Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Despre manipularea gusturilor muzicale la români

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,159
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsandel1, on 28 septembrie 2019 - 07:15, said:

Pe scurt: apare un Pavel Stratan și un Zdob și zdub acum câțiva ani buni în urmă și ne cântă într-o română stricată cu accent rusesc și la mulți li se pare "cool" pentru că a fost ceva diferit.
Oamenii aia au crescut intr-un mediu unde statul incerca sa impuna limba rusa ca principala limba, e normal sa nu vorbeasca romaneste fara accent. Nu vad de ce sa ai o problema cu ei pentru ca vorbesc romaneste cu accent moldo-rusesc. Zdob si Zdub au venit cu un stil nou pe piata (un etno-rock cu influente balcanice), de aia au avut succes, nu pentru ca aveau accent. Sigur, li s-a potrivit cu atat mai mult partea etno cu cat vorbeau cu accent romana. Dar mie imi plac si melodiile lor in rusa la fel de mult.

Si e normal ca multi artisti moldoveni sa incerce sa aiba succes intr-o tara cu nivel de trai mai ridicat, pentru ei e deja foarte bine daca reusesc asta. Cati artisti romani reusesc sa aiba succes in alte tari?

View Postsandel1, on 28 septembrie 2019 - 07:15, said:

Dar ia faceți un exercițiu de imaginație și gândiți-vă cum ar fi dacă v-ar cânta Andra de exemplu, niște melodii pop cu accent ardelenesc sau Ioana Ignat cu accent moldovenesc.
Andra canta cu accent ardelenesc atunci cand canta muzica populara ... n-am nici o problema cu asta. Si nu cred ca m-ar deranja nici daca ar canta muzica pop cu accent.

View Postericmario, on 28 septembrie 2019 - 09:20, said:

Cine-i Ioana Ignat? Posted Image
O tipa mereu ragusita dar simpatica pe ansamblu care a fost pe la Vocea Romaniei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FhlBnFehhNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu credeam ca e din Maramures din ceva motiv ... asa am ramas cu ideea de la Vocea Romaniei.

#20
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011
@takillya: N-a zis nimeni că Zdob și zdub sunt artificiali și impuși de cineva. Probabil de aceea nu prea mai sunt mediatizați.
@utopium: Muzica populară îi altă mâncare de pește. E suficient un singur cuvânt cu accent scăpat într-o melodie ușoară și e tragedie. Pentru moldoveni văd că-i ok să stâlcească toate cuvintele.
Să vezi ce simpatică îi Ioana dacă nu ești de acord cu ea. Posted Image

Edited by sandel1, 28 September 2019 - 10:10.


#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,652
  • Înscris: 16.03.2007
cois, e doar muzica... are asa mare influenta asupra vietii tale ca limbricu' ala sa produca si el marafeti canta cu accent cand o jeleste pe ma-sa?

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
Zdob si Zdub ruleaza. "Miorita" imi place mai mult varianta rusa.

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postutopium, on 28 septembrie 2019 - 09:53, said:


O tipa mereu ragusita dar simpatica pe ansamblu care a fost pe la Vocea Romaniei.
Adică nimeni.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,845
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsandel1, on 28 septembrie 2019 - 07:41, said:

Manipularea vine de la radiourile și televiziunile comerciale care-i promovează intens.
Pai trebuie promovare, sunt platiti pentru asta.
Am mai spus si cu alta ocazie, in ziua de azi casele de discuri fac muzica, nu-si permit sa promoveze necunoscuti care sa nu aibe succes... de aia isi-l fac ei direct.

Edited by andreic, 28 September 2019 - 10:08.


#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,159
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsandel1, on 28 septembrie 2019 - 09:56, said:

@utopium: Muzica populară îi altă mâncare de pește. E suficient un singur cuvânt cu accent scăpat într-o melodie ușoară și e tragedie. Pentru moldoveni văd că-i ok să stâlcească toate cuvintele.
Nu stiu ce sa zic, ma deranjeaza engleza cu accent irlandez in muzica pop/rock? Sau cu accent german? Chiar deloc, e chiar faina.

View Postericmario, on 28 septembrie 2019 - 10:03, said:

Adică nimeni.
Eh, nu stii tu ce e la moda Posted Image Piesa aia pe care am pus-o a fost unul dintre cele mai mari hit-uri ale anului respectiv in Romania.

Edited by utopium, 28 September 2019 - 10:06.


#26
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postr_murphy, on 28 septembrie 2019 - 08:29, said:

dragi imi sunt tractoarele
cind le-aud motoarele
dar din toate-mi este drag
ala care poarta steag
steagul rosh, tesut cu fir
badea-mi da un trandafir .. Posted Image
trandafir, buchet de trei
sa-i votez pe pesedei,...

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postutopium, on 28 septembrie 2019 - 10:05, said:

Eh, nu stii tu ce e la moda Posted Image Piesa aia pe care am pus-o a fost unul dintre cele mai mari hit-uri ale anului respectiv in Romania.
Oh, nuuuuuu!

Și totuși ai Daft Punk RAM la avatar...

#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,402
  • Înscris: 06.01.2007
Zdob si Zdub nu canta in aceiasi liga cu Andra.

#29
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011

View Postutopium, on 28 septembrie 2019 - 10:05, said:

Nu stiu ce sa zic, ma deranjeaza engleza cu accent irlandez in muzica pop/rock? Sau cu accent german? Chiar deloc, e chiar faina.
Ehehe, dacă ți-ar băga pe gât toată ziua Sinead O'Connor și Rammstein cred că s-ar mai schimba situațiaPosted Image

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gNdnVVHfseA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,136
  • Înscris: 03.12.2005

View Postutopium, on 28 septembrie 2019 - 09:53, said:


O tipa mereu ragusita dar simpatica pe ansamblu care a fost pe la Vocea Romaniei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FhlBnFehhNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


muzica comerciala, de femei, menita sa ude toate pustoaicele de 14-16 ani....

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

View Postsandel1, on 28 septembrie 2019 - 10:22, said:

Ehehe, dacă ți-ar băga pe gât toată ziua... Rammstein

Eu nu m-as supara.

#33
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011

View Postedy_wheazel, on 28 septembrie 2019 - 10:31, said:

Eu nu m-as supara.
Nici băgate alternativ în playlist?Posted Image

#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,906
  • Înscris: 28.11.2006
Muzica de pe radiourile comerciala e cam toata de o calitate infecta. Irina Rimes e la fel de varza ca Ioana Ignat. Nu doar accentul face melodia sa sune bine, ci si vocea, versurile, feelingul pe care ti-l transmite.

Ah, si sa nu uit de alde Ariana Grande sau JL CXooper. Cum zicea cineva odata, aceeasi mizerie. Sunt cateva formatii bune si foarte bune, dar 90% din muzica de azi e de nivelul "genunchiul broastei".

#35
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

View Postsandel1, on 28 septembrie 2019 - 07:15, said:

Pe scurt: apare un Pavel Stratan și un Zdob și zdub acum câțiva ani buni ĂŽn urmă și ne cântă ĂŽntr-o română stricată cu accent rusesc și la mulți li se pare "cool" pentru că a fost ceva diferit. E de ĂŽnțeles. Atât au așteptat moldovenii, că au ieșit pe piață o droaie de cântăreți ca păduchii ĂŽn frunte și aproape toți zici că au o prună ĂŽn gură când cântă și vorbesc cu accentul ăla rusesc( oribil după părerea mea).
Bun, mĂŁ aștept să vină "fanii" ăia mai agresivi să zică " nu-ți place, nu asculta!" sau  ăia soft cu "gusturile nu se discută!". Corect până la un punct.
Dar ia faceți un exercițiu de imaginație și gândiți-vă cum ar fi dacă v-ar cânta Andra de exemplu, niște melodii pop cu accent ardelenesc sau Ioana Ignat cu accent moldovenesc. Este c-ați sări de cur ĂŽn sus că așa ceva este inacceptabil? Nu-i asta o ipocrizie ĂŽn masă a celor care ascultă o RĂŽmeș, niște motani sau mai știu eu ce mânjit pe față?


Și-asccultăm AC/DC :)

#36
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
A trebuit sa caut Irina Rimes pe youtube, nu stiam cine este. Nici acum nu-mi spune absolut nimic, mi-a si ramas ca si cautare pe youtube sa-mi tot apara la recomandari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate