Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

New Chapter 2.0 - Skoda Octavia Fl, 2018 -1.0 - "OCTI"

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
2872 replies to this topic

#2863
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Nici mie nu-mi place cu SS, cind am fost la Sabin sa activeze una-alta la masina am discutat si de SS, i-am zis sa-l dezactiveze apoi m-am rasucit si i-am spus sa-l lase asa sa urmaresc ca daca nu se mai activeaza (SS) asta e asta e semn de baterie nasoala. A mea octavie e din 2017 si in iunie 2022 am schimbat bacteria, am postat ceva detalii aici. Am schimbat-o eu in parcare, nu am codat nimic si e totul ok.

#2864
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
68 438 km fix pe fix.

Trecut ITP-ul cu brio, nicio recomandare de piese din partea celor de la ITP.

Făcut rapid, 20 minute a durat, gratuit, la Avia Pantelimon. Gratuit pt că sunt membru Avia și am avut 4 intrări în service in decurs de 2 ani (garanție + revizii), asta ca să nu fiu întrebat ulterior (desi am mai spus pe aici ce și cum, să fie totuși informația proaspătă).

Zgomotul a dispărut, era de la plăcuțe, se pare. Îs cu urechile pe amortizoare acuma, dar nu atât de atent încât să nu mai ascult nimic în mașină și să nu vorbesc cu pasagerii.

Salutări tururor!

#2865
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

 DannyMC, on 20 noiembrie 2023 - 14:12, said:


Se accepta de la 6 ani.
bine ca ca nu se accepta masini nefabricate inca..

Eu am auzit ca in functie de norma euro si bonysul de rabla difera. Una e sa dai un euro 5 la rabla si alta e sa dai un golf 2.

#2866
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 tfmercedez, pe 15 martie 2024 - 09:01, a scris:

. Una e sa dai un euro 5 la rabla si alta e sa dai un golf 2.
Un golf2 în stare bună acum e mai scump ca un golf euro5.

#2867
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

 Marius3k, on 15 martie 2024 - 10:08, said:

în stare bună
da, adica de la muzeu.

#2868
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Să mai imortalizăm momente.

Plăcuțele cele noi fluieră la frânări fine, sper să dispară zgomotul de "nou".

Attached Files


Edited by corcodel10, 27 March 2024 - 15:34.


#2869
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Eu am schimbat de curand cu textar fata+spate - discuri si placute. La 100000 km yic eu ca au tinut bine cele originale :) Si cred ca mai mergeau putin daca as fi fost putin mai iresponsabil :) (glumesc, dar nu am avut zgomote suspecte).

Nu aud nimic, sper sa fie ok combinatia asta...

#2870
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Ala e zgomot de placute ecologice si vor suna pina le schimbi cu unele care au mai putin metal in pasta aia, mai putin cupru, mai putin fer. De nou e doar senzatia de frina slaba pina se pasuiesc pe discuri. La Passat-ul de dinainte aveam Ate discuri si placute fata si spate, sunau ca trenul in gara, ca tramvaiul in viraje, se uita lumea pe strada la mine ca la urs. La Octavia am Brembo doar pe fata discuri si placute, sunt ok de la bun inceput fara sunete dubioase. De vreo 2 ani ar trebui sa le schimb si pe spate cind se uzeaza placuta, dar nu cred ca mai apuc. Posted Image

#2871
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Va raspund amandurora!

Multumesc ca ma urmariti! Si voua si celorlalti!

Revenind la placute, citesc pe aici 100k km cu cele de origine...incredibil, felicitari! Eu nu am putut mai mult de 68k km Posted Image

Bine de stiut pe viitor, textar sau brembo. Am vrut sa pun brembo ca suna mai bine numele, erau mai scumpe, ce-i drept. Am zis ca tot aia e, sa franeze...eu sper sa se mai duca zgomotul, la Sandero tot placute eco am pus si nu a fost niciun zgomot. Zgomotul e fin, prefer asa decat zgomot de placute uzate. Bine, nu prefer niciun zgomot in detrimentul altuia, sa fim intelesi.

Mai revin asupra acestui aspect ;)

#2872
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Faptul ca placutele de frana sunt zgomotoase nu ar trebui sa fie un indicator pentru cat de eco ar fi acestea.
Pe Fiesta am pus placute si discuri Brembo Xtra (produse sport, care merg si pentru un track-day ocazional) si cat sunt franele reci scartaie bine de tot (asadar iarna sunt relativ zgomotoase, vara doar la primele cateva franari daca sunt foarte usoare).

Edited by closchkutza, 28 March 2024 - 09:39.


#2873
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

View Postcorcodel10, on 27 martie 2024 - 22:55, said:

Revenind la placute, citesc pe aici 100k km cu cele de origine...incredibil, felicitari! Eu nu am putut mai mult de 68k km Posted Image
Cred ca peste 95% din timp am mers doar extraurban.. drmuri lungi, concedii etc. Plus ca de obicei eu nu prea franez, las mereu si cat se poate sa anticipez traficul.
Cam asa aratau discurile si placutele..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate