Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

M-a oprit politia italiana la iesirea din aeroport

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
@cspot,manaci rahat! Ai fost vreodata in Port Holyhead sau Port Dover? Ai auzit de cash control? De ce dracu ba dati cu parerea daca ati vazut UK doar in filme?

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa-i vezi pe astia de au vazut filme americane, mai ales westernuri... Cum stiu ei ca trage sherifu texan doar daca respiri spre el!

Edited by MembruAnonim, 10 November 2019 - 00:36.


#39
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Sã vezi tu cum te pun pe burtã carabinierii in Italia chit cã tu esti îmbrãcat intr un costum Armani si pe jos e noroi si apoi mai vorbim.
Nu dau doi bani pe tine, dar daca faci figuri esti luat pe sus fãrã discuție.

Idem in Germania, sunt foarte politicosi, dar sã te punã dracul sã nu respecți strict ce îți spune ãla sã faci.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Uite o filmare din italia - un albanez care nici macar nu este cetatean UE infrunta politia si nu il pune niciun mascat pe burata: omul isi cunoaste drepturie :)
https://youtu.be/l-C28GnTQFI?t=354

te intereseaza si englezii?

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-7DTANpj4zc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Prin 2010 am fost cu trenul in Franta. In Germania,  politia a venit direct la mine si mi-au controlat bagajele la sange. M-au pus sa ma descalt, dezbra etc. Totul fara nici o explicatie.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Control anal ti-au facut? Cavity check, cum ar zice ei...

What to know if you get pulled over in Germany

Quote

Polizei officers will identify themselves and state the reason for the traffic stop.

Edited by MembruAnonim, 11 November 2019 - 14:58.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Drepturile cetateanului sunt aceleasi in orice stat de drept, indiferent ca e Germania, Japonia, Italia, sau Bulgaria...

Quote

Grundsätzlich dürfen die Beamten den vorschriftsmäßigen Zustand des Fahrzeugs überprüfen. Dazu gehört zum Beispiel die Überprüfung der HU-Plakette am Nummern­schild oder die Kontrolle, ob der Fahrer Verbands­kasten und Warndreieck dabei hat. Die Polizei darf den Fahrer auch auffordern, das Fahrzeug zu verlassen. Das Fahrzeug betreten, einfach den Kofferraum öffnen gar das Auto durch­suchen dürfen die Polizisten aber nicht.
Dazu ist – ähnlich wie bei einer Wohnung – ein richterlicher Durchsuchungsbeschluss nötig. Ausnahmen gelten auch hier bei Gefahr im Verzug: „Wenn die Beamten einen begründeten Verdacht für eine Straftat haben, dürfen Sie unter Umständen auch ohne richterlichen Beschluss durchsuchen“, sagt Rechtsanwalt Jörg Elsner. Das kann zum Beispiel der Fall sein, wenn das Fahrzeug nach Cannabis riecht.

Edited by MembruAnonim, 11 November 2019 - 15:43.


#45
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Schimbarile in regulamentele lor dupa exacerbarea terorismului le dau dreptul la verificari suplimentare, in general de rutina/aleatoriu, sau daca li se pare ceva suspect. Daca insa le dai cel mai mic motiv (intrebari in plus, nervi, ezitari) si ai si ghinionul sa dai peste unul mai "dur", n-au nici cea mai mica problema sa depaseasca binisor limita bunului simt cu controlul, inclusiv sa te duca intr-o incapere pt. verificari/intrebari si mai si (fara sa le pese ca pierzi avionu/autobuzu etc.) - sunt acoperiti de regulament, indiferent daca, in anumite situatii, e vorba de incalcarea drepturilor omului...

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ideea e ca trebuie sa-ti spuna motivul controlului... indiferent ca e cu teroristi, mafioti, traficanti, sau orice alt motiv. Nu luam oamenii pe strada aleatoriu sa le facem control la prostata :)

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 alecsus27, on 11 noiembrie 2019 - 15:48, said:

Schimbarile in regulamentele lor dupa exacerbarea terorismului le dau dreptul la verificari suplimentare, in general de rutina/aleatoriu, sau daca li se pare ceva suspect. Daca insa le dai cel mai mic motiv (intrebari in plus, nervi, ezitari) si ai si ghinionul sa dai peste unul mai "dur", n-au nici cea mai mica problema sa depaseasca binisor limita bunului simt cu controlul, inclusiv sa te duca intr-o incapere pt. verificari/intrebari si mai si (fara sa le pese ca pierzi avionu/autobuzu etc.) - sunt acoperiti de regulament, indiferent daca, in anumite situatii, e vorba de incalcarea drepturilor omului...
Schimbarile din regulamente nu au anulat Carta Internationala a Drepturilor Omului si respectiv Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene. Daca se intampla asta, terorismul si-ar fi realizat scopul...

Edited by MembruAnonim, 12 November 2019 - 11:27.


#48
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 XL700VA, on 09 noiembrie 2019 - 08:23, said:

Intamplare un pic ciudata la iesirea din aeroportul Bergamo.  Dupa controlul pasapoartelor, exact la iesirea din aeroport ma opreste politia italiana. Imi cere pasaportul, le arat cartea de identitate. Se uita la ea, apoi ma intreaba cati bani am! Am crezut ca nu am inteles bine, si am rugat politistul sa repete. Voia sa stie cati bani cash am. Le-am spus 250 euro (exact atatia aveam). Mi-a urat o zi buna, mi-a dat buletinul ... si asta a fost tot. Mai spun ca au vorbit politicos, totul s-a desfasurat civilizat. Doar m-a intrebat, nu m-a pus sa ii si arat.
Care e faza ca nu pricep neam. De ce trebuia sa stie politia italiana cati bani cash am? Chiar nu pricep deloc ... Am mai calatorit in afara , dar niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva. Nu m-a deranjat faptul petrecut ... doar sunt curios.
Nu cred ca era politia ci guardia de finanza. Si pe Otopeni cand iesi pana in porti sunt cei de la ANAF care in functie de ce li se pare lor te pot opri pentru intrebari.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am fost la Otopeni de curand... Inainte insa nu am vazut asa o tampenie Posted Image

ANPC pune intrebari pe Otopeni?

Politia locala? Garda de Mediu? Propun sa se faca asa o cladire cu mai multe birouri prin care sa mergem sa luam vize aprobat, inainte de intrarea in tara... Doar nu o sa tinem organele in strada sau sa stea in picioare toata ziua prin aeroport...

Edited by MembruAnonim, 13 November 2019 - 14:07.


#50
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Ideea e ca daca nu faci pe cocosul, povestea se termina mai repede si mai elegant.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ideea e sa faci tu pe gaina daca vrei, nu sa impui altora sa faca ce nu e cazul...

#52
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 andreic, on 09 noiembrie 2019 - 08:40, said:

La noi lumea crede ca domne nu e voie control de rutina ha ha ha...
Cred ca era vorba de un control in apropiere de frontiera! probabil chiar de politia de frontiera facut nu de un garcea plictisit de atita stat degeaba! si la noi zonele din apropierea frontierelor au un regim diferit de rtestul tarii! ha, ha, ha! in rest am destule luni consecutive petrecute in afara tarii si nu m-a oprit nici un control de ''rutina''!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate