Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 

Camera de supraveghere video/audio in clasă.

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna. Mâine trebuie sa merg la o ședință cu părinții la școală și vreau să discut punerea in clasă a unei camere de supraveghere video și audio, conectata la wifi, astfel încât toți părinții să poată intra on-line.
Ieri am fost până la școală și ușa era întredeschisă. Am auzit puțin din ora și chiar vroiam sa completez sau sa explic mai exact, sau pe înțelesul copiilor.
Nu știu cât de legal este. Am sa aduc în discuție lucrul asta, dar înainte vreau să mă documentez.
Pt mine personal este un plus. Acum și soția munceste și nu ne putem ocupa de copii, ar fi bine venit să mai pot intra on-line sa vad ce mai fac copiii.
Ce ziceți?

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Eu zic ca e paranoia. Deci tu nu ai alceva de facut decat sa spionezi copii altora ?
Ar fi de acceptat doar inregistrarea activitatii , si in caz de necesitate sa fie vizionate momentele. Prea va bagati in viata copiilor.

#3
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Eu personal zic ca e o idee proasta. Copii se vor simti supravegheati si timorati. Daca ai dubii ca se intampla nasoale in clasa discuta deschis cu cei de la scoala. Daca nu te intelegi cu ei fa o schimbare in sensul asta.
Nici tie nu cred ca ti-ar placea sa iti puna angajatorul camera deasupra biroului sa vada ce faci.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,204
  • Înscris: 22.05.2003
1. E o idee proasta.
2. Nu e legal, stiu ca a mai fost o discutie pe tema asta.
3. Profesorii nu vor accepta niciodata asta.

Ar fi misto sa stai pe camera si sa vezi cine copiaza de la cine, apoi e de dorit sa ai 2 way audio, adica sa poti tipa: "Alo! banca a 2-a de la geam, tine ochii la tine pe foaie!"

#5
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Multi parinti isi imagineaza ca dimineata isi i-au cafeaua si se aseaza comod in fotoliu si privesc orele de matematica de la clasa!
Este total interzis acest lucru deoarece:
- In acel spatiu de clasa nu este doar copilul tau. Sunt multi dezaxati in ziua de astazi. Sper ca se intelege la ce ma refer!
- In sala de clasa se realizeaza un demers didactic care presupune ceva asemanator "drepturilor de autor".
Iar in cazul in care se realizeaza lucrul acesta, bineinteles dupa acordul scris al parintiilor minorilor si cadrelor didactice care intra la ora, imaginile nu pot fi vazute in timp real ci doar inregistrarile lor daca se urmareste solutionarea unui eveniment. Accesul la inregistrari nu poate sa-l aiba decat anumite persoane stabilite clar prin decizie la nivelul unitatii scolare sau autoritatile competente daca le solicita in scris.
Cam asta stau lucrurile in mod legal si corect!

#6
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 11.11.2017
Și anturajul crede că-s eu dus cu pluta fiindcă afirm că limbricul securistoid (pe lângă cel comunist) n-a pierit și încă persistă...

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,774
  • Înscris: 07.02.2003

 redbotos, on 07 noiembrie 2019 - 08:51, said:

Buna. Mâine trebuie sa merg la o ședință cu părinții la școală și vreau să discut punerea in clasă a unei camere de supraveghere video și audio, conectata la wifi, astfel încât toți părinții să poată intra on-line.
Nu cred ca se va putea acest sistem la acre parintele sa acceseze, doar personalul scolii are acces la imagini iar parintii toti trebuie sa semneze ca sunt de acord (multe scoli deja au sistemul).

Edited by andreic, 07 November 2019 - 09:42.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e voie.
De ce ai pandit la usa? Nici nu trebuia sa intri in scoala.
Deci tu voiai sa intri peste profesor si sa iti expui propria ta teorie? Trebuia sa te arunce imediat in strada.
Ti-ar place sa vin eu (oricine de pe strada) la tine la munca si sa iti zic ca nu e bine cum lucrezi?

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 redbotos, on 07 noiembrie 2019 - 08:51, said:

Buna. Mâine trebuie sa merg la o ședință cu părinții la școală și vreau să discut punerea in clasă a unei camere de supraveghere video și audio, conectata la wifi, astfel încât toți părinții să poată intra on-line.
Ieri am fost până la școală și ușa era întredeschisă. Am auzit puțin din ora și chiar vroiam sa completez sau sa explic mai exact, sau pe înțelesul copiilor.
Nu știu cât de legal este. Am sa aduc în discuție lucrul asta, dar înainte vreau să mă documentez.
Pt mine personal este un plus. Acum și soția munceste și nu ne putem ocupa de copii, ar fi bine venit să mai pot intra on-line sa vad ce mai fac copiii.
Ce ziceți?
iti zicem ce ar trebui sa stii si tu: este ilegal!

nu fa asa ceva daca nu vrei sa ai mari probleme

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu nu va inteleg ??
Va doriti o scoala mai buna cu profesori de calitate  ancorati in procesul de invatamant dar transparenta e ceva tabu .

Daca nu cunoasteti toate scolile private care se respecta au camere in clase si orele se pot urmarii online .
Accesul se face pe baza de user si parole individuala si asa ai acces la calitatea predarii, calitatea procesului educativ
La scoala privata profesorul e platit din banii parintilor , nu comenteaza astfel de aspecte , isi face treaba exemplar la scoala de stat prestatia profesorului e dupa pofte sau optionala  sau nu e deloc , rezultatele sunt la tot pasulPosted Image

Asta cu ilegal e valabila numai pt bugetarul frustrat  care-si da ochii peste cap cind ii ceri socoteala si are impresia ca-ti face un favor   daca discuti cu el  .
Hai bree ma lasi , in societatea birocratica  bazata pe pile ,nepotism si aliante , transparenta  e ilegala, calitatea optionalaPosted Image

Edited by ciine, 07 November 2019 - 10:43.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001

 ciine, on 07 noiembrie 2019 - 10:37, said:

Daca nu cunoasteti toate scolile private care se respecta au camere in clase si orele se pot urmarii online .
Pune un print screen cu o imagine de azi, nu luata de pe net de 10 ani de la o singura scoala.

Edited by dorin_2k, 07 November 2019 - 10:40.


#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 dorin_2k, on 07 noiembrie 2019 - 10:40, said:

Pune un print screen cu o imagine de azi, nu luata de pe net de 10 ani de la o singura scoala.
Copilul meu a terminat scoala .
Cumnata mea lucreaza in sistemul de invatamant privat, toti parintii au acces sa vada ce se intampla in timpul orei  si apropo , salariul este dublu fata de scoala de stat  .

#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 26.02.2008
Legea este aceiași și pentru școlile de stat și pentru cele din privat. Este interzis vizionarea imaginilor recepționate de sistemul CCTV fără o autorizație prealabilă.
Cu alte cuvinte numai persoanele din conducere pot vedea ÎNREGISTRĂRI. Cele mai multe clase cu camere în ele sunt folosite pentru examenele de bac sau capacitate când sunt obligatorii.

Și eu lucrez în privat, sunt chiar administrator, în acest moment instalez camere pe holuri. Pentru clase este nevoie de aprobare specială, proiect și accesul la informațiile video nu se poate face live. Dacă se face este un abuz.  Scrie-ne ce școală este aceea?

Toate informațiile CCTV sunt stocate 14 zile. Dacă există reclamații în acest interval mut informația pe server până la soluționarea cazului. Conducătorul direct îmi spune să eliberez informația video către consiliul de disciplină. Nu părintele.

Legea educaţiei naţionale, art. 272, alin. (3): „înregistrarea prin orice procedee a activităţii didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care o conduce. Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activităţii didactice de către elevi sau de către alte persoane este permisă numai cu acordul cadrului didactic respectiv. Înregistrarea prin orice procedee a activităţilor desfăşurate în spaţiile şcolare este permisă numai cu acordul personalului de conducere, cu excepţia celor de la alin. (3).”

Ei bine, conducătorul școlii trebuie să aibă acordul tuturor profesorilor, dar și al tuturor părinților.
Apoi informația are caracter confidențial deci există și aici o lege a gestionării conținutului confidențional....stocare, manipulare securitatea informației...

Edited by orlandobarbulescu, 07 November 2019 - 10:58.


#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 orlandobarbulescu, on 07 noiembrie 2019 - 10:47, said:

Legea este aceiași și pentru școlile de stat și pentru cele din privat. Este interzis vizionarea imaginilor recepționate de sistemul CCTV fără o autorizație prealabilă.
Cu alte cuvinte numai persoanele din conducere pot vedea ÎNREGISTRĂRI. Cele mai multe clase cu camere în ele sunt folosite pentru examenele de bac sau capacitate când sunt obligatorii.
Ia pune tu legea aici , ca sa te credem, pina una alta sistemul privat functioneaza cu acces privat la camere  in spatiul scolii

.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 redbotos, on 07 noiembrie 2019 - 08:51, said:

Ieri am fost până la școală și ușa era întredeschisă. Am auzit puțin din ora și chiar vroiam sa completez sau sa explic mai exact, sau pe înțelesul copiilor.
Ai ceva competențe pedagogice ? De curios ce materie era de simțeai nevoia să completezi ce spune profesorul?

A-propos, paznic nu e la școala aia, intră oricine ca-n crâșmă ?

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Transmisii live video si sunet din scoli si gradinite pt parinti? Acum in 2019 in Ro? Nu prea cred dar.. cine stie ce inconstienti mai sunt.

#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 waterman, on 07 noiembrie 2019 - 10:58, said:

Ai ceva competențe pedagogice ? De curios ce materie era de simțeai nevoia să completezi ce spune profesorul?

A-propos, paznic nu e la școala aia, intră oricine ca-n crâșmă ?
Asat cu parintele istet si ieducat  reiese foarte bine din povestea de aici, lectura placuta
https://saccsiv.word...itiul-22x2-2x2/

 dorin_2k, on 07 noiembrie 2019 - 10:59, said:

Transmisii live video si sunet din scoli si gradinite pt parinti? Acum in 2019 in Ro? Nu prea cred dar.. cine stie ce inconstienti mai sunt.

Omule nu e transmie live pe facebook , e un acces conditionat, numai conditia de parinte  si conectarea cu user si parola  administrata de un sistem informatic iti da acces la streming, nu incurca borcanele

Edited by ciine, 07 November 2019 - 11:04.


#18
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 26.02.2008
Există chiar un precedent  când toate școlile au fost somate să dezactiveze toate sisteme de supraveghere deja instalate în Republica Moldova.

@ciine Ți-am scris legea și chiar articolul. Citește.  Citește și hotărârea curții constituționale europene atașată acelui articol.
Repet, poate pricepi : nicio școală din privat nu funcționează pe baza altui regulament decât cel emis de cadrul legislativ și aprobat de Inspectoratul școlar.Dacă o fac atunci sunt în afara legii. Care știm cum se aplică și cum se urmărește.

Edited by orlandobarbulescu, 07 November 2019 - 11:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate