Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ansamblul Rezidential Tomis Park Constanta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#343
Victor2612

Victor2612

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.05.2020
O veste buna!

#344
ChiefOfficer

ChiefOfficer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.03.2020

View Postmdn2005ro, on 30 iulie 2021 - 13:45, said:

Eu am luat azi cheile la apartament la scara C, dar mai sunt multe lucruri de facut, nu am nici macar sticla la parapetul balcoanelor, nici sticla la logie nu e montata, Dar se poate face pre-receptia. De asemenea iti poti alege locul de parcare daca optezi pt asta.
Pai daca ai multe lucruri lipsa, se face un proces verbal de receptie preliminar, intre tine si dezvoltator. In urma acestui proces verbal, ei au obligatia sa remedieze / repare tot ce ai gasit tu in neregula. Apoi, se face procesul verbal de receptie final.

#345
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
Am preluat si eu apartamentul de la scara C acum 2 saptamani, dar e mult de lucru acolo pana la finalizare, plecam in voiaj si euro tot creste, fiind in pericol sa trec la 19% tva daca mai asteptam cateva luni pana ma intorc.
Nu am avut si finisajele si s-a putut semna procesul de predare primire. Am transferat si contractul de la enel, atentie mare, ofertele din magazinul fizic nu corespund cu cele din online, sfatul meu e sa faceti online pt o oferta mai buna (cel mai mic pret era la Enel fix online pe un an).

#346
TG3

TG3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.06.2020
Bună,
Să fie într-un ceas bun. Mulțumim de notificare. O întrebare... cum adică să treci la TVA 19%? Cum semnarea contractului bănuiesc că a fost pentru 5%... e ceva găselniță nouă activă și nu știm noi? Voiaj ușor și tot înainte.

#347
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Sa fie intr-un ceas bun, pt cei care au semnat recepția.
Doamne ajuta!

Edited by maryo81_cta, 12 September 2021 - 14:33.


#348
francs

francs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 15.08.2020
Cum sunt materialele livrate de dezvoltator?
Am auzit ca gresia, în unele pachete, este ba sparta ori unele placi nu sunt perfect drepte, colturile unele rotunjite altele drepte.
Parchetul?
Ușile?
Instalațiile sanitare?
Eu urmează ca dupa data de 01.10 sa ma apuc de treaba la apartament și as vrea sa știu dinainte ce sa verific.
Mulțumesc!

#349
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
TVA se plateste 5% in limita a 450 000 ron (valorarea fara tva), ce depaseste aceasta suma conform legistaltiei in vigoare se va taxa cu 19%. guvernul a amanat la 31/12/2020 cresterea plafonului la 140 000 eur , din ce am inteles pentru un an, dar ramane de vazut, intrucat nu exista stabilitate in deciziile luate. Am auzit ca ar fi si un proiect introdus recent de USR , care sa diferentieze TVA , pana la 450000 ron sa se plateasca 5% si ce depaseste aceasta suma sa fie taxat cu 19%, dar nu stiu in ce faza este si daca va fi adoptata aceasta masura.

#350
ChiefOfficer

ChiefOfficer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.03.2020
Si eu l-am achitat integral acum 2 luni de zile. L-am luat fara gresie, parchet, usi, instalatii sanitare, etc. Eu o sa ma apuc prin primavara cand vin din voiaj, sa il recompartimentez, pentru ca este facut fara cap. Oricum, stiam ca asa o sa iasa. Primul lucru pe care o sa il fac, e sa daram terasa aceea de sticla, care din punctul meu de vedere, este inutila. Daca mergeti la Engie sa va racordati la gaze si curent, trebuie sa aveti contorul de gaz montat deja. Daca nu aveti contorul de gaz, sunati la firma care a proiectat instalatia de gaz a blocului (ei sunt cei care vin si va monteaza contorul), si va vor pune in legatura cu cineva din echipele care fac racordari. Conform ultimei conversatii telefonice avute cu acea firma (acum o luna de zile), se lucra la scara A si C, iar la scara B coloana de gaz inca nu era instalata. Tot la Engie, la ei in sistem nu apare blocul TP1 (TP = Tomis Park) ci TG1 (Tomis Garden. asa se numea proiectul inainte). Adica, tot aia e. :)

#351
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Asa ....daramati totul, pereti, sticla, ce va incomodeaza.Stiti ca daca faceti de capul vostru modificati de compartimentare su nu aveti autorizatie sunteti pasibili de amenda?

#352
ChiefOfficer

ChiefOfficer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.03.2020

 raducut123, on 04 octombrie 2021 - 16:58, said:

Asa ....daramati totul, pereti, sticla, ce va incomodeaza.Stiti ca daca faceti de capul vostru modificati de compartimentare su nu aveti autorizatie sunteti pasibili de amenda?

Cine a spus ca fac de capul meu? O sa strang frumos toata documentatia si o sa obtin autorizatia pe care o voi lipi frumos pe usa apartamentului. Deci, cine sa ma amendeze ?

#353
francs

francs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 15.08.2020
Stiam, ca scrie in regulamentul atasat contractului de vanzare cumpărare,  faptul ca nu este admisa nici o modificare la fatada apartamentelor.

#354
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
Regulamentul e de bun simt, ar trebui respectat de toata lumea.

#355
ChiefOfficer

ChiefOfficer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.03.2020

 francs, on 06 octombrie 2021 - 19:23, said:

Stiam, ca scrie in regulamentul atasat contractului de vanzare cumpărare,  faptul ca nu este admisa nici o modificare la fatada apartamentelor.
Nu se fac modificari la aspectul cladirii. De ex: nu ai voie sa iti inchizi balconul. Dar in interior, este treaba mea ce fac.

#356
francs

francs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 15.08.2020
" Terasa aceea de sticla " face parte din fatada blocului!


Edited by francs, 09 October 2021 - 10:13.


#357
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
A trecut sotia zilele trecute pe la apartament, intrucat a fost contactata de cei de la firma responsabila pt instalatia de gaze sa deschida apartamentul. Nu sunt prea multe schimbari pe la interioare , cu exceptia balustrazii care a fost montata si a iluminatului de pe coridoare. Drumul de acces e greu, mai ales dupa ultimele ploi,   s-a pus ceva pietris  in fata la scarii C. Se observa si putina miscare spre Granvia, au pus ceva pietris la una din gropile fara fundatie.

#358
Chrysab

Chrysab

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.04.2021
Din ce am înțeles, nu sunt tocmai pe profit, luând în considerație majorările de preț pentru materiale, în cazul unora sunt de 100%. Nu a fost în avantajul lor să ia bani în avans, semnând pentru o construcție viitoare. Mai au un an până la termenul scadent pentru faza a IIa. Probabil vor mai întârzia cu micile detalii, cât pot de mult, în favoarea construcției celorlalte scări.

#359
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011

View Postovidiu_costa, on 16 octombrie 2021 - 09:39, said:

A trecut sotia zilele trecute pe la apartament, intrucat a fost contactata de cei de la firma responsabila pt instalatia de gaze sa deschida apartamentul. Nu sunt prea multe schimbari pe la interioare , cu exceptia balustrazii care a fost montata si a iluminatului de pe coridoare. Drumul de acces e greu, mai ales dupa ultimele ploi,   s-a pus ceva pietris  in fata la scarii C. Se observa si putina miscare spre Granvia, au pus ceva pietris la una din gropile fara fundatie.

Urmeaza și Granvia sa ridice vis a vis de scara C ditamai blocul

Edited by maryo81_cta, 16 October 2021 - 13:49.


#360
francs

francs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 15.08.2020

View Postovidiu_costa, on 16 octombrie 2021 - 09:39, said:

A trecut sotia zilele trecute pe la apartament, intrucat a fost contactata de cei de la firma responsabila pt instalatia de gaze sa deschida apartamentul. Nu sunt prea multe schimbari pe la interioare , cu exceptia balustrazii care a fost montata si a iluminatului de pe coridoare. Drumul de acces e greu, mai ales dupa ultimele ploi,   s-a pus ceva pietris  in fata la scarii C. Se observa si putina miscare spre Granvia, au pus ceva pietris la una din gropile fara fundatie.

Apropo de firma de gaz. Nu trebuia ca la centrala sa fie 2 robineți? Eu asa am peste tot și la casa și la celalalt apartament. Am câte 2 puși unde este gaz pe țeavă. Chiar asa s au zgârcit la încă 1 robinet?
Pe scara au început sa apara defecte, urme pe lavabil, ici colo colturi bulite, la balustrada s a lăsat asa cum s a sudat se vede ditamai urma atât pe fier cât și pe lavabil.... Urat dacă rămâne asa...
Referitor la acces pot spune ca ești ca la mamaia la tara, zilele astea a plouat și este ca la tara....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate