Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pana unde poate merge o acuza5...

lipsa simtului realitatii in poli...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 

aparat foto pentru poze la copii in interior

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 11.10.2006
As vrea un aparat foto pentru a face poze portret la copii in interiorul casei, la lumina de bec/led. Nu am nici un FF deocamdata, am avut un a7, dar nu am fost multumit de focalizarea slaba si nu l-am tinut. Am 6300 + sigma 16 mm f/1.4 + 35 mm f/1.8 + 50 mm f/1.8, canon m6 + 22 mm f/2, fuji x-t30, x-h2 + 56 mm f/1.2, 28 mm f/2, panasonic gx80 + 25 mm f/1.7 + .... altele, o gramada.

Dar, la Sony ... culorile, nu imi plac, nu mi-au placut, nu cred ca as mai merge pe Sony. Sony FF au culori mai bune, si la a7, am vazut ca e mai ok, dar totusi, tot nu imi plac, greu de corectat, nu stiu, nu imi plac culorile. Obiective, ASPC, asa si asa, zic eu. La ISO, acum, ca am mai multe aparate foto, nu as sari de ISO 1.600 cu un sony 6.300.
Canon, culorile, imi plac foarte mult. Dar, cu trackingul de la M6 + 22 mm f/2 si noise care apare de la ISO 800, cam greu in interior. Nu am 35 mm f/1.4, desi, am inteles ca este cel mai bun obiectiv ef-m
Fuji - ok, culori ok, dar la f/1.2, la un DOF asa mic, hm .... Fac de la capatul celalalt al camerei pozele, merge, mai greu, dar merge.
Cu 35 mm, personal, mi se pare cam "tele" in interior, 16 mm, mi se pare prea "wide". Ma impac bine cu 22-24-28 mm in interior pentru copii. Obiectivul preferat e de la Fuji 28 mm f/2, dar cu XT-1, il am si pe asta .... vine un ISO cam 1.600 pentru un SS de 1/60-1/80 - sa fie cat de cat.

Hmmm, deci, ma gandeam si eu daca sa sar calul la FF. Sony FF - nu imi plac culorile. a7III - cam scump si sa am culori bleah, la banii astia, nu prea as vrea. Panasonic S .... bugetul, cred ca ar fi ok. Nikon Z6, am auzit de bine, dar tot asa, bugetul. Ajung la Canon RP + 35mm f/1.8 = combinatia ideala pret/culor, cu tot Dynamic range mic si rezistenta mica la ISO mare....

De la un Fuji ASPC f/1.2 la un Canon FF 35 mm f/1.8, ca si zgomot de imagine, cred ca ies mai bine cu Fuji. Castig, poate, 1 stop cu Canon, ca e FF si pierd 2 stopuri la f/1.8 la obiectiv. Focalizarea si tracking la FF fiind mai greoi teoretic, se poate sa fie mai mare pierderea si de calitate si de poze in focus si de bani.

Buget - 2.000-3.000 euro

1. Sa raman la ce am, recunos foarte posibil GAS sindrom. Si, nah sa mai iau un obiectiv Fuji de 23 mm f/1.4 - imi place focala, in interior si cred f/1.4 e compromisul optim intre DOF, viteza de focalizare/tracking, ISO noise. Si, un obiectiv Canon 35 mm f/1.4 si stabilizat (la poze cu lumina de veghe, cand dorm de exemplu, desi 35 mm ASPC, mie personal imi e cam incomod)
2. Sa iau un RP + 35 mm f/1.8 (eventual si 28-100 f/4 obiectivul L kit). Cum sta RP cu focalizarea si tracking ? Am inteles ca la video 4K era dezastru, la foto, cum e ? Cu m6 - nu prea are treaba cu tracking .... Comparativ M50 cu RP - focalizare/tracking. Am dat comanda si de m50 .... Cred ca e mai rapid si tracking mai bun M50, avand si senzorul mai mic.
3. Sa raman cu ce am, sa imi bag mintile in cap si sa mai citesc de fotografie ? Cred ca ar fi cel mai bine .....
4. Sony 6.400 - cel mai bun tracking + culori mai ok, am inteles, dar tot acelasi noise la ISO. Sau un a7 II - unii zic ca mai merge daca nu e miscare foarte rapida, altii zic ca ba. Parca, cam prea vechi, mai bine RP ?
5. Altceva ...
6. As vrea si poze la dinti, degete. Ma ajuta un EF-M 35 mm f/3.5 sau Panasonic 30 mm f/2.8 - obiective macro, dar mult prea intunecate de interior ?

Am scris cam mult ....

#2
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Pentru interior, fără lumină ... propun Pentax KP .
Obiective cu montură Pentax K se găsesc de care îți dorește inima , de la cele manuale - vintage din anii 80 , până la cele mai moderne .
Are fel mai tare ISO dintre aparatele foto pe care le poți găsi pe piata .
https://www.magazinphotomania.ro/ aruncă o privire ... merită .

#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Musai la lumina de bec? Un blit ce are? Dar cu un obiectiv luminos poti face portrete fara probleme si cu un APS-C mai nou. Nu mi-a iesit rau nici cand am folosit un D300 si 50mm f/1.4

Daca vrei calitate mai buna, e suficient si un FF vechi si ieftin gen Canon 6D sau Nikon D600.

Daca te-ai plictisit de ce ai si vrei neaparat sa arunci cu banii, du-te in magazin si vezi ce poti lua de banii aia.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Fotografie inseamna grafie cu lumina.
Daca n-ai lumina, nu e fotografie.
Diafragmele deschise la f 0,95 -2.4 sunt pt. bokeh, DOF mic, detasarea subiectului de fundal.
La 2.8 fie tot pt asta ca nu poate mai mult obiectivul, fie daca e foarte sharp merge si pt astro.

In al doilea rand, lumina artificiala de interior nu e chioara decat daca e lasata sa fie chioara.
Eu la o lusta de camera mica pun normal CFL de 3 x 24W sau chiar 4x24W, jumate de 4000K si jumate de 2700 sau 3000K, sau daca gasesc toate de 3500K.
Pe LED tot 3 sau 4 de minim 15W fiecare.
Pt. redare buna a culorilor e nevoie de becuri cu CRI mare, 95 e putin si majoritatea au doar 80. Exista becuri cu CRI 99+ speciale.
Mai ieftin ar fi cu halogene care au nativ 2800K, unele au si filtru albastru pe sticla si se duc la 3400-4000 K.
In alt treilea rand, lumina artificiala uzuala de plafon nu e o lumina de fotografie, e lumina de poze de 2 bani, sau nici 2 bani.
Se poate face fotografie cu lumina artificiala, chiar si cu o veioza, dar care se plaseaza si orienteza anume pt. a obtrine o fotografie cat mai buna.

Legat de camere, da e boala.
Am si eu multe dar m-am vindecat de multi ani.
Si LBA pt obiective, dar la fel m-am vindecat de multi ani.
Bine, nici nu mai era nimic care sa ma multumeasca, asa ca practic vindecarea a venit natural...

Incearca sa te mai joci cu sursele de lumina, si artificiale.
Si mai foloseste si lumina naturala, chiar si la interior, mergi mai aproape de fereastra, si dimineata pana la 10, si dupamasa la golden hour care vara e inainte de 17 insa toamna e evident mai devreme.

Inca ceva, AF-ul te ajuta, dar absolut toate capodoperele cinematografice au fost facute cu focalizare manuala ( cu ruleta ).
Camerele cinematografice nu au avut AF deloc pana anul trecut.

Edited by loock, 18 November 2019 - 23:06.


#5
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 11.10.2006
@ hpavictor - nu am mai auzit de mult de Pentax. Ma uit. De ceva timp folosesc doar mirrorless.

@ neur0 - vine frigul si o sa fie mai multe poze in interiorul casei. Blitz, am citit ca nu este nociv pentru ochii copiilor, am incercat dar clipesc mai des din ochi. De la primul blitz, ii intrerupi din activitate si ii faci atenti, nu mai surprinzi momente placute, gesturi etc. Cand scot o camera si ma apropii, deja ii fac atenti la mine si devin curiosi sau nu se mai comporta firesc. In momente din astea, prefer un obiectiv de 50 mm cu care sa fac poze de la distanta, fara sa ii distrag atentia. De multe ori, fac poze si in rafala, pentru a surprinde anumite momente. Cu blitz, de la primul blitz, s-a terminat.

Cu un FF ar mai fi o problema - daca ma vede ca vreau sa-i fac poza cu ditamai televizorul cu oglinda, foarte probabil ca iar nu mai este spontan. Daca mai pun si un obiectiv mare ... Cred ca trebuie un FF compact, cat mai mica, daca merg pe asta.

@ loock - o parte cu becurile am inteles. W la becuri, nu vad rostul, intensitatea e in lumeni. Uneori setez temperatura culorilor manual, dar la Sony, tot nu imi place. O sa incerc cu becuri de diferite temperaturi.  Jocurile cu lumina, cam greu pentru o utilizare casnica. Ar trebui sa pregatesti si momentul - se mai poate si sa colaboreze si subiectul - prefer pozele spontane si copii oricum se misca cam cum si cand vor.
Lumina naturala - am geamuri la nord, lumina mai putina si cum vine iarna ... Momente vreau sa surprind si in restul zilei si noaptea.
Cu manual focus - niciodata nu mi-a placut si la cat de repede se misca copii, nu cred sa apuci mare lucru, doar sa ai un DOF enorm si un ISO pe masura si calitatea s-a cam dus.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Un CFL de ultima generatie de acum cativa ani la 24W are 1600 lumeni pe 2700K si 1540 pe 4000 K.
Pune 2, 3 sau chiar 4 becuri puternice la o lustra semimata, si necolorata, si o sa ai destula lumina.
LEDurile de 14-15 W au ~1300 lumeni dar nu e omnidirectionala decat la tipul filament, altfel e mai focalizata si mai bright in conul de iluminare acoperit.

Insa nu e o lumina de calitate pt fotografie.
E prea difuza si nedirijabila.

Nu am recomandat sa te joci cu temperatura de culoare.
Aia e pt avansati de la ATF.
Aminteam ca nu-mi place lumina artificiala nici de 2700 si nici de 6500, 6000, si nici macar de 4000K, pt ca la CRI de 77-80 reda un spectru cromatic varzuit, departe de realitate. Cea de 6500 arata ca de 8000K.
Prefer mai alba decat 2700, dar totusi calda pt interior, de aici 3350-3500K direct sau facuta din 2700-3000 amestecat cu 4000K.
4000 sunt unele cu lumina asa zis mai neutra, insa natural 6000K e alb neutru, deci asta arata cat de departe redau fata de natural...

Si aminteam ca exista becuri cu CRI mai mare de 95, cel mai facil fiind cu halogene de 2800K sau corectate la 3400-4000K.
Exista si CFL si LED cu CRI peste 95, chiar si 99+ (LED sunt de fapt tot flourescente cu pastila de reconversie peste un LED albastru inaintat spre UV).

Legat de focalizat, nu am recomandat sa focalizezi manual.
Si eu folosesc in general AF de multi ani.
Insa e preferabil sa supervizezi AF-ul si sa poti corecta la nevoie.

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postlopi, on 18 noiembrie 2019 - 21:41, said:

Dar, la Sony ... culorile, nu imi plac, nu mi-au placut,

La Sony 6300 la setările foto pe pagina 8 imediat dupa steadyshot ai Color Space și aici ai de ales între sRGB și AdobeRGB, acum depinde de stilul tău de lucru ce setare pui, dacă lucrezi doar cu RAW nu contează setarea asta fiindcă operațiunea de demosaicing o faci în softul din computer și îti generezi acolo spațiul de culoare și mai departe scoți pentru print în CMYK sau formatul printerului și sRGB pentru afișari pe web.
Dacă scoți din aparat un jpeg superfine iar poți folosi AdobeRGB dar după ce aduci imaginea pe computer prelucrezi acolo ulterior și scoți formatul de print CMYK sau pentru web sRGB.
Dacă însa dorești să scoți direct pozele din aparat și să le folosești fară prelucrări ulterioare atunci e bine să ai setarea pe sRGB altfel dacă aparatul scoate AdobeRGB și afișezi pozele direct pe web vei pierde din culori color clipping (Out-of-gamut clipping).

#8
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
@lopi, cred ca poti sa deschizi magazin cu ce ai, daca am inteles bine....

Parerea mea este ca:

1. Nu cred ca nu poti corecta in RAW culorile de la Sony (care mi se par decente). Daca vrei neparat culori, iei Panasonic S1sau S1R, dar sunt destul de impozante....

2. Fuji mi se pare superb pentru portrete, chiar si la interior... Eu si acum, cu orice aparat as avea, pun focusul pe centru si reincadrez (old habits die hard).

3. In final, cu buget de 2.000 - 3.000 EUR, poti lua un A7iii ( https://www.e-infin....mera_(body_only) ).

4. Cu orice full frame poti trage in interior la copii, or sa se uite la tine, cand tragi primele cadre, apoi nu te vor mai baga in seama...., nu are rost sa schimbi sisteme pentru asta...

Ai tras cu Sony A7 si nu te-au multumit culorile sau stii din review-uri ?

Edited by Dizlpower, 19 November 2019 - 22:05.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Din păcate mulți nu știu că poți seta enșpe profile de culoare și alte cele. Iar balansul de alb este o noțiune care se numește AUTO la majoritatea utilizatorilor :D

Sony are culori la fel de frumoase ca Fuji, Canon sau orice altă marcă și mult peste căcăniul de la Nikon (mai ales la modelele mai noi) pentru că D4, D300 de exemplu, au culori superbe.

#10
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,984
  • Înscris: 20.01.2005

View PostDizlpower, on 19 noiembrie 2019 - 22:04, said:

Ai tras cu Sony A7 si nu te-au multumit culorile sau stii din review-uri ?


Omul a spus foarte clar ca l-a nemultumit AF-ul.
A7 este primul FF ML de la Sony. Focalizarea nu este punctul lui forte.
Din cate am vazut, nici senzorul nu este la nivelul urmatoarelor FF-uri de la Sony. Cam cu un 1 stop mai jos la zgomot/DR.
Nu are nici stabilizare.

Edited by katran, 20 November 2019 - 09:48.


#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La Sony se poate vorbi de un body performant și complet abia de la A7III. În rest, trebuie evitate. Nu că nu ar fi bune dar nici pe-aproape de A7III nu sunt. Diferența este atât de mare încât nu ai cum să le mai iei în seamă pe alea vechi.

#12
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Oricum, cred ca marea diferenta se poate face mai mult la Wildelife, pasari etc.

Daca tragi cadre normale si nu te grabesti foarte, cred ca orice focus decent isi face treaba...poate ca si la oameni ajuta, desi, mie mi se pare foarte imprecis, pentru ca, intr-o multime de oameni, camera nu prea are cum sti exact unde vrei tu sa focalizezi....

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am mai zis-o. Poți să alegi o moacă și din mulțime o recunoaște automat pe aia și focalizează fix pe ochi, în cel mai rău caz, pe față. La toată seria, până îi spui tu că nu mai vrei să-l pozeze doar pe ăla (ca focalizare). A, să-ți mai spun că fie și fără funcția asta, îti arată moacele alora într-un pătrat și din cursor poți alege pe care vrei să focalizeze? Durează doar o secundă să faci asta, dacă tot îți place să faci manual totul.

Încearcă să crezi că a folosi punctul central pentru focalizare și reîncadrare ține de istoria fotografiei și nu de prezent :D

#14
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostDizlpower, on 20 noiembrie 2019 - 17:01, said:

desi, mie mi se pare foarte imprecis, pentru ca, intr-o multime de oameni, camera nu prea are cum sti exact unde vrei tu sa focalizezi....

Trebuie să îi spui camerei pe cine să faca focus si merge, sony 6300 are face registration, înregistrezi fața respectivă și intotdeauna va face focus pe persoana respectivă.

#15
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Folosesc uneori si face recognition, dar destul de putin, pentru ca eu nu vreau sa recunoasca o moaca...de ex. mergi la un eveniment, ceva si vrei sa focalizezi pe ce iti vine atunci...nu te gandesti dinainte ce pozezi (sau asa fac eu)..nu vreau sa trag 100 de cadre si sa nu am ce alege, prefer 5 cadre, mai precise...

Pana stai sa alegi moacele, ai pierdut momentul...

Eu am incercat sa cred ca e istorie punctul de pe centru, dar inca mi-e mai usor sa atept momentul, decat sa astept confirmarea de focus ;)

Eu vorbesc doar din experienta personala si din stilul meu de pozat...

View Posteugeniusro, on 20 noiembrie 2019 - 17:13, said:

Trebuie să îi spui camerei pe cine să faca focus si merge, sony 6300 are face registration, înregistrezi fața respectivă și intotdeauna va face focus pe persoana respectivă.

Multumesc, desi cred ca, orice utilizator de Sony o stie...:) sau ar trebui

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sa focalizezi cu Sony este cel mai ușor comparativ cu orice cameră. La fel ca la multe alte camere poți alege dimensiunea sau zona de ecran unde să facă focalizarea. Astfel restrângi foarte mult aria de plimbat cu focusul pe ecran. Nu mai spun că se duce singur pe fața respectiva și chiar dacă sunt mai multe, câte pot fi pe porțiunea aia de display? Să mai spun că acoperă aproape întreg ecranul, la propriu?
Nu ai nevoie să aștepți nicio confirmare, focalizează singur pe moacă chiar dacă ești în AF-S și nu neapărat în AF-C.

Lăsând amuzamentul de-o parte, chiar nu glumesc cu ce spun :)

Însă, pentru ce a întrebat colegul nostru, la interior și copii în mișcare, ai nevoie de două lucruri împortante. Autofocus rapid și precis și bliț. Asta doar dacă nu ai lumină continuă pe subiect.

O să fiu sincer și o să-ți spun că eu nu am folosit niciodată face recognition ci doar am testat. Asta pentru că e atât de facil să aleg eu focalizarea încât nu am simțit nevoia unei asemenea funcții. Fac și eu ca tine, mai vin și cu niște reflexe din trecut.

#17
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Eu folosesc uzual pentru street photography expand flexibile spot și uzual țin spotul poziționat pe unul din cele doua puncte inferioare din regula treimilor, ășa mă ajută să nu uit să incadrez după reguli Posted Image

#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Și eu tot așa :D
Doar mai modific din când în când mărimea spotului, a zonei din small, medium sau large care nu e deloc atât de large cum și-ar imagina cineva.
Pot să spun că și trackingul este al naibii de bun. Când ai decis pe chipul cui să stea focalizarea, îl urmărește prin tot cadrul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate