Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

M-a oprit politia italiana la iesirea din aeroport

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 XL700VA, on 09 noiembrie 2019 - 08:39, said:

De obicei evit sa folosesc carduri in calatorii externe, doar cash.
Bun daca eram suspect, de ce nu m-au pus sa ii arat? De ce m-au crezut pe cuvant? De ce nu m-au intrebat ceva de scopul vizitei,  sau cat stau acolo?

Prea multe "de ce-uri"
Accepta-ti situatia si nu mai pune atatea intrebari stupide.
Daca nu-ti convine situatia aminteste-ti ca esti european cu drepturi si da-i in judecata pe rahatii aia de politisti.Daca nu doresti asta,nu mai deschide subiecte de doi lei si vezi-ti de treaba.
Cred ca "te plictisesti maxim",sa citez o expresie in voga a incultilor,multi dintre ei prezenti si pe acest forum.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Adm, on 09 noiembrie 2019 - 09:31, said:

Un prieten a patit la fel, dar in UK, fix pe tubul care ducea la avion, adic anu avea unde sa fuga.

Daca te vede mai patrat si daca semeni cu Shrek la tunsoare, te intreaba de sume, pt ca sunt baieti care sunt catari de bani.
Sincer eu nu as trimite un catar cu asa fizionomie la treaba

#21
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,597
  • Înscris: 05.12.2005

 laffin, on 09 noiembrie 2019 - 09:24, said:

probabil esti mai "bronzat". faci solar? Posted Image
Că parcă italienii ar fi numai albinoşi...

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dan1980_25, on 09 noiembrie 2019 - 08:42, said:

Le-ai cerut ordinul de serviciu asa cum ar face un roman neaos?
Glumesc.
Era doar un control de rutina asa cum e normal de fapt.
Doar la noi se face balamuc cu ordinul de serviciu, motivul legitimarii, se striga "ABUUUUZ" si se tavaleste lumea pe jos.
In alte tari in schimb, e normaliate
ART. 7
Toți oamenii sunt egali în fața legii și au, fără nici o deosebire, dreptul la o egala protecție a legii. Toți oamenii au dreptul la o protecție egala împotriva oricărei discriminări care ar viola prezenta declarație și împotriva oricărei provocări la o asemenea discriminare.
ART. 12
Nimeni nu va fi supus la imixtiuni arbitrare în viata sa personala, în familia sa, în domiciliul lui sau în corespondenta sa, nici la atingeri aduse onoarei și reputației sale. Orice persoana are dreptul la protecția legii împotriva unor asemenea imixtiuni sau atingeri.

ti-am pus doua citate din alte tari, mai spalate de abuzuri ;)

googleit daca vrei sa afli despre ce e vorba ...

#23
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
De ce controalele astea? Din foame de bani! Eu vin in fiecare luna acasa din Irl de Nord si la port in Holyhead e nebunie cu cash control. Cati ai,de unde si cum...o nesimtire maxima. Daca zici ca ai pana in echivalent 10K€ cat e legea ca nu trebuie declarati iar nu e bine,iti spune ca au ei lege ca pot retine orice suma ce depaseste 1000£....un mare rahat...de asta oamenii ascund cash-ul si eventual declara sume mici...

#24
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.11.2006

 Bursul, on 09 noiembrie 2019 - 09:14, said:

Oamenii cand spun minciuni au un anumit comportament. Politistii il stiu. Daca te-ai comportat normal te alasa. Altfel te iau la intrebari mai departe. Si la vama cand intri in Romania de cele mai multe ori eram intrebat:
- De unde vii?
- Doooh, pai nu vezi ca am numere de Germania, vin din Franta?
Sunteti norocosi, eu cam la 4-5 ani vad un vames roman.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 eireman, on 09 noiembrie 2019 - 10:44, said:

De ce controalele astea? Din foame de bani! Eu vin in fiecare luna acasa din Irl de Nord si la port in Holyhead e nebunie cu cash control. Cati ai,de unde si cum...o nesimtire maxima. Daca zici ca ai pana in echivalent 10K€ cat e legea ca nu trebuie declarati iar nu e bine,iti spune ca au ei lege ca pot retine orice suma ce depaseste 1000£....un mare rahat...de asta oamenii ascund cash-ul si eventual declara sume mici...
Stiam ca in UE este armonizata legislatia... parca suma cash maxima era de 10000 de euro si nu era cazul sa declari sumele mai mici la intrarea in tarile respective

Edited by MembruAnonim, 09 November 2019 - 10:59.


#26
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
@lucian010,asa stie toata lumea...dar englezii si mai nou si altii o baga cu...legea lor interna...in UK tot ce e peste 1000£,in Irlanda peste 6400€....ei nu spun ca-i confisca,doar ca-i retin...de parca tu poti pleca mai departe fara bani...apoi ai vreme 30 de zile parca sa demonstrezi de unde,ce si cum...deci un fel de uniune...sovietica...

#27
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Mi s-a intamplat si mie la Roma.... Eram un grup de business si la un momentdat ne imprastiasem si ma uitam "dezorientat" prin aeroport. Atunci m-a oprit un politist si m-a intrebat intrebat cum ma cheama, unde ma duc, cat cash am.... si cand am ajuns acasa am observat ca s-a umblat si la bagaj.

#28
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 XL700VA, on 09 noiembrie 2019 - 08:23, said:

Intamplare un pic ciudata la iesirea din aeroportul Bergamo.  Dupa controlul pasapoartelor, exact la iesirea din aeroport ma opreste politia italiana. Imi cere pasaportul, le arat cartea de identitate. Se uita la ea, apoi ma intreaba cati bani am! Am crezut ca nu am inteles bine, si am rugat politistul sa repete. Voia sa stie cati bani cash am. Le-am spus 250 euro (exact atatia aveam). Mi-a urat o zi buna, mi-a dat buletinul ... si asta a fost tot. Mai spun ca au vorbit politicos, totul s-a desfasurat civilizat. Doar m-a intrebat, nu m-a pus sa ii si arat.
Care e faza ca nu pricep neam. De ce trebuia sa stie politia italiana cati bani cash am? Chiar nu pricep deloc ... Am mai calatorit in afara , dar niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva. Nu m-a deranjat faptul petrecut ... doar sunt curios.
Trebuiau sa-ti controleze si bagajul. Te-ar fi deranjat la fel de putin? :D

Tot control de rutina aleatoriu se cheama.

#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 MembruAnonim, on 09 noiembrie 2019 - 09:45, said:

la fel cum ai dreptul sa refuzi sa vorbesti cu ei daca ti se pare ca fac un abuz ...
Right... de vorbit tot vei vorbi cu ei, doar că mai tîrziu la secție.
Pui și legea care spune ce se întîmplă după ce îți exerciți acest drept?

Altfel - pentru tratamentele de tipul ăsta și privirile chiorîșe cînd află de unde ești, mulțumiți-le celor care ne-au făcut de cacao prin Europa.

#30
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Adm, on 09 noiembrie 2019 - 09:31, said:

Un prieten a patit la fel, dar in UK, fix pe tubul care ducea la avion, adic anu avea unde sa fuga.

Daca te vede mai patrat si daca semeni cu Shrek la tunsoare, te intreaba de sume, pt ca sunt baieti care sunt catari de bani.

    Povestea este putin exagerată ca sa nu zic ridicolă.
    La metrou în UK găsești politisti BTP(british transport police).
Politia nu te întreabă niciodată cati bani ai în buzunare. Nu au nevoie ! Poate prietenu nu a înțeles întrebarea.
  Prima întrebare este dacă nu ai ceva ascuțit în buzunare: ace, seringi, cutite, sabii,etc.
   Dacă vor să afle cati bani ai afla singuri pentru ca au dreptul să te controleze în buzunare si nu numai în buzunare.



 eireman, on 09 noiembrie 2019 - 11:34, said:

@lucian010,asa stie toata lumea...dar englezii si mai nou si altii o baga cu...legea lor interna...in UK tot ce e peste 1000ÂŁ,in Irlanda peste 6400â‚Ź....ei nu spun ca-i confisca,doar ca-i retin...de parca tu poti pleca mai departe fara bani...apoi ai vreme 30 de zile parca sa demonstrezi de unde,ce si cum...deci un fel de uniune...sovietica...

     Povesti inventate.
     La intrarea în UK nu se face control vamal. Cel putin deocamdata.
     Te întreabă doar sa arati un act de identitate.
      Ca observatie suplimentară trebuie sa ai mari probleme ca sa umbli la tine cu sume mari : 5000 -10 000. Nu e mai sigur sa tii banii pe card ?

#31
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 XL700VA, on 09 noiembrie 2019 - 09:40, said:

Da, buna asta. Nu fac solar, nu sunt bronzat, nu am nici un fel de frizura ciudata. Poate eram un pic dezorientat, pentru ca ma uitam dupa ceva indicatoare cu Terravision - autobuzul care merge la Milano. Atat.
Insemna  ca de asta. Erai prea perfect ca sa nu fii suspect!

 MembruAnonim, on 09 noiembrie 2019 - 09:45, said:

Geme lumea asta de curajosi care au curajul sa se cace in fata presedintelui! Doar ca nici unul nu-si asuma riscul sa-si dea jos pantalonii mai intai.

#32
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 CovertTwo, on 09 noiembrie 2019 - 08:47, said:

Probabil nu asta l interesa, câți bani ai, voia să verifice altceva, daca esti coerent, dacă esti drogat, cine stie ce dracu li s a parut suspect la tine.
evident
contactul face 2 face

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 radunic, on 09 noiembrie 2019 - 12:16, said:

Right... de vorbit tot vei vorbi cu ei, doar că mai tîrziu la secție.
Pui și legea care spune ce se întîmplă după ce îți exerciți acest drept?

Altfel - pentru tratamentele de tipul ăsta și privirile chiorîșe cînd află de unde ești, mulțumiți-le celor care ne-au făcut de cacao prin Europa.
Nu se intampla nimic deosebit, daca te ia la sectie fara sa fi facut nimic (au dreptul asta doar daca nu te legitimezi, nu si daca nu vrei sa vb. cu ei) ai dreptul sa pastrezi tacerea pana la venirea unui avocat din oficiu si translator (platiti de politie)...  Apoi discuti cu avocatul ca ti-au incalcat drepturile cetatenesti si ala te sfatuieste ce sa faci mai departe Posted Image

Daca nu ai cazare si masa stai pe banii contribuabililor in felul asta Posted Image

Voi inca vedeti politia ca un fel de sperietoare. Eu ii vad ca pe nsite functionari publici...

Nu inteleg, daca tot stati de vrajeala cu ei, de ce nu intrebati care este motivul interpelarii?

Eu acum vorbesc de cazul unor state care chiar functioneaza democratic si care respecta Carta Drepturilor Omului. Daca esti prin Coreea de Nord sau Turcia chemi ambasada nene Posted Image
Ca si fapt divers poti sa-i ceri politistului legitimatia si apoi sa-l intrebi si pe el cati bani are prin buzunare Posted Image Chestie de reciprocitate !

Edited by MembruAnonim, 09 November 2019 - 19:09.


#34
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,269
  • Înscris: 06.07.2007

 MembruAnonim, on 09 noiembrie 2019 - 10:59, said:


Stiam ca in UE este armonizata legislatia... parca suma cash maxima era de 10000 de euro si nu era cazul sa declari sumele mai mici la intrarea in tarile respective
Limita de 10k de euro e pentru cei care calatoresc in afara UE.
In UE in principiu nu exista limita insa depinde pana la urma de fiecare tara. Cu siguranta te vor lua la intrebari daca vor gasi asupra ta 80k de euro de exemplu.

Edited by dan1980_25, 09 November 2019 - 19:08.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand iesi din tara si scoti banutii cash gramada e cam panica... Cand intri cu ei nu ar trebui sa se planga :D

asa ca eu ii inteleg pe englezoi la iesire sa faca gat!

#36
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
La aeroport daca nu declari peste o anumita suma au dreptul sa confiste.De aia te-au oprit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate