Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Achizitie obiectiv Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,671
  • Înscris: 03.12.2014

View Postclaudiu_73, on 25 noiembrie 2019 - 21:13, said:

Îl am în atenție Posted Image, la f4. Nu știu dacă merita f2.8. Acum nu știu ce sa fac dacă sa mai țin sau nu fix-ul 50 1.4.
și la mine e pe listă 16-35 f2.8.
Acum la capătul larg am un EF 17-40 F4L  și-mi lipsește deseori acel stop de diafragmă. Din cauza asta îl folosesc mult mai puțin decât folosesc un fish-eye de 15mm de la Sigma.
Depinde mult și ce fel de fotografii faci, în ce condiții.

View PostReactor2015, on 26 noiembrie 2019 - 08:46, said:

Exact. Și oricum la peisaj urci mai sus de f4.
ca să fim riguroși în exprimare este de fapt f/4 și cobori, în sensul că închizi diafragma cu cât cresc numerele alea.

#38
florian966

florian966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2016

View PostReactor2015, on 18 noiembrie 2019 - 07:26, said:

Stai liniștit că am înțeles de mai demult. Ți se rupe atât de tare încât habar nu ai despre ce vorbești, drept dovadă mai sus unde ai făcut niște afirmații 100% aiurea Posted Image
La un moment dat o să abandoneze și Canikon DSLR, asta-i viața, așa să întâmplat și cu SLR, deși nostalgici vor exista cât lumea și pământul. Dar, bucurie pentru ei că Nikon si Canon sunt full de aparatură și obiective.

http://www.cipa.jp/s...ommon/cr200.pdf
Vanzari film camera 2007- 792000 buc.Cate erau SLR-uri Canikon nu stiu, dar daca vrei SLR Nikon poti sa-ti cumperi.
https://www.theverge...ed-sales-eos-1v
Canon a incetat productia in 2010 si a vandut pana in 2018. ''Senzationala" cererea de SLR-uri din partea clientilor.
  Cei care si-au tepuit clientii, in momentul in care au renuntat sa mai produca DSRL-uri, n-au facut-o pentru ca nu exista cerere.
In 2008 s-au vandut aproape 9,7 mil. Dsrl-uri: https://www.photosca...tualisiert/  , 2mil. au tras ''lozul castigator" pentru ca n-au cumparat Canikon si Pentax.
Din 2012 cipa publica vanzarile separat pentru dsrl : http://www.cipa.jp/s...ommon/cr300.pdf
In 2012+2013 sau vandut 30mil. dsrl-uri. Daca cerere exista care este legatura cu SLR-urile?De ce au ales unii producatori sa renunte la clientii care cumparasera de la ei Dsrl?
''Sony began developing the Alpha 7 series in 2012 out of fear that the company “could be weeded out,” Executive Vice President Shigeki Ishizuka said (Ishizuka oversees Sony’s imaging products and solutions business)" https://www.sonyalph...-be-weeded-out/
  Una e sa renunti ca nu mai exista cerere si alta sa renunti pentru ca nu faci fata competitiei.Parca ziceai ca ai pus pe hartie avantaje si dezavantaje si ai renuntat la Nikon, aparatura cumparata pe FIRMA, pentru Sony si Olympus. Cum arata situatia in viziunea mea.
Mirrorless vanzari 2012-2018= 25,275 mil. impartite intre SOlympus, Canikon,Panasonic,Fuji etc.
Dsrl. vanzari          2012-2018= 72,951 mil. majoritatea Canikon + Pentax
Parerea mea este ca majoritatea banilor nu se fac din vanzarea aparatelor, din cauza concurentei (vezi cazul Olympus), majoritatea vin din vanzarea obiectivelor.
Daca Canikon a vandut de 3 ori mai multe dsrl-uri decat SOlympus + Panasonic+ Fuji, de ce ar renunta la dsrl si la clientii astia?Cine crezi ca vinde mai multe obiective de peste 1500$/buc. Canikon pe dsrl sau SOlympus + restul producatorilor exclusiv de mirrorless?
Desi s-ar putea sa gresesc, n-ar fi prima oara, eu cred ca si daca va vinde doar 1mil./an Canon va continua sa produca dsrl-uri si obiective EF pentru ca de aici vin banii. Probleme sunt in ograda firmelor care produc exclusiv mirrorless.
Ai cumva alte date?Fara  sedintele de spiritism cu Nostradamus care declara ,,Mirrorless e viitoruuuuuuuuul".

#39
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da. :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate