Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa parter Balotesti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Salutare,
Am citit multe jurnale si am invatat multe din comentarii, asa ca facem si noi acum un jurnal si asteptam pareri si sfaturi.

Dupa multi ani de planuri si cautari, am cumparat cu sotia la inceputul anului un teren in Balotesti de 2200m2 sa ne facem o casa.

Am vrut sa facem cat mai mult anul asta, dar am tras de timp cu arhitectul pana am intrat in criza de timp. Asa ca am schimbat arhitectul, avem acum o forma de proiect, si am depus actele pt AC. Suntem in discutii si cu un constructor si sunt sanse sa facem la rosu anul asta.

Terenul e ~20.5m x 106m, panta usoara 2% de la strada spre fund.  Curent, apa, canalizare, gaz la strada, o sa vedem cat de usor/greu e sa ne legam. Pe teren a fost vie (am defrisat in vara), si terenurile laterale sunt tot vie, ceea ce e un plus pentru noi.

Am ales sa facem o casa doar parter din considerente de utilitate si estetice.
Casa o sa fie 18.3 x 11.7 = 214m2 (din care polistirenul de la exterior vad ca ocupa 9m2 Posted Image
Planul pt camere l-am ales cu sotia dupa multe variante, si a trecut doar cu schimbari minore pe la arhitecti. Am vrut camere mari, mai mari decat la apartamentele in care am locuit pana acum. Geamuri mari la toate camerele. Am incercat sa pastram forma casei cat mai simpla ca sa reducem costurile, dar suspectez ca aici ne-am inselat.

Iata planurile.

Am pus si o estimare pt costul la rosu (dar nu am incredere in cantitatile de la structurist), am facut-o rapid cand constructorul a sugerat sa ma ocup eu de materiale.

Attached Files



#2
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Seamana cu o magazie. ;)

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Casa parter ca sa arate bine si nu ca o magazie...trebuie banuti multi. Foarte multi.
Te sfatuiesc sa faci cu mansarda.
Nu inteleg de ce e trendul asta cu case parter. Un 10x10 cu mansarda bate la cur aproape orice parter la design si costuri.

Va e frica de urcat scari la batranete? Aveam vecini batrani la bloc care urcau fara probleme cateva etaje.

Edited by mariovrs, 12 October 2019 - 19:16.


#4
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Well, nu am vrut sa pun colturi si forme doar ca sa fie. Si simplitatea e un element estetic.
Dar sunt de acord ca schita dintr-o parte nu arata prea bine, cu geamurile alea puse random :)  Geamurile au iesit asa ca sa fie utile. De ex: la dormitor nu am vrut sa fie fereastra in dreptul patului; la baie am vrut sa fie asezate mai sus pt putina intimitate, iar la camera tehnica sa poti sa scuturi ceva pe geam, si sa fie si loc pe laterale pt tuburi ventilatie, centrala.

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Buget? Asa...sa-ti mai taiem din aripi Posted Image

Edit.. Am vazut in poza ca va asteptati la 38.000 euro la rosu. Zic ca va incadrati. Daca era cu mansarda ( un 10 pe 10 ) ieseai pana in 30.000.

Edited by mariovrs, 12 October 2019 - 19:27.


#6
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Ma astept sa coste in jur de 100k euro la cheie.
Dar sunt curios daca iese si mai ieftin. Costurile cu manopera si utilitatile incep sa banui ca sunt foarte variate.

Din mai multe motive preferam doar parter. Poate iese mai ieftin cu mansarda la rosu, dar pana la cheie cred ca diferenta nu mai e atat de semnificativa.

Edited by empidicum, 12 October 2019 - 19:31.


#7
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Bravo , in sfarsit ceva simplu fara zorzoane , turle si basorelief-uri !
Spor in toate .
O mica obiectie la acoperis , eu as opta pt 2 ape nu 4 ape .

#8
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Suspectez ca arhitectul doar a desenat ceva ce ai vrut tu. Camere mai mari ca la bloc inteleg, dar e posibil sa fii exagerat un pic. Iar casa fara terasa...not cool
Dar cum zici ca ai depus pt ac...nu mai conteaza

#9
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
@bdx100, agree ca 2 ape are mai multe avantaje. Dar nu scapam de zorzoane asa usor, 4 ape e un zorzon, l-am ales doar din cauza ca ne place cum arata. Am vazut multe case prin tara si am fost dezamagiti, dar am vazut cateva case cu forma asta simpla si acoperis in 4 ape care ne-au placut, si am ales sa facem si noi.

@andbozo, o sa fie si terasa + pergola, la usa aia de sticla de la bucatarie. Dar nu am desenat-o inca, vrem sa vedem mai intai cum arata casa pe teren, sa ne gandim cum punem flori, copacei, etc. Oricum pana nu e turnat betonul se pot face inca schimbari, nu e nimic batut in cuie. Si chiar si dupa aia se pot schimbari daca insisti :)

Edited by empidicum, 12 October 2019 - 19:46.


#10
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postandbozo, on 12 octombrie 2019 - 19:36, said:

Suspectez ca arhitectul doar a desenat ceva ce ai vrut tu. Camere mai mari ca la bloc inteleg, dar e posibil sa fii exagerat un pic. Iar casa fara terasa...not cool
Dar cum zici ca ai depus pt ac...nu mai conteaza
...partea nasoala de la bloc .
Un hol mic , puchinos si intunecat , fara separarea functiunilor ...

#11
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Am si o intrebare mai serioasa:

Din studiul geo a iesit ca terenul e argila PUCM, si adancimea de fundare recomandata este 1.5m.
Eu am citit ce am gasit despre PUCM. Am inteles ca solul PUCM se dilata si contracta mult la variatiile de umiditate. Am gasit ca 1.5m e ales din cauza ca nu mai exista variatii de umiditate sezoniere la acea adancime. Structuristul a pus doar 1.05 adancime fundatie, dar a zis ca e suficient de solida sa reziste. A pus fier pana la talpa, dar nu am vazut calcule…
Am intrebat si un vecin din jur, a confirmat ca pamantul e rau si o alee s-a denivelat 20cm de ex, dar la 1m fundatie nu a avut probleme in 10 ani.
Se pricepe cineva la fundatii pt PUCM?

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Prea mult teren. Prea intre vii. Prea mari suprafete construite. Prea tarziu pentru a o ridica anul asta. Prea optimista estimarea de costuri.

Spor la treaba, succes si sanatate va doresc.

LE: in 2008, cand ai facut contul, l-ai facut special pentru discutia asta, nu? :P

Edited by crocko.dilul, 12 October 2019 - 20:31.


#13
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013

View Postempidicum, on 12 octombrie 2019 - 19:26, said:

Ma astept sa coste in jur de 100k euro la cheie.
Dar sunt curios daca iese si mai ieftin. Costurile cu manopera si utilitatile incep sa banui ca sunt foarte variate.

Din mai multe motive preferam doar parter. Poate iese mai ieftin cu mansarda la rosu, dar pana la cheie cred ca diferenta nu mai e atat de semnificativa.

Mai putin de 100k sigur nu la 200 mp construiti, mai mult da.  Depinde daca pui la calcul si costurile legate de utilitati,gard, trotuare , terasa etc. Presupun ca nu.

Nu ai pus in lista de cheltuieli la rosu: diriginte de santier, polistiren sub placa si pe elevatie, hidroizolatie, tratament la lemn, organizare de santier

#14
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
@luciant10, merci, ai dreptate. O sa adaug la costuri.

Polistiren o sa pun doar pe elevatie, sub placa nu sunt convins.

Intentionez sa fac o casa mai izolata decat media, adica 15cm polistiren exterior, 20+12cm vata la acoperis, 5cm sub sapa/IPAT, geamuri cu U<1, ventilatie cu recuperare de caldura. Dar sub placa nu prea are sens, pt ca fundatia e complicata si toate puntile alea de caldura neutralizeaza orice pun sub placa. Ar trebui sa izolez si toate fundatiile, si sub talpi, ca sa aiba vreun efect. Am facut niste calcule super aproximative, prin podea o sa pierd <2Mwh/an, adica 300ron/an. Imi iese ca daca izolez sub placa recuperez foarte greu investitia. Dar daca stii cum se calculeaza exact izolatia pt o fundatie asa mai complicata, si iese economic polistirenul sub placa, as putea sa-mi schimb parerea.

Asa arata calculele estimative pt mai multe variante de izolatie (facute in ubakus):
https://docs.google....dit?usp=sharing
Teoretic ar trebui sa iasa <1000ron pt incalzire pe an.

#15
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010
La ditai casa, ai facut un căcăţiş de cămară... ca la bloc...
La atata gradina unde vei pune ce culegi?
Ca pivnita lipsa...

#16
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Posibil sa ma insel in asteptari, dar o sa folosim gradina doar pentru chestii fresh. Conserve pot sa iau si din comert cand imi trebuie, nu e nevoie sa fac eu si sa le depozitez, chiar nu sunt fan conserve.
Deci camara sper sa ajunga pt cateva borcane, mirodenii, etc. Mai mult imi fac griji ca e in mijlocul camerei si o sa fie temperatura prea mare - deci doar mirodeniile or sa fie safe.
Nu m-am uitat cu atentie la aspectul asta, dar nu tin minte camari mari prin alte proiecte...

Si gradina nu o sa fie chiar atat de mare. O sa punem doar cateva legume, fructe, asa pt consum propriu.O sa incerc sa fac mai mult gradina decorativa.
Nu a fost intentia noastra sa luam atat de mult teren, cautam doar 1000m. Dar asta arata mult mai bine decat alte terenuri, ne-a placut, si nu era nici scump. Pana la urma e bine sa fie mai mult teren decat prea putin.

#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
5 cm sub sapa/IPAT este prea putin.

#18
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
la 214 mp o zi din viata ta pe saptamana o sa fie doar pentru curatenie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate