Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Salariu minim in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostsSorsy, on 08 ianuarie 2020 - 19:31, said:

Un nas de-al meu este curier la dpd, se scoala in fiecare zi la 4:00(!) si vine seara rupt de oboseala.
Primeste doar €1400....
E una din cele mai grele munci. Cu vanzarile online, cu Amazon Prime Now, serviciu care iti aduce produsele la cateva ore de la comanda, pana la 10 seara chiar si sambata, e mult de lucru. Eu am prins numai straini: romani, sarbi, chiar si un italian. Unii stiu putina germana.

#56
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbusiness11, on 08 ianuarie 2020 - 21:45, said:

Nu, eu ma refer la faptul ca incepand din anii 60 se castiga foarte usor un ban si costurile de intretinere erau minore. Ajutorul social pentru straini era oferit din prima zi, impreuna cu o cazare intr-un azil, pana la repartajarea intr-o locuinta sociala. Pe langa asta banii se castigau mult mai usor si nu era cerintele atat de ridicate ca in prezent. Ca puterea de cumparare a crescut semnificativ este ceva natural, deoarece toata economia mondiala s-a dezvoltat enorm, asta si datorita technologiei. Am rude care au plecat de prin anii 70 in Germania si au facut acolo bani fara scoli superioare la greu.

Deci ne invirtim in cerc in continuare. Ai zis ca "puteai cistiga multi bani". Nu usor, nu cerinte, nu altele. Pur si simplu "multi bani", iar afirmatia este facuta prin comparatie cu vremurile actuale. Iote, inca o data afirmatia initiala:

View Postbusiness11, on 08 ianuarie 2020 - 17:17, said:

Multi dintre cei care pleaca cred in continuare ca Germania anului 2020 este aceasi cu Germania aniilor 60/70/80 cand intr-adevar puteai castiga multi bani.

Am impresia ca ai aruncat o chestie la intimplare si, in loc sa recunosti simplu si onest o greseala, incerci in continuare sa salvezi aparentele. In realitate absolut nimic din ceea ce sustii tu acolo nu este adevarat.

1) Puterea de cumparare a crescut, demonstrat clar cu date de catre articolul din Handelsblatt, o publicatie ultra-serioasa

2) Piata muncii este in continua deschidere fata de straini, tocmai datorita faptului ca oferta nu acopera cererea. Aici trebuie specificate mai multe subpuncte, in mare parte datorate deschiderii frontierelor si legislatiei UE:

2.1) Spre deosebire de anii 80 recunoasterea diplomelor este o simpla formalitate, de multe ori nici macar necesara, ceea ce pentru medici spre exemplu reprezinta o relaxare fantastica. Nu mai sint necesare tone de acte, echivalari si uneori reluari de cursuri obligatorii, examene, sau chiar studii cu totul. In anii 80 singurii care profitau de recunoasterea diplomei ca o formalitate, dar necesara, erau cetatenii DDR si cei de origine germana adunati in special din statele estice. Din cite am inteles io, procesul era o formalitate dar si asta conditionata de acordarea cetateniei. Azilantii treceau printr-un proces extrem de complicat

2.2) Cetatenii UE si azilantii cu statut recunoscut au dreptul la studii gratis. In anii 80 beneficiau de treaba asta doar cetatenii DDR si cetatenii de origine germana, aka aceleasi privilegii ca mai sus, dar doar dupa acordarea cetateniei vest-germane

2.3) Bucata cu bucata dispar situatiile de discriminare. Asta inseamna spre exemplu acelasi salariu pentru munca prestata, fara criterii de tip "strain"sau "sex". Inca nu este implementata in totalitate legislatia, care priveste femeile, dar se rezolva si asta. In anii 80 strainii erau platiti sensibil mai slab decit cetateanul german. Nu exista legislatia de protectie, asa cum este ea de ampla in ziua de azi

3) Cerintele au fost intotdeauna ridicate si au ramas ridicate. Diferenta este ca nu se mai cere diploma cu aceiasi strictete din trecut. In ziua de azi au aparut asa numitii "absolventi" cu bachelor. In trecut ar fi fost greu de inchipuit ca un candidat se poate numi deja inginier dupa 3 ani de notiuni de baza. In trecut nu aveai cum sa deschizi un atelier de reparatii auto, spre exemplu, fara calificare de maistru. Bine, in tot felul de domenii vor sa reintroduca regula asta. Vom vedea ce va mai fi.

4) Banii nu s-au cistigat niciodata usor si nu se va intimpla nicicind treaba asta. Habar n-am de unde scoti o asemenea idee. De fapt habar n-am ce anume te chinui sa formulezi

5) Costuri de intretinere minore...mda
Deci daca stabilim ca puterea de cumparare a crescut, atunci treaba asta este valabila inclusiv pentru costurile de intretinere. In fapt chiar costurile de capital la creditarea pentru achizitia unui imobil au devenit muuuuult mai ieftine. De fapt creditarile in general sint muuuul mai ieftine. Niciodata in trecut n-a existat creditare cu dobinda zero, asa cum practica spre exemplu Mediamarkt la greu. Treaba asta i se datoreaza in ultima vreme lui Mario Draghi, fostul sef al bancii centrale europene, care a dus dobinda de referinta in negativ si, din cite se pare, nici Lagarde nu are de gind sa schimbe ceva momentan

Deci despre ce exact discutam aici???

Edited by vata_pa_batz, 09 January 2020 - 08:26.


#57
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostIsaak, on 08 ianuarie 2020 - 11:20, said:

Vorbesc din experienta personala/prieteni, deci de la fata locului:


- Job-uri calificate (IT, medicina) - pentru IT:  media e pe la 2800 E net. In medicina e mult mai bine, depinde de calificare, dar cei mai multi doctori sar de 4000 E net.

Vorbesti serios? par foarte mici salariile in IT si medicina... in NA nu se deranjeaza nimeni pe salarii din astea....

#58
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View Postvata_pa_batz, on 09 ianuarie 2020 - 08:23, said:



Deci ne invirtim in cerc in continuare. Ai zis ca "puteai cistiga multi bani". Nu usor, nu cerinte, nu altele. Pur si simplu "multi bani", iar afirmatia este facuta prin comparatie cu vremurile actuale. Iote, inca o data afirmatia initiala:



Am impresia ca ai aruncat o chestie la intimplare si, in loc sa recunosti simplu si onest o greseala, incerci in continuare sa salvezi aparentele. In realitate absolut nimic din ceea ce sustii tu acolo nu este adevarat.

1) Puterea de cumparare a crescut, demonstrat clar cu date de catre articolul din Handelsblatt, o publicatie ultra-serioasa

2) Piata muncii este in continua deschidere fata de straini, tocmai datorita faptului ca oferta nu acopera cererea. Aici trebuie specificate mai multe subpuncte, in mare parte datorate deschiderii frontierelor si legislatiei UE:

2.1) Spre deosebire de anii 80 recunoasterea diplomelor este o simpla formalitate, de multe ori nici macar necesara, ceea ce pentru medici spre exemplu reprezinta o relaxare fantastica. Nu mai sint necesare tone de acte, echivalari si uneori reluari de cursuri obligatorii, examene, sau chiar studii cu totul. In anii 80 singurii care profitau de recunoasterea diplomei ca o formalitate, dar necesara, erau cetatenii DDR si cei de origine germana adunati in special din statele estice. Din cite am inteles io, procesul era o formalitate dar si asta conditionata de acordarea cetateniei. Azilantii treceau printr-un proces extrem de complicat

2.2) Cetatenii UE si azilantii cu statut recunoscut au dreptul la studii gratis. In anii 80 beneficiau de treaba asta doar cetatenii DDR si cetatenii de origine germana, aka aceleasi privilegii ca mai sus, dar doar dupa acordarea cetateniei vest-germane

2.3) Bucata cu bucata dispar situatiile de discriminare. Asta inseamna spre exemplu acelasi salariu pentru munca prestata, fara criterii de tip "strain"sau "sex". Inca nu este implementata in totalitate legislatia, care priveste femeile, dar se rezolva si asta. In anii 80 strainii erau platiti sensibil mai slab decit cetateanul german. Nu exista legislatia de protectie, asa cum este ea de ampla in ziua de azi

3) Cerintele au fost intotdeauna ridicate si au ramas ridicate. Diferenta este ca nu se mai cere diploma cu aceiasi strictete din trecut. In ziua de azi au aparut asa numitii "absolventi" cu bachelor. In trecut ar fi fost greu de inchipuit ca un candidat se poate numi deja inginier dupa 3 ani de notiuni de baza. In trecut nu aveai cum sa deschizi un atelier de reparatii auto, spre exemplu, fara calificare de maistru. Bine, in tot felul de domenii vor sa reintroduca regula asta. Vom vedea ce va mai fi.

4) Banii nu s-au cistigat niciodata usor si nu se va intimpla nicicind treaba asta. Habar n-am de unde scoti o asemenea idee. De fapt habar n-am ce anume te chinui sa formulezi

5) Costuri de intretinere minore...mda
Deci daca stabilim ca puterea de cumparare a crescut, atunci treaba asta este valabila inclusiv pentru costurile de intretinere. In fapt chiar costurile de capital la creditarea pentru achizitia unui imobil au devenit muuuuult mai ieftine. De fapt creditarile in general sint muuuul mai ieftine. Niciodata in trecut n-a existat creditare cu dobinda zero, asa cum practica spre exemplu Mediamarkt la greu. Treaba asta i se datoreaza in ultima vreme lui Mario Draghi, fostul sef al bancii centrale europene, care a dus dobinda de referinta in negativ si, din cite se pare, nici Lagarde nu are de gind sa schimbe ceva momentan

Deci despre ce exact discutam aici???

1. A crescut si in alte state, mai mult decat in Germania

2. Este, din 2 motive. Strainii cer salarii mici, sunt mai dispusi la relocare si au standarde de viata mai scazute.

2.1 Salariile medicilor sunt la jumatate fata de cat pot castiga in Franta, ca sa nu mai zic de UK, SUA.

2.2 Corect, dar asta creaza o presiune pe piata muncii, care duce salariile mult in jos

2.3 Corect, dar de multe ori asta e valabil doar in teorie, iar de multe ori aceasta lege are ca efect promovarea lenesilor, incompetentilor si oamenilor slab pregatiti.

3. Din pacate cerinta de hartii este mare, cerinta de competente reale  nu prea.

4. Corect

5. Pe cine avantajeaza ca au scazut dobanzile dar au crescut exponential preturile imobilelor? Pe cei cu bani multi. Un om cu venituri medii poate spera cel mult la o locuinta la 30 km de oras, si pentru asa ceva trebuie sa faca un ofort considerabil.

#59
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttiti_steel, on 10 ianuarie 2020 - 08:20, said:


Nu era necesar sa comentezi aiuristic. Toate raspunsurile alea au fost date la citatele din postare. Ce zici tu acolo n-are nicio importanta in contextul discutiei.
Mai bati si cimpii cu raspunsuri lipsite de logica. Unda dreaq se duc salariile in jos in concordanta cu dreptul la studii???

#60
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
vata_pa_batz, am putea discuta foarte mult timp pe aceasta tema, dar sunt curios daca tu ai locuit in Germania aniilor 60-90?
1) Puterea de cumparare a crescut, a crescut in toata lumea, chiar mult peste Germania.
2) ok
2.1) in anii 80 o diploma nu era atat de important precum in ziua de astazi. Cati manageri ai aniilor 60-80 aveau studii inalte cum sunt astazi necesare?
2.2) Cetatenii UE da, pentru ca sunt cetateni cu aceleasi drepturi. Azilantii nu au acces la studii.
2.3) nu ii vad legatura?
3) Inginerul in ziua de astazi nu mai are pe departe atata importanta ca in trecut. In ziua de astazi este important sa ai Dipl.Ing. ca sa te poti numi cineva.
4) era vorba de accesul la ajutoare sociale
5) Dobanda 0 sau negativa nu inseamna un avantaj. Piata imobiliara a explodat odata cu dobanda si creditele ieftine, deoarece multi cu bani nu stiu unde sa mai investeasca. In ziua de astazi intr-un oras important precum München, cumperi un apartament de 50-60qm la suma de 300-400.000eur, chiar si cu o dobanda minima, cine isi permite asa ceva?

#61
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019
Din martie se schimba legea si oricine vine cu o diploma / certificat de calificare va primi drept de munca indiferent daca e sau nu cetatean UE.

#62
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbusiness11, on 10 ianuarie 2020 - 09:29, said:

vata_pa_batz, am putea discuta foarte mult timp pe aceasta tema, dar sunt curios daca tu ai locuit in Germania aniilor 60-90?
1) Puterea de cumparare a crescut, a crescut in toata lumea, chiar mult peste Germania.
2) ok
2.1) in anii 80 o diploma nu era atat de important precum in ziua de astazi. Cati manageri ai aniilor 60-80 aveau studii inalte cum sunt astazi necesare?
2.2) Cetatenii UE da, pentru ca sunt cetateni cu aceleasi drepturi. Azilantii nu au acces la studii.
2.3) nu ii vad legatura?
3) Inginerul in ziua de astazi nu mai are pe departe atata importanta ca in trecut. In ziua de astazi este important sa ai Dipl.Ing. ca sa te poti numi cineva.
4) era vorba de accesul la ajutoare sociale
5) Dobanda 0 sau negativa nu inseamna un avantaj. Piata imobiliara a explodat odata cu dobanda si creditele ieftine, deoarece multi cu bani nu stiu unde sa mai investeasca. In ziua de astazi intr-un oras important precum München, cumperi un apartament de 50-60qm la suma de 300-400.000eur, chiar si cu o dobanda minima, cine isi permite asa ceva?

Clar ;)
Daca intram in detalii dam din una in alta. Problema este ca pare sa nu avem acces la aceleasi informatii, sau nu avem aceiasi capacitate sa le gasim ;)

https://www.study-in...echtlinge/faqs/

Quote

Ich habe meine Anerkennung als Flüchtling bzw. als Asylbewerber in Deutschland beantragt, habe aber noch keinen Bescheid erhalten. Kann ich mich trotzdem um einen Studienplatz in Deutschland bewerben?
Ja, Flüchtlinge dürfen an deutschen Hochschulen studieren. Wenn dein Status anerkannt ist (Asylberechtigter, Zuerkennung des Flüchtlingsschutzes etc.), sollte eigentlich alles gut gehen. Das gilt auch, wenn dein Asylverfahren noch nicht abgeschlossen ist oder du nur einen Duldungsstatus hast.

https://wirhelfen.un...sitaet_Wien.pdf

Quote

Personen, die in Österreich den Status von AsylwerberInnen/Konventionsflüchtlingen/subsidiär
Schutzberechtigten haben, haben Zugang zum Studienangebot der Universität Wien
(Bachelor-, Master- und Doktoratsstudien)

Si vezi ca importanta diplomei incepe cu invitatia la interviu. Ai o sansa teoretica si fara, daca reusesti sa convingi prin CV si scrisoarea de intentie ca esti la fel de valabil, dar este extrem de greu. In Austria importanta unui titlu cit de mic este si mai exagerata. Un ceva de trecut pe sonerie....ia vezi tu cum stau treburile
Io va sfatuiesc prieteneste, sa nu mai imprastiati informatii false, daca nu aveti habar despre ce vorbiti. Asta nu ajuta deloc pe cei, care cauta intr-adevar ajutor.

#63
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Intr-adevar au dreptul la studiu, dar ai idee cat de complex si birocratic este procesul pentru ei. Ar fi interesant sa vezi cati dintre toti azilantii studiaza, cred ca vorbim de un maxim de 1%.

#64
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbusiness11, on 10 ianuarie 2020 - 11:02, said:

Intr-adevar au dreptul la studiu, dar ai idee cat de complex si birocratic este procesul pentru ei. Ar fi interesant sa vezi cati dintre toti azilantii studiaza, cred ca vorbim de un maxim de 1%.

Si iar ne aruncam cu capul inainte Posted Image
Am o rugaminte la tine. Te rog sa nu ma mai intrebi niciodata, daca am idee
Nu, procedurile sint aceleasi pentru toti. Depui niste acte si astepti raspunsul. Evident, este necesar sa depui toate actele cerute ca sa nu ajungi la ping-pong de corespondenta. Ar trebui sa stii treburile astea,daca zici ca ti-ai facut studiile prin partile astea.
https://www.welt.de/...-schwierig.html

Quote

as Interesse war groß. Bei der ersten Informationsveranstaltung für studieninteressierte Flüchtlinge im Oktober 2015 platzte der Hörsaal ESA B im Hauptgebäude der Universität Hamburg beinahe aus allen Nähten. Mehr als 2000 Flüchtlinge lauschten Universitätspräsident Dieter Lenzen und Wissenschaftssenatorin Katharina Fegebank (Grüne). Selbst auf den Gängen standen die Zuhörer dicht gedrängt. Für die Dutzenden, die vor der Tür warteten, wurde die Veranstaltung im Anschluss dreimal wiederholt.


#65
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbusiness11, on 08 ianuarie 2020 - 17:17, said:

Multi dintre cei care pleaca cred in continuare ca Germania anului 2020 este aceasi cu Germania aniilor 60/70/80 cand intr-adevar puteai castiga multi bani.
Pai cheltuielile cu intretinerea + chirie poate papa jumate de salar. Am inteles ca inainte chiria era destul de mica. Si sunt convins ca cu 1500 de marci o duceai mult mai bine decat acum cu 1500 euro.

Aaaa, si mai e o chestie deloc lipsita de importanta cand vine vorba de muncitori, de exemplu din Romania. Pe vrema aia nu mai dadeai bani sa vii acasa + cadouri. Acum vii de Pasti, de Craciun, cand esti invitat la nunta, botez. :D

#66
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostBursul, on 10 ianuarie 2020 - 11:53, said:

Pai cheltuielile cu intretinerea + chirie poate papa jumate de salar. Am inteles ca inainte chiria era destul de mica. Si sunt convins ca cu 1500 de marci o duceai mult mai bine decat acum cu 1500 euro.

Aaaa, si mai e o chestie deloc lipsita de importanta cand vine vorba de muncitori, de exemplu din Romania. Pe vrema aia nu mai dadeai bani sa vii acasa + cadouri. Acum vii de Pasti, de Craciun, cand esti invitat la nunta, botez. Posted Image

Deci io ma chinui degeaba sa va arat ca puterea de cumparare a crescut. N-aveti nicio tresarire cind formulati timpenii Posted Image

#67
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View Postvata_pa_batz, on 10 ianuarie 2020 - 09:25, said:



Nu era necesar sa comentezi aiuristic. Toate raspunsurile alea au fost date la citatele din postare. Ce zici tu acolo n-are nicio importanta in contextul discutiei.
Mai bati si cimpii cu raspunsuri lipsite de logica. Unda dreaq se duc salariile in jos in concordanta cu dreptul la studii???

Te faci ca nu pricepi. Aceste avantaje oferite strainilor la acces pe piata muncii si la studii au ca scop reducerea salariilor, sau ma rog ca ele sa nu mai creasca, lucru care se intampla.


#68
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Tu chiar nu intelegi un lucru si o ti pe a ta cu puterea de cumparare. Tu stii ca Germania este cea mai mare putere economica din Europa, dar la puterea de cumparare este pe locul 8?

Puterea de cumparare trateaza un cos de cumparaturi in fiecare an si face un calcul intre salariu si cosul respectiv de cumparaturi. In cosul de cumparaturi avem diferite produse de consum, asigurari minus taxe, asigurari obligatorii, economii, etc.

Puterea de cumparare nu trateaza lucruri precum un apartament, calatorii si alte lucruri. Tu stii ca multi nemti nu au reusit sa faca un concediu in afara Germaniei datorita situatiei financiare slabe?

Lasa puterea de cumparare si trateaza aspecte reale, din situatii reale si asa mai departe.

Ah si inca ceva, puterea de cumparare datorita principiului rational, produsele se ieftinesc datorita technologiei. Proportional vorbind salariile cresc mai incet decat preturile (nu uita inflatia in Europa este undeva la 2%).

Edited by business11, 10 January 2020 - 12:45.


#69
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttiti_steel, on 10 ianuarie 2020 - 12:16, said:

Te faci ca nu pricepi. Aceste avantaje oferite strainilor la acces pe piata muncii si la studii au ca scop reducerea salariilor, sau ma rog ca ele sa nu mai creasca, lucru care se intampla.

Aiurea. De data asta, insa, demonstrezi tu chestia asta cu un link

#70
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbusiness11, on 10 ianuarie 2020 - 12:30, said:

Tu chiar nu intelegi un lucru si o ti pe a ta cu puterea de cumparare. Tu stii ca Germania este cea mai mare putere economica din Europa, dar la puterea de cumparare este pe locul 8?

Puterea de cumparare trateaza un cos de cumparaturi in fiecare an si face un calcul intre salariu si cosul respectiv de cumparaturi. In cosul de cumparaturi avem diferite produse de consum, asigurari minus taxe, asigurari obligatorii, economii, etc.

Puterea de cumparare nu trateaza lucruri precum un apartament, calatorii si alte lucruri. Tu stii ca multi nemti nu au reusit sa faca un concediu in afara Germaniei datorita situatiei financiare slabe?

Lasa puterea de cumparare si trateaza aspecte reale, din situatii reale si asa mai departe.

Ah si inca ceva, puterea de cumparare datorita principiului rational, produsele se ieftinesc datorita technologiei. Proportional vorbind salariile cresc mai incet decat preturile (nu uita inflatia in Europa este undeva la 2%).

Iar tu nu intelegi chiar nimic. Puterea de cumparare in comparatia Germania de azi cu Germania anilor 80 a crescut. Alte comparatii nu aducem in discutie, ca s-o complicam inutil si mai tare.
Si ar fi bine sa prezinti niste linkuri documentate serios, ca sa arati....chiar ce? Te chinui sa demonstrazi ca a scazut standardul de viata, sau ce anume?

#71
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Reveniti la subiect!

#72
steviegriffin

steviegriffin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.01.2020
E inr-adevar 1155 euro minimul, dar chiar si asa, tot e mai bine decat sa traiesti cu 283 euro ca-n Romania, mai ales cu preturile crescute de inflatia pesedista.

Pana una alta, si daca esti un prost care nu stie o boaba de germana , tot pot sa iei mai multi bani decat mininul pe econonie si sa traiest decent.
Sunt chelneri, casieri,  instalatori, maturatori, coafeze,   curieri, lucratori hotelier,  ucenici de bucatar,  lucratori comerciali, soferi care fac si 3000 euro pe luna.  
Doar vointa si putere de munca sa ai.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate