Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

OSB peste sapa autonivelanta

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Si eu am pus parchet masiv din stejar cu grosime de 20mm, si lipit exact pe cn68 cu https://www.leroymer...cat-13-kg/5958
da' nu cu 'parchetarul' tau!

#38
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Ma doare sufletul cand aud de parchet masiv montat dupa ideile lui Dorel parchetaru' ! Chiar nu ai gasit un meserias care sa-ti dea o solutie viabila ?

#39
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu e parchet de smeker, e un parchet de lemn luat direct din fabrica, iar parchetarul este recomandat de ei, unul care a lucrat acolo. Daca voi imi garantati ca nu e nicio problema sa se lipeasca pe autonivelanta Ceresit CM68, atunci ii impugn asta si "meseriasului".

@Fjell: si care e solutia viabila ?

Edited by KLMN, 01 October 2019 - 21:19.


#40
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 08.02.2011
De lipit se lipește, problema e daca sapa are sau nu umiditatea recomandata, indiferent că e de la Ceresit sau alt producător.

#41
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Sapa propriu-zisa de circa 4-6 cm are deocamdata 4 saptamani, cea autonivelanta 3 zile. Saptamana viitoare va veni parchetarul. Sa mai intarzi putin ?

#42
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 12.01.2018
Tine parchetul in casa sa nu-l pui cumva in pod sa se usuce bine ca ai pus-o

#43
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
mai astepata 10 zile

apoi da o amorsa epoxidica peste sapa

asteapta 24 ore

apoi lipeste parchetul cu adeziv

#44
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View PostEMPP, on 02 octombrie 2019 - 05:45, said:

Tine parchetul in casa sa nu-l pui cumva in pod sa se usuce bine ca ai pus-o
E uscat din fabrica.

View PostMiclaus_21, on 02 octombrie 2019 - 10:07, said:

mai astepata 10 zile

apoi da o amorsa epoxidica peste sapa

asteapta 24 ore

apoi lipeste parchetul cu adeziv

Cred ca va fi nevoie sa mai astept putin.

#45
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
parchetul trebuie aclimatizat inainte, adica tinut in camera sa isi creasca umiditatea

daca e uscat complet nu e bine

#46
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Cu 3-5 zile inainte am sa duc parchetul in camerele respective.

#47
Alexc80

Alexc80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2019

View PostKLMN, on 01 octombrie 2019 - 16:21, said:

Am vrut sa renovez o casa la tara si sa pun parchet din lemn masiv. Parchetarul mi-a spus sa scot vechiul parchet ca probabil sub el este mucegai si sa pun polistiren extrudat peste care sa torn o sapa. Asa am facut. Am scos parchetul sub care am gasit ceva blana cu carii si putin mucegai. Am pus folie, am pus pilistiren extrudat si plasa de sarma. Am turnat sapa de circa 4-6 cm, dar cum sapa nu a rezultat prea dreapta, am fost nevoit sa mai torn o sapa autonivelanta Ceresit CN68. Dupa uscare, parchetarul mi-a spus ca sapa autonivelanta Ceresit nu e buna pentru parchet masiv. Mi-a recomandat OSB de 10mm, dar cu parchet de 20mm se va ridica la nivelul tocului. Sau imi asum raspunderea si pe viitor parchetul se va ridica.  Mi-ar conveni sa pun parchetul peste sapa autonivelanta, dar daca parchetarul are dreptate. Pun OSB dar se ridica la nivelul tocului. Ce varianta sa aleg ?

Salut, cum ai rezolvat pana la urma cu sapa ceresit cn68 si parchet? Sunt intr-o situatie similara , s-a turnat cn 68 ceresit sapa si urmeaza sa pun parchet triplustrat lipit, acuma am emotii ca se desprinde cu tot cu sapa

#48
cyobytm

cyobytm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.11.2016
cat a costat parchetul luat de la fabrica ?

#49
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View PostKLMN, on 01 octombrie 2019 - 16:21, said:

Am vrut sa renovez o casa la tara si sa pun parchet din lemn masiv. Parchetarul mi-a spus sa scot vechiul parchet ca probabil sub el este mucegai si sa pun polistiren extrudat peste care sa torn o sapa. Asa am facut. Am scos parchetul sub care am gasit ceva blana cu carii si putin mucegai. Am pus folie, am pus pilistiren extrudat si plasa de sarma. Am turnat sapa de circa 4-6 cm, dar cum sapa nu a rezultat prea dreapta, am fost nevoit sa mai torn o sapa autonivelanta Ceresit CN68. Dupa uscare, parchetarul mi-a spus ca sapa autonivelanta Ceresit nu e buna pentru parchet masiv. Mi-a recomandat OSB de 10mm, dar cu parchet de 20mm se va ridica la nivelul tocului. Sau imi asum raspunderea si pe viitor parchetul se va ridica.  Mi-ar conveni sa pun parchetul peste sapa autonivelanta, dar daca parchetarul are dreptate. Pun OSB dar se ridica la nivelul tocului. Ce varianta sa aleg ?

Gresie peste tot nu lemn pe parter sub nici o forma......eu am.gresie parter parchet etaj...nu am probleme de gen carii carcalaci..sub lemn...o tampenie sa pui osb peste sapa....si daca gandesti ca parchetul sau osb ul tine de cald iarna te inseli....
Cand ai pamant sub tine nu merge lemn deasupra...apare umezeala oricat de izolat ar fi...
Nu va inteleg cei care puneti pe parter lemnaraie la podea o super idiotenie sut curios daca poti da cu mopul cu apa sa vezi atunci sau cand il patezi cu ceva vopsea sau mai stiu eu ce....in fine poti sa ti  pui si lemn scandura de 30 cm grosime ca tot aia iese.carcalaci umezeala mucegai miros.urat ma opresc ca te sperii...
Punea i gresie si peste parchet daca peste ani nu ti convenea f usor il scoteai parchetul dar ala se va lipi de sapa va face tot felul de.carcalaci....

Edited by claudiu2012, 05 January 2020 - 16:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate