Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#181
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Cum am slabit eu:
1. Dimineata: doua felii de paine integrala sau cereale, 200 de grame branza slaba, un iaurt;
2. 11h: fructe; orice in afara de banane. Prefer fructele romanesti, de sezon. Mor dupa mere (golden si ionatane). Recomandabile insa fructele mai acrisoare.
3. Pranz: pui/peste/vita (200 de grame), legume asortate (predomina fasolea verde, brocoli, conopida, morcovii), 2 felii de paine.
4. 4 pm: masa de fructe; excluse bananele,
5. Seara (pana in ora 6, hai 7 pm): doua felii de paine ori cereale, un iaurt, branza slaba sau carne/peste.

Vineri tin post. Evit pateul/salamul/branza vegetala, cartofii in cantitate mare, fasolea uscata. La fel, prajelile, grasimile, fainoasele in cantitate mare, prajituri, sucuri. Ma axez pe legume la tava, cereale, fructe, salate.

Revin, cu tabelul de calorii. Bineinteles, ca reper, nu obsesiv. Dar trebuie sa stii cate calorii intra in organismul tau.

Tin sa subliniez ca, in primele trei saptamani, nu vezi nici un efect. Abia dupa o luna incepi sa slabesti.
Nu se dau repede kilogramele jos. Total contraindicat pentru sanatate. In mod normal, slabesti cam 3-4 kg lunar.

De tinut o viata intreaga un regim cumpatat. Nu trebuie sa te infometezi, dar nu uita ca
Mananci pentru a trai, nu traiesti pentru a manca!

PS Sportul, miscarea. Normal ca nu trasul de fiare cu toate tampeniile de suplimente.

View Postsweet_surrender, on Jan 7 2009, 13:59, said:

Pana la urma.. sa o urmez sau nu? Nu ma gandesc sa o urmez toata viata, ci pana ajung la o greutate normala si apoi sa ma mentin prin sport si altele. Dar din ce imi spuneti voi aici, sunt multe semne de intrebare...
Bineinteles, multe chestii dubioase si dupa ureche. Pari o fata rationala, cu bun-simt.
Daca ai impresia ca mananci putin si totusi te ingrasi, este normal sa-ti faci un control endocrinologic, ca toata lumea informata. Nu sa te apuci de nus tiu ce regim aberant din folclor. In mod normal, pentru a slabi, trebuie sa arzi mai multe calorii decat intra in organism.
Si: internetul nu inlocuieste nutritionistul. Eu credca orice persoana ar trebuie sa aiba un nutritionist asa cum este inscris la un medic de familie.

Edited by clara_spiele, 30 January 2009 - 11:14.


#182
NjoYMe

NjoYMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2008
De cateva zile am auzit la o emisiune tv. alde nutritionistul care recomanda suplimentele alimentare cu crom pt. cei care ar vrea sa piarda din greutate. Intrebarea mea este: e bun intr-adevar cromul? combate pofta de mancare si de dulce?? are efecte negative asupra organismului??
In alta ordine de idei m-ar interesa si daca apa minerala ingrasa?? au auzit ceva zvonuri cum ca ar fi asa, de ex. eu nu pot sa breau foarte multa apa plata, prefer apa minerala, intr-adevar are si asta calorii???  :mellow:

#183
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Apa nu are calorii.

#184
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostNjoYMe, on Feb 11 2009, 16:44, said:

De cateva zile am auzit la o emisiune tv. alde nutritionistul care recomanda suplimentele alimentare cu crom pt. cei care ar vrea sa piarda din greutate. Intrebarea mea este: e bun intr-adevar cromul? combate pofta de mancare si de dulce?? are efecte negative asupra organismului??
In alta ordine de idei m-ar interesa si daca apa minerala ingrasa?? au auzit ceva zvonuri cum ca ar fi asa, de ex. eu nu pot sa breau foarte multa apa plata, prefer apa minerala, intr-adevar are si asta calorii???  :mellow:
cumbate intr-adevar pofta de mancare si de dulcuri, dar intervine in metabolizarea glucozei, legat direct de insulina, asa ca poti fi sigura ca are si efecte negative. Apa minerala nu ingrasa, vitaminele nu ingrasa, calciul nu ingrasa. Mancatul ingrasa. E posibil sa-ti creasca pofta de mancare daca bei numai apa minerala (sau iei vitamine, sau calciu, sau alte chestii), dar daca nu mananci nu te ingrasi.

#185
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostPwR, on Jan 26 2009, 22:49, said:

Eu am tinut regimul cu grasimi 2 saptamani (dim. 3 ouo, pranz,amiaza,seara- carne 250-300G(pui, cefa) + 50-100g de grasimi (maioneza, unt, grasime)), am mancat pe saturate, apa 2l pe zi si am slabit 4-5 kg.Paralel am luat si Omega 3.In ultima saptamana am luat cate 20mg de Clembuterol + ketotifen.
Asta se intampla inainte de sarbatori..si faza frumoasa este ca de sarbatori am mancat ce am vrut si nu am pus 1kg pe mine.
Acum am reinceput.

Mai am o reteta pentru cine o vrea

    8:00                 300g pasta de peste

    11:00               200g pui + 50g unt (La Dorna 82%grasime)

     14:00               200g pui + 150g Almete verdeata

     17:00               200g cascaval (Froma Deli de Olimpus)

     20:00               200g pui + 100g smantana milli (25%grasime)

     23:00               10 albusuri (crude sau facute)


         Pasta peste= 1 conserva ton maruntit in ulei, 100g pate porc VASCAR premium quality, 1 baton branza hochland

In weekend (sambata+duminica)se mananca ce poftesti(orice) in cantitati ..rezonabile.




Ambele retete le am de la un culturist si dau rezultate maxime.
este o dieta foarte buna, se numeste dieta ketogenica, insa nu o recomand pentru perioade lungi de timp, 2-3 luni maxim!


PS: si clenbuterolul te-a ajutat enorm !!

Edited by adi185, 13 February 2009 - 13:45.


#186
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
@ adi si @pwr: cum functioneaza dieta asta ca eu nu pricep... :huh:
adica mananc 600 de gr de carne de pui si slabesc? plus cascaval plus smanatana? <_<

Edited by adrianatoma, 13 February 2009 - 14:57.


#187
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
da, deoarece nu mananci carbohidrati, si o sa ai nivelu de insulina in sange foarte jos, si nu asimilezi nimik!!


grasimea o mananci pentru a avea ceva vlaga in tine.



dar !!!!! daca te-ai scapat la 15-20 grame carbohidrati totu se transforma invers, adica pui pe tine de numa:)


cauta pe goole diete ketogenica sau dieta Atkins(numele celui care a elaborat-o)


o sa gasesti si lucruri bune despre ea si rele...spor la cautat!

#188
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
da, am cautat...clar nu e de mine daca e bazata pe proteine :lol:
mor fara orez si cartofi :P
iar 600 de gr de carne pe zi = hemoroizi forever :P

mersi

#189
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Pai si nu ai putea sa incerci astfel: mananci numai carbohidrati dar putini, adica multe legume cu frunze verzi, legume bogate in amidon si cateva fructe. Legumele cu frunze verzi au putine calorii si foarte putine grasimi. Au multe fibre si ofera senzatie de satietate. Ca sa nu mai zic ca din 1 kg de legume iti iei dozele recomandate zilnic de vitamine si minerale sigur. Singura problema e ca nu-ti ofera caloriile necesare. 1 kg de legume cu frunze verzi au in jur de 300-400kcal.

Decat carne, lapte, oua etc., scumpe si cu multe deficiente, dense caloric, mai bine legume, ieftine, cu valoare nutritionala mare, si cu putine calorii.

Mancand asa si facand si sport, am slabit 3 kg intr-o luna.

#190
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
si cum arati? ai curaj sa ne arati o poza?

referitor la keto, cei mai multi nu sunt obisnuiti sa foloseasca grasimea ca sursa primara de energie din cauza ca tata viata si-au batut joc de ei mancand la fiecare masa paine, cartofi, cereale, dulciuri, etc. pt incepatori e grea dieta keto, trebuie sa fi atent la tot ce mananci si sa cantaresti. acea dieta care a citat-o adi185 mi se pare ca are cam multe grasimi saturate si colesterol, acum depinde si de "terenul" pe care se pregateste dieta, insa eu as adauga si niste ulei de samburi de struguri sau chiar de in, rapita, canepa si peste, precum si nuci, alune de padure, samburi si seminte oleaginoase in locul untului de exemplu sau al smantanei care contin grasimi saturate cu potential aterogen sau al excesului de galbenusuri. Am mai scris cu cateva pagini in urma ca dieta ketogenica NU este bazata pe proteine ci pe grasimi. Grasimile favorizeaza cetoza. defapt principiul ar fi in mare: multe grasimi, proteine moderat, carbo minim (doar sub forma nedigerabila adica dietary fibers)

constipatia si hemoroizii sunt o cauza a lipsei fibrelor dar si a grasimilor din alimentatie. carbohidratii de tipul polizaharidelor (amidon) tind sa constipe, mai ales la alimentatia omului modern cu f multi carbo procesati, rafinati.

as mai atrage atentia asupra unui aspect ca am vazut scris mai sus despre albusuri crude... nu este o alternativa buna. Pe langa faptul ca ouale pot contine salmonela, albusul contine avidina, o proteina care blocheaza asimilarea biotinei iar de aici carente de biotina.

deasemeni, pestele consumat in fiecare zi nu este o idee buna. Pestele din zilele noastre este foarte poluat cu metale grele, in special metilmercur. Am citit un articol publicat de CNN in care FDA avertiza ca nu ar trebui sa mai consumam peste mai des de odata la o luna.

este doar problema de obisnuinta cand spui de orez si cartofi, nu sunt nici pe departe alimente bune pt silueta si nici sigure pentru sanatate daca e sa ne gandim ce toxine produce cartoful, mai ales cei carora le-au iesit tuberculi

vad ca toata lumea incurajeaza sa mananci cat mai putin, ba chiar deloc. asta nu e o solutie, daca nu mai mananci te imbolnavesti si mori. solutia ar fi sa ai grija ce mananci, o planificare mai buna a alimentatiei, mancat cu cantarul pe masa si la intervale scurte si regulate cantitati moderate. Efortul fizic este alt element important pe care majoritatea il evita.

#191
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
un exemplu bun de o masa keto este de 200 grame piept de pui la gratar, si apoi sa bei 30-40 ml ulei de masline extravirgine, sau sa iei grasimile din alte alimente sanatoase, smantana sau salamu, etc, nu e o idee buna.

#192
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
gratarul nu e o idee buna, prin ardere la jar/gratar rezulta compusi f toxici si cancerigeni cum ar fi benzpirenul. Mai sigur este fiert sau steamed (adica la abur). sau daca nu, la cuptor innabusit in vas termorezistent sau fonta smaltuita.

exemplul acela e ok insa ideal ar fi sa avem la fiecare masa si ceva fibre vegetale din unele radacinoase, legume cu putini carbo, alune, nuci, seminte... deasemeni nu sunt adeptul unei alimentatii monotone, orice dieta te impinge la a manca monoton si asta duce la carente alimentare. Variatia si diversificarea este un aspect estential dupa parerea mea.

mie personal imi place sa am detoate pe masa si sa mananc din fiecare cate putin pana ma satur :)

#193
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
daca tii un regim, nu poti manca ce-ti place:) , exista o gramada de complexe de vitamine-minerale,etc...

nu este problema de carente nutritive:)

Edited by adi185, 14 February 2009 - 00:29.


#194
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postghebos, on Feb 13 2009, 21:56, said:

si cum arati? ai curaj sa ne arati o poza?
Conteaza cum arat? Iti zic simplu ca la inceputul lui ianuarie aveam 89 kg la 1,89m ai mei. Acuma am 85kg. 1 saptamana mancat strict, iar dupa pe langa mancat si alergat 20 de min cate 3-4 zile si 1 zi pauza plus exercitii de forta. Vrei sa-mi vezi parul de pe picioare sau de pe piept, nu pricep?

Si nu inteleg ce atata teorie la dieta asta ketogenica? Ca mananci din aia si din aia, cantitatile respective?

La legume n-ai nici o treaba, mananci pana ce nu mai poti, atat timp cat nu mananci seminte/nuci si foarte multe plante bogate in amidon(orez, cartofi, porumb, cereale) nu ai cum sa te grasi. Densitatea calorica a legumelor este foarte mica, cu exceptia celor mentionate. Si un alt avantaj vei avea un aport foarte mare de vitamine si minerale.

Smecheria e ca aceste vegetale contin multe fibre si apa si daca mai mananci si la fiecare masa o supa de legume, fibrele absorb apa si se umfla oferind senzatia de satietate. Astfel mananci si mai putin cantitativ.

PS: Ar trebuie sa ne gandim si cum am ajuns in situatia de a fi absolut necesar sa mai dam niste kilograme jos. Oare dupa dieta respectiva nu ne vom intoarce la cum mancam inainte? Daca nu ne putem oferi mese indestulatoare, ce am rezolvat?

Edited by Kdefthog, 14 February 2009 - 01:02.


#195
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
In sfarsit am terminat de citit tot topicul. Vad ca toata lumea zice nu manca aia, mananca aia. Putini carbohidrati, am inteles sa traiti.
Acum intrebarea: ce e bine si ce nu e bine sa bei daca vrei sa slabesti? (de mancare si-a adus fiecare aportul).

Puteti sa beti numai apa? <_< Eu nu pot sa beau numai apa.

#196
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Posticynoangel, on Feb 23 2009, 21:33, said:

In sfarsit am terminat de citit tot topicul. Vad ca toata lumea zice nu manca aia, mananca aia. Putini carbohidrati, am inteles sa traiti.
Acum intrebarea: ce e bine si ce nu e bine sa bei daca vrei sa slabesti? (de mancare si-a adus fiecare aportul).

Puteti sa beti numai apa? <_< Eu nu pot sa beau numai apa.

Trebuie mancate alimente care nu sunt dense caloric si care contin multe fibre pentru ca acestea in combinatie cu apa se umfla si ofera senzatia de satietate. Deci vei manca si mai putin cantitativ, dar si caloric.

Daca faci calculele ajungi la o dieta bazate pe plante cu alimente intregi, neprocesate, nerafinate, neimbogatite precum legume, fructe si seminte, majoritatea caloriilor sa vina din alimente bogate in amidon, care se digera lent si ofera o energie constanta pentru desfasurarea activitatilor zilnice.

Apa bei cat ai nevoie si nu mai mult, cat simti tu necesar. Acum depinde si cat de mult sport faci, pierzi apa prin transpiratie, si ce alimentatie ai, cata apa contin alimentele.

Si faceti sport pentru efecte rapide(1-2 saptamani) ca altfel asteptati cu lunile doar prin alimentatie.

Eu urmand planul acesta am slabit 5 kg intr-o luna jumatate si pot sa zic ca nu am tinut foame in nici o zi. Am 1,89m si de la 89kg am ajuns la 84kg si ar mai fi de dat jos 3-4 kg.

#197
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View Posticynoangel, on Feb 23 2009, 21:33, said:

Puteti sa beti numai apa? <_< Eu nu pot sa beau numai apa.
ruginesti ?  :lol:
Cu cola , bere , etc.. nu slabesti.

#198
fkn0wned

fkn0wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 05.08.2008
S-a inventat Coca-Cola 0 care merge baut in cantitati mici de pofta(parca va injur nu?) dar per total APA e baza:))
Referitor la dieta keto eu cred ca as da totul afara:)).La 16 ani ai mei...sa mananc 10 albusuri la 11 noaptea e crima sau la ora 11 la scoala sa ma duc cu puiu si untu:))).
Mai exact eu sigur cred ca m-as ingrasa daca ma apuc de ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate