Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Telefonia pe internet(Sip)

- - - - -
  • Please log in to reply
697 replies to this topic

#73
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmorass, on Jun 12 2006, 19:39, said:

mersi mult de informatii.
cat costa GrandStream 486?
voi in general ce servicii folostiti in mod curent (telefonip, eurovoice, smartcall)?

Cei de la SmartCall il vindeau (nicudotro parca isi luase unul de la ei) si e in jur de 60 de euro.

Folosesc in GrandStream 286 din 2004 si l-am luat pt ca era cel mai ieftin pe care l-am gasit, alt motiv n-am avut pt alegerea facuta :)

Ca provideri folosesc in principal SmartCall (pt ca-mi da numar de Bucuresti in format Romtelecom) apoi TelefonIP (more or less de backup) si apoi altele ce sunt private (cum ar fi cel de la firma)

EuroVoice nu folosesc pt ca mi-au facut o impresie aiurea:

1. acum cateva luni nu le mergea formulatorul de contact de pe site

2. tot atunci nu le functiona nici adresa de mail care era data la contact (user not found)

3. mi se pare absolut stupid sa trebuiasca sa trimiti mail pt a te abona. N-au o procedura automata. Ma simt de parca as cere un serviciu corporate.

4. nu in ultimul rand, sunt foarte multumit de SmartCall (inclusiv de customer care) ce are tarifele cele mai mici cand vine vorba de sunat in Romania.

#74
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Da, şi eu sunt un pic dezamăgit de euroweb pentru că am făcut o cerere de număr prepay de timiş, ei îmi dau de Bucureşti. Am trimis răspuns, nimic. Un prieten ce vroia număr de Hunedoara nu a primit nici un răspuns.
În schimb sunt mulţumit că am primit adaptorul la reducere plătind abonamentul în avans pe un an.

#75
Rainman

Rainman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 20.12.2003
O intrebare:

dupa ce am instalat programasele luate de pe internetcalls.com sau voipstunt.com, cand vine vorba de introdus numerele mele de tel. ok, introduc cele 2 numere de mobil pe care le am, dar la campul "Your voip-in phonenumber" nu pot sa trec nimic, ca e dezactivat. de ce?

si daca vreau sa sun un prieten, care repeta toti pasii urmati si de mine, pe ce numar il voi suna? il sun de pe calc, trecand ca numar destinatar unul din numerele lui de mobil? iar eu la randul meu, tot pe aceste numere o sa fiu contactat? si toata chestia asta e gratuita?

#76
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostRainman, on Jun 12 2006, 22:34, said:

O intrebare:

dupa ce am instalat programasele luate de pe internetcalls.com sau voipstunt.com, cand vine vorba de introdus numerele mele de tel. ok, introduc cele 2 numere de mobil pe care le am, dar la campul "Your voip-in phonenumber" nu pot sa trec nimic, ca e dezactivat. de ce?

si daca vreau sa sun un prieten, care repeta toti pasii urmati si de mine, pe ce numar il voi suna? il sun de pe calc, trecand ca numar destinatar unul din numerele lui de mobil? iar eu la randul meu, tot pe aceste numere o sa fiu contactat? si toata chestia asta e gratuita?

voipstunt.com nu ofera numere in, doar out. In concluzie ori iti alegi un operator ce ofera numere in si apeluri gratuite in retea.

#77
Rainman

Rainman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 20.12.2003

View Postcmidp, on Jun 13 2006, 09:30, said:

voipstunt.com nu ofera numere in, doar out. In concluzie ori iti alegi un operator ce ofera numere in si apeluri gratuite in retea.

si exista asa ceva? sa ofere si numere in si apeluri gratuite?

si daca nu ofera numere in, unde poti suna gratuit? iti acolo un numar de tari; dar pentru asta si respectivul din acea tara trebuie sa-si faca un cont, nu? si sa-si puna un numar de tel? ce numar isi pune?

#78
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View PostRainman, on Jun 13 2006, 09:45, said:

si exista asa ceva? sa ofere si numere in si apeluri gratuite?

si daca nu ofera numere in, unde poti suna gratuit? iti acolo un numar de tari; dar pentru asta si respectivul din acea tara trebuie sa-si faca un cont, nu? si sa-si puna un numar de tel? ce numar isi pune?
e simplui, tu alegi ce provider vrei, el alege ce provider vrea. Apoi formezi numărul lui cu prefixul de pe www.sipbroker.com
Condiția este, desigur să se ofere adrese SIP, ceea ce la internetcalls nu e valabil din câte știu.
Apelurile SIP- SIP sunt întotdeauna free. Dacă vrei numere pe care să poți fi apelat dintr-o anumită țară de pe rețeaua clasică spune și poate te ajută cineva. Dacă nu găsești, nu e bai, exită pe sipbroker numere de acces în mai multe țări pentru a putea apela numere de SIP. Baftă.

#79
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostRainman, on Jun 13 2006, 08:45, said:

si daca nu ofera numere in, unde poti suna gratuit? iti acolo un numar de tari; dar pentru asta si respectivul din acea tara trebuie sa-si faca un cont, nu? si sa-si puna un numar de tel? ce numar isi pune?

Nu trebuie sa-si faca nici un cont.

Acolo scrie ca apelurile sunt gratuite spre liniile fixe... adica indiferent de operatorul din tara aia, daca numarul de telefon fix pe care vrei sa-l apelezi este pe retea clasica (cum are Romtelecomul de exemplu) pe VoIP (cum ofera altii) sau pe te miri ce alte sisteme.

Atat timp cat tu vrei sa suni un numar de telefon fix dintr-o tara ce e trecuta ca si gratuita (si repet, chiar daca cel pe care-l suni nu are internet) atunci poti apela acel numar si fara ca tu sa ai un numar propriu.

View Postmatthew, on Jun 13 2006, 09:06, said:

Apelurile SIP- SIP sunt întotdeauna free.

Sunt free in cazul retelei. Incearca sa suni de pe EuroVoice alti operatori SIP din Romania si vei avea o supriza, in sensul ca in cel mai bun caz te taxeaza (asta in cazul in care au interconectare)

Retelele SIP mari nu se interconecteaza cu toata lumea. In concluzie ar trebui sa apelezi @ip, dar daca IP-ul este unul intern (cum e de cele mai multe ori) atunci adio gratuitate.

#80
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Din pacate majoritatea inca nu folosesc SIP :(
Majoritatea folosesc Yahoo (o ver. proprietara de SIP) sau Skype (protocol proprietar) si deocamdata nu poti suna sau primi apeluri de la ei...

#81
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcmidp, on Jun 13 2006, 12:08, said:

Sunt free in cazul retelei. Incearca sa suni de pe EuroVoice alti operatori SIP din Romania si vei avea o supriza, in sensul ca in cel mai bun caz te taxeaza (asta in cazul in care au interconectare)

Retelele SIP mari nu se interconecteaza cu toata lumea. In concluzie ar trebui sa apelezi @ip, dar daca IP-ul este unul intern (cum e de cele mai multe ori) atunci adio gratuitate.
Dacă vrei să suni de pe euroweb în smartcall nu formezi numărul în format clasic ci formezi *466 și numărul de sip smartcall. ( *466 este prefixul smartcall pe sipbroker) Condiția este ca operatorul SĂ OFERE NUMĂR DE SIP.  
Voipbuster de exemplu nu oferea.

#82
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006
ce companie voip de ex ofera convorbiri gratuite spre romtelecom de ex?

#83
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postvaldur, on Jun 13 2006, 12:34, said:

ce companie voip de ex ofera convorbiri gratuite spre romtelecom de ex?
păi niciuna, Tarifele de interconectare sunt încă mari. UPC tocmai a retras un abonament cu convorbiri gratis în județ după 20:00 seara.

#84
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmatthew, on Jun 13 2006, 11:28, said:

Dacă vrei să suni de pe euroweb în smartcall nu formezi numărul în format clasic ci formezi *466 și numărul de sip smartcall. ( *466 este prefixul smartcall pe sipbroker) Condiția este ca operatorul SĂ OFERE NUMĂR DE SIP.  
Voipbuster de exemplu nu oferea.

Nu stiam asta. E utila si bine de stiut.

Ca intrebare: EuroVoice are interconectare cu RDS-ul? Cu Astralul banuiesc ca nici atat.

Cei de la SmartCall si TelefonIP n-au, nici sa sun, nici sa fiu sunat.

Am incercat ultima data acum o luna.

Sau exista alte posibilitati?

#85
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcmidp, on Jun 13 2006, 14:53, said:

Nu stiam asta. E utila si bine de stiut.

Ca intrebare: EuroVoice are interconectare cu RDS-ul? Cu Astralul banuiesc ca nici atat.

Cei de la SmartCall si TelefonIP n-au, nici sa sun, nici sa fiu sunat.

Am incercat ultima data acum o luna.

Sau exista alte posibilitati?
Eurovoice are interconectare cu RDS, astral, UPC și mulți alții..

#86
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Eurovoice nu are interconectare cu RDS. Intr-adevar, se poate suna din Eurovoice pe RDS, dar nu si invers. Daca nu ma insel, asta se cam cheama terminare de minute...dar poate nu este cazul aici.

#87
Rainman

Rainman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 20.12.2003
pai la ce ma gandeam io: daca nu se poate sa vorbesc cu un prieten de acasa (amandoi in romania, si cu un calc la dispozitie), asta ca varianta alternativa la yahoo sau sckype, ca am inteles ca se aude mai bine. deci in concluzie, pentru a suna pe romtelecom de pe voipstunt sau internetcalls exista o taxa de interconectare (si eu tre sa am niste bani in cont ca sa fac apelul), pt ca romania nu e privita ca free. dar efectiv prin acelasi cont de voipstunt sau internet calls nu se poate???

sau eventual ce alta alternativa exista?

#88
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postzaze, on Jun 13 2006, 19:08, said:

Eurovoice nu are interconectare cu RDS. Intr-adevar, se poate suna din Eurovoice pe RDS, dar nu si invers. Daca nu ma insel, asta se cam cheama terminare de minute...dar poate nu este cazul aici.
Euroweb are interconectare cu RDS, RDS nu are interconectare cu nimeni de la noi în afară de Romtelecom și de "mobili". Aia e treaba RDS-ului, Sunați la ei să-i înjurați :death:

View PostRainman, on Jun 13 2006, 20:09, said:

pai la ce ma gandeam io: daca nu se poate sa vorbesc cu un prieten de acasa (amandoi in romania, si cu un calc la dispozitie), asta ca varianta alternativa la yahoo sau sckype, ca am inteles ca se aude mai bine. deci in concluzie, pentru a suna pe romtelecom de pe voipstunt sau internetcalls exista o taxa de interconectare (si eu tre sa am niste bani in cont ca sa fac apelul), pt ca romania nu e privita ca free. dar efectiv prin acelasi cont de voipstunt sau internet calls nu se poate???

sau eventual ce alta alternativa exista?
www.fwd.com
www.sipgate.de
www.eurovoice.ro
și mulți alții care dau numere de SIP apelabile din mediul internet. Într-adevăr, cu un adaptor SIP se aude excelent. Dar de ce nu vizitezi www.sipbroker.com ? acolo au și adresele providerilor.

Edited by matthew, 13 June 2006 - 20:21.


#89
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004

View Postmatthew, on Jun 13 2006, 21:20, said:

Euroweb are interconectare cu RDS, RDS nu are interconectare cu nimeni de la noi în afară de Romtelecom și de "mobili". Aia e treaba RDS-ului, Sunați la ei să-i înjurați

Tu stii ce inseamna interconectare? Eurovoice face TERMINARE DE MINUTE in reteaua RDS, legal, nelegal, (adica cu acordul sau fara acordul RDS) nu ma pronunt, dar atata timp cat este one way, la asta ma duce gandul...

Edited by zaze, 13 June 2006 - 20:38.


#90
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postzaze, on Jun 13 2006, 21:35, said:

Tu stii ce inseamna interconectare? Eurovoice face TERMINARE DE MINUTE in reteaua RDS, legal, nelegal, (adica cu acordul sau fara acordul RDS) nu ma pronunt, dar atata timp cat este one way, la asta ma duce gandul...
și pe mine mă duce cu gândul că tu ești un puști neavizat. Negocierea de interconectare se poate face într-un singur sens. Ia zi tu, și UPC face terminare ilegală?
Pentru informația ta, Euroweb este provider pt. UPC la nivel global, nu o firmă de cartier. Pe lângă Euroweb, RDS e rețea de cartier.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate