătească luneta iar el își retrage plăngerea.

Aia recunoaște și plătește banii, mai departe nu mai merge dosarul că îi vine mintea la cap femeii.

Edited by marin1973, 09 January 2020 - 12:25.


#131
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Pe scurt rezultatul:
- la politie nimic pt ca inafara de acel bilet nu avem dovezi. Politistul a fost omenos si chiar a venit acasa si a adus-o pe mama soacra, a luat personal masina si a parcat-o in curtea lor pana ii cumparam geam ca sa nu se fure din ea, a vb frumos dar ne-a spus ca fara martori sau filmari nu se va finaliza nimic
- cu toate astea, individul ( care azi a trecut ranjind pe langa mama soacra si i-a spus zambind sa nu mai parcheze acolo pt ca vor fi probleme azi ) dupa o discutie aprinsa cu ea, va plati inlocuirea lunetei.
- ironia face ca acele locuri de parcare se vor desfiinta peste vreo doua luni deoarece acolo se va construi un ansamblu de birouri.
  El va plati inlocuirea lunetei ( desi nu ma asteptam pt ca e un tip nebun si rau cam om, zgrunturos si sef nu stiu pe unde ) iar soacra mea i-a promis ca nu va mai parca acolo.
P.S. soacra mea nu a dat vreo declaratie scrisa dar politistul s-a dus si a stat de vorba cu individul ( sotul vecinei ), ce i-o fi spus nu stiu dar e ok ca s-a terminat cu bine.
  Multumesc pt ajutor, critici etc!

#132
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Eh, si a dat si el seama că a cam sărit peste cal cu spargerea lunetei și o dă la pace.
Totuși, nici ce ati făcut voi nu prea e in regulă. Omul plătește pt locul ăla, ce l tot ocupați brambura ?

#133
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
pai si cartea ta de vizita!!!!!!!

Edited by ceanu1980, 09 January 2020 - 13:00.


#134
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View Postdrndcg, on 09 ianuarie 2020 - 12:27, said:

Pe scurt rezultatul:
- la politie nimic pt ca inafara de acel bilet nu avem dovezi. Politistul a fost omenos si chiar a venit acasa si a adus-o pe mama soacra, a luat personal masina si a parcat-o in curtea lor pana ii cumparam geam ca sa nu se fure din ea, a vb frumos dar ne-a spus ca fara martori sau filmari nu se va finaliza nimic
- cu toate astea, individul ( care azi a trecut ranjind pe langa mama soacra si i-a spus zambind sa nu mai parcheze acolo pt ca vor fi probleme azi ) dupa o discutie aprinsa cu ea, va plati inlocuirea lunetei.
- ironia face ca acele locuri de parcare se vor desfiinta peste vreo doua luni deoarece acolo se va construi un ansamblu de birouri.
  El va plati inlocuirea lunetei ( desi nu ma asteptam pt ca e un tip nebun si rau cam om, zgrunturos si sef nu stiu pe unde ) iar soacra mea i-a promis ca nu va mai parca acolo.
P.S. soacra mea nu a dat vreo declaratie scrisa dar politistul s-a dus si a stat de vorba cu individul ( sotul vecinei ), ce i-o fi spus nu stiu dar e ok ca s-a terminat cu bine.
  Multumesc pt ajutor, critici etc!

RÂD de mă prăpădesc - este exact ce am scris eu mai sus dar varianta mai scurtă aleasă de polițist.

Eu știu foarte bine ce i-a spus polițistul lui ăla de a devenit așa de repede prieten cu voi.

Edited by marin1973, 09 January 2020 - 13:04.


#135
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu se parcheaza pe locurile plătite legal ale altor oameni decât ziua temporar 15 min și în niciun caz noaptea, adică sa vina omul acasă și să-și găsească locul ocupat.

Edited by Kres, 09 January 2020 - 13:03.


#136
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Ochi pentru ochi, luneta pt luneta. Doua lunete sparte=un parbriz +o luneta.

View PostKres, on 09 ianuarie 2020 - 13:03, said:

Nu se parcheaza pe locurile plătite legal ale altor oameni decât ziua temporar 15 min și în niciun caz noaptea, adică sa vina omul acasă și să-și găsească locul ocupat.
Da, dar în cazurile astea se anunță poliția nu se sparge luneta.

#137
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Ce i-a spus marin 1973? Sunt si eu curios...
Politia a dat din umeri initial si nici declaratie nu s-a dat.
  In fine, e ok ca s-a rezolvat, multumesc inca o data pt ajutor.

#138
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View PostKres, on 09 ianuarie 2020 - 13:03, said:

Nu se parcheaza pe locurile plătite legal ale altor oameni decât ziua temporar 15 min și în niciun caz noaptea, adică sa vina omul acasă și să-și găsească locul ocupat.

Ce loc sa isi gaseasca ocupat? Domeniul public proprietate personala? Aceasta idiotenie cu rezervarea domeniului public trebuie sa dispara. Si va disparea.

#139
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View Postabac, on 09 ianuarie 2020 - 13:35, said:


Ce loc sa isi gaseasca ocupat? Domeniul public proprietate personala? Aceasta idiotenie cu rezervarea domeniului public trebuie sa dispara. Si va disparea.

Eu cred ca cei care locuiesc la bloc ar trebui sa aiba loc de parcare a masini!Si  la mine este un bloc unde locuitori lui au locuri de parcare si fiecare isi stie locul dar vara mai vin turisti si din zgarcenie sa nu plateasca parcarea le ocupau locul pana au intervenit de la primarie si au pus indicator cu parcare privata!

#140
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

View Postldpe, on 08 ianuarie 2020 - 20:01, said:

Biletul de amenintare - anuntata politia si ar fi bine 1-2 martori care cunosc situatia .
Nu are dreptul nimeni sa-si faca dreptate cu bata . Intradevar este locul ei dar nici asa nu-i da dreptul sa sparga luneta , este distrugere de bunuri .
dosar penal pentru distrugere ! simplu !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate