Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Solutii naturale pentru a scapa de purici!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

Poll: Cum procedati pentru a scapa animalul dumneavoastra de purici? (12 member(s) have cast votes)

Care e metoda dumneavoastra pentru a scapa de puricii animalelor de companie?

  1. Folosesc metode naturale. (3 votes [25.00%] - View)

    Percentage of vote: 25.00%

  2. Nu folosesc metode naturale. Folosesc zgarzi antipurici si solutii impotriva puricilor. (9 votes [75.00%] - View)

    Percentage of vote: 75.00%

Vote Guests cannot vote

#1
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Deschid acest topic foarte important pentru a trage un semnal de alarma asupra stapanilor care folosesc otravuri de zgarzi antipurici pe animale si rog pe toata lumea de aici sa adopte metode naturale de a extermina puricii animalelor dumneavoastra de companie pentru a nu pune in pericol viata animalelor dumneavoastra! Multumesc!

Quote

Puricii sunt o creatie naturii, una inutila am putea spune, insa tot natura ne ofera si solutiile pentru a scapa de ei. In acest articol vom vorbi despre cum putem scapa de acesti paraziti folosind "arme naturale". Fara produse chimice si fara medicamente, care si ele insele dauneaza sanatatii animalului, putem tine totusi puricii la distanta de casa noastra, dar si de animalul de companie.
Deparazitarea animalului
Deoarece cateii sau pisicile sunt principalii posesori de purici in casa trebuie sa incepem eradicarea lor chiar de aici. Iar pentru aceasta exista o multime de solutii:
- baia cu rozmarin: faceti o infuzie din 2 maini de rozmarin proaspat adaugat la 2-4 litri de apa fiarta, lasati sa se raceasca, atat cat sa fie buna de imbaiat. Spalati animalul cu aceasta infuzie; daca conditiile de mediu permit, lasati animalul sa se usuce de la sine.
- lavanda: dupa baie aplicati cateva picaturi de ulei esential de lavanda la baza cozii si pe gatul animalului.
- otet de mere: adaugat in apa de baut a cainelui (1lingurita) sau diluat intr-un raport de 50/50 se poate pulveriza direct pe blana. Blana va deveni mai acida, iar purecii vor sta departe.
- lamaie: o lamaie taiata in sferturi si acoperita cu apa fiarta se lasa peste noapte. A 2-a zi pulverizati aceasta apa pe blana cainelui sau pisicii, cu grija pentru a nu ajunge in ochii acestora.
- pieptenele: special pentru indepartat puricii, se gaseste in orice pet-shop. Avand dintii foarte desi indeparteaza ouale si insectele adulte. Ideal ar fi sa se foloseasca dupa baie, deoarece baia nu reuseste sa indeparteze si ouale insectelor. Daca veti insista pe fiecare portiune din blana animalului veti reusi sa indepartati o mare parte sau chiar in totalitatea parazitii. Sa aveti mereu la indemana un vas cu apa, pentru a putea curata pieptenele daca se imbacseste cu oua sau purici.
- toaleta: la inceputul sezonului cald tundeti cainele, parul lung e preferat de acesti paraziti deoarece ofera conditiile perfecte de caldura si umiditate pentru a se inmulti.
Deparazitarea locuintei
Daca am gasit paraziti pe animalul de companie e foarte probabil ca deja si casa sa fi fost infestata, atat cu purici adulti cat mai ales cu oua. Iar daca deja pe companionul nostru l-am scapat de aceasta grija, e momentul sa luam cateva masuri pentru a combate parazitii si din interiorul casei:
- spalarea asternuturilor: puricii fiind activi noaptea, e foarte posibil sa se fi strans in patul dumneavoastra unde au gasit sursa de hrana si caldura. Probabil deja au lasat si oua acolo. De aceea e necesar sa spalati toate asternuturile in momentul in care ati inceput deparazitarea generala.
- aspirarea: parazitii sau ouale adapotiti in covor nu vor mai avea nicio sansa daca veti face o aspirare buna. Atentie insa sa folositi saci pentru aspirator de unica folosinta sau sa adaugati in sac o portiune dintr-o zgarda antiparazitara. S-a demonstrat ca aproximativ 96% din adulti pot fi prinsi astfel.
- praf de copt si sare: imprastiate pe covor sau pe pardoseala vor produce deshidratarea parazitilor si a oualor acestora. Lasati astfel peste noapte, iar a 2-a zi aspirati locurile unde ati imprastiat pulberea. Covorul nu trebuie sa se ude deoarece vor aparea pete albe din cauza prafului de copt.
- Diatomit (Diatomaceous Earth): pulberea e obtinuta din scheletul unor plante uniceluare marine fosilizate si este excelenta pentru eradicarea puricilor, deoarece produce deshidratarea acestora. Se aplica in locuinta peste tot, mai ales prin locurile preferate de paraziti. Se poate aplica chiar si in blana animalelor. Efectul insecticid e foarte bun. Din pacate la noi se gaseste mai dificil.
- capcanele pentru purici: sunt formate dintr-un bec incandescent si o hartie/ panou lipicios. Insectele atrase de caldura se vor lipi. Folosite singure capcanele nu sunt foarte eficiente, insa combinate si cu alte metode naturale de eradicare a puricilor pot fi folositoare.
- Nematodele: sunt viermi lati care se hranesc cu larvele puricilor. Sunt cea mai buna solutie pentru a tine curtea si gradina lipsita de paraziti. Din nefericire la noi se gasesc cu dificultate. Insa puteti intreba medicul veterinar despre aceasta solutie, care este foarte eficienta.
Daca pretuiti natura si mai ales sanatatea companionului dumneavoastra, atunci cele mai bune metode de a scapa de purici sunt cele naturale. Din cele prezentate mai sus ati putut observa ca exista o multime de solutii naturale si accesibile pentru a tine la distanta parazitii pe toata perioada verii, si nu numai.

Dacã patrupedul dumneavoastrã nu are încã purici și doriți sã preveniți apariția acestora, vã invitãm sã citiți și articolul Cum sã previi apariția puricilor la câini - remedii naturale împotriva puricilor.
Sursa: Nicolae Hasegan
Colaborator ZooLand.ro

Sursa: http://www.zooland.r...-de-purici-3081

Voi ce metode folositi pentru a scapa animalul dumneavoastra de purici?

Edited by Mickeydutza, 18 October 2019 - 20:14.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007

 Mickeydutza, on 18 octombrie 2019 - 20:07, said:



Voi ce metode folositi pentru a scapa animalul dumneavoastra de purici?
Picaturi ParaKill dupa cap.

#3
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016

 dan1980_25, on 18 octombrie 2019 - 20:19, said:

Picaturi ParaKill dupa cap.
Si daca isi linge blana dupa ce il speli intinzand otrava prin blana lui, ce faci dup-aia fara el? Ai grija! Posted Image

Edited by Mickeydutza, 18 October 2019 - 20:31.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003
Nu se intampla nimic nu mai bagati atata spaima :)
Si apropo sunt curios cum se linge dupa cap... cred ca e cam greu...

Solutii naturale ? Pai daca natura avea solutii animalele nu mai aveau purici... puricii sunt paraziti prezenti tocmai pentru ca sunt adaptati sa nu poata fi eliminati natural.

 Mickeydutza, on 18 octombrie 2019 - 20:23, said:

Si daca isi linge blana dupa ce il speli
Nu se spala animalele de curte si in special felinele... se intretin singure.

#5
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 Mickeydutza, on 18 octombrie 2019 - 20:23, said:

Si daca isi linge blana dupa ce il speli intinzand otrava prin blana lui, ce faci dup-aia fara el? Ai grija! Posted Image
Cate pisici ai vazut sa isi linga ceafa?

#6
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016

 andreic, on 18 octombrie 2019 - 20:40, said:

Nu se intampla nimic nu mai bagati atata spaima Posted Image
Si apropo sunt curios cum se linge dupa cap... cred ca e cam greu...
Ideea era ca daca il spala dupa ce a aplicat solutia ParaKill, domnul Dan va intinde otrava pe restul de blana. Cu otrava nu-i de gluma. Eu zic ca mai bine il baga in lavanda si l-a deparazitat complet. Stii cum fug puricii de lavanda???

 zoom0mooz, on 18 octombrie 2019 - 20:44, said:

Cate pisici ai vazut sa isi linga ceafa?
Nu e nevoie sa-si linga ceafa. Dupa spalat, solutia nu dispare din blana, ci se va imprastia pe restul de blana. Eu asa cred.

 andreic, on 18 octombrie 2019 - 20:42, said:

Solutii naturale ?
Da. Solutii naturale. Solutiile naturale expuse in primul post sunt cele mai bune si nu pun deloc in pericol viata animalului. Posted Image

Edited by Mickeydutza, 18 October 2019 - 20:52.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

 Mickeydutza, on 18 octombrie 2019 - 20:51, said:

Stii cum fug puricii de lavanda???
E buna si la cancer ? Mitologia de internet Posted Image Un tratament normal e eficient si sigur.

Edited by andreic, 18 October 2019 - 20:53.


#8
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016

 andreic, on 18 octombrie 2019 - 20:52, said:

E buna si la cancer ? Mitologia de internet Posted Image Un tratament normal e eficient si sigur.
Nu stiu daca lavanda e buna pentru cancer sau nu. Eu stiu ca lavanda e buna impotriva insectelor: puricilor, capuselor. Stiu ca lavanda alunga chiar si tantarii. Posted Image

 andreic, on 18 octombrie 2019 - 20:42, said:

Nu se spala animalele de curte si in special felinele... se intretin singure.
Andrei, sa stii ca multe animale de curte se chinuie din cauza puricilor si capuselor si vara unele nu reusesc sa se deparaziteze complet. De asta e bine sa inervenim noi uneori si cel mai sigur e cu metode naturale. Posted Image

Edited by Mickeydutza, 18 October 2019 - 21:13.


#9
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
E ok; soluții naturale; dar cu ele doar împrășții puricii prin casă, curte, pe stradă, în autobuz(e un topic despre)Posted Image Va fi animalul fără paraziți o perioadă de timp iar după aceea îi va prelua chiar de la stăpân.

LE: dacă ar funcționa remediile naturale n-ar mai fi pe piață nici insecticide, nici medicamente, nici alte chimicale.

LE2:
întreb pe cineva: ce e asta?
zice: un săculeț cu flori de levănțică, a fost pus în șifonier anul trecut;Posted Image
- dar de ce este găurit?
- e ros de molii! Posted Image Posted Image

Edited by jobist, 18 October 2019 - 21:57.


#10
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014

 Mickeydutza, on 18 octombrie 2019 - 20:51, said:

Solutiile naturale expuse in primul post sunt cele mai bune si nu pun deloc in pericol viata animalului.

Zici? Lavanda este foarte toxica pentru pisici, pot muri de la o singura picatura.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
adica sa-i prinzi ? cum fac maimutele ?

#12
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016

 AlbastruIndigo, on 18 octombrie 2019 - 21:57, said:


Zici? Lavanda este foarte toxica pentru pisici, pot muri de la o singura picatura.
ParaKill e toxic. Lavanda e toxica pentru purici si capuse.

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011
Eu nu am animale si nici nu pricep cum de altii au timp de unul. Vezi si complicatia de fata. Tot iti ia 20 de minute pe zi, daca nu 30-60 sa ai grija de animal. Inteleg doar daca esti singur, batran, sau chiar iti plac. Carnet, veterinar, paraziti, muscaturi, zgomot, zgarda, covoare rupte, calduri, pierdere, deces etc etc. Cui il lasi cand pleci de acasa etc. O suna cinic, dar asta este...

Luati plata facturilor manual si inumutiti-o cu 5, ba cu 10. Voi va dati seama cat timp pierdeti, oameni buni? Singura explicate gasita e ca oamenii astia au o viata extrem de limitata si plictisitoare, cu oameni asisderea. Au un serviciu banal, au in jur numai oameni banali, rate de platit, obligatii, pana si copiii sunt la casa lor, si atunci.. e bun si un caine sa iti mai omoare din timp. Ca ce sa faci cand vii de la primarie sau de la spital dupa ce ai bagat numele si prenumele in calculator etc etc.

Edited by aaaa4567, 18 October 2019 - 23:09.


#14
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Animalul de companie e cel mai frumos suflet de pe pamant. Asa e si stapanul pentru animalul de companie. :)

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

 Mickeydutza, on 18 octombrie 2019 - 21:10, said:

Eu stiu ca lavanda e buna impotriva insectelor: puricilor, capuselor. Stiu ca lavanda alunga chiar si tantarii. Posted Image
Si impotriva pisicilor Posted Image TI-am sugerat sa nu te mai iei dupa mitologie...

 Mickeydutza, on 18 octombrie 2019 - 22:27, said:

ParaKill e toxic. Lavanda e toxica pentru purici si capuse.
Nope, invers.

 AlbastruIndigo, on 18 octombrie 2019 - 21:57, said:

Zici? Lavanda este foarte toxica pentru pisici, pot muri de la o singura picatura.
Corect.

Edited by andreic, 18 October 2019 - 23:16.


#16
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014

 Mickeydutza, on 18 octombrie 2019 - 22:27, said:

ParaKill e toxic. Lavanda e toxica pentru purici si capuse.

Lavanda e toxica pentru pisici! Am vazut deseori pisici otravite chiar cu lavanda din gradina stapanilor, nu am nevoie de initiati pe net care sa-mi spuna ce e bun sau nu pentru animalul meu.

Am trei, le dau Advocate picaturi si nu au avut vreodata efecte adverse sau alte probleme. Au implinit 10 si respectiv 6 ani. Daca le-as fi tratat cu lavanda, acum aveam doar amintiri cu ele.

Si apropo, ai vazut vreodata cum reactioneaza o pisica la mirosul de otet? Sau la alte balarii scrise in articolul ala de doi lei? Mda...

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si-atunci, daca lavanda e toxica pentru pisici, cum explicati acel produs pentru litiera pisicii cu aroma de lavanda?
Pe vremuri, impotriva purecilor in casa, se foloseau frunze de nuc imprastiate pe sub si pe salteaua de ghije, sub cearsaf. Si chiar functiona.

#18
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

 zoom0mooz, on 18 octombrie 2019 - 20:44, said:

Cate pisici ai vazut sa isi linga ceafa?
Toate.
Se ling pe labuta, dau cu labuta pe ceafa, ling iar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate