Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Izolatie casa - nu prea merita $ - calcule si studiu de caz

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postkolfleading, on 01 decembrie 2019 - 19:23, said:

toti ziceau ca "10 cm este suficient, mai mult oricum nu se amortizeaza". Ba se amortizeaza, daca tii cont de costul sistemului de incalzire, de care nu mai ai nevoie...
dar nu te-ai luat dupa ei si ai pus 12 cm de grafitat care e echivalentul a vreo 15cm de polistiren normal

pt pasiva e nevoie de 25cm daca nu ma insel, insa oricum, stai binisor la 15cm

astia zic ca au 0,022 la polistiren EPS, deci teoretic daca ei nu mint ai putea avea si la 15cm casa pasiva... nu stiu ce sa zic...

Attached Files



#38
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
0.022 n-am auzit pana acum la polistirenuri. Probabil ca i-au bagat un alt gaz, ca cu aerul nu se poate, aerul insusi are 0.022. Argonul e aproape. CO2 la fel. Exista gaze mai exotice, dar sunt scumpe.

M-am mai gandit la trebusoara asta ieri si am scris; raspunsul insa s-a pierdut pe undeva printre biti si byti.. ca n-a mai ajuns aci.

Deci: aerul care vine de afara prin schimbator se incalzeste si se usuca (scade umiditatea relativa) deci am scapat si de mucegai si de legionella.
Trebuie doar sa-l fac cu mare atentie sa nu existe fisuri la imbinari (intre cele cateva zeci de foitze separatoare)
Cum nu va fi de metal ci din folii si baghete de plastic lipite, s-ar putea sa fie usor.
Ma rog, relativ... E un aparat destul de mare si dificil de executat.

#39
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postaddysoftware, on 02 decembrie 2019 - 23:13, said:

0.022 n-am auzit pana acum la polistirenuri
vezi pe site ce si cum, e vizibil linkul in poza, nu am studiat prea mult ca nu am avut timp si nici nu ma intereseaza fix acum asta

#40
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Cele de mai sus sunt placi de spuma poliuretanica cu celula inchisa. Diferite mult fata de EPS (mai ales la pret :) ).
Coef lambda de 0.022 este valoarea standard pe care o are aceasta izolatie.
De fapt cea mai buna valoare dintre izolatii. (dintre cele cat de cat abordabile dpdv finainciar, nu avioane cu vid, etc)

Edited by mmmgigi, 03 December 2019 - 09:07.


#41
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@cartabosh
Intrebarea la investitia in termoizolatie nu se pune in cat timp se amortizeaza ci mai degraba gandeste-te daca iti permiti sa platesti cei 3500 lei pe sezon pentru incalzire. Probabil ca o sa imi raspunzi repede cu DA...mai gandeste-te... daca scad dramatic veniturile? de exemplu ramai fara job sau iesi la pensie...chinui copii sa iti plateasca incalzirea?

#42
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Eu am de gand sa izolez in felul urmator casa formata din P+1+M:
-sub placa 10 cm XPS;
-peste placa (sub ipat) 15cm eps 120 la parter, 5cm la etaj.
-elevatia 15 cm xps;
-pereti 20cm eps grafitat;
-mansarda (ce este format din pereti oblicii: /\, acoperisul mai exact) - 15 cm spuma celula inchisa cu indice 0.022;
-paca (de lemn) intre etaj si mansarda nu am stabilit inca cu ce va fi izolata dar din ce ma gandesc eu: pt atenuarea zgomotului si o izolare cat mai buna cel mai bine ar fi tot cu spuma, dar cu celula deschisa caci este mai ieftina.

Geamurile vor fi puse printre cele mai bune.

Vreau sa stiu daca ma apropii cat de cat de casa pasiva, si astept alte sfaturi de la voi.
Mai vreau sa stiu daca este de ajuns izolatia peretilor inclinati (acoperisului) la mansarda -15 cm de 0.022. Nu stiu cum as mai putea suplimenta daca va fi nevoie caci capriorii sunt de 15 cm.
Credeti ca puteti estima necesarul incalzirii de care o sa am nevoie?

Casa are 75mp utili la parter + 75 etaj + 50 mansarda care este open space (si momentan nu va avea incalzire - voi vedea pe viitor daca va fi nevoie).

Edited by livyu_s, 03 December 2019 - 11:53.


#43
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postunbrutus, on 02 decembrie 2019 - 22:06, said:

dar nu te-ai luat dupa ei si ai pus 12 cm de grafitat care e echivalentul a vreo 15cm de polistiren normal
M-am mai "desteptat" un pic pe parcurs, dar aveam deja comandate si montate pervazurile la geamuri si alte asemenea detalii, asa ca am mers pana la urma pe maximul posibil fara prea mari complicatii tehnice, si anume 12 cm. Si grafitat, cu lambda declarat = 0.032 W / (m*K)

Ce vreau sa subliniez: costul polistirenului, materialul in sine, a fost un mizilic pe langa costul intregului termosistem, sau pe langa costul intregii case.

View Postunbrutus, on 02 decembrie 2019 - 22:06, said:

pt pasiva e nevoie de 25cm daca nu ma insel
Exista o Casa Pasiva certificata oficial langa Timisoara, are 30 cm polistiren pe pereti.

Daca as fi mutat cei 5000 EUR la bugetul pentru termosistem, mi-as fi permis sa fac upgrade de la 12 cm grafitat la 30 cm alb pe pereti si de la 25 cm la 40 cm la acoperis.

View Postunbrutus, on 02 decembrie 2019 - 22:06, said:

astia zic ca au 0,022 la polistiren EPS
Ala nu pare a fi polistiren. Este mai degraba panou de spuma poliuretanica cu celula inchisa (PIR).

#44
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlivyu_s, on 03 decembrie 2019 - 11:47, said:

Mai vreau sa stiu daca este de ajuns izolatia peretilor inclinati (acoperisului) la mansarda -15 cm de 0.022. Nu stiu cum as mai putea suplimenta daca va fi nevoie caci capriorii sunt de 15 cm.
exista niste normative care spun ce izolatie e recomandat la mansarda in functie de zona in care se afla casa ta

nu ai specificat locatia, nu exista o formula unica. Tinand cont ca faci o casa, cred ca ar merita efortul sa cauti acel normativ

la prima vedere, as zice ca nu ajung cei 15 cm dar esti cam pe acolo, e binisor. Normativul spunea parca de 30 cm pt majoritatea zonelor din Romania, dar cu materiale mai putin performante

View Postkolfleading, on 03 decembrie 2019 - 12:00, said:

Ce vreau sa subliniez: costul polistirenului, materialul in sine, a fost un mizilic pe langa costul intregului termosistem, sau pe langa costul intregii case.
poti da niste detalii, la ce te referi, ce a mai costat asa mult etc?

#45
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
locatia este: Prahova la 5km de Ploiesti

15cm de 0.022(spuma buna) are R=6.81
30cm de 0.042(vata slaba) are R=7.1

Edited by livyu_s, 03 December 2019 - 12:12.


#46
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postunbrutus, on 03 decembrie 2019 - 12:02, said:

poti da niste detalii, la ce te referi, ce a mai costat asa mult etc?
Strict referitor la termosistem: manopera, adeziv, tencuiala decorativa...

@livyu_s: http://www.sdac.ro/s...ry/passivehouse

#47
constanta9

constanta9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2007
Să înţeleg că informaţiile de aici -sdac.ro - sunt în timp real. Interesantă monitorizarea. Revenind la izolare. Izolarea termică este justificată. Mai ales în cazul caselor noi. Cu cât mai mult cu atât mai bine. Dar în cazul caselor pasive sunt luate în calcul mai multe lucruri. ,,The principle behind the passive house standard is that if a building is extremely well insulated, airtight and naturally effective at capturing the sun's heat, it doesn't need conventional central heating.,, Mai multe informatii aici.

#48
mitza4444

mitza4444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2010
Am facut un calcul intre polistiren grafitat si unul normal de 80 densitate.
La acelasi coeficient termic, cel grafitat iese mult mai scump. Deci nu merita, mai bine pui "5cm" in plus la cel alb si iesi mai ieftin.

#49
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Pai daca ai făcut deja calculul, da-ne și nouă,ca sa nu te credem doar pe cuvânt.

#50
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Are dreptate mitza, asa este

#51
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postaddysoftware, on 01 decembrie 2019 - 02:46, said:

Eu voi consuma (nu e gata inca) cca 1 mc de lemn pe iarna in climat rece, semimontan-depresionar.
Casa are 2x70mp supr utila.
........
1 mc de lemn ...nu exista ...poate spui metru ster ...
1 m ster de lemn , sa zicem stejar , poate are cca 600kg  ...
1kg de lemn de stejar este cam 4kw
600 Kg lemn x 4 kw = 24000 Kw
24000Kw: 140= cca 170 kw /mp /
iarna la munte in RO , perioada incalzire cca 7 luni
7 luni= 210 zile
170: 210 =0,8 kw mp  estimat
...tu crezi asta ????
.....
si asta sint calcule statice , in care nu se ia in calcul ca tu trebuie sa traiesti in casa aia , sa te misti , sa intri pe usa , sa iesi , sa aerisesti ...
si nu o baga pe aia cu " incalzirea cu mama soacra " ....

#52
mitza4444

mitza4444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2010
L-am facut acum cateva luni, dupa multe cautari , calcule de grosimi, densitati  si preturi. Nu l-am notat din pacate, dar mi-a fost deajuns sa stiu pe viitor ca e mai rentabil cel normal.  Desigur daca vrei pereti cat mai subtiri, alegi varianta cu coeficient mai mic.

#53
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@3matrix
De fapt e vb chiar de metru cub, ceea ce este o aproximație desigur, întrucât valoarea calculata este de cca 700kg ptr un sezon (septembrie - iunie, climat semimontan 700m altitudine.

Pierderi casa / iarna cca 4MWh
Castig solar prin ferestre cca 1MWh desigur, în lunile cu soare din intervalul de mai sus. În sept și aprilie-mai de exemplu, căldură provenita de la soare e atât de mare încât o parte din ea este "aruncata pe geam" pt că excede necesarul
Castig cu panouri de aer cald încă 600 kWh, la fel, socoteala ignora excesul de câștig și se scad din pierderi doar câștigul efectiv
Câștigul datorat prezentei permanente a 2 persoane în casa: cca 2x100Wx24hx31zilex6luni:xxxkWh; la fel se ignora excesul și rămân cca 450kWh intre Nov și martie.
Pierderi prin ventilație cu recuperare de căldură cu eff de 90%: cca 200kWh pe perioada critică.

Una peste alta rămân de acoperit cca 2MWh pe sezon. Lemnul uscat are 4kWh pe kg, deci 2MWh la randament de 100% înseamnă 500 kg.

Firește, nu am soba cu randament de 100%.

#54
doome27

doome27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.08.2009
Am gasit topicul asta si ar fi interesant sa revina OP cu un update daca in continuare se sustin calculele de acum 4 ani. Luna trecuta am platit peste 3 lei/mc (pret inca subventionat)...ceva mai mult decat pretu de 2 lei estimat in 2019 a fi peste 10 ani.
Fara plafonare pretu ar fi de 5 lei/mc in decembrie 2023.

Edited by doome27, 17 December 2023 - 13:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate