Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

M-a oprit politia italiana la iesirea din aeroport

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Intamplare un pic ciudata la iesirea din aeroportul Bergamo.  Dupa controlul pasapoartelor, exact la iesirea din aeroport ma opreste politia italiana. Imi cere pasaportul, le arat cartea de identitate. Se uita la ea, apoi ma intreaba cati bani am! Am crezut ca nu am inteles bine, si am rugat politistul sa repete. Voia sa stie cati bani cash am. Le-am spus 250 euro (exact atatia aveam). Mi-a urat o zi buna, mi-a dat buletinul ... si asta a fost tot. Mai spun ca au vorbit politicos, totul s-a desfasurat civilizat. Doar m-a intrebat, nu m-a pus sa ii si arat.
Care e faza ca nu pricep neam. De ce trebuia sa stie politia italiana cati bani cash am? Chiar nu pricep deloc ... Am mai calatorit in afara , dar niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva. Nu m-a deranjat faptul petrecut ... doar sunt curios.

#2
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
O fi vrut sa stie daca te-ai dus la cersit!      Posted Image

Eu cred ca nici atata nu aveam, in general nu am asa mult cash la mine. Au mai multe POS-uri decat noi, presupun.

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Erai suspect. Cine stie ce li s-a parut lor.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Controale de rutina. Isi fac meseria si-atat. Si eu am fost oprit, tot la Bergamo, tot civilizat. Nu mi s-a parut ciudat.

#5
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
De obicei evit sa folosesc carduri in calatorii externe, doar cash.
Bun daca eram suspect, de ce nu m-au pus sa ii arat? De ce m-au crezut pe cuvant? De ce nu m-au intrebat ceva de scopul vizitei,  sau cat stau acolo?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
La noi lumea crede ca domne nu e voie control de rutina ha ha ha...

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Le-ai cerut ordinul de serviciu asa cum ar face un roman neaos?
Glumesc.
Era doar un control de rutina asa cum e normal de fapt.
Doar la noi se face balamuc cu ordinul de serviciu, motivul legitimarii, se striga "ABUUUUZ" si se tavaleste lumea pe jos.
In alte tari in schimb, e normaliate

#8
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Probabil nu asta l interesa, câți bani ai, voia să verifice altceva, daca esti coerent, dacă esti drogat, cine stie ce dracu li s a parut suspect la tine.

#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Hei ... am spus mai sus ca nu m-a deranjat acest control. Doar eram curios. Atat. Am inteles, control de rutina.
Problema rezolvata, plec la vizitat obiective turistice ca e tarziu ...

Edited by XL700VA, 09 November 2019 - 09:06.


#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
A fost control de rutina aleatoriu, cateodata sunt opriti oameni la intamplare si cercetati fara niciun motiv.

#11
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Nu le-a placut de tine sau pareai dezorientat ca altfel nici nu te bagau in seama .

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Oamenii cand spun minciuni au un anumit comportament. Politistii il stiu. Daca te-ai comportat normal te alasa. Altfel te iau la intrebari mai departe. Si la vama cand intri in Romania de cele mai multe ori eram intrebat:
- De unde vii?
- Doooh, pai nu vezi ca am numere de Germania, vin din Franta?

#13
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostBursul, on 09 noiembrie 2019 - 09:14, said:

Oamenii cand spun minciuni au un anumit comportament. Politistii il stiu. Daca te-ai comportat normal te alasa. Altfel te iau la intrebari mai departe. Si la vama cand intri in Romania de cele mai multe ori eram intrebat:
- De unde vii?
- Doooh, pai nu vezi ca am numere de Germania, vin din Franta?
E cu dus si intors asta. Ai numere de DE dar poate ai dat ocol de UE cu masina si ai facut una alta pe drum...
Poate veneai din Italia :))

Edited by mannyx92, 09 November 2019 - 09:27.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Un prieten a patit la fel, dar in UK, fix pe tubul care ducea la avion, adic anu avea unde sa fuga.

Daca te vede mai patrat si daca semeni cu Shrek la tunsoare, te intreaba de sume, pt ca sunt baieti care sunt catari de bani.

#15
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postlaffin, on 09 noiembrie 2019 - 09:24, said:

probabil esti mai "bronzat". faci solar? :lol:

Da, buna asta. Nu fac solar, nu sunt bronzat, nu am nici un fel de frizura ciudata. Poate eram un pic dezorientat, pentru ca ma uitam dupa ceva indicatoare cu Terravision - autobuzul care merge la Milano. Atat.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmyshyk, on 09 noiembrie 2019 - 08:37, said:

Controale de rutina. Isi fac meseria si-atat. Si eu am fost oprit, tot la Bergamo, tot civilizat. Nu mi s-a parut ciudat.


View Postandreic, on 09 noiembrie 2019 - 08:40, said:

La noi lumea crede ca domne nu e voie control de rutina ha ha ha...
Sclavii si jandragnii ne spun ca e voie...

Controlul de rutina se face doar la doctor... Exista verificari tematice, pe tema cersetoriei, spalarii de bani, prostitutiei, trafic de persoane, persoane date in urmarile, etc...
Si da nu e treaba politiei rutiere unde merge soferul, unde lucreaza, unde se pisa, cu cine si-o trage, etc... Incurcati atributiile departamentelor politiei romane :D
Cunoasteti-va drepturile si aparati-le pentru ca au murit oameni pentru ca voi sa fiti liberi !

Drepturile omului, nu doar slogane ieftine
Drepturile omului nu sunt altceva decât principiile demnităţii, egalităţii, libertăţii, a respectului reciproc şi înţelegerii între oameni. Ele sunt importante oriunde şi pentru oricine se consideră om, deoarece ele vizează pe oricine şi reprezintă valori fundamentale care sunt indispensabile pentru realizarea unei societăţi solidare, juste şi incluzive.

View PostXL700VA, on 09 noiembrie 2019 - 08:23, said:

Intamplare un pic ciudata la iesirea din aeroportul Bergamo.  Dupa controlul pasapoartelor, exact la iesirea din aeroport ma opreste politia italiana. Imi cere pasaportul, le arat cartea de identitate. Se uita la ea, apoi ma intreaba cati bani am! Am crezut ca nu am inteles bine, si am rugat politistul sa repete. Voia sa stie cati bani cash am. Le-am spus 250 euro (exact atatia aveam). Mi-a urat o zi buna, mi-a dat buletinul ... si asta a fost tot. Mai spun ca au vorbit politicos, totul s-a desfasurat civilizat. Doar m-a intrebat, nu m-a pus sa ii si arat.
Care e faza ca nu pricep neam. De ce trebuia sa stie politia italiana cati bani cash am? Chiar nu pricep deloc ... Am mai calatorit in afara , dar niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva. Nu m-a deranjat faptul petrecut ... doar sunt curios.
Initiator ai dreptul sa intrebi la fata locului de ce te-au oprit, la fel cum ai dreptul sa refuzi sa vorbesti cu ei daca ti se pare ca fac un abuz ... Degeaba intrebi acum, aici pe forum.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostXL700VA, on 09 noiembrie 2019 - 09:40, said:



Da, buna asta. Nu fac solar, nu sunt bronzat, nu am nici un fel de frizura ciudata. Poate eram un pic dezorientat, pentru ca ma uitam dupa ceva indicatoare cu Terravision - autobuzul care merge la Milano. Atat.
Dezorientat total daca pt asta deschizi topic pe sp.
Nu le-ai bagat fraza?: " Sunt cetatean european si am drepturi".

Suspect caraus de droguri.


#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Eram doar curios, atat. Si gata ca nu mai pot scrie din metro. Cred ca un admin poate inchide topicul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate