Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Casa parter Balotesti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Iti ajunge adancimea aia a.i. sa ai cadere.
Canalizarea NU ingheata, poti iesi la 20-30 cm sub cota amenajata a terenului, cat sa acoperi teava cu ceva pamant si trotuar.


#38
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Cool, ms. Suna bine!

Daca tot am inceput cu grijile: eu o sa fiu mai la vale decat restul caselor din zona... daca se umple canalizarea de la ploaie sau altceva, iese pe la mine?
Cum se rezolva problema asta?

#39
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
1 - Google: "clapeta de sens canalizare"
2 - de 2-3 ori pe an verifici scurgerea pe traseul stradal si daca sunt depuneri turnati apa la unison cativa vecini. Daca tot nu este ok apelati operatorul local.
Apa de ploaie nu are ce cauta in canalizarea menajera.

#40
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Merci @gabian22.

Stiu ca apa de ploaie nu e voie s-o dai in canalizare, dar e o idee atat de atragatoare pentru multe lume. De asta intrebam just in case.

#41
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postgabian22, on 17 octombrie 2019 - 22:34, said:


Apa de ploaie nu are ce cauta in canalizarea menajera.
Serios ? Nu este o regula, depi de de tipul canalizarii
. In zona respectiva nu cunosc sa fie separate canalizarile


#42
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Sunt si zone ( putine) unde e posibil dpdv legal sa dai pluvialele in canalizare, trebuie intrebat la cei cu utilitatile.

View Post3matrix, on 17 octombrie 2019 - 23:57, said:


Serios ? Nu este o regula, depi de de tipul canalizarii
. In zona respectiva nu cunosc sa fie separate canalizarile
Dar stii o zona in care sa fie separate adica sa existe si canalizare de pluviale separat?




#43
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Personal nu cunosc localitati unde sa fie permisa deversarea apelor pluviale in canalizarea menajera, poate exista...
Apa pluviala este considerata apa "gri". Poate fi epurata mecanic si trecuta printr-un separator de hidrocarburi.
Daca intra in reteaua menajera la ploi statia de epurare nu poate prelua acel debit, indiferent cum este dimensionata chiar si cu bazin tampon. Atunci surplus-ul se deverseaza pe by-pass direct in emisar, de cele mai multe ori chiar fara epurare mecanica.
Daca acel volum imens trece prin statie, "spala" tot procesul si dureaza cateva saptamani pt a fi restabilit.

As recomanda un bazin ingropat care sa colecteze pluviala si pe care sa o poti utiliza apoi pt gazon/gradina. Mai ales ca apa va fi din ce in ce mai scumpa

#44
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Este fix pe dos ...sint putine locuri unde canalizarile sint separate.
In majoritatea cazurilor sistemele sint cele vechi , comune , chiar gindite ca apa de ploaie sa spele canalizarea .
Atunci nu se punea problema de statii de epurare .

#45
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Planul e sa fac un bazin pt apa de ploaie, si sa o folosesc la udat (dar o sa fie si un put pt udat, nu ma bazez doar pe apa de ploaie).

In https://www.meteoblu..._romania_685590 vad ca max e in iunie, 60mm de ploaie.
0.06m * 200m2=12m3 - deci un bazin de 10m3 ar trebui sa ajunga daca am grija sa consum apa din el.

Ma gandeam la un bazin din plastic ingropat; exista optiuni mai bune/simple/ieftine?

#46
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 23.02.2007
Daca tot ai foraj, bazinul mi se pare o cheltuiala inutila. Sa scoti 12mc de apa din pamant te costa cam 3kWh * 0.8lei = 2.4 lei :)

#47
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Put si un bazin suspendat e suficient pentru irigat. Apa de ploaie poate merge in santul de la drum sau intr-un put "fara fund" ,dar acoperit. Nu merita financiar investitia intr-un bazin de colectare a apei pluviale.

#48
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Ok, dar cum scap de apa de ploie atunci? e un acoperis mare ca suprafata, 270m2 acum ca calculez cu atentie.
La o ploaie de 10l/m2, trebuie sa scap de 3m3 de apa. Iar solul e argilos, absoarbe greu apa. De asta ma gandeam sa pun acel bazin pentru apa de ploie...
Sant langa drum nu pot, casa e la 22.5m de drum, si putin la vale.

Edited by empidicum, 18 October 2019 - 19:18.


#49
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 23.02.2007
O bagi in pamant cu calm. Ce spune studiul geo despre straturile pana la care s-a forat?

#50
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
0.0m-0.4m Pamant vegetal
0.4m-1.7m Argila prafoasa cafenie, plastic vartoasa
1.7m-3.1m Argila prafoasa, cafenie deschis, plastic vartoasa, cu calcar alterat

Din cate stiu genul asta de argila absoarbe apa mai greu, prin Balotesti am vazut in mai multe locuri balti mari in anii trecuti. As putea sa fac o zona cu pietris/pietre mai la vale de casa, dar nu sunt sigur de ce suprafata am nevoie.

Edited by empidicum, 20 October 2019 - 14:39.


#51
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Saptamana viitoare ar trebui sa iasa AC, dar cred ca am ramas fara constructor. Am incercat vreo 2 saptamani fara succes sa ma gasesc cu el sa discutam despre contract, iar acum nici nu mai raspunde la telefon si SMS... Acum cine stie, poate are probleme personale, dar un sms cu 2 cuvinte nu e asa de greu sa trimita...

Am sunat sambata la alt constructor, de pe olx, a fost o combinatie de amuzant cu terifiant. Mi-a zis de 70euro manopera/m2, 84 euro cu tot cu TVA. Dar ca fiind casa doar parter, se considera fundatia un nivel, parterul un nivel, si acoperisul jumatate de nivel. Deci manopera la rosu ar fi 2.5 * 84 = 210euro/m2. Cred ca mai caut :)

Imi poate recomanda cineva un constructor serios, cu 50-70euro/m2 manopera la rosu?

#52
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Eu n-as lua dupa Olx, poate oamenii-s buni, dar sunt si multe uscaturi. As lua-o cu bicicleta asa prin sat sau prin satele invecinate  si as cauta. Te mai uiti si la lucrari si vezi si omu fata in fata. E drept ca unii constructori se schimba saptamanal, asa a patit un vecin, a schimbat la Dorei de mi s-a acrit mie. E drept ca unii de la la 11 pana la 4 dormeau, altii mai tuciurii au plecat cu tot ce se putea lua de prin curtea luoi etc E o aventura sa faci acum case, dar nu e imposibil.

Incearca sa negociezi a.i sa nu ii dai banii inante de lucrare. Macar asa ai un minim control, altfel ii dai banii si alergi tu dupa el sa vina la treaba.
Nu stiu daca te apuci acum sau in primavara, dar ai cateva jurnale bune pe aici de unde ai de invata. Unele lucruri merita scrise cum sa faci sau cum sa nu faci.
Revin totusi cu o intrebare , ramane suprafata asa de mare sau mai negociezi cu dna?Posted Image

#53
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Un constructor bun nu il prinzi liber nici măcar în primăvara. Aceia nu ajung să își caute singuri de lucru. Așa cum a spus și @thalia, cauta-i pe teren.

#54
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Merci pt sfaturi @thalia.
Da, ramane suprafata mare, am fi dorit chiar si mai mare decat e acum Posted Image Adica living as fi vrut mai mare, bucatarie am fi vrut mai lunga, birou as fi vrut mai mare, camera tehnica o sa fie cam ingramadita, si camara e cam mica. Ce este rau la o camera mai mare?

Intentia e sa ne apucam anul asta, dar deja am depasit cu o luna planurile planurile facute in vara, si inca nu avem constructor...

Edited by empidicum, 21 October 2019 - 18:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate