Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#199
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Aveti idee cate grame de carbohidrati e nevoie pe zi? Din cat am cercetat eu am aflat ca 180-200g, iar minimul 100-150g pentru ca corpul sa nu creada ca este infometat.
Deci cam cati carbohidrati sunt necesari pe zi pentru a incepe procesul de slabire?

#200
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Am revenit :lol: Am citit "Atkins Diet" si planul e cam asa: (in primul rand e ori low fat, high proteine ori high fat, low proteine plus limitare la carbo)
- prima etapa - 14 zile: maxim 20g carbo.
- a doua etapa - se adauga in fiecare saptamana cate 5g carbo pana se ajunge la 5kg distanta de greutatea la care vrem sa ajungem.
- a treia etapa - se adauga in fiecare saptamana cate 10g carbo pana cand se constata un echilibru (nici crestere nici scadere in greutate).
- a patra etapa - se mentine nivelul determinat in etapa a treia.

Asta e ce-am citit la ei pe site. De-acu, sa ne-apucam de treaba. :lol:

#201
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Posticynoangel, on Feb 26 2009, 10:53, said:

Am revenit :lol: Am citit "Atkins Diet" si planul e cam asa: (in primul rand e ori low fat, high proteine ori high fat, low proteine plus limitare la carbo)
- prima etapa - 14 zile: maxim 20g carbo.
- a doua etapa - se adauga in fiecare saptamana cate 5g carbo pana se ajunge la 5kg distanta de greutatea la care vrem sa ajungem.
- a treia etapa - se adauga in fiecare saptamana cate 10g carbo pana cand se constata un echilibru (nici crestere nici scadere in greutate).
- a patra etapa - se mentine nivelul determinat in etapa a treia.

Asta e ce-am citit la ei pe site. De-acu, sa ne-apucam de treaba. :lol:

Eu nu iti recomand aceasta dieta.

In primul rand trebuie sa fii atent si sa calculezi orice bagi in gura ceea ce duce la infometare ceea ce duce la mancat mai mult. Cu vointa de fier si "dureri de cap" poti sa reusesti totusi.

Vei avea probleme legate de capacitatea de concentrare, memorie, mai bine zis nu-ti va mai raspunde creierului la comenzi pentru ca ii limitezi strict cei 20% de carbohidrati din alimentatie cu care se hraneste strict, fara sa mai pui la socoteala muschii din corp.

Proteine multe, iti distrugi rinichii, daca tii cura cateva luni nu faci mare paguba, dar faci.

Grasimi multe, iti distrugi arterele, aici chiar nu se cunoaste pentru cateva luni.

Toate chestiile astea doar pentru a slabi ?! Banuiesc ca nu consideri varianta cu exercitiu fizic.

#202
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
E combinata cu exercitii fizice moderate, zic moderate pentru ca ma gandesc ca nu ar fi o idee prea buna pentru o asa scadere drastica a cantitatii de carbohidrati.
Nu mai raspunde la comenzi, nu mai raspunde, asta e. Muncim mai putin :rolleyes:
Si deocamdata nu consider ca e o diferenta prea mare cu ce mancam si cu ce exercitii faceam pana acum, numai ca acu m-am gandit sa si calculez, ca prea mancam orice. Urmaresc o scadere in greutate de 10 maxim 15kg, nu mai mult.

Edited by icynoangel, 26 February 2009 - 14:36.


#203
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Deci, la inceputul topicului zice sa povestim ce am incercat. Exact ce am zis mai sus am incercat. A trecut o saptamana.

Evolutia:
- primele 2-3 zile, am fost un pic confuz, fara pofta de viata, si cu greu m-am stapanit sa nu mananc ce mancam inainte.
- apoi totul a inceput sa fie in regula. Ma simt mult mai bine. Nu m-am cantarit inca dar simt ca am pierdut in greutate... se si vede putin.

Va tin la curent, pentru eventualii doritori sa incerce.

#204
monicavasilescu

monicavasilescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2009
Pastilele super slim - cea mai buna metoda de slabit ?

Nu-mi vine sa cred ca pastilele astea sunt atat de controversate. Din cate am inteles sunt de mai multe feluri, eu am luat pastilele de aici SUPER SLIM. Azi este prima zi, dimineata am luat prima pastila. Promit sa revin si sa va spun ce efecte a avut asupra organismului meu.Am atasat si o imagine cu produsul pe care l-am comandat eu! Spuneti-mi va rog daca ati incercat aceste pastile ?
Nu stiu daca este cea mai buna metoda de slabit, dar din cate am auzit slabesti foarte rapid. Acum sa vedem daca le punem la loc.

#205
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Slabit rapid = slabit prost. Nu mai faceti atata reclama la pastilele alea!

#206
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Cu ani buni in urma am lucrat in Israel .Aveam grija de un batran.Munca sedentara.
Cand am plecat aveam spre 80 kg.Nu eram gras.La intoarcere dupa mai bine de un an aveam 105 kg.
Un vecin de-al meu ma chemat sa-l ajut la renovarea unor edificii.Munca de salahor.Vreo 3 luni.
Am bagat ca berila.Am ajuns in 3 luni exact la greutatea de unde plecasem.
Slabire fara efort nu exista.E o minciuna.Miscare si efort fizic.

#207
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postmonicavasilescu, on May 7 2009, 12:33, said:

Spuneti-mi va rog daca ati incercat aceste pastile ?

am doua prietene care s'au apucat. deocamdata nimic.
ps: nu's astea pastilele de urla tot internetul ca au amfetamine ?

ps2: cunosc o doamna care tinea in fiecare an un post de 40 de zile asa: fara mancare, DOAR jumate de litru de apa pe zi. slabea ceva in 40 de zile (nu ca era foarte grasa inainte).

#208
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostSundanceKid, on May 8 2009, 09:02, said:

ps2: cunosc o doamna care tinea in fiecare an un post de 40 de zile asa: fara mancare, DOAR jumate de litru de apa pe zi. slabea ceva in 40 de zile (nu ca era foarte grasa inainte).
si in timpul asta zacea, nu ? ca nu cred ca era in stare de ceva, orice, doar cu jumatate de litru de apa ...

#209
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostMoaca, on May 8 2009, 12:23, said:

si in timpul asta zacea, nu ? ca nu cred ca era in stare de ceva, orice, doar cu jumatate de litru de apa ...
facea mancare, avea grija de copii si mergea si la lucru. era colega cu taica'meu la servici. el si colegii nici nu si'au dat seama, au aflat dupa cativa ani.

ps: eu am tinut asa 3 saptamani  :D

Edited by SundanceKid, 08 May 2009 - 12:25.


#210
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Real Life Examples of Living Without Food
I did some research on people who have gone without food for extended periods of time:

Medical Doctors Commonly cite - 4 to 6 weeks without food
10 Political Prisoners in Ireland - Lived 46 to 73 days before succumbing to lack of food
12 individual starvation protestors  - Two lost tongues, 1 lost feet, 7 on kidney dialysis (Their fasts lasted for between 4 and 6 weeks.)
Many war prisoners - Lived 28 to 40 days with no food
World War II concentration camps - With only 300 to 600 calories per day, many thousands did not have enough food to survive more than a few months at best.
Terminally Ill patients - Live 10-days to 3-weeks without food depending upon initial health
Obese - Can live from 3-weeks up to 25-weeks and more without food depending upon initial health and amount of fat
Mahatma Gandhi - Survived a 3-week fast while in his 70's

http://www.survivalt...e-without-food/
http://www.professor...thout-food.aspx



Deci sa inteleg ca tanti asta pe care o cunosti este foarte aproape de moarte in fiecare an, dar isi revine foarte miraculos de fiecare data si nu sufera (fizic) niciodata in urma acestui post. Aham, da... Sau poate ca este obeza.

#211
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Sau poate inghitea ceva vitamine / minerale, cu jumatatea aia de litru de apa.

#212
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Fructe, legume, grătar din carne slabă fără piele, apă, sport și e garantat. Uitam. Voință în primul rând.

#213
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
nu chiar. v'am zis ca am tinut si eu trei saptamani. oricum, doamna a avut accident de masina si a murit.

#214
gubaluminita

gubaluminita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.10.2006
Ciao...eu am incercat diverse asa-zise super diete si niciuna nu a avut efect:))..buuunnn si daca am vazut ca asa nu merge mi-am propus eu frumusel un stil al meu alimentar.Am zis: renunt la paine, produse de patiserie, sucuri acidulate, dulciuri, prajeli, carne de porc, etc si am reusit. Mananc fructe, salate, carne de pui(piept fiert sau gratar), peste,iaurturi(lactate slabe in general), cereale, orez,ulei de masline( uneori mai trisez cu o mancare la cuptor, o pizza, o inghetata..dar o data pe saptamana nu e o crima).In primele 2 sapt trebuie sa recunosc ca am avut tendinta sa renunt si sa revin la modul meu de viata nesanatos, dar am reusit sa ma autodepasesc si sa trec de acel prag psihologic.Acum nu as mai reveni la modul alimentar de dinainte nici batuta.Am reusit sa  dau jos 8 kg(aveam 60 de kg acum 2 luni si ceva) si sunt fffff mandra de mine :) Mai nou m-am apucat si de Tae bo, dupa casetele lui Billy Blanks.Este extraordinar sportul asta..nu numai ca te ajuta sa te definesti intr-un timp scurt, dar ajuta enorm si la eliminarea stresului, a energiei negative, nu mai obosesc asa repede, tonusul e excelent...Asa ca, morala ar fi:o dieta cat mai echilibrata si sanatoasa, suplimentata cu sport te va ajuta sa ajungi la ce rezultate iti doresti tu..totul e sa vrei, nu??? :)



P.S. Si multa,multa,apa bineinteles :thumbup:

#215
claudiuvasiloiu

claudiuvasiloiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.05.2009

View Postmonicavasilescu, on May 7 2009, 12:33, said:

Pastilele super slim - cea mai buna metoda de slabit ?

Nu-mi vine sa cred ca pastilele astea sunt atat de controversate. Din cate am inteles sunt de mai multe feluri, eu am luat pastilele de aici SUPER SLIM. Azi este prima zi, dimineata am luat prima pastila. Promit sa revin si sa va spun ce efecte a avut asupra organismului meu.Am atasat si o imagine cu produsul pe care l-am comandat eu! Spuneti-mi va rog daca ati incercat aceste pastile ?
Nu stiu daca este cea mai buna metoda de slabit, dar din cate am auzit slabesti foarte rapid. Acum sa vedem daca le punem la loc.
... io am luat animal cuts o luna.. niciun efect de sl;albit, insa da multa energie..... tre sa mergi sa alergi, sa faci miscare, se pare ca nicio cure nu merge fara miscare, prea tarziu  insa deja am 100 kg la 1.82... preobez :D

regulile simple sunt de urmat
1. Bea multa apa (cel putin 2 l/zi) sau daca nu esti capabil(a) sa bei multa apa poti s-o inlocuiesti cu bauturi fara calorii dar care sa nu contina E-uri sau acid.

2. Incearca sa adaugi vegetale si fructe la dieta ta (mai ales ca apropierea verii ne permite tot mai mult acest lucru).

3. Mananca ori de cate ori ti-e cu adevarat foame si incearca sa mananci portii mici de mancare.

4. Nu manca inainte de a te duce la culcare.(cu cel putin 3 ore)

5. Mananca cinci mese mici in loc de 3 mari.

6. Adauga putina savoare mancarii.

7. Ori de cate ori vizitezi un restaurant comanda salata ca desert.

8. Evita painea, pastele si carnea grasa si inlocuieste-o cu peste sau pui la gratar.

9. Alege un mod de viata activ; mergi pe jos cat poti de des, alearga prin parc sau alege cateva exercitii zilnice de cel putin 10 minute.

10. E mai bine sa ai o sesiune de exercitii fizice in loc sa te apuci sa mananci ceva.

#216
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmonicavasilescu, on May 7 2009, 12:33, said:

Pastilele super slim - cea mai buna metoda de slabit ?

Nu-mi vine sa cred ca pastilele astea sunt atat de controversate. Din cate am inteles sunt de mai multe feluri, eu am luat pastilele de aici SUPER SLIM. Azi este prima zi, dimineata am luat prima pastila. Promit sa revin si sa va spun ce efecte a avut asupra organismului meu.Am atasat si o imagine cu produsul pe care l-am comandat eu! Spuneti-mi va rog daca ati incercat aceste pastile ?
Nu stiu daca este cea mai buna metoda de slabit, dar din cate am auzit slabesti foarte rapid. Acum sa vedem daca le punem la loc.

Am luat cateva zile...incercand sa contracarez niste kilograme care se prefigurau, odata cu lasatul de fumat. Uita de ele si de orice astfel de metoda de slabit. Mi-au creat o stare foarte nasoala, cu insomnii si agitatie aiurea. In plus nici n-am reusit sa stopez ingrasatul. Pana la urma, am renuntat la idee si am lasat organismul sa reactioneze cum vrea el (si am luat vreo 7 kg in ultimele doua luni) si acum am reluat dieta pe care am utilizat-o in trecut, , data de nutritionista. Nu exista nici o metoda de slabit sigura si cu rezultate pe termen lung, decat o dieta alimentara si multa miscare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate