Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#577
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Retetele astea de tinerete dau roade mai greu dupa 30 de ani cand metabolismul devine mai greoi.

#578
MaryJaneS

MaryJaneS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.06.2009

 Corina2009, on 28th March 2011, 12:29, said:

Retetele astea de tinerete dau roade mai greu dupa 30 de ani cand metabolismul devine mai greoi.


Ce-i drept, asa e. Dar dupa 30 ani cred ca e foarte important sa avem un program regulat de miscare, nu doar de dragul de aslabi sau mentine greutatea dorita, dar si pentru ca devine din ce in ce mai greu sa te mobilizezi. Asta ca regula generala, ca sunt cazuri si cazuri.

#579
QuasarGigi

QuasarGigi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.03.2011
YouTube - In-Home Cardio Workouts : Warm Up Stretches for Cardio Workouts
YouTube - In-Home Cardio Workouts : How to Do Steam Engine Exercises
YouTube - In-Home Cardio Workouts : How to Do Mountain Climber Exercises
YouTube - In-Home Cardio Workouts : How to Do Yoga Combo Exercises
YouTube - In-Home Cardio Workouts : How to Do Jumping Jacks
YouTube - In-Home Cardio Workouts : How to Do Squat Thrust Exercises
YouTube - In-Home Cardio Workouts : How to Do Squat Uppercut Combo Exercises
YouTube - In-Home Cardio Workouts : Cool Down Stretches for Cardio Exercises

Pt cine face de astea, oare cum e mai bine: sa fac
de exemplu
1)intr-o zi numai jumping jack vreo 10 serii , ziua urmatoare numai catarari pe munte 10 serii, ziua urm numai altceva...dupa aia iau de capat
sau
2) fac zilnic 4-5 serii de sarituri + 4-5 serii de catarari + 4-5 serii de altceva


nr alea sunt asa de exemplu, dar s-a prins ideea

Edited by QuasarGigi, 30 March 2011 - 14:00.


#580
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010

 Kdefthog, on 21st September 2008, 13:24, said:

Tatal tau isi poate imbunatati starea de sanatate si chiar se poate vindeca total. Sunt mai multe studii pe care imi bazez afirmatia, unul recent si semnificativ ar fi:

Jenkins DJ, Kendall CW, Marchie A, Jenkins AL, Augustin LS, Ludwig DS, Barnard ND, Anderson JW.  Type 2 diabetes and the vegetarian diet.  Am J Clin Nutr. 2003 Sep;78(3 Suppl):610S-616S.

In studiul acesta au fost urmarite efectele unei diete vegane, saraca in grasimi, bogata in carbohidrati, asupra unui grup de diabetici de tip 2 si a fost publicat in septembrie 2003 in American Journal of Clinical Nutrition. Dr. David Jenkins a condus studiul si au fost obtinute urmatoarele rezultate: imbunatatirea glicemiei la grupul de diabetici, dintre care 39% au oprit insulina injectabila si 71% au oprit medicamentele orale pentru diabet dupa 3 saptamani de tratament.

Iti dau si un link pe PM. In principiu ar fi destule informatii pentru a-l face pe tatal tau sa incerce pentru ca nu are nimic de pierdut, doar diabetul :) .
Eu zic ca unii cand fac niste studii, le fac cu un anumit interes. Ce afirma ei, e o tampenie. Vreau sa vad si eu un diabetic care face insulina si, numai prin regim, nu mai are nevoie de insulina injectabila. De fapt, vreau sa-l vad si pe ala care ia pastile si numai prin regim alimentar vegan poate renunta la medicamente.
Mama are diabet de tip 2, dupa 4 ani de tratament cu pastile a fost nevoita sa treaca la injectabil pentru ca pastilele nu-si mai faceau afectul. Putea sa ia si 6 tablete de Diaprel si tot degeaba.
Acum face insulina si tot ii creste glicemia, desi mananca mai mult vegetale, foarte rar peste, carne de cateva ori pe an, fara grasimi. Mai nou are colita de fermentatie si nu poate manca decat cateva alimente. A fost si este normoponderala. Si glicemia ii creste, uneori, si dupa o cana de ceai neindulcit. Sau dupa o felie de paine mancata dimineata, de exemplu.

#581
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 dorinacirstea, on 31st March 2011, 15:13, said:

Acum face insulina si tot ii creste glicemia, desi mananca mai mult vegetale, foarte rar peste, carne de cateva ori pe an, fara grasimi. Mai nou are colita de fermentatie si nu poate manca decat cateva alimente. A fost si este normoponderala. Si glicemia ii creste, uneori, si dupa o cana de ceai neindulcit. Sau dupa o felie de paine mancata dimineata, de exemplu.
Hint, hint, hint: V-ati gandit ca poate tocmai alimentatia asta ii cauzeaza probleme si-o face sa dea din rau in mai rau? ;)

Ati incercat si altceva in materie de alimentatie?

Edited by Dev, 31 March 2011 - 16:15.


#582
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,124
  • Înscris: 09.01.2007
Cea mai eficienta reteta de slabit este regimul cetogenic (sau ketogenic), care este proiectat sa arda grasimi. Documentatie exista suficienta pe net, dar se recomanda o minima asistenta medicala. Din pacate, medicii conservatori nu se baga. Cei care au cunostinte extensive pe acest subiect sunt sportivii de performanta si medicii sportivi.

#583
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Am ceva actiuni la Herbalife. Daca doriti detalii PM sa va pun in legatura cu un responsabil zonal, sau cu un PR-ist pt relatia cu presa.

Regimul Herbalife are la baza inlocuirea mesei de dimineata si seara cu shake-uri proteice, si cu tratament special proiectat. Este un regim pe 6 luni, care are ca scop si responsabilizarea cu privire la consumul alimentar ulterior, dupa intreruperea tratamentului

#584
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

 Highlander91, on 31st March 2011, 19:06, said:

Regimul Herbalife are la baza inlocuirea mesei de dimineata si seara cu shake-uri proteice, si cu tratament special proiectat. Este un regim pe 6 luni, care are ca scop si responsabilizarea cu privire la consumul alimentar ulterior, dupa intreruperea tratamentului
Mie mi se pare bullshit.

#585
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Eu inca nu am intalnit pe nimeni care sa fi fost responsabilizat dupa un astfel de tratament. "Responsabilizarea" a decurs inspre calea dorita de distribuitori....adica...achizitionarea a cat mai multe astfel de produse de catre oameni ;)

#586
mina2010

mina2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.11.2010

 antalis, on 13th March 2006, 14:33, said:

Vinee vara...Tre' sa dau kilogramele jos, si m-am gandit sa merg la sala si sa tin regim.Care ar fii cea mai buna reteta de slabit? Vreau una care a testat-o cineva..si nu din alea teoretice..
       Mese regulate la ore fixe. 3 mese pe zi + 2 gustari si fara retete de slabit miraculoase. Sport in functie de organismul si personalitatea fiecaruia: aerobic, tae bo, pilates etc. Si poti face sport si acasa dupa dvd sau alte surse.

#587
sati81

sati81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.06.2011

 mina2010, on 3rd June 2011, 14:22, said:

Mese regulate la ore fixe. 3 mese pe zi + 2 gustari si fara retete de slabit miraculoase. Sport in functie de organismul si personalitatea fiecaruia: aerobic, tae bo, pilates etc. Si poti face sport si acasa dupa dvd sau alte surse.

E simplu si la indemana oricui si da rezultate. O spun din proprie experienta! Timp de o saptamana am mers in fiecare zi pe jos cca 5 km (2km dimineata si 2 seara), am mancat in fiecare zi un iaurt degresat, o salata de rosii, castraveti etc si seara, pt ca imi era pofta de dulciuri mai gustam cate o patratica max 2 de ciocolata. In plus, mancam fructe - mere, cirese, capsuni. Nu stiu sa va spun cat am slabit pentru ca nu m-am cantarit, dar am schimbat o gaura la curea :) ceea ce m-a incurajat teribil! Asta nu inseamna ca dupa un timp, in cazul meu dupa aprox o saptamana si jumatate, nu te apuca asa cate o pofta de pizza, kfc si alte prostii, dar daca reusesti sa treci cu bine perioada asta eu zic ca pe termen lung te alegi pana la urma cu un stil de viata sanatos, nu doar cu un regim de slabit pe o perioada scurta. Va spun asta dupa ce m-am ales cu 10 kg dupa incercari repetate de a tine diverse cure de slabire. Nu reuseam sa ma abtin decat cateva zile si apoi sa pun la loc mai multe kg. De asemenea, nu recomand si nu sunt de acord cu nicio pastila minune care iti rezolva peste noapte problemele de greutate! Sunt minciuni, iar efectele adverse te pot baga in spital!

#588
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008
Cum spuneam intr-un mesaj mai vechi am inceput o dieta cu un produs ce contine urmatoarele :

Extract Hoodia Gordonii 400 mg
Extract Ceai Verde 300 mg
Extract Cidru de mere 100 mg
Extract Guarana 50 mg
Extract Fucus (fucus vesiculosus) 50 mg
Extract din seminte de Senna 50 mg
Extract din afine 50 mg
Extract Grapefuit 50 mg

E vorba de pastila de slabit Dieto,

- rezultatele sunt foarte bune in cazul meu, vizibile, fara efecte adverse. Ideea e de acum inainte sa nu exagerez cu mesele si sa fac si ceva miscare.

E cred ca dupa 30 si ceva de ani ai nevoie si de un pic de ajutor, altfel e mai complicat sa dai jos kg. Mai ales daca timpul nu iti permite sa faci miscare cum trebuie si cat trebuie.

#589
egzemplu

egzemplu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.01.2007
daca vreti sa slabiti zilnic sa mancati cu ~500 calorii mai putin decat consumati prin mentinerea temperaturii corpului + somn + miscare + birou + sport. deci regula ar fi sport + dieta (care poate insemna de la de toate in portii mici pana la regim disociat, oricum trebuie mic dejun indestulator iar la pranz si cina mai fara paine, zahar si alcool). Eu am slabit odata 15 kg/2 luni mancand diminetile omlete din 3 oua cu 4 carnati langa de ex, iar acum am dat jos 10 kg/2 luni in mod asemanator, dar am mers cam 5 zile/7 la sala de sport. Sa nu uitati ca puteti face riduri la fata in timpu asta deci folositi creme. dar cel mai important: faceti mult sport ca altfel corpul e tentat sa piarda din muschi si sa salveze grasimea.. alergat, si putin fitness pt musculatura. nu credeti in pilule minune, matematica caloriilor va va slabi. Nu trebuie se pare renuntat de tot nici la paine nici la zahar, si nici la alcool as zice eu :), vinul rosu chiar face bine, da nici un whisky sau o  bere singure, fara mancare, nu te ingrasa.  Daca doar reduci mancarea corpul se va adapta la calorii putine si veti umbla ca niste zombie vlaguiti, atunci e momentul sa ii dai in cap cu o alergare de ex plus sala chiar daca simti ca nu poti, si il vei forta sa deschida borcanul  cu grasime sa-si ia energie. multe studii documentate am gasit pe www.doctor.info.ro, legat si de suplimenti etc. SUCCES

#590
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Eu nu cred in numaratul caloriilor, ca o solutie pe termen lung. E mai important modul in care se combina alimentele, decat caloriile. Dar este-evident- si mai greu de facut. Doar ca, in felul asta si mancand de toate...se evita raparitia ridurilor....slabitul prea brusc...etc.

#591
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 richelieu, on 16th June 2011, 14:11, said:

Eu nu cred in numaratul caloriilor, ca o solutie pe termen lung.

Numeri caloriile doar la inceput ca sa-ti faci o idee de cum/cat ar trebui sa mananci.
Te-ai ingrasat pentru ca ai mancat fara limita, de aia numeri, sa vezi unde-i limita.

#592
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Ideea este ca, cel putin la inceput, daca am calculat regimul dat de nutritionista mea, aveam zile cu 2500-2800kcal si cu toate astea, slabeam fara a face nici un fel de efort fizic.  Ea punea accent in special pe combinatii si pe ceaiuri, nu pe o solutie hipocalorica.

#593
priceput

priceput

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.10.2008

 richelieu, on 16th June 2011, 14:11, said:

Eu nu cred in numaratul caloriilor, ca o solutie pe termen lung. E mai important modul in care se combina alimentele, decat caloriile. Dar este-evident- si mai greu de facut. Doar ca, in felul asta si mancand de toate...se evita raparitia ridurilor....slabitul prea brusc...etc.
Dieta Montignac cumva?

#594
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Nu ...nu e montignac, dar sunt oarece principii comune, in special ideea de asociere "inteligenta" a alimentelor, pentru a nu crea reactii anormale ale organismului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate