Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Telefonia pe internet(Sip)

- - - - -
  • Please log in to reply
697 replies to this topic

#1
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Acest topic este dedicat exclusiv tehnologiei sip, pentru cei ce inca nu o cunosc, am un link bun:   http://www.agora.ro/...qs_sect_id=1287
Se discuta despre servicii, adaptoare, feedback in domeniu. Aici se continua discutiile incepute pe alte threaduri despre subiect.
Servicii in .ro:
www.eurovoice.ro -nr gratuit de tel din toata tara, adaptoare de vanzare.
www.telefonip.ro numar free dar numai de Bucuresti
www.smartcall.ro
www.netphone.ro
Cu siguranta mai sunt si altele dar nu am mai aucat sa caut.
Pt dincolo: www.ipcall.com  -nr free de washington, redirectare pe un proxy existent.
www.sipgate.de -nr free de germania.
www.skypho.net -nr de Italia free
Puteti adauga si voi, provideri de sip exista deja peste 2-3 mii in lume. Tehnologia Sip are un mare plus fata de yahoo, skype, etc (desi si acestea folosesc un fel de sip, dar un pic modificat) pentru ca e open source si este compatibila cu toate aparatele. De asemenea, zi de zi codecurile folosite se dezvolta. Singurul avantaj skype este funcionarea pe linii cu delay mare. Astept opiniile si intrebarile voastre.

#2
adic

adic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.03.2003
Tehnologia e VoIP. SIP e protocol de semnalizare.

Session Initiation Protocol (SIP) is a protocol developed by the IETF MMUSIC Working Group and proposed standard for initiating, modifying, and terminating an interactive user session that involves multimedia elements such as video, voice, instant messaging, online games, and virtual reality. In November 2000, SIP was accepted as a 3GPP signaling protocol and permanent element of the IMS architecture. It is one of the leading signalling protocols for Voice over IP, along with H.323.

#3
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Voip inseamna orice inseamna voce prin internet. Diferenta mare o reprezinta astazai apelurile p2p, serverele fiind folosite doar pt coordonare (sper ca asta e cuvantul potrivit).

#4
adic

adic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.03.2003
Vroiam doar sa te fac atent la faptul ca SIP e protocol, nu tehnologie.

#5
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 04.10.2005
cum au euroweb nr gratuite in toata tara?? mie mi-au spus ca au doar de bucuresti...in schimb am vazut la smartcall ca pt bucuresti au nr cu "021....", iar ot restul tarii cu"03....."...de ce?
care-i diferenta?
banui ca daca suni din bucuresti de pe rtl la un nr de 021....te taxeaza ca la romtelecom, iar daca suni la un nr care incepe cu 03..., te taxeaza ca la un nr din afara retelei

#6
voip

voip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.01.2006
daca au nr cu 021 e posibil sa aibe un contract mai special cu RTC, caz in care esti taxat ca RTC-alte retele

#7
apa plata

apa plata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2005

View Postvoip, on Mar 15 2006, 15:11, said:

daca au nr cu 021 e posibil sa aibe un contract mai special cu RTC, caz in care esti taxat ca RTC-alte retele

Nu toate numerele 021 apartin RTc. Sunt si altii care au numere cu 021, deci e posibil sa fii tarifat de RTc pentru apeluri catre alte retele.

#8
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postkhristian78, on Mar 15 2006, 14:42, said:

cum au euroweb nr gratuite in toata tara?? mie mi-au spus ca au doar de bucuresti...in schimb am vazut la smartcall ca pt bucuresti au nr cu "021....", iar ot restul tarii cu"03....."...de ce?
care-i diferenta?
banui ca daca suni din bucuresti de pe rtl la un nr de 021....te taxeaza ca la romtelecom, iar daca suni la un nr care incepe cu 03..., te taxeaza ca la un nr din afara retelei
Eu am de Timis.. poate merge numai la abonamente.. Era un tabel care numere de Bucuresti cum sunt taxate, dar trebuie sa caut documentul respectiv..
Am gasit!
http://www.romteleco.....41397414].pdf
Aici va puteti informa. Nu puteti fi sunat de pe RDS din cauza politicii RDS care nu isi achita taxe de interconectare :death:

#9
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Am nevoie urgenta de o firma ce ofera numere de telefon pt slovacia.
Multumesc pt intelegere!

#10
localuser

localuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.12.2004
www.oriunde.com - sa nu uitam cine a fost primul, nu ? Cred ca ei au fost printre primii care au dat drumul la telefonie SIP cu numere romanesti. (40-31)

#11
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View Postkhristian78, on Mar 15 2006, 16:42, said:

cum au euroweb nr gratuite in toata tara?? mie mi-au spus ca au doar de bucuresti...in schimb am vazut la smartcall ca pt bucuresti au nr cu "021....", iar ot restul tarii cu"03....."...de ce?
care-i diferenta?
banui ca daca suni din bucuresti de pe rtl la un nr de 021....te taxeaza ca la romtelecom, iar daca suni la un nr care incepe cu 03..., te taxeaza ca la un nr din afara retelei


Indiferent daca e nr cu 021 sau 03x tot ca apel de Bucuresti e taxat cel care te suna.  :)

#12
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Da, din păcate acuma oriunde practică preţuri prohibitive, cele mai mari de pe piaţă.

#13
Symbol

Symbol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2006

View Postmatthew, on Mar 23 2006, 21:35, said:

Da, din păcate acuma oriunde practică prețuri prohibitive, cele mai mari de pe piață.

Sunt mai multe de luat in calcul decat pretul in sine... care nu este, BTW, mare.

Ce folos sa ai cele 2000 minute la Cosmote daca reteaua nu te serveste atunci cand vrei sa dai apel? Am I missing something?   :blink:

#14
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View PostSymbol, on Mar 23 2006, 21:57, said:

Sunt mai multe de luat in calcul decat pretul in sine... care nu este, BTW, mare.

Ce folos sa ai cele 2000 minute la Cosmote daca reteaua nu te serveste atunci cand vrei sa dai apel? Am I missing something?   :blink:
păi da, eu am Euroweb, nu a picat niciodată și abo e 0, adica e 4 euro dar am conv incluse în el.. De fapt contează rap preț calitate.

Am nevoie de nr de slovacia  :crybaby:
Nu șite nimeni nimica?

#15
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

View Postapa plata, on Mar 15 2006, 15:51, said:

Nu toate numerele 021 apartin RTc. Sunt si altii care au numere cu 021, deci e posibil sa fii tarifat de RTc pentru apeluri catre alte retele.

Si uite asa se umple forumul de informatii (si informatori) false sau aiurea. Cine ti-a zis ca mai are cineva, in afara de RTC, numere care au ca prefix 021. Tot ce incepe cu 02 e RTC.

Ma enerveaza cand cineva afirma cu tarie lucruri de care doar a auzit. Telecomunicatiile sunt destul de exacte, nu prea lasa loc de joaca pentru copii.

#16
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ei, uite ca eu am numar cu 021, si garantez ca NU e de la Romtelecaca. Pariu?

#17
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 04.10.2005
da, de ex smartcall are numar de bucuresti care incep cu 021569...., care-s tarifate la nivel de romtelecom..a postat matthew mai sus ceva, care specifica pe siteul romtelecom acest lucru...ca nu apartin romtelecom , dar sunt tarifate ca un nr de rtl...banui ca este ceva intelegere intre rtl si smartcall.... :huh:

Edited by khristian78, 23 March 2006 - 23:50.


#18
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlepov, on Mar 23 2006, 23:24, said:

Si uite asa se umple forumul de informatii (si informatori) false sau aiurea. Cine ti-a zis ca mai are cineva, in afara de RTC, numere care au ca prefix 021. Tot ce incepe cu 02 e RTC.

Ma enerveaza cand cineva afirma cu tarie lucruri de care doar a auzit. Telecomunicatiile sunt destul de exacte, nu prea lasa loc de joaca pentru copii.
Dacă tăceai filozof rămâneai..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate