Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unt vs margarina

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
1496 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostKres, on 09 decembrie 2019 - 21:03, said:

Margarina e un produs artificial, obținut din petrol prin esterificare. Prin diverse procedee chimice, uleiul alimentar uzat, poate deveni margarina sau poate intra in compoziția acesteia.
bati campii. margarina se obtine din grasimi si uleiuri vegetale (plus multe alte prostii), nu din petrol.

on-topic, este posibil ca in anumite cazuri punctuale, untul sa fie mai daunator pt o anumita persoana decat margarina. eu totusi nu am vazut nicaieri sa scrie ca margarina e mai sanatoasa decat untul.

#20
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015



#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postvinciun, on 09 decembrie 2019 - 20:57, said:

Baieti, eu stiu ca-i gustos untul, Posted Image si mie imi place mai mult. As vrea si niste argumente mai convingatoare daca se poate.



N-ai citit cand ti-am zis sa cauti fiecare ingredient din margarina? Te convingi singur.

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Ma gandeam sa pun doar compozitia nu cumva sa creada cineva ca-i fac reclama..

#23
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postvinciun, on 09 decembrie 2019 - 21:13, said:


Bun. Acum cauta ce fac aditivii aia si cum afecteaza uleiurile vegetale.

Edited by Serafim606, 09 December 2019 - 21:15.


#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKres, on 09 decembrie 2019 - 21:03, said:

Margarina e un produs artificial, obținut din petrol prin esterificare. Prin diverse procedee chimice, uleiul alimentar uzat, poate deveni margarina sau poate intra in compoziția acesteia.
Mie unul mi-ar fi rușine să fiu atât de prost.
Pe bune.

Dezvoltă, cum e produsă margarina asta din petrol?

ps. Nici nu am știut că mâncăm petrol pe pâine...

Edited by ericmario, 09 December 2019 - 21:22.


#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View PostSerafim606, on 09 decembrie 2019 - 21:14, said:



N-ai citit cand ti-am zis sa cauti fiecare ingredient din margarina? Te convingi singur.

pai uite mai sus ca am pus si compozitia. Care e ingredientul de care sa ma tem?

View Postborn2lose, on 09 decembrie 2019 - 21:12, said:


bati campii. margarina se obtine din grasimi si uleiuri vegetale (plus multe alte prostii), nu din petrol.

on-topic, este posibil ca in anumite cazuri punctuale, untul sa fie mai daunator pt o anumita persoana decat margarina. eu totusi nu am vazut nicaieri sa scrie ca margarina e mai sanatoasa decat untul.

in linkul pus de mine in primul post scrie. Acum ramane de determinat daca e vreo reclama mascata sau e adevarat.

#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAldulescu, on 09 decembrie 2019 - 21:04, said:

Poate Rama, multe vedete au facut in Romania reclama la margarina, are cineva reclamele cu Stela Popescu si margarina Wiesana din anii '90?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zq0rTTwe_4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pfuaaaa, ce scârbă de Nadia mi-ai făcut cu reclama asta...

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este mult mai sanatos sa mananci paine imbibata in ulei de floarea soarelui, sau de soia.

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View PostSerafim606, on 09 decembrie 2019 - 21:15, said:



Bun. Acum cauta ce fac aditivii aia si cum afecteaza uleiurile vegetale.

care aditivi? Din lista de ingrediente doar stearine vegetale nu stiam ce e. Dupa o scurta cautare pare a fi ceva ok.

#29
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Untul are continut mare de grasimi saturate care cresc colesterolul si riscul de boli de inima. Margarina are o reputatie proasta din cauza procesului de fabricatie utilizat in trecut, hidrogenare, care dadea nastere la niste grasimi chiar mai periculoase decat cele saturate, grasimile transsaturate. Acum se foloseste alt proces de fabricatie care a eliminat riscul, dar cred ca inca se mai fabrica si dupa metoda veche. In SUA au fost interzise si cred ca exista si intentia asta in UE.

In Romania un deputat de la USR a facut un proiect de lege care prevedea eliminarea acestor grasimi, nu stiu daca s-a votat. Citeste pe cutie sa nu contina acizi grasi trans sau partial hidrogenati. Cauta una care sa aiba adaugat si omega 3, steroli din plante, vitamina D si sa aiba continut mic de grasimi saturate. O alternativa buna este si untul de arahide.

#30
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postborn2lose, on 09 decembrie 2019 - 21:12, said:


bati campii. margarina se obtine din grasimi si uleiuri vegetale (plus multe alte prostii)

Corpul uman e alergic la uleiuri vegetale. Chiar și la grăsimile din unt dezvolta diverse reacții inflamatorii.

Margarina a fost dezvoltată că "untul săracilor" să aibă și ei ce întinde pe pâine, în condițiile în care untul era un produs pe care și-l permiteau doar nobilii.

Și da...margarina se poate obține prin diverse procedee chimice din petrol.
Orice margarina e un amestec de grăsimi esterificate, saponificate, etc..astfel încât să rezulte o crema.

Vaselina cum credeți că se produce ??? Tot asa?!

Edited by Kres, 09 December 2019 - 21:28.


#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvinciun, on 09 decembrie 2019 - 21:18, said:


in linkul pus de mine in primul post scrie.
Ce? Derivat din petrol?

Edited by ericmario, 09 December 2019 - 21:26.


#32
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Margarina o puteți obține și acasă din uleiuri vegetale în care aveți încredere, apă, smântână, ou fiert moale și un mixer de mare viteză ! Posted Image

#33
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Bai nene....vaselina cum credeți că se produce?   Va spun eu, la fel că margarina

Edited by Kres, 09 December 2019 - 21:29.


#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View Postericmario, on 09 decembrie 2019 - 21:25, said:


Ce? Derivat din petrol?

Ca e mai sanatoasa decat untul. Dar drept ca se refera la vreo 5-6 produse pe care zic ei ca le-au testat si nu au grasimi trans, au vreo 30g la suta grasimi mononesaturate, 16g saturate, 8g omega 6 si 3g omega 3.

#35
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
deci eu daca ma duc acum la petrom si cumpar un litru de ulei, teoretic, ar trebui sa pot sa fac margarina ? |...bai sa-mi bag picioarele

View PostKres, on 09 decembrie 2019 - 21:29, said:

Bai nene....vaselina cum credeți că se produce?   Va spun eu, la fel că margarina

vaselina pe paine ? huh

#36
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
"Discuțiile" despre margarină arată nivelul de prostie al unui individ, grup, popor. Nu e nevoie de PISA. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate