Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

UPC România va dispărea în anul 2020. Adio!

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#19
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

 Steetch, on 28 decembrie 2019 - 11:05, said:

Nu ni s-a permis sa pastram doar Internetul, boss. Au zis ca nu au un astfel de abonament, doar Internet.

eu am facut abonament(un al doilea) de internet la UPC fara a ma obliga cineva sa iau si TV.
am upc din 2007 si sunt ok, tv+internet (telefonul fix  nu il mai tin pe mobila ca strange praf degeaba - nu folosesc)
abonamentul la tv e cam inutil avand in vedere ca urmaresc doar hd si din alea doar cateva canale.

pe vdf mobil sunt de cativa ai. nici acolo nu am avut probleme.
fiecare vb din propria experienta

#20
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Din aprilie UPC va disparea ca si entitate juridica, iar toate serviciile vor fi oferite sub brandul Vodafone Romania. In prezent se lucreaza intens la migrat platformele UPC pe cele ale Vodafone.

#21
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Faceti-va print screen la codul de abonat Upc ca daca va fi cazul si vor baga o casuta de logare pe site-ul Vodafone si pt. abonatii UPC, sa puteti avea in continuare acces la cont, facturi etc. Asta in cazul in care nu ne vor aloca alt cod de client.

#22
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Daca ai factura prin email sau plic ,ai codul de abonat pe factura... pentru ce poza !?

#23
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Intrebare , daca dispare UPC, preturile migreaza in EURO nu ? Eu vreau sa ramana in lei ...

#24
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Nu neaparat, vezi ca si pe site-ul Vodafone, preturile pt. oferta abonament de la upc (pachet) sunt in lei...Cred ca doar la serviciile mobile vor ramane preturile exprimate in euro, altfel ar trebui sa rotunjeasca in sus preturile la tv si net fix, si ar deranja pe multi.

#25
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
N-avem de unde ști pana nu se și întâmplă... cu siguranță vor pune preturile intr-o singura moneda, cum le place lor, zic ca ar fi euro.

#26
StefanCelMare

StefanCelMare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.02.2006
Despre câteva puncte de discuție de aici din punctul meu de vedere, client trecut de la Digi (n ani) la UPC (1 an) la Telekom (2 ani) acum la UPC (de 1 an juma).
Pe la începuturi, Digi era chiar cel mai bun operator CATV. Mereu veneau cu noutăți, prețul era bun, grila OK, iar la relații clienți erau best of.
La un moment dat, au început problemele. Au renunțat la testele cu IPTV, au venit cu programele lor DigiFilm, DigiLife etc (și au scos programe consacrate), iar la relații clienți am avut parte de un show (nu intru în detalii).
Am trecut la UPC cu mutarea în casă nouă. UPC erau singurii pe scară cu coaxial, Digi lipsea (oricum am renunțat la ei cu scandal și nu m-aș întoarce), Telekom era pe sârmă de aluminiu.
În perioada aia, cam după vreo 8-10 luni de la semnare contract, UPC a operat niște măriri de tarife, la care au dat opțiunea de a denunța unilateral contractul. A fost singurul operator care s-a purtat decent la capitolul ăsta de când am eu cablu. Am renunțat la ei pentru că voiam să încerc IPTV-ul Telekom.
Telekom, pe sârma de aluminiu mi-au dat IPTV. Mergea bine, grila era super, prețul OKish. Netul mergea însă prost tare pe aluminiu. Am dus contractul la capăt, 2 ani, și am renunțat chiar la momentul în care au început problemele (trecerea programelor de sport în extra, deși eu aveam pachet max!, scoatere programe din grilă, scumpiri).
Acum am avut de ales UPC sau Digi. Deși Digi pare câștigător la preț, și eu cred că grila UPC era net mai bună.
Am o grămadă de posturi de filme (Filmcafe, TNT, AMC HD, TV1000, Diva, AXN HD, HBO 1,2,3 HD, ProCinema, FilmBox Extra - asta ca să nu enumăr restul de AXNuri și FilmBoxuri la care nu mă uit).
Eu unul sunt comod. Nu am chef deseori să caut filme pe net, deci să am 10 posturi care rulează filme simultan mi se pare excelent.
La sport acum iar sunt OK - LookSport transmite multe competiții (fotbal, F1), iar Eurosport completează (Premier League, Tenis).
La documentare - iar stau foarte bine (au o ofertă foarte variată).
Eu zic că UPC are grila mai OK decât Digi.
Dacă prinzi oferte (eu am prins playmaxim + HBO + sport și net 500 la 69 lei) pot trece de Digi (similar la Digi este 30 lei cablu + 35 lei net + 13 lei HBO = 78 lei!!).
Și repet, mie ca client mi s-au părut singurii fair play la relații clienți.
Singura companie care mi-a dat mail în care mi-au spus că regretă scumpirea și că pot renunța la abonament (!). Pentru cca. 4 lei scumpire.
Vom vedea cum și ce va fi cu Vodafone, dar la ce concurență au din partea Digi... nu cred că pot altera groaznic grila.
E drept că experiența mea cu Vodafone este proastă. La mobil în Transilvania au semnal ceva mai extins ca Orange, dar degeaba e, pentru că nu merge netul (sau merge f. prost). Aruncă la oferte cu zeci de giga, dar de facto, merge prost.
Eu sper la o îmbunătățire reciprocă a serviciilor din această achiziție a UPC. UPC are totuși rețea de fibră și foarte probabil va ajuta partea de mobil să facă trecerea la 4G (și să crească uplinkul pe antenele GSM), deci cred că Voda ar trebui să crească la calitatea serviciilor, pentru că acum e jalnic.
Poate oi fi eu naiv, doar timpul ne va spune.
Pe moment, Voda+UPC arată mai bine decât Orange+Telekom sau Digi(cablu+telefonie). Asta pentru că pe partea de fix Orange depinde de Telekom care e varză, iar Digi pe partea de mobil totuși e în urmă ca acoperire (singura rețea fără 2G, deci cu minus măricel pe acoperire voce). Dacă UPC ajută semnificativ Voda la partea de date mobile (unde scârțâie rău), cred că au șansa să fie un no.1 real în România ca și calitate servicii. Mare păcat de Orange, care pe mobil e detașat no.1, dar pe fix... și dacă preia Telekom, are de investit f. mult să îl facă OK.

Edited by StefanCelMare, 10 January 2020 - 16:53.


#27
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
UPC nu are de unde sa mai creasca ca nr. de clienti, nici macar pe partea de tv, fiindca nu mai are de unde lua, daca era ar fi facut-o pana acum. Nimeni n-o sa plece de la Digi la ei, iar clienti noi nu prea mai sunt si nici firme de cartier pe care sa le vumoere, ca-n vremurile bune. Abia acum se cerne graul de neghina, e fiecare pe barba lui. UPC trebuie doar sa nu faca pasi gresiti.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut ca s-au extins destul de mult prin rural, zone acoperite doar de Akta sau Telekom ADSL. Acolo inca exista potential destul de mare.

#29
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Nu frate, stii cate locuinte (atentie, nu gospodarii, ca e cu totul altceva), au mai ramas neacoperite de cablu sau lighean? ~1,3 milioane din 9 milioane, cam asta e maximum din care operatorii mai pot "fura" clienti noi in anii urmatori. Insa mare parte din locuintele alea sunt fie neterminate, inca in constructie, fie goale ca oamenii-s plecati in afara si deci n-au nevoie de cablu! La gospodarii procentajul acoperirii e deja 99,8%, dar intr-o gospodarie pot exista una sau mai multe locuinte, adica familii, si atunci d-aia si procentajul asta asa mare.

Edited by toto_riina, 11 January 2020 - 15:34.


#30
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
https://www.commsupd...ear-on-1-april/
Upc Cehia va disparea la 1 aprilie, redenumindu-se Vodafone. In Cehia UPC are 1,5 milioane clienti RGU, mai multi ca in Romania.😮

#31
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

 toto_riina, on 11 ianuarie 2020 - 07:37, said:

UPC nu are de unde sa mai creasca ca nr. de clienti, nici macar pe partea de tv, fiindca nu mai are de unde lua, daca era ar fi facut-o pana acum. Nimeni n-o sa plece de la Digi la ei, iar clienti noi nu prea mai sunt si nici firme de cartier pe care sa le vumoere, ca-n vremurile bune. Abia acum se cerne graul de neghina, e fiecare pe barba lui. UPC trebuie doar sa nu faca pasi gresiti.
Ba da, au unde sa creasca. In momentul de fata Telekom si Orange fix sunt praf ca si grila de programe. In special in orasele mari unde sunt mai multi operatori si ai de unde alege, pot creste.

#32
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Uiti ca sunt judete in care nici macar nu exista, n-au intrat niciodata si nici nu vor intra, chiar daca se vinde Telekom! De la cine sa mai ia clienti? N-au facut-o pana acum, in 15 ani de cand au preluat Astral si alte firme mici, n-au reusit sa depaseasca nici macar 1 milion de clienti pe tv si o sa o faca de acum inainte?🤣

#33
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

 toto_riina, on 22 februarie 2020 - 11:17, said:

Uiti ca sunt judete in care nici macar nu exista, n-au intrat niciodata si nici nu vor intra, chiar daca se vinde Telekom! De la cine sa mai ia clienti? N-au facut-o pana acum, in 15 ani de cand au preluat Astral si alte firme mici, n-au reusit sa depaseasca nici macar 1 milion de clienti pe tv si o sa o faca de acum inainte?��
Au unde sa mai creasca in special in orasele mari unde sunt mai multi furnizori. In Bucuresti de exemplu la ai usa sau pe scara blocului cel putin 3 sau 4 provideri. Pot sa creasca prin preluarea altor aboanati nemultumiti de providerul actual. S-au extins chiar si in mediul rular, unde la fel multa lumea inca sta prinsa sub contracte cu cei de la Telekom unde la televiziune predomina DTH. Eu de exemplu i-am incurajat atat de socrul meu cat si pe tatal meu sa rezilieze cu Telekom si sa treaca la servicii fixe de la UPC pentru ca au extins retea in zona lor in ultimul an.

Edited by catalin22, 24 February 2020 - 16:13.


#34
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

 iri_rim, on 28 decembrie 2019 - 14:57, said:

s-o credeti voi! Vomafoamea e aceeasi apa de ploaie ca si UPC-ul, fac aceleasi magarii clientilor cum face si UPC, deci s-a ales bine compania care va dizolva UPC, fix niste escroci care dizolva alti escroci.
Inca din punctul meu de vedere, chiar daca avea petele lui, mizeria lui de sub "unghii" UPC era mult mai bun de un milion de ori decat vagauna Vodafoamea care e de N ori mai escroaca decat UPC.
Dar repet, companiile astea nu sunt departe una de alta la nemultumit clientii insa vodafone intrece orice masura cu mult fata de UPC, pot sa spun ca sunt la capitolul nesimtire si jecmanit clientii cu 210% mai mult fata de UPC.

Va veti lamuri voi cand Vodafone vor elimina canale grup si vor scumpi abonamentele cu japca cum au facut de ani de zile clientilor de telefonie.
Despre morti numai de bine...

#35
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Credeti ca inchiderea anumitor magazine UPC luna asta are legatura cu faptul ca Vodafone a anuntat inca de anul trecut ca va inchide peste 1000 de magazine in toata Europa, ca proces de eficientizare a costurilor? Altfel, magazine cu sigla Vodafone n-am vazut deocamdata sa se inchida la noi...

Edited by toto_riina, 25 February 2020 - 15:14.


#36
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

 toto_riina, on 25 februarie 2020 - 15:14, said:

Credeti ca inchiderea anumitor magazine UPC luna asta are legatura cu faptul ca Vodafone a anuntat inca de anul trecut ca va inchide peste 1000 de magazine in toata Europa, ca proces de eficientizare a costurilor? Altfel, magazine cu sigla Vodafone n-am vazut deocamdata sa se inchida la noi...
Este o miscare naturala. La fel s-au inchis si sucursale Banc Post atunci cand au fost preluati de Banca Transilvania.
Daca in zona exista un magazin Vodafone, nu are rost sa mai tina inca unul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate