Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Salariu minim in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttiti_steel, on 08 ianuarie 2020 - 14:46, said:

Dar inaccesibila pentru un parlit cu salariul minim sau prin zona.

Asa numitul "pirlit cu salariul minim" a facut ceva ca sa ajunga acolo, sau de fapt mai bine zis nu a facut o gramada de chestii. O scoala de meserii, o facultate cautata...chestii din astea.
Plase sociale exista prin toata lumea, chiar si in USA, doar ca difera dimensiunile "ochiurilor". In Germania plasele sociale sint mult mai bine puse la punct decit in USA. Si totusi se intimpla sa mai scape oameni prin aceste "ochiuri".
Cu calificari serioase si cu seriozitate te invirti in alte sfere, mult peste nivelul unor astfel de probleme si departe de cartierele cu probleme sociale

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmyshyk, on 08 ianuarie 2020 - 13:51, said:

Eric, il cunosc personal pe patron, e neamt din 1984, cand a fugit din Rómania, am copilarit impreuna.
Sa nu ai impresia ca cei care se duc acolo la munca, mai au timp si de facut piata si de gatit zilnic. Si nici nu pot sa se hraneasca doar cu margarina si cu feliate.

Eu nu știu ce ai lucrat tu, eu fac 40 de ore pe săptămână.
Adică 8 ore pe zi.
De ce nu aș avea timp de cumpărături și gătit?

Dacă ar fi cum zici tu, nu ar exista români sau imigranți în Germania, pentru că nu au timp de făcut piața, gătit, spălat, călcat, dormit, etc.

#39
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postmyshyk, on 08 ianuarie 2020 - 13:51, said:

La comun, cu familia? Vorbesti serios?
la comun cu alti imigranti. sunt oameni care nu au o problema in a trai langa o persoana necunoscuta poate chiar si de alta nationalitate
da nu mai dai 600 de euro pe chirie, dai 300, ca doar te duci la facut bani, nu la huzureala

#40
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postpersona695, on 08 ianuarie 2020 - 16:33, said:

la comun cu alti imigranti. sunt oameni care nu au o problema in a trai langa o persoana necunoscuta poate chiar si de alta nationalitate
da nu mai dai 600 de euro pe chirie, dai 300, ca doar te duci la facut bani, nu la huzureala

Cu salariul ala minim nu se cheama ca faci bani. Dimpotriva, cu foarte multa atentie poate nu faci foamea.

Problema topiculu este una de fond mult mai grava si ati trecut peste ea mult prea lejer. Acest salariu minim confera exact acelasi standard, de fapt mai corect spus situatie financiara, ca si ajutorul social plus locuinta platita de stat. In alta ordine de idei, cel, care trage ca prostul pe salariu minim, ar putea sta pur si simplu acasa pe aceiasi bani. Intrebarea este, de ce ar trage ca prostu, in loc sa stea acasa si aici din nou mare atentie. La capatul unei vieti muncite la modul asta pensia este de citeva sute putine de euro, deci nici macar asta nu este un argument, deoarece socialul ramine la acelasi nivel, in timp ce "recompensa" unei vieti lucrate pe salariul minim este mai mica decit premiatul puturosilor. Aici este tragedia, la care atrage atentia initiatorul topicului. In concluzie nu ar trebui sa existe muncitori pe salariul minim, deoarece este solutia mai proasta. Cel mult pro forma timp de un an, dupa care leneveala maxima pentru tot restul vietii. Chiar si treaba asta cere, insa, o oarecare sclipire. Este necesar sa cunosti legile

#41
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Eu nu stiu de ce este atat de suparat colegul myshyk pe nemti, dar eu stau de 25 de ani in Austria nu ma regasesc in nici un rand din ce scrie el.

Eu lucrez in medie 8-9 ore pe zi, vinerea daca am chef stau acasa si bag home office sau ma duc la munca pentru 3-4 ore si dupaia plec acasa. Mancare gatita mananc aproape zilnic si la cumparaturi ma duc atunci cand am chef, nu a existat niciodata vreo restrictie din acest punct de vedere. Am studiat atat in Viena cat si in Olanda si am facut 2 mastere aici, mi-am permis acest lucru fara mare dificultate financiara (sunt curios cati oameni de rand din Romania isi permit sa isi trimita copii la studii prin strainatate). De la primul meu job si pana in prezent nu am fost niciodata aproape de salariul minim pe economie, ba mai mult castig in prezent mult peste media austriaca. La spitale (AKH Viena, este renumit ca unul dintre cele mai bune din Europa) am ajuns deseori, din pacate uneori cu probleme foarte grave in familie si am fost tratat de medici ca un om normal, au fost adoptate tratamente de ultim standard (in Romania nici nu sunt aprobate) si au fost folosite aparaturi la care romanul de rand poate doar sa viseze.

Referitor la medici in proportie de 80% sunt austrieci (un nume yugoslav nu inseamna strain, persoana poate sa fie nascuta in Austria), iar 20% au studiat in Austria sau au studiat intr-o alta tara europeana si si-au luat acreditarea in Austria (acreditarea se face doar dupa ce executi practica in tara respectiva, deci inveti standardele locale).

As putea intra in amanunte foarte tare, dar exista 2 tipuri de romani care i-am intalnit in toata lumea asta. Cei care vin la munca, incearca sa se integreze si sa accepte cultura tarii respective, sunt cuminti si motivati sa isi creeze un viitor acolo si care nu au nici cea mai mica problema. Si cei care vin la munca cu gandul ca vor deveni milionari in euro daca lucreaza cativa ani in Germania, tot timpul se gandesc ca se vor intoarce acasa in Romania si nu au nici o dorinta de integrare si care la sfarsit se plang in permanenta ce grea este viata in Germania si ca nu se fac atat de multi bani pe cum aveau ei impresia.

Multi dintre cei care pleaca cred in continuare ca Germania anului 2020 este aceasi cu Germania aniilor 60/70/80 cand intr-adevar puteai castiga multi bani.

Edited by business11, 08 January 2020 - 17:20.


#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbusiness11, on 08 ianuarie 2020 - 17:17, said:

Multi dintre cei care pleaca cred in continuare ca Germania anului 2020 este aceasi cu Germania aniilor 60/70/80 cand intr-adevar puteai castiga multi bani.

Aici ai dat-o de gard
https://www.handelsb...biW7mrL0XRj-ap6

Quote

Zwar liegen die Preise für die Lebenshaltung heute 4,3 Mal so hoch wie auf dem Höhepunkt des Wirtschaftswunders 1960. Die Löhne – gemessen am Nettostundenverdienst – sind aber im gleichen Zeitraum auf den 14-fachen Wert gestiegen. Das heißt im Umkehrschluss: Die Kaufkraft hat sich mehr als verdreifacht. „Der Warenkorb, für den man 1960 noch eine Stunde arbeiten musste, ist heute bereits nach 19 Minuten verdient“, sagt Schröder. Seit der Wiedervereinigung 1991 hat sich die erforderliche Arbeitszeit immerhin noch um ein Sechstel verringert.
Allerdings hat sich die Kaufkraft je nach Produkt oder Dienstleistung sehr unterschiedlich entwickelt, wie auch die Grafik anschaulich zeigt. Besonders stark ist sie dort gestiegen, wo der technische Fortschritt rasant verläuft oder sich die Auswirkungen der Globalisierung zeigen. Während Beschäftigte für einen einfachen Schwarz-Weiß-Fernseher 1960 noch fast 347 Stunden arbeiten mussten, bekommen sie heute ein Smart-TV-Flachbildschirmgerät schon für den Nettoverdienst von gut 24 Stunden Arbeit. Mit umgerechnet 447 Euro war das Röhrengerät dabei damals etwa so teuer wie sein modernes Pendant heute

Quote

Deși astăzi costul vieții este de 4,3 ori mai mare decât la înălțimea miracolului economic din 1960, salariile - măsurate în ceea ce privește câștigurile orare nete - au crescut de 14 ori în aceeași perioadă. În schimb, acest lucru înseamnă că puterea de cumpărare s-a triplat mai mult decât. „Coșul de cumpărături, pentru care trebuia să lucrezi o oră în 1960, este deja câștigat după 19 minute”, spune Schröder. De la reunificarea din 1991, timpul de lucru a scăzut cu o a șasea.
Totuși, puterea de cumpărare s-a dezvoltat foarte diferit în funcție de produs sau serviciu, așa cum arată în mod clar graficul. S-a majorat deosebit de accentuat în cazul în care progresul tehnic este rapid sau unde se manifestă efectele globalizării. În timp ce angajații au trebuit să lucreze aproape 347 de ore pentru o televiziune simplă alb-negru în 1960, astăzi primesc un dispozitiv de televiziune cu ecran plat inteligent pentru venitul net al 24 ore de muncă. La echivalentul a 447 de euro, dispozitivul cu tub era cam la fel de scump ca omologul său actual


#43
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View Postvata_pa_batz, on 08 ianuarie 2020 - 18:16, said:


N-a dat cu nimic de gard. Ai idee de cate ori a crescut economia mondiala din 1960 pana astazi? In toate tarile salariile au crescut de cateva ori fata de 1960, in unele mai mult in altele mai putin.

#44
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttiti_steel, on 08 ianuarie 2020 - 18:22, said:

N-a dat cu nimic de gard. Ai idee de cate ori a crescut economia mondiala din 1960 pana astazi? In toate tarile salariile au crescut de cateva ori fata de 1960, in unele mai mult in altele mai putin.

Tu ai inteles ce afirma el si ce am zis io? Posted Image
De faptu ca ma aprobi pe mine te-ai prins?

#45
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

View Postvata_pa_batz, on 08 ianuarie 2020 - 18:25, said:


Tu ai inteles ce afirma el si ce am zis io? Posted Image
De faptu ca ma aprobi pe mine te-ai prins?

Tu vrei sa spui ca nemtii au astazi un nivel de trai mai bun decat in 1960, facand o comparatie directa cu ce isi permiteau nemtii in 1960 si ce isi permit astazi. Insa compari epoci economice diferite, mere cu pere.
Ar trebui sa compari unde se situa un german mediu in 1960 la nivel mondial pe scara bunastarii din 1960 si unde se situeaza astazi un cetatean german mediu la scara mondiala a bunastarii anului 2020. Fii tu sigur ca nemtii au coborat serios pe aceasta scara.

#46
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttiti_steel, on 08 ianuarie 2020 - 18:53, said:


Tu vrei sa spui ca nemtii au astazi un nivel de trai mai bun decat in 1960, facand o comparatie directa cu ce isi permiteau nemtii in 1960 si ce isi permit astazi. Insa compari epoci economice diferite, mere cu pere.
Ar trebui sa compari unde se situa un german mediu in 1960 la nivel mondial pe scara bunastarii din 1960 si unde se situeaza astazi un cetatean german mediu la scara mondiala a bunastarii anului 2020. Fii tu sigur ca nemtii au coborat serios pe aceasta scara.

Bati cimpii. Handelsblatt face treaba asta cu brio pentru mine. Nu-ti mai zic ca trintesti si niste timpenii cite tine de mari. Daca tu, ala de azi, te compari cu tine, ala de ieri la modul absolut, nu conteaza unde erai tu ala de ieri la nivel mondial si unde esti tu ala de azi la nivel mondial. Ca asa se defineste numitorul comun si pentru berbeci Posted Image

#47
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postpersona695, on 08 ianuarie 2020 - 12:37, said:

curier Germania, adica muncitor necalificat, 1600 de euro
curier Romania 1300 de lei pe contractul de munca

si pune traducerea in romana sau engleza macar
Un nas de-al meu este curier la dpd, se scoala in fiecare zi la 4:00(!) si vine seara rupt de oboseala.
Primeste doar €1400....

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostsSorsy, on 08 ianuarie 2020 - 19:31, said:

Un nas de-al meu este curier la dpd, se scoala in fiecare zi la 4:00(!) si vine seara rupt de oboseala.
Primeste doar €1400....

Ceva face gresit. Oare ce sa fie? Am explicat mai sus. Hint: ajutorul social ;)

#49
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostsSorsy, on 08 ianuarie 2020 - 19:31, said:

Un nas de-al meu este curier la dpd, se scoala in fiecare zi la 4:00(!) si vine seara rupt de oboseala.
Primeste doar €1400....
pai, e munca de necalificat, se lucreaza cu spatele, nu poti avea asteptari
il mai salveaza tips-ul?

#50
danDy1

danDy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.06.2006
waterman  #14
Elvetia --06.2019  tragator de linii pe carosabil-7000 franci...Din ppdvd firma e ok...
Program de lucru aprox 8 ore nu weekend nu ore de noapte

#51
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostsSorsy, on 08 ianuarie 2020 - 19:31, said:

Un nas de-al meu este curier la dpd, se scoala in fiecare zi la 4:00(!) si vine seara rupt de oboseala.
Primeste doar €1400....
Cât ar primii în România?

#52
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postpersona695, on 08 ianuarie 2020 - 20:47, said:

pai, e munca de necalificat, se lucreaza cu spatele, nu poti avea asteptari
il mai salveaza tips-ul?
0

#53
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postvata_pa_batz, on 08 ianuarie 2020 - 18:16, said:


Nu, eu ma refer la faptul ca incepand din anii 60 se castiga foarte usor un ban si costurile de intretinere erau minore. Ajutorul social pentru straini era oferit din prima zi, impreuna cu o cazare intr-un azil, pana la repartajarea intr-o locuinta sociala. Pe langa asta banii se castigau mult mai usor si nu era cerintele atat de ridicate ca in prezent. Ca puterea de cumparare a crescut semnificativ este ceva natural, deoarece toata economia mondiala s-a dezvoltat enorm, asta si datorita technologiei. Am rude care au plecat de prin anii 70 in Germania si au facut acolo bani fara scoli superioare la greu.

#54
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postbusiness11, on 08 ianuarie 2020 - 21:45, said:

Am rude care au plecat de prin anii 70 in Germania si au facut acolo bani fara scoli superioare la greu.
Pai atunci nu era toata inflatia asta de muncitori necalificati si cu studii.
Deci e foarte probabil ca alta sa-ti fi fost soarta daca terminai facultatea acum si nu in urma cu 25 de ani+...

Edited by sSorsy, 08 January 2020 - 22:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate