Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Salariu minim in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru ca multi romani au impresia ca "dincolo'" stau salariile mari pe garduri si asteapta doar sa vina cineva sa le ia, uitati un calcul facut de un patron neamt, care ofera date despre salariul minim real, nu cel din povestile cu "stiu/am auzit/am pe cineva care are un prieten,,,,," . Poate ca le va fi de folos in luarea unei decizii cat mai corecte:
Attached File  germania.JPG   64.51K   412 downloads

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
8-10€/ora parca, sau a mai crescut ?

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Patronul era turc? a scris "Momat" în loc de "Monat"...
În altă ordine de idei puţini sunt cei care lucrează pe salariul minim, însă ideea e într-adevăr că diferenţa e mică.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Chestiunea e ca sunt putini nemti pe salariul minim si atunci vin esticii si cei din orientul mijlociu si accepta sa traiasca pe salariul minim ca nu au mari pretentii de la viata.

#5
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
1100 din care scazi 600 chiria si mananci de 500 de euro, daca stai la comun iti raman bani si de un vw golf, dar e Germania si nu Alexandria sau Targu Jiu, Vaslui sau alt sat unde se moare de foame

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmyshyk, on 08 ianuarie 2020 - 10:07, said:

Pentru ca multi romani au impresia ca "dincolo'" stau salariile mari pe garduri si asteapta doar sa vina cineva sa le ia, uitati un calcul facut de un patron neamt, care ofera date despre salariul minim real, nu cel din povestile cu "stiu/am auzit/am pe cineva care are un prieten,,,,," . Poate ca le va fi de folos in luarea unei decizii cat mai corecte:
Attachment germania.JPG
Calculul ăla nu e făcut de un patron neamț (de unde ți-a venit ideea asta?), pentru că la final spune Schaemt Euch! Adică Rușine Vouă!
Și mai sunt multe lucruri neconforme, dar da, inițiativa e bună.

View Postpersona695, on 08 ianuarie 2020 - 10:23, said:

1100 din care scazi 600 chiria si mananci de 500 de euro, daca stai la comun iti raman bani si de un vw golf, dar e Germania si nu Alexandria sau Targu Jiu, Vaslui sau alt sat unde se moare de foame
Să ai chirie 600 din 1100 câștigați înseamnă că ești masochist.
Și 500 n-ai cum să dai pe mâncare sub nici o formă.
De multe ori prețurile sunt mai mici decât în țară, sau cel puțin egale.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Salariul minim nu inseamna ca il si castigi, ci este o limita minima, pentru ca altfel ar exista multi patroni care si-ar trata angajatii ca pe sclavi. Salariul minim este castigat de persoane cu 0 calificari sau cei care sunt proaspeti veniti la munca din tari mult mai sarace. Orice persoana cu studii superioare castiga in medie dublu (brut).

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pe mine unul mă încântă faptul că și la neamț îi e greu.

Pe voi nu ?

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa-mi plac sgloganurile astea cu "n-au pretentii de la viata", "asta vor", etc. De parca de ex. un cuplu care nu poate avea copii e pentru ca nu doresc cu adevarat. V-ati gandit ca toti au pretentii de la viata, dar viata nu ofera tuturor o sansa ?

View Postericmario, on 08 ianuarie 2020 - 10:31, said:

Să ai chirie 600 din 1100 câștigați înseamnă că ești masochist.
Macar e matematic posibil. Dar in Romania chiriile sint mai mari decat castigi.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postwaterman, on 08 ianuarie 2020 - 10:36, said:

Pe mine unul mă încântă faptul că și la neamț îi e greu.

Pe voi nu ?
Nu.
Pe mine mă încântă faptul că o persoană care muncește pe minimul pe economie, necalificat - fără școală, poate câștiga 1100 euro în mână, aprox. 5170 lei.
Cât ar putea primi acea persoană în țară? În mână!

View PostIon_de_la_Raion, on 08 ianuarie 2020 - 10:39, said:

Asa-mi plac sgloganurile astea cu "n-au pretentii de la viata", "asta vor", etc. De parca de ex. un cuplu care nu poate avea copii e pentru ca nu doresc cu adevarat. V-ati gandit ca toti au pretentii de la viata, dar viata nu ofera tuturor o sansa ?

Bună asta Ioane! Posted Image

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Păi uite la analfabeţii din guvernul PSD cât luau în mână, noi ăştialalţi o luam şi noi în mână...

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postericmario, on 08 ianuarie 2020 - 10:44, said:

Cât ar putea primi acea persoană în țară? În mână!

Cred că iau ban sau avertisment dacă pun aici o poză cu o pluă.

View Postericmario, on 08 ianuarie 2020 - 10:44, said:

Pe mine mă încântă faptul că o persoană care muncește pe minimul pe economie, necalificat - fără școală, poate câștiga 1100 euro în mână, aprox. 5170 lei.
Ca să primească un necalificat fără nici o educație 5000 de lei pentru săpat șanțuri, unul care și-a frecat creierii prin școli cât trebuie să primească Boss ? În România zic.

Edited by waterman, 08 January 2020 - 10:49.


#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postwaterman, on 08 ianuarie 2020 - 10:48, said:


Ca să primească un necalificat fără nici o educație 5000 de lei pentru săpat șanțuri, unul care și-a frecat creierii prin școli cât trebuie să primească Boss ? În România zic.
”Diploma nu cântă domnișoară!”

Chiar nu mă interesează studiile tale, mă interesează cât plus valoare poți să aduci în firmă.
Eu cred că așa ar trebui să gândească fiecare angajator.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și ce pluls valoare aduce unu care e semi-analfabet, nu știe nici să se iscălească, n-are nici o calificare pe care s-o poți utiliza ?

Nu la orice firmă e nevoie de șanțuri și de turnat betoane sau amestecat mortarul.

E drept că dacă ai firmă de construcții, nu contează studiile. Dar mai sunt și alte domenii.

#15
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019
Salariile sunt in functie de cerere si oferta. Nu e problema societatii sa-ti rasplateasca tie efortul de a fi studiat prin scoli mai mult sau mai putin inalte.

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postwaterman, on 08 ianuarie 2020 - 10:36, said:

Pe mine unul mă încântă faptul că și la neamț îi e greu.

Pe voi nu ?

nu este chiar asa, chiar daca castigi salariul ala minim, dispui de benefici sociale maxime, cum ar fi spitalizari si medicamentatii gratuite fara necesitatea de a oferi spaga ca sa se uite cineva la tine. Accesul la o infrastructura moderna si orientata la viitor (orice transport in comun vine spre exemplu punctual), autostrazi care unesc toata tara, scoli moderne si civilizate, sprijin social, acces la educatie oriunde te afli si multe alte lucruri.

#17
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View Postwaterman, on 08 ianuarie 2020 - 11:00, said:

Și ce pluls valoare aduce unu care e semi-analfabet, nu știe nici să se iscălească, n-are nici o calificare pe care s-o poți utiliza ?

Nu la orice firmă e nevoie de șanțuri și de turnat betoane sau amestecat mortarul.

E drept că dacă ai firmă de construcții, nu contează studiile. Dar mai sunt și alte domenii.

La noi la bloc saptamana trecuta s-a spart cacatoarea la subsol. Au venit niste baieti si au adunat o basculanta de rahat de acolo si alte mizerii, au facut bec. Spune un becin de la parter ca n-a putut sa manance o zi intreaga cand a vazut ce era acolo.
Uite ca uneori munca unor baieti din astia fara carte multa si care nu stiu sa se semneze este nepretuita.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postericmario, on 08 ianuarie 2020 - 10:57, said:

Chiar nu mă interesează studiile tale, mă interesează cât plus valoare poți să aduci în firmă.
Eu cred că așa ar trebui să gândească fiecare angajator.
Studiile sunt folosite pentru a filtra candidatii, mai ales cei fara experienta care nu au nimic la CV.

View Postatupi, on 08 ianuarie 2020 - 10:17, said:

Chestiunea e ca sunt putini nemti pe salariul minim si atunci vin esticii si cei din orientul mijlociu si accepta sa traiasca pe salariul minim ca nu au mari pretentii de la viata.
Dialog de Craciun:
- Si ce faceai in fabrica?
- Butonam acolo la matrita. Nu era chiar usor, trebuia sa te misti repede, sa pui piesa ...
- Si mai erau romani?
- Pai mai toti erau straini, in special romani.
- Si nemti?
- Nemtii veneau si cand vedeau ca e greu, sareau gardul in pauza de masa.

Posted Image Posted Image   M-a bufnit rasul cand am auzit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate