Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ansamblul Rezidential Tomis Park Constanta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#1
SebastianCVN

SebastianCVN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.11.2019
Salut!
Ce parere aveti despre ansablul rezidential Tomis Park din Constanta?
Mentionez ca nu sunt din Constanta si ca sunt nevoit sa ma mut acolo in viitor. M-ar interesa mai multe detalii despre zona si daca a mai cumparat cineva de la dezvoltatorul proiectului, deoarece am inteles ca a mai construit ceva si in Tomis Plus si Lake Residence.
Din ce am vazut pe site preturile par destul de bune, dar as vrea sa stiu daca si calitatea constructiilor anterioare a fost ok.
Site-ul lor este acesta: https://www.tomispark.ro/

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Care - ala care se construieste langa Maritimo ?
Pe Stefanita Voda ?
Zona este infecta, galagioasa si aglomerata.
La final vor fi vreo 700 de apartamente asa ca, imagineaza-ti ce dezastru va fi
In reclama se mananca multa substanta maro cum ca vor fi 1000 de locuri de parcare
Sunt al naibii de curios sa vad unde
Da o tura prin zona sa vezi cum sta treaba

#3
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
...da, da, si multa multa verdeata, spatii verzi...

#4
SebastianCVN

SebastianCVN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.11.2019
Eu chiar ma gandeam ca nu e atat de aglomerata zona aia Posted Image Si ma atragea faptul ca este langa Vivo, o scoal si o gradinita din cate am vazut pe maps. Iar partea cu verdetea si parcul din interior parea interesanta, dar cred ca o sa mai astept putin pana se mai apropie de finalizare... sa vedem cu evolueaza lucrurile.

#5
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
Tomis Park se construiește exact langa Grand via Marina. Un alt proiect foarte mare. Momentan zona este ok, este mai retrasă putin. Din ce am inteles vor mari strada Ștefăniță Vodă iar la parter vor face spații comerciale printre care și o sală de forță cu piscină. In ultima fază plănuiesc să facă o parcare mare cu 3 etaje. Totusi cred ca proiectul va fi gata în 10 ani. Sunt trei etape. Pe hârtie suna bine dar intr-adevar zona va deveni foarte aglomerată.
Pe de altă parte toată Constanta este aglomerată si se construiește haotic. Dacă nu vrei aglomerație poti sa cumperi la maurer dar este departe de oras.

Edited by wizeron, 28 November 2019 - 17:34.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai ce naiba de magazine sa mai faca ?
Acolo este deja Maritimo si tocmai a rasarit un Kaufland
Si strada Ștefăniță Vodă se va mari cum ?

#7
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
https://www.replicao...roiecte-381335/
Cat despre spații comerciale, nu ma mira sa faca un mega image, romanul este leneș

#8
SebastianCVN

SebastianCVN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.11.2019

 Naijax, on 28 noiembrie 2019 - 17:36, said:

Pai ce naiba de magazine sa mai faca ?
Acolo este deja Maritimo si tocmai a rasarit un Kaufland
Si strada Ștefăniță Vodă se va mari cum ?

Sincer, nu ma deranjeaza cand sunt prea multe:)) Este mai rau sa nu ai de unde alege. Pe mine unul m-a "impresionat" ideea unui parc in mijlocul complexului si ca are mall-ul aproape (implicit o multime de magazine).

#9
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
Personal nu stiu cat de mult poti numi un parc adevărat ce vor construi. Va fi spatiu verde mai mare si va fi gata peste 5 -6 ani. Proiectul se face in 3 etape. In prima etapa nu construiesc parc, începând cu etapa 2 il vor construi.
Zona este intr-adevar buna dar se va aglomera. Pe de altă parte majoritatea zonelor bune sunt aglomerate in Constanta.

#10
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Sincer, toti promit marea cu sarea!Este tipic romanesc: te prind, te ademenesc, pana ai semnat actele...apoi...Atentie si la semnarea actelor, ce semnati, la ce va inhamati.Dezvoltatorii au juristi foarte buni, nu-i puteti pacali la acte...dar au si puncte slabe.De exemplu calitatea executiei lasa de dorit, calitatea materialelor folosite asemenea...Te trezesti peste cativa ani cu toate problemele.Sigur, exista si exceptii: pentru asta trebuie sa mergeti sa vedeti personal stadiul lucrarilor, calitatea executiei, termenele...Mult succes!

#11
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
Salut, am trecut pe lângă șantierul Tomis Park împreună cu un prieten inginer care cunoaște proiectul. Se lucreaza bine. Cat a fost frig nu au turnat beton ca alte construcții. Singura problema este zona care se va aglomera.

#12
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011

 wizeron, on 19 februarie 2020 - 22:24, said:

Salut, am trecut pe lângă șantierul Tomis Park împreună cu un prieten inginer care cunoaște proiectul. Se lucreaza bine. Cat a fost frig nu au turnat beton ca alte construcții. Singura problema este zona care se va aglomera.
Daca ai prietenul inginer cere-i mai multe amanunte te rog, daca cunoaste personal ce se intampla acolo.
Multi spun ca nu se pun materiale de calitate si nici nu se pun cat trebuie( gen plasa putina, etc) si ca peretii se vor crapa in timp. Este adevarat?

Ps:
Am auzit ceva de strada prelungirea Barbu Ștefănescu Delavrancea cum ca ar trece prin spatele asamblului rezidential daca stie careva mai multe amanunte. Multumesc!

#13
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
Salut, prietenul s-a uitat la cantitatea de fier din lamelele de rezistență si la structura blocului si a zis ca e ok. Nu stie de calitatea fierului dar a zis ca nu pare să fie prost. A zis ca, fiind primul bloc din ansamblu, probabil se chinuie să îl facă mai bine ca sa atraga clienti. Este cam ciudat blocul ca forma dar asta este subiectiv. A lăudat că nu au turnat beton cand a fost frig afara, spre deosebire de alți dezvoltatori.
Structura de rezistenta pe care este facut blocul este pe lamele si nu pe stâlpi ca majoritatea celor vechi. Asta este in avantaj ca nu ai grinzi prin casa dar limitează înălțimea blocului si este mai pretențioasă la construcție. Nu stiu despre strada respectivă.

#14
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Tare curios sunt cum s-a uitat la cantitatea de fier...a numarat barele????
Nu mi-o lua in nume de rau...e posibil sa fie ok, dar fara sa vezi proiectul, fara sa vezi armarea....nu cred ca poti sa-ti dai cu parerea...

Edited by raducut123, 26 February 2020 - 20:41.


#15
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
Am uitat sa zic. Cică in ultima fază a proiectului vor face o piscină si o parcare supraetajata. In spate vor sa faca o sală mare de fitness. Pana atunci cam greu cu parcarea in zona.
O problemă ar fi că este cam aproape de Granvia Marina care va fi cam la 40 de metri in lateral. Ii va cam lua lumina seara.

A văzut proiectul de arhitectură. Nu poti sa iti dai seama decât dacă faci tu calculele. Omu a zis asa ochiometric. Dar eu am incredere in el.

#16
buwu

buwu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.10.2009
Acum 2 zile am fost la ei pentru mai multe detalii , parcarea etajata din spate nu se mai construiește deoarece constructorul a ajuns la concluzia ca 1000 de locuri de parcare sunt suficiente , pretul este accesibil dar 10000-8000 euro pentru o parcare este cam multicel , primul bloc deja este vândut tot , al doilea bloc an finalizare 2022 Decembrie . Eu am mai dat de cei dela Novoplus care construiesc la ieșire din CT spre valu lăngă PECO PETROM , preturi foarte bune dar aceiași probleme ca si la euromaterna agloameratia .   Acuma ma gândesc unde sa aleg zona mai buna euromaterna sau zona Palas si diferențe de - 18000 la apartament cu 2 camere .iar Str stefanita va avea 2 sensuri doar pe o parte , partea din bulevard pana in dreptul intrări in tomis park .

Edited by buwu, 10 March 2020 - 22:04.


#17
ChiefOfficer

ChiefOfficer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.03.2020
Salutare!In ultimii cel puțin 10 ani,in Romania nu se mai dă buleala la construcția imobilelor,și nu se face rabat la nimic. Evident,că mai sunt cazuri izolate. Dar in general,se construiește foarte bine. Referitor la ansamblul Tomis Park, eu am riscat și am dat anul trecut în Martie,avansul (20%) pt un apartament cu 2 camere,iar în acea perioadă abia se apucau de sapat fundația. Restul de bani se dau in momentul când se face recepția. Și da, se poate face și credit ipotecar.Dezvoltatorul este același care a construit și Tomis Plus,și bănuiesc că toată lumea știe ca acolo s-a construit fara cap. In acel cartier nu exista locuri de parcare,trotuare,sau spatii verzi. Din cauza că acel cartier a fost construit prost, și "faima" e pe măsura proiectului. Ei spun că în legătură cu Tomis Park-ul, vor sufla și în iaurt, și îl vor face așa cum trebuie. Vreau sa va spun că prețul unui apartament cu 2 camere in blocul care se construiește acum, s-a scumpit cu 8000  de euro față de aceeași perioadă a anului trecut.Evident, și prețul unui loc de parcare a ajuns la 8500 de euro,fata de 6500 cât era în Martie anul trecut. Aglomerația o sa fie infernală,având în vedere că blocurile or să aibă 7 etaje. Pretul apartamentelor creste odată cu etajul. Cât despre lărgirea străzii Ștefăniță Vodă,e greu de crezut că vor renunța la câțiva metri din șantierul lor,doar pentru a lăți strada, stradă care oricum ar rămâne lățită până în unitatea militară vecină cu Tomis Parku. Referitor la zona verde din interiorul ansamblului, sunt sigur că mai mult de câțiva copaci și tufișuri la intrările în scările de bloc,nu vor exista.Locurile de parcare vor fi insuficiente,având în vedere că în ziua de azi, sunt și câte 3 mașini la un apartament. Ei spun că prima faza a proiectului,o sa fie gata la sfârșitul acestui an. Trăind in România și văzând că termenele sunt întotdeauna depășite,părerea mea e că prima faza o sa fie gata pe la inceputul anului viitor,sau primăvară. Sa nu uit: cei care au deja un avans dat, au prioritate la achiziționarea unui loc de parcare. Apartamentele se pot achiziționa finisate (nu recomand.mai bine ți-l faci tu cu mâna ta), sau la alb (pereții la nivel de glet,gazele in casă,fara uși,fara instalații sanitare,fara prize,fara parchet,cu aer condiționat, cu instalație electrică). Și din câte îmi aduc aminte, liftul o sa fie montat după ce apartamentele vor fi mobilate. Să știți că terenul pe care se construiește,nu se afla in niciun fel de litigiu cu primăria sau cu altcineva. Orice notar bun vă poate confirma acest lucru.

#18
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Vaporene, daca tu zici ca nu se mai da buleala te credem....Tare curios sunt ce scrie in contractul de vanzare, ca machetele si pozele de pe site sau din showroom nu prea au valoare juridica!Verba volant scripta manent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate